لوگوی آبیاران

آلترناتور یا ژنراتور تک

آلترناتور بخشی از یک دستگاه ژنراتور است که انرژی مکانیکی ایجاد شده توسط موتور احتراقی یا توربین را به جریان برق متناوب تبدیل می کند. آلترناتورها اکثرا به صورت مونتاژ شده یا اصطلاحا کوپله شده با موتور توسط کارخانه های سازنده و یا شرکت های پکیجر مانند شرکت آبیاران عرضه می شوند. آبیاران علاوه بر عرضه کوپله ژنراتور به صورت فابریک، همچنین به عنوان یک مونتاژ کننده و پکیجر ژنراتور بیشتر از سه برند معروف Meccalte ،Stamford و Leroy-Somer برای تامین آلترناتور مورد استفاده در مجموعه دیزل ژنراتور های خود استفاده می نماید.

انواع برندهای ژنراتور تک

برای مشاهده قیمت و مشخصات انوع برند های ژنراتور های تک یا آلترناتور می‌ توانید به لیست برند های زیر مراجعه کنید. «شرکت آبیارن» به عنوان تامین کننده مستقیم انواع ژنراتور و اجزای تشکیل دهنده آن نظیر موتور دیزلی، آلترناتور، تابلو کنترل و همچنین امکان افزودن آپشن هایی چون کانوپی برای بی صدا کردن و همینطور برقراری اتصال کنترلی اتوماتیک برای دستگاه های مولد برق، امکان ارائه بهترین قیمت دیزل ژنراتور، برای انتخاب و خرید شما با انواع مشخصات فنی مورد نظرتان را فرآهم کرده است.

قیمت ژنراتور تک (آلترناتور چینی)

گروه کالا نام کالا مدل قیمت (ریال)
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور تک فاز چینی 3 کیلووات ST-3 70,150,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور سه فاز چینی 3 کیلووات STC-3 74,750,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور تک فاز چینی 5 کیلووات ST-5 109,250,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور سه فاز چینی 5 کیلووات STC-5 115,000,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور تک‌فاز چینی 7.5 کیلووات ST-7.5 126,500,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور تک‌فاز چینی 10 کیلووات ST-10 126,500,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور تک فاز چینی 12 کیلووات ST-12 138,000,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور تک‌فاز چینی 15 کیلووات ST-15 178,250,000
ژنراتور ST/STC چینی آلترناتور سه فاز چینی 30 کیلووات STC-30 276,000,000

ژنراتور برق چیست؟

ژنراتور برق دستگاهی است که انرژی مکانیکی بدست آمده از یک منبع خارجی را به عنوان خروجی به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

مهم است که درک کنیم یک دستگاه ژنراتور برق در واقع انرژی الکتریکی ایجاد نمی کند. بلکه جریان بارهای الکتریکی هستند که، برق خروجی تأمین شده توسط ژنراتور را تشکیل می دهد. این مکانیسم را می توان با در نظر گرفتن شرایط مشابه با پمپ آب، که باعث جریان آب می شود، درک کرد. همانطور که پمپ آب، آبی را که از آن عبور می کند، تولید نمی کند، ژنراتور هم برقی که برای واحدهای خانگی یا صنعتی تامین کرده را تولید نمی کند.

جهت مشاوره در مورد انتخاب ژنراتور برق و استعلام قیمت ژنراتور، همچنین خدمات پس از فروش شامل گارانتی محصولات و نصب و راه اندازی با واحد فروش تماس بگیرید.

ژنراتور برق چیست

اجزای ژنراتور تک

  • روتور: قسمت چرخان ماشین الکتریکی است.
  • استاتور: قسمت ساکن ماشین الکتریکی است که روتور را احاطه کرده است.

هادی در حال حرکت نسبت به یک میدان مغناطیسی، یک نیروی الکتروموتور (EMF) را در آن ایجاد می‌کند (قانون فارادی). این EMF وقتی در زیر قطب‌های مغناطیسی با قطب مخالف حرکت می‌کند، قطب خود را برعکس می‌کند. به طور معمول، یک آهنربای دوار، به نام روتور در داخل یک مجموعه ثابت از هادی‌ها پیچیده شده در سیم پیچ‌های هسته آهن، به نام استاتور قرار می‌گیرد. این میدان از طریق هادی‌ها بریده می‌شود و یک EMF القایی (نیروی الکتریکی) ایجاد می‌کند، زیرا ورودی محرک باعث چرخش روتور می‌شود.

آهنرباهای پیچشی دوار (دائمی): کار این قسمت تولید میدان مغناطیسی، ماشین الکتریکی است. میدان مغناطیسی دینام را می‌توان از طریق سیم‌پیچی به نام سیم پیچ دوار یا آهن ربا دائمی تأمین کرد. ژنراتورهای الکتریکی شامل یک سیستم تحریک برای تولید شار میدان هستند. به مولدی که از آهنرباهای دائمی (PM) استفاده می‌کند، گاهی اوقات مغناطیس یا مولد همزمان آهنربا دائمی (PMSM) می‌گویند.

آرماتور: کار این قطعه تولید نیرو در ماشین الکتریکی است. در یک ژنراتور، سیم پیچ‌های آرماتور جریان الکتریکی را تولید می‌کنند، که برق مدار خارجی را تأمین می‌کند که با تغییر جریان در سیم پیچ میدان روتور، ولتاژ تولید شده دینام را کنترل می‌کند. دستگاه‌های آهنربای دائمی از افت در اثر جریان مغناطیسی در روتور جلوگیری می‌کنند، اما به دلیل هزینه بالای آهنربا، اندازه آنها محدود است. از آنجا که میدان آهنربای دائمی ثابت است، ولتاژ ترمینال مستقیماً با سرعت ژنراتور تغییر می‌کند. ژنراتورهای AC بدون جاروبک معمولاً بزرگتر از آنهایی هستند که در کاربردهای خودرویی استفاده می‌شوند.

یک دستگاه کنترل ولتاژ اتوماتیک برای ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجی، جریان میدان را کنترل می‌کند. اگر ولتاژ خروجی از سیم پیچ‌های آرماتور ثابت به دلیل افزایش تقاضا کاهش یابد، جریان بیشتری از طریق تنظیم کننده ولتاژ (AVR) به سیم پیچ‌های میدان چرخان وارد می‌شود. این باعث افزایش میدان مغناطیسی اطراف سیم پیچ‌ها می‌شود که ولتاژ بیشتری را در سیم پیچ‌های آرماتور ایجاد می‌کند. بنابراین، ولتاژ خروجی به مقدار اولیه خود برگردانده می‌شود.

ژنراتور برق چیست

توان‌های یک ژنراتور

  1. توان اصلی یا نامی یا اسمی (Prime)
  2. توان اضطراری (Standby)
  3. توان دایم کار (Continuous)

توان اصلی یا نامی یا اسمی (Prime)

ﺗﻮان اﺻﻠﯽ ﻫﻤﺎن ﺗﻮان ﻧﺎﻣﯽ است که ﺑﺮ روی ﭘﻼك نوشته ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺗﻮان نامی یک ژﻧﺮاﺗﻮر ﺑﺴـﺘﮕﯽ ﺑﻪ ﺷﺮاﯾﻂ ﻣﺤﯿﻄﯽ (de rating) دارد ﮐﻪ در ﻓﺎﮐﺘﻮرﻫﺎي آن ﺿﺮب ﻣﯽﺷﻮد.

توان اضطراری (Standby)

یک ژنراتور می تواند در هر 12 ساعت به مدت 1 ساعت با 110% بار نامی مورد استفاده قرار گیرد که این توان نیز به ﮐﻼس ﺣﺮارﺗﯽ ﻋﺎﯾﻖ ژﻧﺮاﺗﻮر و شرایط محیطی بستگی دارد.

توان دایم کار (Continuous)

هر ژنراتور (بسته به برند موتور و ژنراتور) می تواند به صورت 24 ساعت کار کند. ولی توان تولیدی آن در حدود 30% الی 40% از بار نامی ژنراتور کمتر می‌باشد. البته شرایط محیطی نیز در مقدار خروجی این توان تاثیرگذار است. برای مثال در دیزل ژنراتور VOLVO 531 (در شرایط محیطی یکسان و مطلوب) توان نامی 100 کاوا و توان اضطراری 110 کاوا و توان دایم کار آن 70 کاوا می‌باشد. البته برای ژنراتورهای دایم‌کار بیشتر با دور 1000 RPM ساخته می‌شوند تا گرمای کمتر و راندمان بهتری داشته باشند.

عوامل موثر در توان خروجی ژنراتور

  • دﻣﺎي ﻣﺤﯿﻂ Ambient Temp
  • رطوبت محیط Ambient humidity
  • ارﺗﻔﺎع از ﺳﻄﺢ درﯾﺎ Altitude
  • ﺿﺮﯾﺐ ﻗﺪرت Power Factor
  • ﻓﯿﻠﺘﺮﻫﺎی ﻏﺒﺎرﮔﯿﺮ Air Filter
استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت طولانی فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

دفاتر فروش

تبریز، میدان راه آهن، جاده سنتو، 200 متر مانده به پمپ بنزین
تهران، خیابان فتح، مابین فتح و شیر پاستوریزه، روبروی یخچال
شعبه دوم تبریز، چهارراه نادر، جنب ایستگاه آتش نشانی

کارخانه: تبریز، قراملک، جنب دانشکده صنایع و معادن

 
 


تمامی حقوق مادی و معنوی برای گروه صنعتی آبیاران محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری از محصولات و کاتالوگ های انحصاری آبیاران پیگرد قانونی دارد