لوگوی آبیاران
ژنراتور برق موتور برق الکتروموتور پمپ آب کمپرسور گیربکس تجهیزات برق صنعتی سایر محصولات
صفحه اصلی / ژنراتور برق / تابلو کنترل

قیمت تابلو کنترل دیزل ژنراتور دستی , اتوماتیکنمایندگی فروش انواع تابلو کنترل دیزل ژنراتور، دستی و اتوماتیک یا چنج اور (ATS)، مشاوره خرید، نصب و راه اندازی، راهنمایی، گارانتی، مشخصات فنی، خدمات پس از فروش و جهت استعلام قیمت تابلو کنترل دیزل ژنراتور و یا خرید، با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

تابلو کنترل یکی از بخش های مهم دیزل ژنراتور است که در واقعيت یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی در آن قرار گرفته اند که وظیفه آن کنترل کارکرد دیزل ژنراتور و روشن و خاموش کردن آن  می باشد.

انواع تابلو برق از لحاظ سطح ولتاژ

 • تابلوهای فشار ضعیف: اين نوع تابلو برق ها تا 1000 ولت مي باشند.
 • تابلوهای فشار متوسط: اين نوع تابلو برق ها از 1000ولت تا 36000 ولت را پشتيباني مي كنند
 • تابلوهای فشار قوی: این نوع تابلو ها در سطح 3000 ولت به بالا بنا به درخواست مشتری و مصرف کننده طراحی و ساخته می شود

انواع تابلوهای حفاظت و کنترل

تابلو کنترل

قطعات مصرفی در انواع تابلو کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل دیزل ژنراتور

راه اندازی یک دیزل ژنراتور را برد کنترلی نصب شده بر روی تابلو برق تعیین می کند که راه اندازی آن به سه روش (دستی – اتوماتیک – سنکرون) انجام می شود برد کنترل قابلیت نمایش پارامترهایی از قبیل دمای آب، فشار روغن ، مقدار ولتاژ و جریان ، ولتاژ باتری ،فرکانس ، ساعت کارکرد دیزل ژنراتور و ذخیره سازی اطلاعات دیزل ژنراتور را فراهم می کند.

بردهای مورد استفاده شرکت آبیاران از برند های معتبر چون  DEEPSEA, Comap, Datacom, Woodward می باشد.

کلید اتوماتیک (Circuit Breaker)

جهت محافظت از دیزل ژنراتور در برابر اضافه جریان و ولتاژ از کلید اتوماتیک استفاده می شود که در مواقع بروز خطا اضافه بار جریان ، هر سه فاز اصلی مدار قدرت قطع می شود.

نکات مهم در انتخاب کلید اتوماتیک

 • محفظه كليد بايستي از ( فنل يا پلي استر ) با درجه خلوص بالا انتخاب شود.
 • ترمينالها در سمت خط تغذيه و خط بار بايستي جهت اتصال به كابل شو مناسب باشد.
 • كليدها بايد داراي نشانگرهاي ON و OFF باشد و داراي دستگيره اطمينان باشد و بدون برگرداندن دستگيره امكان وصل كليد نباشد.
 • روي هر كليد بايد مشخصاتي نظير استاندارد ـ ولتاژ اسمي ـ جريان اسمي ـ فركانس ـ نام كشور سازنده و درجه حفاظت و... ذكر شوند.

شرکت آبیاران از معتبر ترین برند ها (ABB, Schneider, LS, Hyundai) در طراحی تابلو های خود استفاده می کند .

کنتاکتور

کنتاکتور نوعی کلید است که جهت قطع و وصل کردن مدار از راه دور و از طریق بوبین کنتاکتور به کار می رود .این بوبین انرژی الکتریکی را به مغناطیسی تبدیل میکند و با قطع و وصل شدن برق این میدان نیز قطع و وصل می شود وسبب قطع و وصل شدن کنتاکتور می شود.

در تابلو کنترل اتوماتیک از دو کنتاکتور استفاده می شود که یکی کنتاکتور برق شهر و دیگری کنتاکتور دیزل ژنراتور می باشد.

نکات مهم در انتخاب کنتاکتور

 • كنتاكتورها و هاديها بايستي طوري انتخاب شود كه جريان بارنامي را به طور مداوم تحمل كند و آسيب نبيند.
 • افزايش درجه حرارت كنتاكتور نبايد از مقدار مشخصي بالاتر برود .
 • كنتاكتور بايستي داراي پايداري كافي در شرايط كار باشد .
 • كنتاكتور بايد علاوه بر تيغه هاي فرمان داراي تيغه هاي اصلي نيز باشد .
 • فنرهاي عمل کننده بايستي زنگ نزده و خورده نشده باشد و نشود .

رله تابلو کنترل دیزل ژنراتور

جهت فعال کردن استارت و روشن شدن موتور و قطع و وصل کردن سوخت دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد .

شینه یا باس بار

شینه مسی که در تابلو کنترل مورد استفاده قرار می گیرد هادی یا رسانای الکتریکی است که وظیفه هدایت انرژی الکتریکی را بر عهده دارد.

نکات مهم در انتخاب شینه

 • ظرفيت الكتريكي شينه فاز نبايد از شدت جريان اسمي كليد اصلي تغذيه كننده تابلو كمتر باشد.
 • بايستي شينه به ترتيب با رنگ هاي قرمز ، زرد و مشکی باشد.
 • بايستي شينه طوري طراحي شود كه قابليت اتصال كوتاه را نداشته باشد

نکات مهم در سیم کشی تابلو کنترل

 • سيم كشي فشار ضعيف و فرمان تابلو نبايد از سيم نمره 0/75 یا 1 كمتر باشد.
 • مقدار ولتاژ تحمل سيم ها بايستي 1000 ولت باشد.

عوامل محیطی موثر بر عملکرد تابلو برق

انگیزه ی ما از تألیف چنين مقاله اي، رفع مشکلات و روشن نمودن پارامتر های تأثير دما و ارتفاع از سطح دريا بر سطح عملكرد تابلو برق و نيز ممانعت از اشتباهاتي مانند بالاتر گرفتن اندازه ی جريان و ولتاژ است.

تأثیر دماي محيطي بالا در عملکرد تابلو برق

در تابلو برق، دما امکان دارد ناشي از دماي بالای محيطي ویژگی های جغرافيايي محل نصب تابلو برق و يا حرارت ناشي از عبور جريان الكتريكي  (2P=RI) می باشد.

در هر حالت دماي بالای در داخل تابلو برق باعث به وجود آمدن اشکالاتی مانند فرسودگي ابزار آلات و قطعات الكتريكي ، از بین رفتن هاديها و غیره مي شود كه در بحث ما نمی گنجند اما يكي از اصلی ترین مشكلات حاصل از دماي بالا ،کاهش باردهي شينه ها می شود. متاسفانه مشاهده شده كه در بعضی از موارد هنگامیکه دماي محيط از دماي استاندارد بالاتر می رود ، اندازه ی جريان تابلو برق يك اندازه بالاتر در نظر گرفته مي شود در صورتیکه نيازمند چنين كاري نمی باشد.

به عنوان مثال توجه کنید طولجريان يك پروژه 1000 A است اما از آنجایی كه استاندارد تابلو برق UNISAFE جريان 1250A است، جريان   1250Aدر نظر گرفته می شود. اکنون توجه کنید دماي محيط بیان شده 50 C باشد، با در نظر گرفتن ضريب تصحيح جرياني معادل 1140A خواهيم داشت كه باز هم با در نظر گرفتن جريان1000A  مورد نياز، به اندازه خواهد بود و نيازي به اينكه جريان را يك اندازه بالاتر در نظر بگيريم نخواهیم داشت.

افزون بر اين اندازه مقطع در نظرگرفته شده براي طول های جريان مختلف ، به طور اتوماتیک جرياني بالاتر از جريان مد نظر را باردهي مي كند. به عنوان مثال دو شينه با سطح 40x10 كه ما براي جريان 1250A مد نظر قرار می دهیم، بدون رنگ 1290A و با رنگ 1470A را عبور مي کند.

در دماهاي بیشتر براي جبران نمودن باردهي شينه ها و تأمين جريان مورد نظر، بايد ضريب K1 را از جدول زير اعمال کرد.

ضريب كاهش باردهي جريان براي دماهاي بالاتر از دماي استاندارد 40 C

ضریب (K1) دما
0.96 45
0.91 50
0.86 55
0.81 60
0.69 65

ارتفاع از سطح دريا در عملکرد تابلو برق

بر طبق استاندارد در شرايط عادي كار ارتفاع از سطح دريا نباید بالاتر از1000 متر باشد. بنابراین در حالتیکه تابلو برق در شرايط محيطي با ارتفاع بالاتر از1000متر فعالیت كند، لازم به دخالت دادن ضريب تصحيح براي ولتاژ و نيز جريان مي باشد چرا كه با بالا رفتن ارتفاع ،به دلیل كم شدن غلظت هوا، مقاومت عايقي كاهش مي يابد.

در اين بارهنيز گاهي ملاحظه شده كه به طور اشتباه به خاطر ارتفاع از سطح درياي بالاتر از 1000 متر، اندازه ولتاژي را يك مرتبه بالاتر در نظر مي گيرند كه در بعضی از موارد اصلاً نیازی ندارد.

به عنوان مثال در یک فعالیتی ولتاژ كاري 20KV در نظر گرفته شده و از آنجایی كه تابلو برق UNISAFE به حالت استاندارد براي سطوح 12,24,36KV ساخته شده اند، تابلو 24KV براي اين فعالیت در نظر گرفته می شود. با ارتفاع از سطح دريا برابر 2200 متر و اعمال ضريب تصحيح ، باز هم این تابلو برق 24KV ، سطح عايقي لازم را کاوریج خواهد داد و نيازي به اينكه اندازه ولتاژ را 36KV در نظر بگيريم و هزينه هاي زيادي را متحمل شويم،نیست.

در ارتفاعات بالاتر جهت جبران باردهي شينه ها و تأمين جريان مورد نياز، بايستي ضريب K2 را از جدول زير انتخاب کرد.

ضريب كاهش باردهي جريان با تغييرات ارتفاع در سلول تمام بسته ی فلزي

ضریب (K2) ارتفاع
1 1000
0.99 2000
0.96 3000
0.9 4000

با این موارد باردهي شينه ها در حالت های خاص برابر است با :

 .K1 .K2شرايط نرمالI= دايميI

در ارتفاعات بالا جهت تأمين مقاومت عايق ها و اندازه ولتاژ مورد نياز، بايد ضريب Ka را از چارت بالا اعمال نمود.

به عنوان مثال زماني كه ارتفاع از سطح دريا برابر 2000 متر است، اندازه ی ضريب تصحيح 1.13 مي باشد و بايد براي به دست آوردن سطح ولتاژي مورد نياز، ولتاژ كاري را در اين ضريب تصحيح ضرب كرد. در ارتفاعات بیشتر از 3000 متر استفاده از تابلوها برق GIS مي تواند گزينه مناسبی باشد چرا كه ارتفاع از سطح دريا بر اين تابلو برق ها تأثيری نمی گذارد .

اینورتر چیست؟

مبدل برق ( اینورتر) دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.
اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند.
اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام می دهد.

هشدار

برخی از اینورتر های با توان پایین دراری هشداری مبنی بر عدم استفاده از آنها برای روشن کردن لامپهای فلورسنت معمولی هستند. دلیل این هشدار این است که خازن تصحیح توان به صورت موازی با لامپ وصل شده است. با برداشتن خازن مشکل رفع خواهد شد.

 

کاربرد های اینورتر چیست؟

منبع تغذیه

 اینورتور برق DC را از منابعی مانند باتری، پانل های خورشیدی، یا سلولهای سوختی به برق AC تبدیل می کند. برق خروجی را می توان به هر ولتاژی که لازم باشد تبدیل کرد.

میکرو اینورترها مستقیما جریان را از پانل های خورشیدی به جریان متناوب تبدیل می کنند.

منابع برق اضطراری

استفاده از باتری و اینورتر بعنوان منبع تغذیه اضطراری (یو پی اس) جهت تامین برق AC زمانی که برق اصلی در دسترس نیست. وقتی که برق اصلی مجددا برقرار شد، از یکسو کننده برای شارژ کردن باتری ها استفاده می شود.

گرمکن القائى

از اینورتر ها برای بالا بردن فرکانس برق اصلی جهت استفاده در گرمکن القائى استفاده می شود. برای اینکار ابتدا برق اصلی با به DC تبدیل کرده و سپس بوسیله اینورتر برق DC را به AC با فرکانس بالاتر تبدیل می کنند.

انتقال انرژی به روش  HVDC

در انتقال برق به روش HVDC (انتقال مقدار زیادی انرژی در مسافت‌های زیاد و با تلفات کم)، ابتدا برق AC به برق DC با ولتاژ بالا تبدیل شده و به مکان دیگری منتقل می شود. سپس در محل دریافت، به کمک اینورتر آن را به برق AC تبدیل می کنند.

درایو فرکانس متغیر

درایو فرکانس متغیر یا VFD یک سیستم برای کنترل کردن سرعت چرخش یک موتور AC با کنترل کردن فرکانس برق اعمال شده به موتور الکتریکی است. اینورتر وظیفه کنترل برق را بعهده می گیرد. در اغلب موارد ، درایو فرکانس متغیر شامل یک یکسوساز است به طوری که برق DC مورد نیاز اینوتر از برق AC اصلی تامین می شود. از آنجا که در اینجا اینورتر یک عنصر اصلی است، بعضی اوقات درایو فرکانس متغیر به نام درایو اینورتر یا کلا اینورتر نامیده می شود.

درایو های الکتریکی وسیله نقلیه

در حال حاضر از اینورتر جهت کنترل قدرت کشش موتور در برخی وسایل نقلیه برقی مانند قطار برقی و همچنین برخی از خودروهای الکتریکی و هیبریدی مانند تویوتا Prius استفاده می شود. به طور خاص پیشرفت های مختلف انجام شده در تکنولوژی اینورترها به خاطر کاربرد آنها در وسایل نقلیه برقی است. در وسایل نقلیه مجهز به ترمز احیا کننده، اینورتر همچنین انرژی خود را از موتور (که در این جا به عنوان یک ژنراتور عمل می کند) گرفته و آن را در باتری ها ذخیره می کند

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت دراز فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

تماس با واحد فروش
واتس آپ