کلید محافظ جان
صفحه اصلی/تجهیزات برق صنعتی/کلید محافظ جان

کلید محافظ جان

قیمت کلید محافظ جانقیمت فروش انواع محافظ جان و مشاوره خرید, راهنمایی, گارانتی, کاتالوگ و جهت استعلام قیمت کلید محافظ جان و یا خرید, با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

 

کلید محافظ جان (RCCB)

کلید محافظ نشتی جریان یا کلید محافظ جان با نام اختصاری RCCB شناخته می شود. این کلید در مدارهای الکتریکی باعث می شود تا هنگام وقوع هر مشکلی در سیستم های الکتریکی خانگی یا صنعتی جریان برق قطع شود. در این صورت از بروز خطرات احتمالی جلوگیری می کند. این قطعه در انواع خارجی و ایرانی با برندهای مختلف تولید می شود. در حالت عادی مدارهای الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت برابر است. اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول اختلاف داشته باشد کلید محافظ جان عمل می کند و از بروز آتش سوزی یا برق گرفتگی جلوگیری می نماید. باید توجه کنید در صورتی که میزان جریان در دو سیم فاز و نول متفاوت می باشد، ممکن است این اختلاف به دلیل اتصال بدنه یکی از دستگاه های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد. در این حالت احتمال برق گرفتگی برای کسی که با دستگاه تماس پیدا کند وجود دارد که اصطلاحا گفته می شود جریان نشت پیدا کرده است، فیوز محافظ جان در این حالت خطر برق گرفتگی را از بین می برد.

محافظ جان 1

نحوه کارکرد کلید محافظ جان RCCB

کلید محافظ جان یا کلید جریان نشتی (فیوز محافظ جان) به گونه ای طراحی شده است که در صورت نشتی جریان برق، قبل از اینکه بخواهد آسیبی به انسان وارد کند جریان را قطع می نماید. البته توجه کنید که کلیدهای محافظ جان برای قطع مدار در زمان اتصال کوتاه یا زمانی که جریان برق بیشتر از میزان جریان مورد نیاز سیستم باشد طراحی نشده اند. انواع خاصی از کلیدهای محافظ جان وجود دارند که علاوه بر جریان نشتی، به اضافه بار هم واکنش نشان می دهند. فیوز محافظ جان همانند کلیدهای مینیاتوری دارای تیپ های مختلفی می باشند که در زیر به صورت مختصر با انواع آنها آشنا می شویم.

کلید محافظ جان همانطور که از نامش پیداست از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی محافظت می کند. جریان نشتی ممکن است از راه بدن افرادی که با زمین در تماس هستند و تصادفا دستشان با قسمت برق دار مدار تماس پیدا می کند به وجود آید. در این حالت کلیدهای محافظ جان پیش از آسیب رسیدن به فرد مدار را قطع می کنند. در واقع تفاوت محافظ جان با فیوز مینیاتوری در این است که محافظ جان برای قطع مدار در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه طراحی نشده است. ولی مدل دیگری از کلید جریان نشتی با نام RCBO وجود دارد که در واقع کلید ترکیبی است و علاوه بر جریان نشتی به اضافه بار هم واکنش نشان می دهد.

محافظ جان 2

انواع کلید محافظ جان RCCB

فیوز محافظ جان تکفاز و سه فاز از انواع مختلف این محصول هستند به طور مثال کلید محافظ جان هیوندای در دو مدل تکفاز و سه فاز تولید می شود.

کلید جریان نشتی تیپ AC

این نوع از فیوز محافظ جان می تواند جریان های نشتی با شکل موج AC را تشخیص می دهد. به صورت دوپل و چهارپل در دسترس است و رنج جریان آن از 16 تا 125 آمپر است.

کلید RCCB تیپ A

کلید جریان نشتی تیپ A قابلیت تشخیص جریان با شکل موج AC و موج مستقیم DC را دارد. در دو نوع دوپل و چهارپل تولید می شود و جریان نامی آن از 16 تا 80 آمپر می باشد.

فیوز محافظ جان تیپ B 

کلید محافظ جان نوع B قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و موج مستقیم DC را تا فرکانس 1 مگاهرتز را دارد. رنج جریان آن از 16 تا 125 آمپر است.

محافظ جان 3

کلید محافظ جان ترکیبی 

کلید محافظ جان ترکیبی در واقع تلفیقی از کلیدهای مینیاتوری و محافظ جان است. از این رو، کلید محافظ جان ترکیبی نامیده می شود و حفاظت اضافه بار، اتصال کوتاه و نشتی جریان را کنترل می کند.

 

کلید محافظ جان در تابلو کنترل دستگاه های دیزل ژنراتور,پمپ آبرسانی , کمپرسور هوا و الکتروموتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نمایش بیشتر
لوگوی آبیاران
تخفیفات آبیاران

سایر محصولات آبیاران