کلید مینیاتوری
صفحه اصلی/تجهیزات برق صنعتی/کلید مینیاتوری

فیوز مينياتوری، کلید مینیاتوری

قیمت فیوز مینیاتوریقیمت فروش انواع کلید مینیاتوری تک پل و دو پل و سه پل مشاوره خرید, راهنمایی, گارانتی, کاتالوگ و جهت استعلام قیمت فیوز مینیاتوری و یا خرید, با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

 

نیازهای توزیع برق به طور مداوم در بخشهای مسکونی، تجاری و صنعتی در حال تکامل است.

بهبود ایمنی عملکرد، تداوم خدمات، راحتی بیشتر و هزینه عملیاتی اهمیت فوق العاده ای را به خود اختصاص داده است. قطع کننده های مینیاتوری برای انطباق مداوم با این نیازهای متغیر طراحی شده اند.

رتبه‌بندی MCBهای سری HGD از 0.5 تا 125 آمپر را پوشش می‌دهد. از جمله ویژگی‌های سری HGD می‌توان به پنجره کتیبه، پایانه ایمنی، پایانه‌های بزرگ کابل، گیره ثابت، نشانگر تماس مثبت، AUX, ALT, SHT, UVT, OVT است.

 DeluxeStandard
راندمان محصول

- مصرف برق کم، در نتیجه مقرون به صرفه و صرفه جویی در مصرف انرژی

- عمر بیشتر الکتریکی

- کلاس محدود کننده انرژی 3 برای اطمینان از مصرف کم انرژی برای محدود کردن فشار حرارتی و مکانیکی روی کابل ها.

- ساختار جمع و جور و طراحی خارجی

- مشتریان بسته به نیاز به پنجره کتیبه می توانند بین نوع لوکس و نوع استاندارد انتخاب کنند

- طبق استاندارد IEC 60898-1 ، همه محدوده ها با ظرفیت اتصال کوتاه 3 kA ~ 10 kA و طوری طراحی شده است که هم از نوع پین و هم از نوع چنگال استفاده کند

ساختار محصول

عملکرد دقیق چکش

- استخراج آسان DIN-Rail- 13 ورق قوس برای خاموش کردن م arثر قوس

- خاتمه دوگانه برای نوار باس و اتصال کابل

- مکانیزم بدون سفر: سفرهای MCB حتی اگر در موقعیت روشن نگه داشته شوند

13 ورق قوس برای خاموش کردن موثر قوس

- دوبار خاتمه برای نوار اتوبوس و همچنین اتصال کابل

- مکانیزم بدون سفر: سفرهای MCB حتی اگر در موقعیت روشن نگه داشته شوند

تجهیزات جانبی

AUX/ALT قابل انتخاب با دستگیره

موجود با محفظه (Option-IP40)

گزینه های AUX ، ALT ، SHT ، UVT موجود است

SHT با عملکرد AUX با هم

مشخصات

IEC 60898-2 برای برنامه DC-IEC 60947-2 برای کاربردهای صنعتی

-IEC 60898-1 برای کاربردهای خانگی

IEC 60898-1 برای کاربردهای خانگی

 

کلید مینیاتوری ( MCB = Miniature Circuit Breaker )  قطع کننده جریان برق می باشد. این محصول در مقابل جریان اضافه حساس می باشند و به سرعت مدار را قطع می کنند و به عبارتی این کلید ها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می دهند و برق را قطع می کنند. امروزه در سیستم‌ های برق کشی ساختمان و تابلو برق صنعتی به مبحث ایمنی توجه زیادی می ‌شود که در این راستا از وسایل مختلفی برای تامین اصول امنیتی در مدارهای الکتریکی و برق کشی استفاده می ‌شود. یکی از این وسایل کلید مینیاتوری است که مدارهای الکتریکی را در برابر جریان غیرمجاز محافظت می ‌کند. به این شکل که اگر جریانی بیش از جریان اسمی یک مدار از فیوز عبور کند، برای حفظ امنیت و جلوگیری از اتصال کوتاه شدن جریان برق را قطع می ‌کند و از آسیب دیدن مدار جلوگیری می ‌کند.

انواع کلید مینیاتوری

در سیم کشی ساختمان و یا تابلو برق صنعتی فیوز مینیاتوری از المان‌ های اصلی است که خطرات ناشی از اتصال کوتاه شده مدار را با قطع مدار خاتمه می ‌دهد. فیوز مینیاتوری دارای حداکثر جریان تا 100 آمپر می باشد و جریان قطع آن قابل تنظیم نمی باشد. به عبارت ساده، فیوز وسیله‌ای حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار می ‌رود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد مجاز از وسیله عبور می ‌کند، با سوختن فیوز مدار قطع شود تا تجهیزات دیگر آسیبی نبینند. عنصر اصلی ساخت فیوز، نواری فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد. با عبور بیش از حد مجاز جریان، نوار فلزی ذوب شده و مدار الکتریکی قطع می ‌شود.

بازه جریانی کلیدهای مینیاتوری از 2 الی 100 آمپر می باشد و به صورت تک فاز و سه فاز و در انواع  تک پل، دو پل، سه پل، و چهار پل و معمولا تا قدرت قطع 16 کیلوآمپر موجود هستند.

کلید مینیاتوری سه فاز

انواع کلید مینیاتوری

کلید فیوزها از نظر سرعت عملکرد به دو دسته تقسیم می‌ شوند.

 1. کندکار
 2. تندکار

کلید مینیاتوری کندکار : این نوع فیوز ها در برابر عبور جریان بیش از حد واکنش ملایم تری از خود نشان می‌ دهند و برق را دیرتر قطع می ‌کنند. با این همه، واکنش این فیوز ها در برابر جریان اتصال کوتاه تقریباً لحظه‌ای است.

کلید مینیاتوری تندکار : این فیوز ها زمان قطع کمتری نسبت به فیوز های کندکار داشته و به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده بیشتری می ‌شوند. تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز به نام بیمتال می باشد که به وسیله عبور جریان بلند مدت بیش از جریان نامی، گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع می کند.

کلید مینیاتوری دو فاز

اجزای تشکیل دهنده کلید مینیاتوری

 1. اهرم قطع و وصل
 2. بدنه
 3. بازوی متحرک
 4. کنتاکت اصلی جریان خروجی
 5. ترمینال های ورود و خروج
 6. فلز بیمتال (فلز نیمه هادی که بر اثر حرارت بیش از حد خم می شود و اتصال قطع نمی شود)
 7. پیچ کالیبراسیون محدوده عملکرد
 8. سیم پیچ
 9. جرقه گیر

کلید مینیاتوری

 

بدنه : بدنه تمام اجزا داخلی کلید مینیاتوری را داخل خود نگه می دارد و از آن ها در مقابل گرد و خاک محافظت می کند. مواد تشکیل دهنده بدنه ها عایق هایی مانند پلاستیک و سرامیک ها می باشند.
اتصالات : دارای دو اتصال ثابت و متحرک هستند.
اهرم : به وسیله اهرم روشن و خاموش می شوند.
ضامن مکانیکی : برای نگه داری اتصال ها زیر کشش فنر در حالت روشن بودن کلید تعبیه شده است.
بی متال : بی متال با سنجش جریان طولانی مدتی که بیشتر از جریان نامی باشد، حفاظت اضافه بار را انجام می دهد.
مگنت : مگنت ها با آزاد کردن ضامن مکانیکی باعث حفاظت آنی در مقابل اتصال کوتاه می شوند. هنگامی که جریان گذرا از سیم پیچ از یک مقدار خاص بیشتر شود ، مگنت فعال می شود. مگنت در حالت اضافه بار فعال نمی شود.
جرقه گیر : جرقه گیر برای شکستن و خاموش کردن جرقه استفاده می شود.

کلید مینیاتوری تکفاز

مدل های کلید مینیاتوری

تیپ کلید و میزان جریان و ولتاژ و مشخصات کلیدهای مینیاتوری در روی کلیدها ثبت می شود. زمان قطع این تیپ ها به ترتیب از سریعترین عملکرد عبارت است از : Z و B و C و D
کلید فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد و مدل به تیپ های زیر تقسیم بندی می گردد :

 • B روشنایی
 • C موتوری
 • D ترانسفورماتوری
 • K قدرت
 • Z بسیار حساس

کلید مینیاتوری نوع B روشنایی : کلید مینیاتوری نوع B عموما در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند. این کلید ها در جریان اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی خانگی دارند. این کلید به فیوز مینیاتوری تندکار نیز معروف است.

کلید مینیاتوری نوع C موتوری : کلید مینیاتوری نوع C بیشتر کاربرد صنعتی دارند. این کلید ها در جریان اضافه بار بین 5 تا 10 برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تیپ B بیشتر است. این کلید به فیوز مینیاتوری کندکار نیز معروف است.

کلید مینیاتوری نوع D ترانسفورماتوری : کلید مینیاتوری نوع D برای مصارف صنعتی خاص مانند مولد های اشعه ایکس و یا ترانسفورماتورها استفاده می شوند. این کلید ها در جریان اضافه بار بین 10 تا 20 برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تمامی تیپ ها بیشتر است.

کلید مینیاتوری نوع K قدرت : کلید مینیاتوری نوع K برای حفاظت در مدارات قدرت، ترانسفورماتور و موتور ها استفاده می شوند. در این نوع از کلید مینیاتوری، حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر کلید ها است و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریعتر قطع می کنند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلید ها بین تیپ D و C می باشد.


کلید مینیاتوری نوع Z بسیار حساس : این نوع از کلید مینیاتوری هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص ( که از تمامی تیپ ها کمتر است ) طبق منحنی قطع، فرمان قطع را صادر می کند. حساسیت این نوع از کلید ها، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی تیپ های دیگر بیشتر است و درصورت بروز خطا مدار را سریعتر قطع می کند. بنابر این کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارها با حساسیت بالا می باشد.

نکته : توجه داشته باشید که ما چیزی با عنوان فیوز مینیاتوری نداریم و در حقیقت این قطعه کلید مینیاتوری هست که بین افراد به فیوز مینیاتوری معروف هست و ما برای درک بهتر مطلب فیوز مینیاتوری گفته ایم و میبایست آن را کلید مینیاتوری بدانیم .

 

کلید مینیاتوری در تابلو کنترل دستگاه های دیزل ژنراتور,پمپ آبرسانی , کمپرسور هوا و الکتروموتور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نمایش بیشتر
لوگوی آبیاران
تخفیفات آبیاران

سایر محصولات آبیاران