لوگوی آبیاران

تابلو برق فشار قوی - قسمت اول

تابلو برق فشار قوی

تابلو برق

تابلو برق پست جایی می باشد که ابزار آلات منتقل کننده ی انرژي درآن تبديل و نصب ولتاژ انجام میشود و با استفاده کردن از کليد ها این ممکن فراهم می شود که صورت گرفتن مانور امکان پذیر مي شود در اصل وظیفه مهم تابلو برق و پست مبدل ولتاژ ياعمل سويچينگ بوده که در خیلی از پستها میکس دو حالت بالا ديده مي شود. در خط های انتقال DC برای اینکه تلفات ناشي از افت ولتاژ ندارد وتلفات توان منتقل شونده بسيار کم بوده و در ماندگاری شبکه قدرت نقش بالایی دارند به خاطر همین در حال حاضر اين تابلو برق پستها مورد توجه هستند ازاين پستها اکثراً در ولتاژهاي بالا (800 کيلو ولت و بیشتر) و در مسافت های طولاني به خاطر پايين بودن تلفات انتقال استفاده مي شود. درشبکهاي انتقالی DC در حالتیکه استفاده از صفر زمين مي توان انرژي الکتريکي به وسیله ی يک سيم به استفاده کننده منتقل می شود.

دسته بندی پست تابلو برق فشار قوی

تابلو برق پستها را مي توان بر اساس نوع کار ,دلیل ساخت ,جایگاه نصب تابلو برق ,نوع عايق مورد استفاده , به دسته های مختلفي تقسیم بندی کرد تقسيم کرد.

نوع وظيفه و دلیل ساخت:

پستهاي افزایش دهنده , تابلو برق منتقل کننده ی انرژي , پستهاي سويچ کننده و کاهش دهنده ی توزيع.

با توجه به نوع عايق استفاده شده :

تابلو برق و پست ها با استفاده از عايق بندی هوا, پستها با استفاده از عايق گازي که این عایق ها دارای مزیت های زیادی از قبیبل زير است

کم بودن مرکزیت تکیه گاه ابزارآلات و در نهایت مقاوم بودن در مقابله زلزله کم شدن اندازه, ضريب ايمني خیلی بیشتر باتوجه به اينکه همه قسمت هاي برق دار و کنتاکتور ها در محفظه ی گاز اس اف ششقابلیت آتش سوزي ندارد, کم بودن هزينه ی نگهداري با عنایت به لزوم تعميرات سطح پایین تر, کاربرد در مناطقه های بسيار آلوده و دارای رطوبت و دارای ارتفاع.

ایرادات تابلو برق- پستها با استفاده از عايق گازي:

هزینه بالای سيستم و گاز اس اف شش نيازمند ی به تخصص های ویژه جهت نصب و تعميرات ,اشکالات حمل و نقل و آب بندي سيستم

با توجه به نوع محل نصب ابزارآلات :

نصب ابزار آلات در قسمت های باز , نصب ابزار آلات در مکان های سرپوشيده

غالباً تابلو برق ها پستها از 33 کيلو ولت بیشتر به حالت فضاي باز ساخته و تابلو برق پستهاي عايق گازي را به خاطر اینکه فضاي کمي دارند به صورت سقف بندی شده می سازند.

قسمت های مختلف تشکيل دهنده تابلو برق- پست :

تابلو برق های فشار قوي از ابزار آلات و قسمتهاي پایین تشکيل شده است :

ترانس قدرت , ترانس صفر و ترانس زمین ، تغذیه ی داخلي , سويچ کننده , نویز گیر تون راکتيو , ابزارآلات جانبي الکتريکي ، بدنه ی کنترل , ساير تجهیزات ساختماني، تابلو برق

ترانس زمين یا به اصطلاح صفر

از اين ترانس ها در مکان هایی که نقطه ی متصل زمين در دسترس نمي باشد که براي ايجاد نقطه ی صفر از ترانس زمين مورد استفاده قرار می گیرد.

طریقه ی متصل شدن در اين ترانس به حالت موربZn  می باشد.

ترانس داراي سه عدد سيم پيچ  است که سيم پيچ هرکدام از قسمت ها به دو تکه ی برابر تقسيم شده و انتهاي نیم سيم پيچ قسمت اول با نیم سيم پيچ قسمت دوم در جهت خلاف سري مي باشد.

ترانس برای مصارف داخليسیستم:

از ترانس مصارف داخلي سیستم جهت تأمین مصارف درون تابلو برق استفاده مي شود.

تأمین ترانس مصارف داخلي مشتمل بر قسمتهاي پایین است.

تأمین موتورپمپ تب چینچر , تأمینbreaker Kv 20 ,  تأمین پنکه و سيستم سرمایشی و خنک کننده , شارژ نمودن باتري , مصرف های روشن کردن , تهويه ها

نحوه ی متصل شدن سيم پيچ ها به حالت سه ضلعی – ستاره با ويکتورکرو پنوع متصل  DYn11صDYn11ین و صف سيم پيچ ستون اوٌ صورت می گیرد.

تابلو برق

  

سويچ کننده:

سوئیچ کننده ی تابلو برق متشکل از مجموعه اي از ابزار آلات که فيدرهاي متفاوت را به باسبار و يا باسبار ها را در قسمت های متفاوت به همدیگر با ولتاژ قطعی مرتبط مي سازند .در پستهاي تابلو برق تبریل کننه ی ولتاژ امکان دارد از دو يا سه سويچ کننده با سطح ولتاژهاي متفاوت استفاده شود.

ابزار آلات سوئیچ کننده ی تابلو برق:

باسبار:

باسپار متشکل شده از کلمپها, مقره ها , متصل کننده ها وهادی های باسبار که به حالت سیم یا لوله ی تو خالی و متفاوت می باشد . سکسیونر , بریکر , ترانسفورماتورهای اندازه گیری کننده وحفاظتی , ابزار آلات مرتبط به سیستم های ارتباطی , ابزار آلات کوپلاژ کردن مخابراتی (که مشتمل بر : خازن کوپلاژ , ابزار موج گیر , دستگاه منطبق کننده ی امپدانس می باشد)

برقگیر تابلو برق:

برقگیر که جهت محفاظت در برابر ولتاژ اضافی و برخورد رعد و برق به خط ها است که در نوع های متفاوت, لوله ای , آرماتور, میله ای , جرقه ای و مقاوت های به صورت غیرخطی می باشد.

جبران کننده ی توان راکتیو تابلو برق فشار قوی:

جبران کننده ی اتلاف مشتمل بر خازن و راکتورهای اس ال آر یا به اصطلاح موازی می باشد که به صورت اتصال استار در جریان مدار قرار می گیرد و نیازمند به فیدر برای اتصال به باسبار می باشد که برخی لحظه ها راکتورها در انتهای خطوط انتقال نیز قابل نصب می باشد .

انواع راکتور تابلو برق از حیث نوع عایق:

راکتور با استفاده از عایق هوا , راکتور با استفاده از عایق روغنی

انواع راکتور تابلو برق:

راکتورسری با استفاده از فیدرهای خروجی به حالت گروهی , راکتورسری با استفاده از باباسبار, راکتورسری با استفاده از فیدرهای خروجی , راکتورسری با استفاده از ژنراتور.

ساختمان کنترل در تابلوی برق :

تمامی ابزار آلات اندازه گیری پارامترها, ابزار آلات حفاظت و نگهداری ابزار آلات ازطریق سیم ها از محوطه ی خارجی تابلو برق به درون ساختمان کنترل مرتبط می شود همچنین سیستم های تأمین جریان متناوب و مستقیم (AC,DC) دردرون مجتمع کنترل قراردارند, این ساختمان شامل تأسیسات مورد نیاز برای وظیفه ی اپراتور می باشد که قسمت های زیر را شامل می شود:

فیدر خانه, سالن فرمان , باطری خانه, سالن ارتباطات, سالن سیستم های توزیع برق (AC,DC) , , دفتر , انبار و ...

باطری خانه :

برای تأمین برقDC  برای مصرف های تأمین رله های حفاظتی, موتورهای شارژ فنر و... مکانیزم های فرمان و روشن کردن های ضروری و... نیازمند به باطری خانه دارند که در سالن مقداری باطری با هم سری می شوند و در مجموعه معمولاً 48 و110ولتی قرار می گیرد و هر مجموعه با یک دستگاه باطری شارژ کوپل می شود .

ساختمان کار ترانس فورماتور  :

ترانس فورماتور چیست :

ترانس فورماتور از دو قطعه ی مهم کرنل و دو یا چند قطعه ی سیم پیچ که بر روی کرنل پیچیده شده تشکیل می شود , ترانس فورماتور یک ابزار الکتریکی می باشد که در اثرالقای مغناطیسی بین سیم پیچ ها جریان الکتریکی را ازمدارسیم پیچ اولی به دومی منتقل می کند به صورتی که در نوع انرژی و مقدار آن تغییر ایجاد نمی شود اما ولتاژ و جریان تغییر می نماید پس باصرف نظر نمودن از تلفات ترانس خواهیم داشت :

P1=P2 --- V1 I1 = V2 I2= V1/V2 = I2/I1 = N1/N2

که طرز کار ترانس فورماتور برطبق القای متقابل سیم پیچ ها می باشد.

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت طولانی فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

ساماندهی
 
تندیس آبیاران
جشنواره وب ایران
تماس با واحد فروش
واتس آپ