الکتروموتور

الکتروموتور (Electric motor)

قیمت الکتروموتور , موتور الکتریکی , دینام - نمایندگی فروش الکتروموتور موتوژن، الکتروژن، جمکو، زیمنس، ABB, چینی و انواع الکترو موتور سه فاز و تک فاز و مشاوره خرید، راهنمایی، مشخصات فنی، خدمات پس از فروش و جهت استعلام قیمت موتور الکتریکی و یا خرید، با این شماره ها تماس بگیرید : دفتر مرکزی تبریز 34427241-041 , دفتر تهران 66648110-021 , شعبه دوم تبریز 32818740-041 , آقای شبانی 6602-916-0914 , آقای پویا خانکشی زاده 5313-324-0914 , آقای زمانی 5316-663-0936

 

الکتروموتور چیست؟

یک موتور الکتریکی (الکتروموتور) ، الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می کند. عمل عکس آن که تبدیل حرکت مکانیکی به الکتریسیته است، توسط ژنراتور انجام می شود. این دو وسیله بجز در عملکرد ، مشابه یکدیگر هستند. اکثر موتورهای الکتریکی توسط الکترومغناطیس کار می کنند، اما موتورهایی که بر اساس پدیده های دیگری نظیر نیروی الکتروستاتیک و اثر پیزوالکتریک کار می کنند، هم وجود دارند.

ادامه مطلب را در این لینک بخوانید

 

 

الکترو موتور تکفاز

الکتروموتور تکفاز قابلیت راه‌اندازی با برق 220-230 ولت شهری با فرکانس 50-60 هرتز را دارا هستند. به عبارتی دیگر تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی در الکتروموتور تکفاز، توسط برق تکفاز 220 ولت انجام می‌شود. بیشترین موارد استفاده الکتروموتورهای تک فاز اغلب در مصارف خانگی، تجاری و تا حدی نیز در صنعت استفاده می‌شود. آن هم به این علت که جریان الکتریکی تک‌فاز بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی تر از سیستم سه فاز است. برق تکفاز در تمامی نقاط به راحتی در دسترس است و امکان بهره‌برداری آن بسیار ساده و در دسترس می‌باشد. اما در مقابل دسترسی به برق سه فاز مستلزم ایجاد بستری بسیار پرهزینه و نیازمند تکنولوژی می باشد.

الکتروموتور تک‌فاز به لحاظ ساخت بسیار کم هزینه و ساده بوده و در تمامی لوازم خانگی کاربردی وسیع دارند.

اجزاء الکتروموتور‌ تکفاز

 • روتور

روتور بخش اصلی گردشی هر موتور القایی است که بار مکانیکی را از طریق شافت در مرکز الکتروموتور به یکدیگر اتصال می‌دهد.

 • استاتور

استاتور بخش ثابت  الکتروموتور تکفاز میباشد که در زیر پوسته الکتروموتور قرار داده شده است و تغذیه به قسمت استاتور اتصال داده می‌شود.

استاتور الکتروموتور تک فاز به منظور حذف و کاهش تلفات ناشی از جریان گردابی دارای مهر و موم و لمینت شده است.

الکتروموتور تک فاز

 

رنج توان الکتروموتور تکفاز

بدلیل محدودیت شدت جریان کنتورهای برق شهری محدوده توان این دسته از الکتروموتور‌ها از 200 وات تا حداکثر 3.7 کیلووات می‌باشد. که همین مورد باعث می‌شود تا شرکت‌های تولید کننده الکتروموتور تکفاز، با محدودیت رنج مواجه باشند. همچین استفاده از موتور تکفاز به دلیل شدت جریان بالا در زمان کارکرد، پیشنهاد مناسبی نیست. موتور الکتریکی تکفاز  برای راه اندازی بدلیل محدودیت کنتورهای شهری نیازمند روشی برای راه‌اندازی اولیه دارد. برای راه اندازی اولیه از یک خازن با ظرفیتی مشخص به عنوان خازن درایور یا راه‌انداز استفاده می شود. ظرفیت این خازن با توجه به قدرت الکتروموتور متفاوت می‌باشد و در برخی موارد از دو خازن استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از الکترو موتور تکفاز

 • نصب و راه اندازی آسان
 • کاربری ساده
 • ساخت وسایل خانگی بدون نیاز به کنتور سه فاز
 • ساخت دستگاه های صنعتی سبک توسط موتور تکفاز
 • معایب الکترو موتور تکفاز
 • مصرف بالا
 • استهلاک بالا
 • شدت جریان مصرفی نسبتا بالا
 • تعمیر و نگهداری پر هزینه
 • نیاز به خازن برای راه اندازی اولیه
 • عدم کنترل کامل ضربه استارت
 • راه اندازی اولیه بسیار پر مصرف
 • گشتار اولیه پایین

 موارد کاربری

این دسته از موتور‌های الکتریکی کاربرد بسیار متنوعی از قبیل پمپ‌ های جبران افت فشار آب منازل مسکونی،‌ الکتروپمپ ‌های سرکولاتور شوفاژ و … دارد. همچین این نوع از الکتروموتور‌ها در بالابرهای فروشگاه‌های کوچک، جرثقیل ‌های کوچک در فروشگاه های صنعتی، در وسایل و تجهیزات خانگی موتور تکفاز کاربرد بسیاری دارند. الکتروموتور در ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، مینی واش‌ها و مصارفی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. موتور الکتریکی تکفاز در مقایسه با الکتروموتور سه فاز دارای گشتاور راه انداز و گشتاور اولیه پایین تری می‌باشد. همانگونه که در معایب الکتروموتور تکفاز اشاره شد، گشتاور اولیه این دسته الکتروموتور نسبتا پایین می‌باشد. برای این منظور و جبران گشتاور در زمان استارت که باعث محدودیت هایی می‌شود راه‌کارهایی وجود دارد. برای جبران این گشتاور پایین سازندگان از خازن دومی برای افزایش و جبران این گشتاور بهره‌گیری می‌نمایند. این خازن معمولا به طور پیشفرض در داخل و یا خارج از ترمینال باکس وظیفه جبران گشتاور را ایفا میکند.

الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فاز به موتور های الکتریکی گفته می شود که بر خلاف الکتروموتور تکفاز که تنها از فاز و نول برای کارکرد بهره می گیرد، باید برای ایجاد نیروی مکانیکی به برق سه فاز متصل شود. این نوع الکتروموتور، برای ایجاد نیروی مغناطیسی چرخان مورد نیاز، از اختلاف فاز موجود بین سه فاز تغذیه مجزا کمک می گیرد. همانطور که می دانید، الکتروموتور از روتور و استاتو تشکیل می شود. روتور که بخش دوار می باشد، از یک هسته مسی تشکیل شده و سیم پیچ ها روی آن پیچیده می شوند. میدان مغناطیسی دوار، باعث القای الکترومغناطیس در روتور می شود و نهایتا جریان الکتریکی را ایجاد می نماید. به دنبال ایجاد شدن جریان الکتریکی در الکتروموتور سه فاز، الکتروموتور در جهت میدان مغناطیسی متعادل به گردش در آمده و نیروی مکانیکی به وجود می آورد.

علت استفاده از الکتروموتور سه فاز در بیشتر صنایع

از آنجایی که الکتروموتور سه فاز، از سه فاز R، S، T برای عملکرد استفاده می کند، در نتیجه قادر است توان بیشتری نسبت به الکتروموتور تکفاز ایجاد نماید. این نوع الکتروموتور ها را از توان های بسیار پایین (۱ اسب) تا توان های بسیار بالا (چند صد اسب) طراحی و تولید می کنند. همچنین بیشتر الکتروموتور های سه فاز، از نوع قفس سنجابی می باشند و با برخورداری از ویژگی هایی همچون کاربرد آسان، قیمت مقرون به صرفه، هزینه بهره برداری کم و استحکام مناسب و ظاهری مناسب از نظر طراحی، در بسیاری از صنایع بیشتر از سایر موتور های الکتریکی به کار برده می شوند.

انواع الکتروموتور سه فاز

کاربرد الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فاز یکی از انواع پرکاربرد الکتروموتور محسوب می شود و می توان از آن در بسیاری از صنایع نظیر صنایع خودروسازی، صنایع غذایی، دارویی، فولاد، کشاورزی و معادن، همچنین در صنایعی مانند صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع دریایی و … استفاده کرد.

عوامل تاثیر گذار بر سرعت الکتروموتور سه فاز

در یک الکتروموتور سه فاز، این فرکانس است که در تغییرات سرعت دخیل می باشد. میزان گشتاور در این موتور های الکتریکی نیز ناشی از لغزش دینام سه فاز و اختلاف سرعت بین روتور و میدان دوار القا شده روی استاتور می باشد. در الکتروموتور های سه فاز AC، در صورتیکه سیم پیچ های مختلف با قطب های مختلف استاتور موجود باشند، می توان سرعت را تغییر داد. اما در نوع القایی این موتورها، برای تغییر سرعت، می بایست میزان فرکانس منبع تغذیه را تغییر داد.

مهم‌ترین نکات و راهنمای جامع انتخاب الکتروموتور سه فاز

الکتروموتورهای سه‌فاز از جمله پرمصرف‌ترین نوع الکتروموتور در کارخانه‌ها به شمار می‌رود. الکتروموتورهای سه فاز قادر هستند که از طریق یک اینورتر از راه دور نیز کنترل شوند. در ادامه به طور خلاصه درباره امکانات الکتروموتور سه فاز و راهنمای خرید آنها بر حسب ظرفیت می پردازیم.

معرفی مشخصات و راهنمای خرید الکتروموتور سه فاز

این الکتروموتور با مداری مشابه مدار ترانسفورماتور سه فاز و با استفاده از القای میدان مغناطیسی حاصل از جریان سیم‌ها، نیروی مکانیکی را ایجاد خواهد کرد. در انواع مدل‌های الکتروموتور چینی، الکتروموتور زیمنس و …، سه فاز اصلی الکتروموتور سه فاز T، S  و R نام دارد و به دلیل ایجاد نیروی مکانیکی در آن‌ها از طریق القای میدان مغناطیسی به آن‌ها موتور القایی نیز گفته می‌شود.

انواع الکتروموتور سه فاز

 • الکتروموتور سه فاز از نوع دو پل
 • اکتروموتور سه فاز از نوع ۴ پل
 • الکتروموتور سه فاز از نوع ۶ پل
 • الکتروموتور سه فاز نوع ۸ پل

الکتروموتورهای دو پل، معمولاَ در ساخت فن و هواکش استفاده می‌شود.  سرعت آن‌ها ۳۰۰۰ دور بر دقیقه است. الکتروموتورهای ۴ پل، بسیار پرمصرف بوده و اغلب همراه یک گیربکس بکار می‌رود.  الکتروموتورهای سه فاز ۶ پل و ۸ پل نیز از کم مصرف‌ترین انواع آنها هستند که تنها در موارد خاصی از آن استفاده می‌شود. الکتروموتورهای سه فاز در صنایع مختلفی چون: صنعت خودرو، صنایع دارویی، صنعت معدن، کشاورزی، صنایع دریایی، پتروشیمی، فولاد و … کاربرد دارند.

الکتروموتور سه فاز

راهنمای خرید الکتروموتور سه فاز

تعدد و گستردگی استفاده از الکتروموتورهای سه فاز باعث می‌شود کارکردهای متفاوتی از آن‌ها را انتظار داشته باشیم. با توجه به کاربرد این وسیله در هر صنعت باید پس از انتخاب درست اقدام به خرید آن کرد. از مهم‌ترین متغیرهای انتخاب الکتروموتور سه فاز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرعت کارکرد یا دور موتور:  سرعت یا دور موتور انواع الکتروموتور سه فاز، از جمله در مدل‌های چینی، معمولاً متغیر نبوده و یا به عبارت بهتر قابل تنظیم نیستند. اگر در زمینه کاری خود نیاز دارید از یک سرعت مشخص استفاده کنید و یا نیاز دارید که از سرعت‌های مختلفی در حین کار استفاده کنید، لازم است یک کنترل سرعت به دستگاه اضافه کنید.

گشتاور:  گشتاور به سرعتی از دستگاه گفته می‌شود که در آن الکتروموتور و مشخصاَ الکتروموتور سه فاز بتواند بدون اصطکاک و بالاترین سرعت کار کند. در هر زمینه‌ای از کار و برای هر زمینه‌ای میزان خاصی از گشتاور لازم است.

توان:  میزان توان دستگاه یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر انتخاب الکتروموتور است. هنگام انتخاب الکتروموتور همیشه حداکثر توان مورد نیاز خود را در هنگام انتخاب در نظر بگیرید.

چرخه کاردهی: به این معنی است که موتور تا چه میزان می‌تواند بصورت دائم و با رسیدن به حداکثر دمای کار، به کار ادامه دهد. اگر زمینه کاری شما به شکلی است که به ساعت‌های طولانی کار مداوم برای کار نیاز به فعالیت الکتروموتور دارید باید این فاکتور را در نظر بگیرید و البته الکتروموتور زیمنس می‌تواند یک گزینه‌ مناسب برای کار در ساعات طولانی باشد.

اندازه فریم و پیکربندی دستگاه: با توجه به محدودیت فضای کارگاه و یا واحد مورد نظر می‌توان انواع مختلفی از ابعاد الکتروموتور سه فاز را خریداری نمایید.

دمای محیط:  دمای محیط به طور یقین بر کارکرد بهینه دستگاه تاثیرگذار می‌باشد. باید دقت کرد که کارکرد بهینه الکتروموتور انتخابی در چه دمایی است؟ و یا دمای بسیار سرد و یا دمای بسیار بالا تاثیر بر کاربری آنچه تاثیراتی خواهد گذاشت.

الکتروموتور سه فاز چینی

از محبوب ترین الکتروموتورها، در بازار ایران، می توان به الکتروموتورهای چینی اشاره کرد. چون هم از کارایی مناسبی برخوردار هستند و هم با قیمت‌های مناسبی نیز عرضه می شوند. گشتاور نامی بالا، جریان پایین در ازای راندمان مناسب از جمله دلایلی است که الکتروموتور سه فاز چینی را از سایر انواع و برندها متمایز می‌کند. همچنین الکتروموتور سه فاز چینی، هزینه نگهداری و تعمیر پایین‌تری نسب به سایر برندهای ترک، اروپایی و غیره دارند.

انواع الکتروموتور چینی

 

گروه صنعتی آبیاران با دارا بودن چهار مرکز فروش و خدمات پس از فروش الکتروموتور، به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان الکتروموتور و همچنین نمایندگی فروش معتبرترین تولید کننده های الکتروموتور در ایران و منطقه می باشد. از جمله الکتروموتور های موتوژن، الکتروژن، جمکو و زیمنس. 
مشخصات فنی الکتروموتور های موجود در بازار در لیست زیر جمع آوری شده است. جهت استعلام قیمت الکتروموتور، همچنین مشاوره جهت انتخاب و خرید انواع الکتروموتور سه فاز و تک فاز با واحد فروش الکتروموتور تماس حاصل نمائید.

نمایش بیشتر

لیست قیمت الکتروموتور های موتوژن

لیست قیمت الکتروموتور موتوژن آلومینیومی سه فاز

ردیف OUTPUT RPM
KW HP 3,000 1,500 1,000 750
1 0/06 1/12 0 9,860,000 0 0
2 0/09 1/8 10,000,000 11,000,000 0 0
3 0/12 1/6 10,500,000 11,500,000 0 0
4 0/18 1/4 11,800,000 12,500,000 0 0
5 0/25 1/3 12,500,000 14,700,000 0 0
6 0/37 1/2 14,000,000 15,000,000 17,500,000 0
7 0/55 3/4 15,500,000 18,000,000 20,000,000 0
8 0/75 1 18,000,000 19,000,000 23,600,000 28,600,000
9 1/1 1/5 19,700,000 23,000,000 26,600,000 32,500,000
10 1/5 2 25,000,000 26,000,000 31,600,000 44,000,000
11 2/2 3 28,500,000 32,500,000 42,700,000 57,500,000
12 3 4 34,500,000 37,000,000 63,000,000 64,500,000
13 4 5/5 47,200,000 48,600,000 68,300,000 90,000,000
14 5/5 7/5 59,000,000 68,200,000 69,000,000 96,700,000
15 7/5 10 67,500,000 72,600,000 98,000,000 112,000,000
16 11 15 97,000,000 106,000,000 116,000,000 0
17 15 20 115,500,000 132,500,000 0 0
18 18/5 25 130,000,000 0 0 0

* قیمت‌ها به ریال می‌باشد *

لیست قیمت الکتروپمپ صنعتی موتوژن (آب صابون)

 ردیف

مدل

قیمت

1

P56-25

11,500,000
2

P56-23

11,500,000
3

P56-21

11,500,000
4

P56-20

11,500,000
5

P56-15

11,500,000

* قیمت‌ها به ریال می‌باشد *

لیست قیمت الکتروموتور موتوژن تکفاز

 ردیف

OUTPUT

CR - خازن دائم (تک خازن، رله)

KW HP 3,000 1,500 1,000 750
1 0/25 1/3 0 17,000,000 0 0
2 0/37 1/2 18,000,000 18,900,000 0 0
3 0/55 3/4 18,500,000 21,500,000 0 0
4 0/75 1 22,000,000 23,000,000 0 0
5 1/1 1/5 23,000,000 27,000,000 0 0
6 1/5 2 28,000,000 29,500,000 0 0
7 2/2 3 31,000,000 35,500,000 0 0
8 0/55 مشعل گازی 0 18,800,000 0 0
9 0/55 مشعل گازوئیلی 0 19,000,000 0 0

* قیمت‌ها به ریال می‌باشد *

ردیف OUTPUT CRS - خازن استارت، خازن دائم (دو خازن، کلاچ)

KW

HP

3,000 1,500 1,000 750
1 0/25 1/3 0 20,800,000 0 0
2 0/37 1/2 22,000,000 22,900,000 0 0
3 0/55 3/4 23,000,000 23,500,000 0 0
4 0/75 1 25,000,000 26,000,000 0 0
5 1/1 1/5 25,500,000 30,800,000 0 0
6 1/5 2 32,000,000 34,000,000 0 0
7 2/2 3 35,000,000 39,500,000 0 0

* قیمت‌ها به ریال می‌باشد *

لیست قیمت الکتروموتور موتوژن چدنی سه فاز

ردیف OUTPUT RPM
KW HP 3,000 1,500 1,000 750
1 2/2 3 0 38,000,000 37,500,000 0
2 3 4 0 40,700,000 61,700,000 0
3 4 5/5 49,500,000 51,500,000 71,200,000 0
4 5/5 7/5 66,200,000 69,000,000 82,200,000 0
5 7/5 10 73,000,000 76,800,000 109,800,000 0
6 11 15 97,000,000 106,800,000 126,000,000 0
7 15 20 117,000,000 134,500,000 200,900,000 0
8 18/5 25 140,000,000 197,000,000 246,500,000 0
9 22 30 207,000,000 215,500,000 266,000,000 0
10 30 40 262,500,000 287,000,000 325,000,000 0
11 37 50 284,000,000 346,000,000 382,000,000 0
12 45 60 366,000,000 398,000,000 470,000,000 0
13 55 75 422,000,000 458,000,000 520,000,000 0
14 75 100 524,000,000 555,000,000 0 0
15 90 125 570,000,000 595,000,000 741,000,000 0
16 110 150 800,000,000 942,000,000 1,160,000,000 0
17 132 180 966,000,000 1,007,000,000 1,168,000,000 0
18 160 با فریم 315 220 1,102,000,000 1,200,000,000 1,400,000,000 0
19 185 250 1,170,000,000 1,220,000,000 0 0
20 200 270 1,290,000,000 1,484,000,000 2,025,000,000 0
21 250 با فریم 355 340 0 1,776,000,000 0 0
22 315 430 0 2,126,000,000 0 0
23 355 485 0 2,570,000,000 0 0
24 400 544 0 2,960,000,000 0 0

قیمت‌ها به ریال می‌باشد

لیست قیمت الکتروموتور های موجود (تکفاز)

نام کالا

تعداد فاز

قیمت (ريال)

750 دور

1000 دور

1500 دور

3000 دور

الکتروموتور استریم 0.37 کیلووات

1

0

13.680.000

الکتروموتور PEM چینی 0.37 کیلووات

1

0

15.840.000

الکتروموتور PEM چینی 0.55 کیلووات

1

22.990.000

17.600.000 

الکتروموتور سوگو 0.75 کیلووات

1

20.750.000

الکتروموتور استریم 1.5 کیلووات

1

37.300.000

28.210.000 

الکتروموتور سوگو 1.5 کیلووات

1

0

28.210.000

الکتروموتور استریم 2.2 کیلووات

1

37.320.000

 

لیست قیمت الکتروموتور های موجود (3 فاز)

نام کالا

تعداد فاز

قیمت (ريال)

750 دور

1000 دور

1500 دور

3000 دور

الکتروموتور VEM - چینی 0.55 کیلووات

3

17.600.000

الکتروموتور استریم 0.55 کیلووات

3

14.770.000

الکتروموتور زیمنس 0.75 کیلووات

3

25.000.000

الکتروموتور ایده آل 0.75 کیلووات

3

15.730.000

الکتروموتور سوگو 0.75 کیلووات

3

15.730.000

الکتروموتور استریم 1.1 کیلووات

3

18.270.000

الکتروموتور استریم 1.1 کیلووات ترمینال بالا

3

18.270.000

الکتروموتور استریم 1.1 کیلووات ترمینال بغل

3

18.270.000

الکتروموتور کایجیلی 1.1 کیلووات

3

20.500.000

19.360.000

الکتروموتور Volt ترکیه 1.1 کیلووات

3

20.900.000

الکتروموتور سوگو 1.1 کیلووات

3

17.300.000

الکتروموتور سوگو 1.5 کیلووات

3

21.540.000

الکتروموتور استریم 1.5 کیلووات

3

21.540.000

الکتروموتور کایجیلی 1.5 کیلووات

3

24.200.000

الکتروموتور ABB آلمان 1.5 کیلووات

3

36.000.000

الکتروموتور Dutchi هلند 1.5 کیلووات

3

27.500.000

الکتروموتور ایرسم 2.2 کیلووات

3

34.850.000

الکتروموتور استریم 2.2 کیلووات

3

28.800.000

الکتروموتور زیمنس 2.2 کیلووات

3

47.000.0000

الکتروموتور ایرسم 3 کیلووات

3

47.100.000

39.930.000

الکتروموتور رومانی فلنجدار 3 کیلووات

3

75.000.000

الکتروموتور سوگو 3 کیلووات

3

33.400.000

الکتروموتور استریم 3 کیلووات

3

33.400.000

الکتروموتور زیمنس فلنجدار 4 کیلووات

3

94.500.000

الکتروموتور استریم 4 کیلووات

3

39.930.000

38.470.000 

الکتروموتور بروک 5.5 کیلووات

3

66.000.000

الکتروموتور ایرسم 7.5 کیلووات

3

63.200.000

58.080.000 

الکتروموتور سوگو 7.5 کیلووات

3

58.080.000

الکتروموتور بروک 7.5 کیلووات

3

69.300.000

الکتروموتور بلغاری 7.5 کیلووات

3

81.000.000

الکتروموتور گاماک ترکیه 7.5 کیلووات

3

 0

69.300.000

الکتروموتور استریم 11 کیلووات ترمینال بالا

3

103.100.000

98.840.000

الکتروموتور ABB ضد انفجار 11 کیلووات

3

 0

425.000.000

الکتروموتور سوگو 11 کیلووات

3

98.840.000

الکتروموتور استریم 11 کیلووات ترمینال بغل

3

98.840.000

الکتروموتور ایده آل 15 کیلووات

3

104.550.000

الکتروموتور سوگو 15 کیلووات

3

104.550.000

الکتروموتور استریم 15 کیلووات ترمینال بغل

3

104.550.000

الکتروموتور سوگو 18.5 کیلووات

3

149.560.000

الکتروموتور استریم 18.5 کیلووات ترمینال بالا

3

149.560.000

الکتروموتور ایرسم 18.5 کیلووات

3

149.560.000

الکتروموتور کایجیلی کلاچدار 18.5 کیلووات

3

0

209.000.000

الکتروموتور بروک 18.5 کیلووات

3

166.000.000

الکتروموتور زیمنس 30 کیلووات

3

356.500.000

الکتروموتور NPM چینی 37 کیلووات

3

279.400.000

الکتروموتور استریم 37 کیلووات ترمینال بالا

3

279.400.000

الکتروموتور ABB آلمان 37 کیلووات

3

423.000.000

الکتروموتور کایجیلی 37 کیلووات

3

313.500.000

الکتروموتور SEVER چینی 45 کیلووات

3

301.600.000

الکتروموتور استریم 45 کیلووات ترمینال بالا

3

301.600.000

الکتروموتور ایرسم 45 کیلووات

3

301.600.000

الکتروموتور ABB آلمان 45 کیلووات

3

450.000.000

الکتروموتور ایرسم 55 کیلووات

3

470.450.000

الکتروموتور ABB آلمان 55 کیلووات

3

550.000.000

الکتروموتور SEVER چینی 55 کیلووات

3

317.150.000

الکتروموتور Dutchi هلند 75 کیلووات

3

544.500.000

الکتروموتور ABB آلمان 90 کیلووات

3

810.000.000

 

لیست قیمت موجودی الکتروموتور جمکو

نام کالا

تعداد فاز

قیمت (ريال)

750 دور

1000 دور

1500 دور

3000 دور

الکتروموتور جمکو 0.12 کیلووات

3

0

0

11.000.000

0

الکتروموتور جمکو 0.18 کیلووات

3

0

0

11.500.000

11.000.000

الکتروموتور جمکو 0.25 کیلووات

3

0

0

13.500.000

11.500.000

الکتروموتور جمکو 0.37 کیلووات

3

0

0

13.800.000

13.000.000

الکتروموتور جمکو 0.55 کیلووات

3

0

0

16.500.000

14.100.000

الکتروموتور جمکو 0.75 کیلووات

3

0

0

0

16.500.000

الکتروموتور جمکو 1.1 کیلووات

3

0

0

0

18.000.000

الکتروموتور جمکو 2.2 کیلووات

3

0

39.000.000

0

26.000.000

الکتروموتور جمکو 3 کیلووات

3

0

58.000.000

34.000.000

0

الکتروموتور جمکو 22 کیلووات

3

0

0

0

224.600.000

الکتروموتور جمکو 37 کیلووات

3

0

416.400.000

0

0

الکتروموتور جمکو 75 کیلووات

3

0

103.230.000

0

0

الکتروموتور جمکو 90 کیلووات

3

0

1.142.300.000

0

675.000.000

 

نمایش بیشتر

لیست قیمت و مشخصات سایر برندها


درباره الکتروموتور بیشتر بدانید

الکتروموتور نوعی ماشین است که وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به حرکتی را دارد، به این صورت که از طریق القای الکترومغناطیسی، میدان مغناطیسی چرخشی، جریان را در هادی‌های روتور بوجود می آورد و باعث چرخاندن روتور در جهت چرخش میدان می‌شود.

الکتروموتور سه فاز به موتورهای الکتریکی گفته می‌شود که برخلاف الکتروموتور تکفاز که تنها از فاز و نول برای عملکردش استفاده میکند، باید برای ایجاد نیروی مکانیکی به برق سه فاز متصل شود. این نوع الکتروموتور، برای ایجاد نیروی مغناطیسی چرخان موردنیاز، از اختلاف‌فاز موجود بین سه فاز تغذیه مجزا بهره می‌گیرد.

پارامتر های مهم در انتخاب الکتروموتور

 • ولتاژ ورودی
 • جریان ورودی
 • گشتاور خروجی
 • سرعت
 • درجه حفاظت
 • ضریب قدرت
 • اندازه فریم
 • شرایط محیطی
 • کلاس عایقی
 • راندمان

اجزای الکتروموتور

اجزای الکتروموتور

اجزای الکتروموتور
 
1.براکت جلو 6.استاتور سیم پیچی شده 11.واشر فنری پشت بلبرینگ
2.شفت 7.فریم الکترو موتور 12.براکت عقب
3.خار 8.ترمینال برد 13.پروانه خنک کاری
4.روتور 9.درب جعبه ترمینال 14.کاور پروانه
5.بلبرینگها 10.قطعات گلند 15.خازن دائم

 

انواع الکتروموتور

الکتروموتور ها دارای انواع زیر هستند:

الکتروموتور های جریان مستقیم

 • موتور تحریک مستقل جریان مستقیم
 • موتور خود تحریک جریان مستقیم
 • موتور سری جریان مستقیم
 • موتور کمپوند (مختلط) جریان مستقیم

الکتروموتور های جریان متناوب

با گسترش شبکه های جریان متناوب و استفاده از آن خصوصا برق سه فاز به عنوان برق صنعتی، امروزه قسمت های زیادی از صنعت روی محور الکتروموتور های جریان متناوب و خصوصا موتور های سه فاز کار می کند. اصولا الکتروموتور های جریان متناوب نسبت به موتور های جریان مستقیم دارای ساختمان ساده تر، عمر مفید بیشتر و تعمیر و نگهداری راحت تری هستند. به همین دلایل در اغلب کارخانجات و کارگاه ها به جز در موارد خاصی از موتور های جریان متناوب استفاده می شود.

الکتروموتور های جریان متناوب سه فاز

 • موتور های سه فاز سنکرون
  • در این موتور ها تعداد دور روتور (گردنده) برابر تعداد دور حوزه مغناطیسی سیم پیچ های استاتور (قسمت ساکن) می باشد. به همین دلیل به آن ها سنکرون یا همسان می گویند. این موتور ها به دلیل ساختمان پیچیده، راه اندازی مشکل، تعمیر و نگهداری با هزینه زیاد به جز در موارد خاص مورد استفاده قرار نمی گیرندو معمولا از آن ها به عنوان ژنراتور جریان متناوب استفاده می شود.

 • موتور های سه فاز آسنکرون
  • این موتور ها بر خلاف موتور سنکرون همیشه تعداد دور روتور آن ها کمتر از تعداد دور حوزه مغناطیسی دوار استاتور می باشد. به همین دلیل به آن ها موتور های آسنکرون یا ناهمسان گفته می شود.

مزایای موتور های سه فاز آسنکرون

 • دارای ساختمان بسیار ساده و محکم هستند.
 • قیمت نسبتا ارزانی نسبت به نمونه های مشابه دارند و قابل اعتماد هستند.
 • دارای بازده بالا می باشند.
 • دارای ضریب قدرت (cos φ) نسبتا خوبی می باشند.
 • در شرایط کار نرمال به حداقل تعمیر نیاز دارند.
 • احتیاج به موتور راه انداز ندارند، در حالی که موتور های سنکرون نیاز به یک موتور محرک دارند و در واقع راه اندازی موتور های آسنکرون بسیار ساده می باشد.
 • نسبت به موتور های مشابه در حجم کمتر و با قدرت بیشتر ساخته می شوند.

معایب موتور های سه فاز آسنکرون

 • بدون از دست دادن قسمتی از ضریب بهره، سرعت آنها قابل تغییر نمی باشد.
 • با افزایش بار سرعت آن ها کم می شود.
 • کنترل دور آن ها بسیار مشکل بوده و با تغییرات جزئی فرکانس، دور آن ها کم و زیاد می شود.

چگونه سایز موتور را انتخاب کنیم

سایز اجزاء با این ترتیب می تواند انتخاب شود: سایز فریم, سایز پروانه, سایز موتور

با دانستن سایز فریم، می توانیم سایز موتوری را که باید استفاده شود انتخاب کنیم. سایز فریم، سایز پروانه را محدود کرده و سایز هر پروانه به یک RPM موتور متفاوتی نیاز دارد تا نیروی پیشران را بهینه تولید کند.

همچنین باید مطمئن شد که موتور ها گشتاور کافی را برای چرخاندن پروانه ها تولید می کنند، این جایی است که سایز استاتور وارد قضیه می شود. معمولا سایز بزرگتر استاتور و KV بیشتر یعنی جریان بیشتر.

جدول زیر یک راهنمای عمومی است، نه یک قانون سفت و سخت، مواردی نیز وجود دارد که موتور ها با مقادیر کمی بیشتر یا کمتر از جدول پیشنهادی انتخاب می شوند.

اینگونه فرض شده است که یک کواد را با 4 سل باتری لیتیوم پلیمر تغذیه می کنید و سایز فریم بسته به مراکز پروانه ها است (فاصله قطری موتور تا موتور).

سایز فریم

سایز پروانه

سایز موتور

KV

150mm یا کمتر

3 یا کمتر

1105 – 1306 یا کمتر

3000 یا بیشتر

180mm

4

1806

2600 – 3000

210mm

5

2204 – 2208، 2306

2300 – 2600

150mm

6

2204 – 2208، 2306

2000 – 2300

350mm

7

2208

1600

450mm

8، 9، 10 یا بیشتر

2212 یا بیشتر

1000 یا کمتر

نحوه پلاک خوانی الکتروموتور های سه فاز و تک فاز

مشخصه های روی پلاک الکتروموتور نشانگر چیست؟

بر روی موتورهای الکتریکی پلاکی توسط کارخانه نصب می گردد که کلیه اطلاعات موتور برروی آن برای راه اندازی آورده می شود و در صورتی که موارد اعلام شده به درستی رعایت نشود موتور می سوزد و یا عمر مفید آن کاهش پیدا می کند.

 • No: مدل موتور که معمولا توسط کار خانه مشخص می شود.
 • Type: نام موتور، با داشتن نام موتور و مراجعه به شرکت سازنده می توانید اطلاعات بیشتری در مورد موتور بدست آورید.
 • AMPS: حداکثر جریان مجازی است که موتور برای کار کردن به آن نیاز دارد.
 • V: ولتاژ كاري الكتروموتور مي باشد كه نبايد ولتاژ بيشتر و يا كمتر به سيم پيچهاي الكتروموتور اعمال گردد. در صورت وجود علامت ستاره (Y) یا مثلث، ولتاژ در همان اتصال استفاده می شود (مثلا ولتاژ کاری موتور بالا 415 ولت در حالت ستاره است).
 • HERTZ: مشخص کننده فرکانس کاری موتور می باشد، معمولا فرکانس کاری موتور ها 50 یا 60 هرتز است.

پلاک موتور

نكته: دور الكتروموتورها با فركانس ارتباط دارد لذا الكتروموتوری كه در فركانس 50 هرتز مثلا 1500 دور می باشد همين الكتروموتور در فركانس 60 هرتز دورش ديگر 1500 نيست.

 • DATE: مشخص کننده تاریخ ساخت موتور است.
 • R.P.M: نشان دهنده دور الكتروموتور در یک دقيقه در روی شقت خروجی می باشد.
 • KW: مقدار توان الكتروموتور را نشان می دهد.

نكته: اگر روی الكتروموتوری نوشته شده بود 380/220 =V بدین معنی است كه اين الكتروموتور در شبكه برق 110 ولت كه برخی از كشورها استفاده می شود بايد بصورت مثلث و در كشورهای كه ولتاژ 220 ولت (ولتاژ بين يك فاز و نول) دارند مثل ايران بايد بصورت ستاره بسته شود.

 • IP= ميزان حفاظت الكتروموتور در مقابل گرد و غبارطبق جدول زير می باشد.
 • P.H= انواع حفاظتها طبق استاندارد دين 40050
 • P00= باز بدون حفاظت در مقابل تماس با اجسام خارجی و آب، در این مورد موتور باید در یک فضای سرپوشیده نگه داری شود.
 • P10= محفوظ در مقابل تماس دست و اجسام بزرگ خارجی – محافظ در مقابل آب، موتور می تواند در فضای بازو زیر باران کار کند.
 • P11= محفوظ در مقابل تماس دست و اجسام بزرگ خارجی – محفوظ در مقابل آب
 • P20= محفوظ در مقابل تماس انگشت و اجسام با وزن متوسط بدون حفاظ در مقابل آب، برای موتور باید سرپوش مناسب تهیه شود.
 • P21= محفوظ در مقابل تماس انگشت و اجسام با وزن متوسط – ضد آب
 • P22= محفوظ در مقابل تماس انگشت و اجسام با وزن متوسط – محفوظ در مقابل ترشح آب بطور عمودی يا مايل با زاويه بيشتر از 30 درجه نسبت به افق
 • P30= محفوظ در مقابل تماس با ابزار ها و غيره و اجسام خارجی سبك وزن – بدون محافظت در مقابل آب
 • P31= محفوظ در مقابل تماس با ابزار ها و غيره و اجسام خارجی سبک وزن – ضد آب
 • P32= محفوظ در مقابل تماس با ابزار ها و غيره و اجسام خارجی سبک وزن – محفوظ در مقابل ترشح آب بطور عمودی يا مايل با زاويه بيشتر از 30 درجه نسبت به افق
 • P40  و بالاتر: حفاظت شده در برابر کلیه عوامل خارجی

بر روی موتور ها اطلاعاتی دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد، کاربر می تواند با مراجعه به کاتالوگ موتور از آنها آگاهی یابد.

استاندارد تعریف شده در رابطه با IP ماشین های الکتریکی

از حرف W پس از دو رقم اعلام شده در مواردی استفاده می شود که ماشین الکتریکی طراحی شده دارای مدار باز با سیستم خنک کننده هوا و در شرایط جوی کار می کند به گونه ای که نفوذ باران و ذرات همراه باد را تحت شرایط معین به داخل ماشین الکتریکی کاهش و کنترل می کند و میزان جزیی وارد شده به داخل در عملکرد آن تاثیری ندارد مانند IP13W.

هرگاه تنها یک مشخصه از شاخص های IP برای مصرف کننده مهم باشد شاخص بی اهمیت با حرف X مشخص می شود مانند IP2X که فقط درجه حفاظت جانی مطرح شده و یا IPX4 که درجه حفاظت در مقابل رطوبت مشخص شده است.

سایر محصولات آبیاران


تماس با واحد فروش
واتس آپ