عملکردها و اجزای تجهیزات

۴ مدل موتور برق برای کولر گازی برحسب آمپر مصرفی

موتور برق برای کولر گازی و انتخاب آن یکی از دغدغه های خریداران موتور برق است. در فصول گرم سال به خصوص فصل تابستان به دلیل مصرف بالای برق، طبق آمارهای بدست آمده از سازمان هواشناسی کشور، احتمال قطعی های برق در فصول گرم سال بیشتر از قبل شده است. افرادی که در مناطق گرمسیری زندگی می کنند معمولا برای تامین برق جایگزین، جهت روشن کردن کولر گازی، از موتور برق استفاده می کنند.

حالا سوال این است که چه موتور برقی برای کولر گازی مناسب است؟ برای دریافت پاسخ به ادامه‌ ی مطلب مراجعه کنید.

کولر گازی که در ابتدا توسط ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ میلادی اختراع شد، امروزه در انواع مختلف اسپلیت، ایستاده، پرتابل، دیواری، داکت، کاستی و پنل چندگانه ساده وجود دارد. علاوه بر آن، کولر گازی در BTU های ۱۲۰۰۰، ۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۳۰۰۰۰ و چندین رنج دیگر در بازار وجود دارند. به همین دلیل میزان مصرف برق آن ها متفاوت است.

موتور برق مناسب کولر گازی ۱۲۰۰۰

کولر گازی ۱۲۰۰۰، که تا ۱۰ الی ۳۰ متر مربع از فضای اطراف خود را پوشش می دهد، نیازمند ۶ آمپر برق است. کولر گازی ۱۲۰۰۰، به هنگام راه اندازی دو برابر آمپر مصرفی اش یعنی برابر با ۱۲ آمپر برق می خواهد. به همین دلیل یک موتور برق ۳.۴ الی ۴ کیلو وات که حدود ۱۵ آمپر برق می دهد، کفایت می کند.

موتور برق برای کولر گازی 12- 18 هزار

موتور برق مناسب برای کولر گازی ۱۸۰۰۰

موتور برق مناسب برای کولر گازی با ظرفیت ۱۸۰۰۰ یا همان BTU، متراژی برابر با ۳۰ الی ۴۵ متر مربع را خنک می کند و میزان آمپر مصرفی آن حدود ۹ آمپر است. برای روشن شدن نیز آمپر مصرفی آن حدود دو برابر می شود و به حدود ۲۲ آمپر می رسد. برای این منظور باید یک موتور برق ۵ الی ۶ کیلوواتی خریداری کنید تا حدود ۲۵ آمپر برق را دریافت کنید.

موتور برق برای کولر گازی ۲۴۰۰۰

یکی از پرفروش ترین مدل های کولر گازی، ۲۴۰۰۰ است که جوابگو برای محدوده‌ی حدود ۶۰ الی ۳۰ متر مربع استفاده می شود. این کولر گازی حدود ۱۲ آمپر برق در یک ساعت مصرف می کند اما روشن شدن آن در دقایق ابتدایی حدود ۲ برابر یعنی به طور تقریبی ۲۵ آمپر برق مصرف می کند. بنابراین موتور برق برای کولر گازی ۲۴۰۰۰ باید توانی در بازه ی ۷ الی ۸ کیلو وات داشته باشد. موتور برق ۷.۵ کیلووات گازوئیلی جنسیس مدل BS9500DCE یکی از نمونه های موتور برق مناسب کولر گازی ۲۴۰۰۰ است.

برای کولر گازی ۳۰۰۰۰ چه موتور برقی مناسب است؟

کولر گازی ۳۰۰۰۰ برای متراژ ۳۰ الی ۷۰ متر مربع مناسب است. آمپر مصرفی این دستگاه چیزی حدود ۱۵ آمپر است و میزان مصرف آن به هنگام راه اندازی به ۳۰ آمپر می رسد.

در حالت کلی، مقدار مصرف کولر گازی بر حسب آمپر، روی پلاک دستگاه یا بخش مشخصات فنی درج می شود. بسته به برند، کیفیت ساخت قطعه و موارد دیگر، میزان آمپر مصرفی کولرهای گازی با ظرفیت های مختلف متفاوت است.

برای انتخاب موتور برق مناسب کولر گازی، در ابتدا پلاک و ظرفیت کولر گازی خود را در نظر بگیرید. سپس آمپر مصرفی را تقریبا دو برابر بیشتر در نظر گرفته و به سراغ خرید موتور برق بروید. البته در صورتی که قرار است کولر گازی را به صورت هم زمان با چند دستگاه دیگر بکار گیرید بهتر است توان موتور برق را از مدل های نوشته شده در این مقاله ۱ الی ۲ کیلو وات بیشتر در نظر بگیرید.

عکس کولر گازی 24000

نتیجه گیری

در نتیجه برای کولر های گازی با ظرفیت‌ های مختلف (BTU 12000، ۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰ و ۳۰۰۰۰)، می‌ توانید از موتور های برقی با توان مختلف استفاده کنید. انتخاب موتور برقی مناسب برای هر کولر گازی به عوامل مختلفی مانند ویژگی‌ های مکانیکی کولر، ولتاژ مورد نیاز، مصرف انرژی و مشخصات فنی موتور بستگی دارد.

کولر گازی ۱۲۰۰۰ BTU: برای این نوع کولر گازی، موتور برقی با توان حداقل ۱۵۰۰ وات (۱.۵ کیلووات) و ولتاژ مناسب (معمولاً ۲۲۰ ولت) مناسب است.

کولر گازی ۱۸۰۰۰ BTU: برای کولر های با این ظرفیت، موتور برقی با توان حداقل ۲۵۰۰ وات (۲.۵ کیلووات) و ولتاژ مناسب مناسب خواهد بود.

کولر گازی ۲۴۰۰۰ BTU: برای این نوع کولر گازی، موتور برقی با توان حداقل ۳۵۰۰ وات (۳.۵ کیلووات) و ولتاژ مناسب مورد نیاز است.

کولر گازی ۳۰۰۰۰ BTU: برای کولر های گازی با ظرفیت ۳۰۰۰۰ BTU، نیاز به موتور برقی با توان بیشتر (معمولاً حداقل ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ وات یا بیشتر) و ولتاژ مناسب دارید.

لطفاً توجه داشته باشید که این اعداد تقریبی هستند و برای انتخاب دقیق‌ تر موتور برقی، به مشخصات دقیق کولر گازی و توصیه‌ های تولید کننده مراجعه کنید. همچنین برای نصب و اتصال موتور برقی به کولر گازی، بهتر است از تکنسین برقی ماهر استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا