لوگوی آبیاران
ژنراتور برق موتور برق الکتروموتور پمپ آب کمپرسور گیربکس تجهیزات برق صنعتی سایر محصولات

موتور برق

موتور برق ها همان موتور ژنراتور ها در ابعاد کوچک هستند و بر اساس نوع سوخت مصرفی به موتور برق های بنزینی، گازی و دیزلی تقسیم می‌شوند. پرکاربردترین آن ها موتور برق بنزینی می باشد که دارای تنوع مدل های بیشتری هستند. موتور برق های دیزلی در توان های بالاتر موجود هستند که برای شرکت ها و مجتمع ها مناسب می باشند. همچنین موتور برق های گازسوز و دوگانه سوز هم در بازار موجود هستند که بسته به نیاز مصرف کننده انتخاب می شوند.

موتور برق یا مولد الکتریکی دستگاهی است که انرژی مکانیکی حاصل از سوخت گاز یا بنزین و گازوئیل را به انرژی الکتریسیته تبدیل می کند. البته موتور برق همان موتور ژنراتور است که اصطلاحا در بازار به ژنراتورهای کوچک هواخنک و پرتابل اطلاق می گردد.

موتور برق اضطراری

موتور برق ها با کاربری های مختلف ارایه می شوند، که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فروش موتور برق جهت مصارف خانگی، ویلا، ساختمان، بیمارستان ها، بانک ها
 • مراکز مهم امنیتی، دیتا سنترها، سرورها، کارگاهی، مصارف اضطراری
 • موتور برق کوچک، کیفی، کارخانه و کارگاه، جهت امداد و نجات، ژنراتورهای کوچک قابل حمل و پرتابل، با سوخت گازی و بنزینی، دیزلی، اینورتر دار، چینی، ژاپنی، اروپایی،
 • بهترین موتور برق و موتور برق ارزان و با کیفیت

کاربردهای دیگر موتوربرق ها شامل استفاده و برق رسانی به پمپ های مختلف آب، کفکش ها، استفاده برای الکتروموتور ها و سیستم های برقی کوچک مثلا روشنایی و …می باشد.

انتخاب موتور برق

مهمترین عامل در تصمیم گیری انتخاب سوخت مناسب می باشد، انواع موتور برق یا ژنراتور خانگی کوچک و مسافرتی با سه سوخت متفاوت در بازار موجود می باشد:

 • موتور برق یا ژنراتور برق گازسوز
 • موتور برق بنزینی یا ژنراتور بنزینی
 • موتور برق دیزلی یا دیزل ژنراتور

پیشنهاد می شود با توجه به نوع کاربرد شما یعنی استفاده ثابت یا کاربرد خانگی، سیار یا مسافرتی، همچنین سهولت و میزان دسترسی به سوخت، ابتدا سوخت مورد نظر خود را انتخاب نمایید، موتور برق های گازی در مناطق شهری و مسکونی بدلیل دسترسی آسان و ارزان به گازشهری گزینه مناسبی می باشند و موتور برق بنزینی در مصارف سیار و همچنین موتور برق دیزلی یا دیزل ژنراتور در مصارف کشاورزی کاربرد دارند.

سوخت موتور برق

موتور برق گازسوز:

این موتوربرق به دلیل نوع سوخت ،کم مصرف می باشد و باعث کاهش آلودگی هوا میشود و دارای هزینه های کمتری نسبت به نوع بنزینی می باشد

از دیگر امکانات این دستگاه بی خطر بودن این دستگاه است. این نوع به خاطر گازسوز بودن و حذف بنزین باعث طول عمر محصول نسبت به نوع بنزینی شده است.

موتور برق بنزینی:

پرکاربرد ترین نوع، موتوربرق های بنزینی می باشد این سیتم ها برای کارکردن در مکان هایی که دسترسی به گاز وجود ندارد مناسب می باشد.  سوخت این سیستم ها از بنزین می باشد.

باتوجه به نوع سوخت این محصول گازهای اکسید کربن و دی اکسید کربن تولید می شود که باید در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد در غیر اینصورت موجب خفگی می شود.

موتور برق دیزلی یا دیزل ژنراتور:

دیزل ژنراتور متشکل از یک موتور دیزلی و یک آلترناتور است که سیستم احتراق آن به صورت تراکمی است؛ یعنی برخلاف موتور برق های بنزینی و گازی بدون سیستم جرقه و شمع است و سیستم سوخت رسانی آن دارای یک پمپ انژکتور است، دیزل ژنراتورها دارای انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، تانک سوخت ، اطاقک پوشاننده جهت محافظت و کاهش صدا، سیستم‌های کنترل و حفاظت، قطع‌ کننده‌های اضطراری مدار، سیستم پیش گرم کن روغن و آب موتور، سیستم استارت اتومات و غیره است.

بیشترین رنج مصرف دیزل ژنراتور از 50 الی 1000 کیلو ولت آمپر می باشد . البته دیزل ژنراتور ها از سایز 5 کیلوولت آمپر تا 5000 کیلوولت آمپر ساخته می شوند.

میزان مصرف سوخت موتور برق دیزلی و بنزینی

اولین نکته ای که در مورد موتور برق دیزلی وجود دارد مصرف سوخت آن می باشد. میزان سوخت این نوع از موتور برق ها در مقایسه با انواع بنزینی آن بسیار کم می باشد. و به طور کلی جدا از قیمت اصلی دستگاه هزینه تولید برق با توجه به مصرف کمتر و قیمت پایینتر و طول عمر بیشتر در یک موتور برق دیزلی بسیار کمتر از سایر موتور برق ها می باشد. همچنین طول عمر بهتری نسبت به بنزینی دارد. چرا که حدودا بعد از دو برابر کار کردن موتور برق دیزلی می توانید آن را سرویس کنید و هزینه های نگهداری و تعمیر پرداخت کنید. با بررسی این موارد می توانید برای خرید موتور برق دیزلی و یا سایر انواع آن اقدام نمایید.

 

استارترهای موتور برق

موتور برق های هندلی

سیستم استارت این نوع موتور برق ها به صورت دستی و همان هندل انجام می شود، هندل در حقیقت همان طنابی است که با دست کشیده و باعث چرخش موتور  گریده سپس با ورود سوخت و زدن جرقه موتور روشن شده و شروع به کار می نماید.

موتور برق های استارتی

که دارای موتور استارت الکتریکی و باطری می باشند. نوع استارتی با دکمه استارت یا سوییچ تعبیه شده برروی خود براحتی روشن و خاموش می شوند و نیازی به هندل زدن و دور گرفتن موتور جهت روشن شدن ندارند.

نکته اینکه ترکیب سیستم استارت و سیستم هندل نیز وجود دارد.

موتور برق های اتوماتیک

موتور برق‌های اتوماتیک دارای سیستم سوییچ اتوماتیک برق شهر و ژنراتور (ATS) بوده، یعنی با قطع برق موتور برق به صورت اتوماتیک روشن شده و برگشت برق شهر فرمان خاموش شدن موتور برق ارسال می‌گردد.

سیستم راه‌اندازی موتور برق یا همان دیزل ژنراتور برای برق اظطراری هم می‌تواند به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک باشد.

در نوع دستی که در زمان بی‌برقی یک اپراتور موتور برق را روشن می‌کند و آن را وارد مدار برق می‌کند. ولی در صورت اتوماتیک توسط یک تابلو برق که به آن تابلوی امرجنسی یا اضطراری می‌گویند که توسط یک برد کنترلر بی‌برقی را حس کرده و فرمان استارت موتور برق را صادر و در نهایت موتور برق به صورت خودکار روشن شده و توسط کنتاکتور مربوطه وارد شبکه برق می‌گردد.

اجزای موتور برق

 • موتور: وظیفه تامین انرژی مکانیکی موتور برق را بر عهده دارد، موتورها قدرت‌های متفاوتی دارند که بر حسب توان موتور برق و همچنین توان خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • دستگاه تولید برق متناوب (آلترناتور): وظیفه این قسمت از موتور برق تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی می‌باشد.
 • سیستم سوخت: سیستم سوخت در موتور برق که بسته به نوع سوخت متفاوت است می‌تواند بر روی خود دستگاه موتور برق یا به عنوان بخشی مجزا قرار گیرد.
 • تنظیم کننده ولتاژ: وظیفه این قطعه تنظیم ولتاژ خروجی برق از موتور برق و تبدیل AC به DC و بر عکس می‌باشد.
 • پنل کنترل: تنظیم و راه اندازی دستگاه از این قسمت انجام می‌شود.
 • سیستم روغن کاری: موتور و قطعات مکانیکی بعد از مدتی کارکرد دچار سائیدگی می شوند که برای جلوگیری از این سائیدگی از روغن استفاده می‌شود.
 • سیستم سردسازی: قطعات و اجزای موتور برق در حین کار دچار افزایش دما می‌شوند لذا سیستمی جهت خنک کردن این قطعات نیاز است. سیستم سردسازی وظیفه خنک کردن اجزای تشکیل دهنده موتور برق را بر عهده دارد. اغلب موتور برق‌ها توسط هوا خنک می‌شوند.
 • خروجی‌ها: از این قسمت برق تولید شده توسط دستگاه به وسایل تغذیه کننده رسانده می‌شود. بیشتر موتور برق‌ها دارای خروجی‌های AC و DC با تعداد مختلف هستند.

نحوه انتخاب موتور برق

نکته بسیار مهم اینکه انتخابموتور برق بنزینی یا دیزلی فقط تا حداکثر قدرت 12000 وات (12 کیلو وات) که براحتی قابل حمل هستند مد نظر می‌باشد و معمولا موتور برقهای با قدرت 15 کیلو وات و بیشتر، بهتر است از مدل‌های دیزلی استفاده شود.

99 درصد از موتور برقهای دیزلی و بنزینی تا حداکثر 12 کیلووات، 3000 تا 3600 دور در دقیقه می‌چرخند و این باور که موتورهای دیزلی با دور کمتری می چرخند و استهلاک کمتر خواهند داشت در اینجا درست نخواهد بود و برعکس موتورهای دیزلی با توجه به اینکه درصد هوای بیشتری در سیلندر متراکم میکنند فشار بیشتری را تحمل کرده و به همین خاطر مقاوم‌تر ساخته می‌شوند. 

محاسبه توان مورد نیاز

قبل از هر کاری قلم و کاغذ را برداشته و نیازهای خود را یاداشت کنید. مانند لامپ و روشنایی، پمپ آب، یخچال، کولر آبی یا گازی، ابزارهای کارگاهی، بخاری برقی، آب گرم کن برقی، کمپرسسورهای هوا و ...

بر روی کلیه وسایل برقی ولتاژ، آمپر و وات (یا کیلو وات) مصرفی قید شده است و در بعضی از موارد دیده شده که فقط آمپر یا وات به همراه ولتاژ نوشته میشود که با این فرمول می‌توان وات مورد نظر را پیدا کرد: آمپر * ولت = وات

در محاسبه مقدار وات مورد نیاز 2 نکته را در نظر بگیرید

 1. چنانچه دستگاه برقی مورد نظر از موتور (الکترو موتور) استفاده می‌کند مانند الکترو پمپ آب، دریل، کولر آبی و کولر گازی، بالابرهای ساختمان و غیره باید قدرت مورد نیاز را 100% (دو برابر) بیشتر مد نظر قرار داد چون دستگاهای که از موتورهای برقی گردان استفاده میکنند در وهله اول برای شروع گردش و رسیدن به دور مورد نظر که ممکن است بین 1 الی 3 ثانیه طول بکشد، 2 برابر نیرو نیاز دارد.
 2. اینکه بعد از جمع‌بندی وات مورد نظر باید موتور برق را با 20% توان بیشتر در نظر گرفت چون معمولا” حداکثر توان ذکر شده به معنی حداکثر استفاده از موتور بوده و اساسا” برای استفاده در شرایط اضطراری و برای مدت محدود می‌باشد. ضمنا” حداکثر قدرت موتور برق را در فشار یک اتمسفر (هم سطح دریاهای آزاد) محاسبه می‌کنند و هرچه از سطح دریا بالاتر می‌رویم فشار هوا کمتر شده و از قدرت موتور کاسته می‌شود.

مقایسه موتورهای بنزینی و گازوئیلی

 • روشن شدن با هندل یا استارت برقی موتورهای بنزینی بسیار آسانتر از موتورهای دیزلی می‌باشد، بخصوص در هوای سرد
 • هزینه تعمیرات و آسانی تعمیرات موتور‌های بنزینی نصف تعمیرات موتورهای گازوئیلی می‌باشد
 • هزینه سوخت موتورهای بنزینی حدود 3 برابر موتورهای گازویلی می‌باشد
 • قیمت موتوربرق‌های دیزلی 30 تا 50 درصد بیشتر از بنزینی می‌باشد

نوع دستگاه

میزان وات مصرفی هنگام شروع

میزان وات مصرفی بعد از استارت

یخچال

2800

700

فریزر

2500

500

روشنایی

بسته به نوع لامپ

بسته به نوع لامپ

آب گرمکن برقی

5000

4500

ماکرو ویو 1000 وات

1250

1000

قهوه ساز

1100

1100

اجاق برقی

2100

2100

فر برقی

6500

6500

تستر

200

200

ماشین لباس شویی

1350

1200

تلویزیون

300 تا 800

300 تا 800

سشوار

1200 الی 2200

1200 الی 2200

پنکه

250 الی 350

250 الی 350

خشک کن برقی

7000

6000

رادیو پخش

40 تا 250

40 تا 250

کامپیوتر

700 الی 1000

700 الی 1000

مانیتور

200 الی 800

200 الی 800

پرینتر و اسکنر

400 تا 800

400 الی 800

پمپ آب خانگی 1 اسب

3000

1000

پمپ آب خانگی 2 اسب

6000

2000

پمپ آب خانگی 3 اسب

9000

3000

کمپرسور هوای 1 اسب

5000

1600

مته برقی

600 الی 1200

400 الی 1000

اره برقی

4800

1900

 

شرکت آبیاران پویان آذر با سابقه‌ای طولانی و درازمدت در زمینه تولید و واردات انواع موتور برق‌های بنزینی، گازوئیلی و گازسوز با در نظر گرفتن نیاز مشتریان، اقدام به عرضه موتور برق تحت برند جنسیس Gensis با گارانتی و قیمت رقابتی نموده است.

motor_start#

 

به دلیل نوسانات قیمت موتور برق، لطفا جهت خرید موتور برق و همچنین مشاوره جهت انتخاب انواع موتور برق با واحد فروش موتور برق تماس حاصل نمائید.

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت دراز فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

دفاتر فروش

تبریز، میدان راه آهن، جاده سنتو، 200 متر مانده به پمپ بنزین
تهران، خیابان فتح، مابین فتح و شیر پاستوریزه، روبروی یخچال
شعبه دوم تبریز، چهارراه نادر، جنب ایستگاه آتش نشانی

کارخانه: تبریز، قراملک، جنب دانشکده صنایع و معادن

 
 


تمامی حقوق مادی و معنوی برای گروه صنعتی آبیاران محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از محصولات و کاتالوگ های انحصاری آبیاران پیگرد قانونی دارد