7.5 m3/H
آبدهی
58 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
2.1 m3/H
آبدهی
85 m
ارتفاع پمپاژ
-
فاز
تماس بگیرید
3.12 m3/H
آبدهی
65 m
ارتفاع پمپاژ
-
فاز
تماس بگیرید
9 m3/H
آبدهی
64 m
ارتفاع پمپاژ
3
فاز
تماس بگیرید
4.8 m3/H
آبدهی
53 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
8.4 m3/H
آبدهی
69.3 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
1.8 m3/H
آبدهی
36 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
8.4 m3/H
آبدهی
45 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
2.6 m3/H
آبدهی
66 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
3 m3/H
آبدهی
50 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
8.3 m3/H
آبدهی
50 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
3 m3/H
آبدهی
50 m
ارتفاع پمپاژ
-
فاز
تماس بگیرید
4.5 m3/H
آبدهی
53 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
9 m3/H
آبدهی
43 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
6 m3/H
آبدهی
53 m
ارتفاع پمپاژ
3
فاز
تماس بگیرید
7.5 m3/H
آبدهی
58 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
8.4 m3/H
آبدهی
57 m
ارتفاع پمپاژ
3
فاز
تماس بگیرید
3.1 m3/H
آبدهی
50 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
7.5 m3/H
آبدهی
30 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
3 m3/H
آبدهی
65 m
ارتفاع پمپاژ
1
فاز
تماس بگیرید
نمایش محصولات بیشتر

راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

امروزه با افزایش انفجارگونه جمعیت شهرها و رونق گرفتن ساخت مجتمع های و برج های مسکونی تامین آب مورد نیاز تمامی واحدها بخصوص واحد های مستقر در طبقات بالاتر امری اجتناب ناپذیر گردیده است لذا برای تامین فشار و دبی آب مصرفی از انواع پمپ سانتریفیوژ تک پروانه، پمپ سانتریفیوژ دو پروانه و پمپ سانتریفیوژ چند پروانه و همچنین انواع بوستر پمپ های دو و چند پمپه استفاده می گردد.

پمپ آب یا پمپ آب خانگی، پمپی است که در مصارف خانگی جهت تقویت فشار آب خانگی استفاده می شود. برای افزایش فشار آب خانگی از پمپ های مختلفی می توان استفاده کرد که پمپ جتی می تواند انتخاب خوبی باشد.

راهنمای انتخاب پمپ جتی 

چگونه یک پمپ جتی را انتخاب کنیم؟

یک پمپ جتی، یک سیستم آبی است که دهانه ای از آب برای نیروی محرکه ایجاد می کند. طبقه بندی مکانیکی آن ممکن است با یک پمپ جریان محوری، یک پمپ سانتریفیوژ، یا یک پمپ جریان مخلوط (که ترکیبی از هر دو طرح سانتریفیوژ و محوری است) باشد. این ترکیب همچنان شامل نیروی جذب آب به پمپ، تامین آب پمپ، و یک سرلوله برای هدایت کردن جریان آب به خارج از پمپ است.

سیستم های پمپ جتی از سال 1984 تولید می شوند و طیف وسیعی از انواع آن ارائه می شود. هر شرکت تولید کننده پمپ جتی می خواهد که محصول خود را با کمترین هزینه تولید کند. برای رسیدن به این هدف هیچ چیز مهم تر از سایز پمپ جتی نمی باشد. در انتخاب یک پمپ مناسب بسیاری از ملاحظات را باید در نظر گرفت. مانند این که آیا به یک پمپ تشدید کننده هیدرولیک نیاز دارید یا یک پمپ ساده، ارزان و قدرتمندتر. در اینجا سعی می کنیم به شما در خصوص خرید آگاهانه کمک کنیم.

کاربرد شما چیست؟

 انتخاب یک پمپ آب کامل همیشه به کاربرد خاص شما بستگی دارد. به این سوالات پاسخ دهید:

چه سرعتی برای خروجی آب نیاز دارید ؟ آیا نیاز شما با یک نازل تک بر آورده می شود؟ یا به چند نازل نیاز دارید ؟

شما همچنین باید عواملی مانند مسائل روبرو را در نظر بگیرید: متراژ واحد، تعداد طبقات آپارتمان، میزان مصرف آب، تعداد شیر آب، تعداد واحد ساختمان، محل قرار گیری پمپ در ساختمان (بعد از کنتور آب و در ورودی آب ساختمان و یا بر روی پشت بام)، طول مسیر لوله کشی ها در داخل ساختمان و سایز لوله ها در داخل ساختمان و ...

انتخاب صحیح موتور پمپ آب خانگی یا الکتروپمپ خانگی جهت تقویت فشار آب کاملا مشکل مصرف کننده را برطرف می نماید.

روش تنظیم پمپ آب جتی یا خانگی

الکتروپمپ های آب خانگی به دو دسته تقسیم می شوند. 1- الکتروپمپ های افزایش فشار آب 2-الکتروپمپ های آب در گردش (سیرکولاتور یا پمپ های برگشت آب گرم ). الکتروپمپ های آب در گردش، جهت به گردش درآوردن آب گرم در یک مدار بسته (مثل شوفاژخانه ها) استفاده می گردند و عموما الکتروموتورهای آنها 1500 دور هستند. ولی الکتروموتور های پمپ مورد اول 3000 دور هستند. هرچه میزان دور الکتروموتور بیشتر باشد میزان فشار و صدای تولیدی در هنگام کار بیشتر خواهد بود.

عموما جهت اتوماتیک کردن پمپ های افزایش فشار از سه سیستم استفاده می گردد:

 1. استفاده از منبع تحت فشار و لوازم اتوماتیک
 2. استفاده از ست کنترل یا کلید دیجیتال
 3. استفاده از تابلو فرمان (جهت الکتروپمپ های سه فاز و احیانا اینورتر)

 

انواع پمپ خانگی

پمپ خانگی با مخازن انبساط

در پمپ آب خانگی با مخزن انبساط، تعداد دفعات سرویس کردن و کنترل آن بیشتر از دیگر مدل ها می باشد. در این نوع پمپ اندازه منبع انبساط به صورت مستقیم به اندازه آب مصرفی بستگی دارد. از اجزا این پمپ آب می توان به پنج راهی و کلید اتوماتیک، درجه و منبع انبساط اشاره نمود.

پمپ آب خانگی با ست کنترل یا کلید اتوماتیک دیجیتالی

پمپ آب خانگی با کلید اتوماتیک نسبت به پمپ خانگی با منبع انبساط نسبتا هزینه کمتری دارد ولی برای استفاده از این نوع پمپ آب باید میزان باز و بسته شدن شیر را مد نظر قرار داد چون در هر دور باز و بسته شدن شیر کلید اتوماتیک استارت زده و پمپ شروع به کار می کند لذا در مورادی که میزان مصرف بیشتر است باید از این نوع پمپ صرفنظر نمود.

 بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی به دلیل هزینه نگهداری کم و با صرفه بودن، دارای جایگاه مهمی در صنعت بوده و در نتیجه در اکثر مجتمع های مسکونی و مراکز بزرگ تفریحی، اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. از اجزاء تشکیل دهنده بوستر پمپ خانگی می توان به الکترو پمپ، فشار سنج، تابلو کنترل، اینورتور و غیره اشاره نمود.

نصب و راه اندازی پمپ آب خانگی

پیش از هر چیز توجه فرمایید که ما با اشتراک گذاری این مطلب اصلا قصد نداریم افراد ناوارد و آماتور را به نصب و راه اندازی پمپ آب ساختمان تشویق کنیم، و در نظر داشته باشید که باید این کار را به یک متخصص سپرده تا علاوه بر برخوردار شدن از شرایط گارانتی، از خطرات احتمالی مانند برق گرفتگی، خرابی و نشتی شیرآلات، سوختن پمپ و… نیز جلوگیری کنید.

راهنمای گام به گام نصب و راه اندازی پمپ آب خانگی بصورت اصولی به همراه ذکر نکات مهم

گام اول: علت کم بودن فشار آب

قبل از شروع نصب و راه اندازی پمپ آب اول حتما بررسی کنید که علت کم بودن فشار آب در ساختمان بدلیل وجود مشکل در سیستم آبرسانی نباشد. عموما در ساختمان‌های قدیمی بدلیل زنگ زدگی و تجمع رسوبات، لوله‎‌ها دچار گرفتگی میشوند. حال اگر در بخش‌های خاصی از ساختمان آبرسانی خوب است و در برخی بخش‌ها فشار آب کم است یعنی به احتمال زیاد آن لوله‌ها دچار گرفتگی شده‌اند.
علت‌های دیگری هم مانند چکه کردن اتصالات و شیرآلات و ارتفاع ساختمان نیز میتوانند سبب کم شدن فشار آب شوند. که باید پس از بررسی تمامی این احتمالات و اطمینان از عدم وجود مشکل، به سراغ خرید پمپ بروید.

گام دوم: انتخاب نوع سیستم آبرسانی

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که اول مشخص کنید برای کجا و چه کاری میخواهیم پمپ را نصب کنید؛ دانستن این مطلب از آنجایی مهم است که جواب این سوال میتواند کاملا نوع پمپ، تجهیزات جانبی، اتومات و اتصالات را تغییر دهد و اگر در انتخاب آنها دقت لازم را بخرج ندهید ممکن است متحمل هزینه‌های اضافی برای تعمیرات و تعویض قطعات شوید.
ابتدا بررسی کنید و ببینید چه نوع پمپی برای ساختمان شما مناسب است و پس از انتخاب پمپ، ببینید کدام سیستم استارتر (ست کنترل، منبع تحت فشار و یا تابلو برق) برای کاربری شما ایده‌ال میباشد. که برای انتخاب آن باید ببینید سیستم شما جز کدام یک از موارد زیر هستید:

 • ساختمان‌هایی با کمتر از 2 واحد و مصرف آب کم یا فصلی: در مواردی که ساختمان حالت ویلایی دارد و یا مصرف آب در آن کم است بهترین گزینه برای اتوماتیک کردن پمپ استفاده از ست کنترل است. بخصوص در مواردی که ساختمان در بخشی از سال خالی از سکنه بوده و مصرف آب در آن دائمی نمیباشد.
  نکته: در ویلاها بهتر است از منبع تحت فشار استفاده نکنید زیرا بدلیل مصرف کم و دوره‌ای، آب موجود در منبع راکد شده و بستر را برای رشد جلبک و … فراهم میکند.
 • ساختمان‌هایی با بیش از 2 واحد و مصرف آب معمولی تا زیاد: برای این نوع ساختمان‎ها بهترین و میشود گفت مقرون به صرفه‌ترین روش، نصب منبع تحت فشار به همراه کلیدپرشر است. در این روش برای سیستم ابرسانی یک محدوده فشار تعریف میشود و پمپ تنها زمانی روشن میشود که ذخیره آب درون منبع تحت فشار مصرف شود و فشار جریان به حداقل خود برسد.
  نکته: در این نوع ساختمان‌ها برای صرفه جویی در هزینه از ست کنترل استفاده نکنید زیرا ست کنترل با هربار باز کردن شیر آب (حتی اگر برای پر کردن یک لیوان آب باشد) پمپ را روشن میکند و در چنین ساختمان‌هایی که تعداد واحدها زیاد است پمپ مرتبا در حال خاموش و روشن شدن است که این روند علاوه بر کوتاه کردن عمر پمپ، سبب سوختن سریع ست کنترل و نیاز به خرید مجدد آن میشود. پس با صرفه جویی بی مورد در این مورد برای خود هزینه‌های اضافی بیشتر ایجاد نکنید.
 • ساختمان‌هایی با تعداد طبقات زیاد و برج‌ها: برای این نوع ساختمان‌ها بهترین و تنها راه حل شما نصب بوسترپمپ است. این سیستم‌ها یا دور متغییر و یا دور ثابت هستند و انتخاب آن کاملا بستگی به بودجه خریدار دارد.


نکته: میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب و خرید پمپ آب و سیستم اتومات مناسب با متخصصین ما تماس بگیرید.

 

گام سوم: توجه به مقررات

بطور کلی باید توجه کنید که نصب پمپ آب خلاف مقررات شهرداری نباشد. به عنوان مثال نصب پمپ آب بطور مستقیم روی انشعاب اصلی آب غیرقانونی است و باید قبل از آن یک منبع ذخیره قرار داده شود. البته نصب منبع ذخیره مناسب تنها برای پیروی از قوانین نیست، با داشتن یک منبع ذخیره میتوانید خطر کاویتاسیون (حباب زای) را به حداقل برسانید و سبب کم شدن فشار آب ساختمان‌های مجاور و همسایه‌ها هم نمیشوید و بسیاری دلایل اصولی دیگر که به کمک یک منبع ذخیره میتوانید از آنها جلوگیری کنید.

گام چهارم: انتخاب منبع ذخیره مناسب

در رابطه با منبع ذخیره میشود گفت هرچه بزرگتر باشد بهتر است اما نباید منبع آنقدر بزرگ باشد که آب در آن راکد بماند. عموما برای هر واحد بین 100 تا 200 لیتر آب در نظر گرفته میشود که برهمین مبنا هم باید منبع ذخیره خود را انتخاب کنید.

گام پنجم: آماده سازی قبل از نصب پمپ آب

پیش از انجام هرکار ابتدا ورودی آب را از شیر اصلی قطع کنید و همچنین برق را از قسمت کنتور کاملا قطع کنید و مطمئن شوید که این دو قطع هستند، سپس شیر تخلیه آب و باقیه شیرها را باز بگذارید تا درون لوله ها را تخلیه کنید و مطمئن شوید در سیستم آبی وجود ندارد، اگر مخزن آب دارید آن را هم تخلیه کنید.

گام ششم: ابزار و وسایل مورد نیاز جانبی

ابزارهای مورد نیاز: حوله، چسب لوله (درصورتی که میخواهید از لوله‌های PVC استفاده کنید)، نوار تفلن، لوله بر، آچار مناسب و لوله گیر
اتصالات: لوله، مبدل لوله، زانویی، مهره و ماسوره، شیر قطع کن، شیر یکطرفه، پنج راهی و شیر رابط
تجهیزات جانبی: منبع ذخیره، منبع تحت فشار و کلید فشار (و یا ست کنترل)، فشارسنج (در صورت نیاز)

نکته: قطر لوله خروجی باید مطابق خروجی پمپ باشد و اتصالات و لوله‌ها باید براین اساس باید تهیه شوند. توجه فرمایید که به هیچ عنوان بعد از خروجی پمپ لوله‌ای با قطر بزرگتر و یا کوچکتر نصب نکنید زیرا اینکار به پمپ فشار زیادی وارد میکند و طول عمر آن را بسیار کاهش میدهد.
نکته: اگر میخواهید از کلیدپرشر استفاده کنید مهم است که آن را از برندهای معتبر و با کیفیت خریداری کنید. فنرهای کلیدفشار باید از آلیاژ مرغوب تهیه شده باشد تا براحتی در اثر تغییرات دما و آب و هوا تنظیماتش بهم نریزد.

نکته: پیش از خرید حتما توجه کنید که تیوپ منبع تحت فشار باید از جنس مرغوب و از ضخامت کافی برخوردار باشد زیرا همانگونه که پیشتر گفتیم، درصورتی که نکات اولیه را رعایت نکنید و تیوپ از جنس خوبی هم برخوردار نباشد میتواند به راحتی پاره شود و مجبور شوید دائما برای تعویض آن هزینه صرف کنید.

گام هفتم: نقشه لوله کشی و طرح سیستم

عموما علت رسم نقشه پیش از برش لوله‌ها برای این است که اندازه‌گیری‌ها دقیق باشد و در زمان نصب چیزی از قلم نیوفتد.

نکته: حداقل فاصله ست کنترل با پمپ باید 20 سانتی متر بصورت عمودی باشد حال برخی از ست کنترل‌ها را میشود بصورت افقی هم نصب کرد که کاملا بستگی به نوع طراحی آن دارد.

نکته: درصورتی که بخواهید برای تمام واحدها تصفیه آب وصل کنید بخصوص اگر آب املاح و ناخالصی داشته باشد، بهتر است آن را قبل از منبع ذخیره وصل کنید تا املاح و ناخالصی‌ها وارد پمپ نشود.

گام هشتم: محل قرار گیری پمپ

در خصوص نصب پمپ یکی از موارد مهمی که نیاز به وسواس بیشتری دارد انتخاب مکان نصب پمپ است. که برای آن تنها کافیست موارد زیر را رعایت فرمایید:

 • پمپ نباید در مجاورت تابش مستقیم نور خورشید، باد و باران قرار داشته باشد و حتما باید در محیطی مسقف قرار گیرد.
 • سطح زیر پمپ باید کاملا صاف و ثابت باشد و پمپ به هیچ عنوان نباید روی شیب یا سطوح ناهموار قرار گیرد حتی اگر خیلی کم باشد.
 • پمپ را نباید بطور مستقیم روی زمین نصب کرد و برای آن باید یک پایه مستحکم و تراز تعبیه کرد.
 • اطراف پمپ باید بقدری فضای آزاد داشته باشد تا علاوه بر امکان جریان آزادانه هوا، سرویس و تعمیرات آتی آن توسط تکنسین راحت بوده و برای دسترسی به پمپ دچار مشکل نشوند.
 • از آنجای که پمپ ها صدا تولید میکنند و این صدا میتواند در ساختمان آزار دهنده باشد، بهتر است پمپ را تاجایی که میشود به سمت دیواره‌های خارجی ساختمان نصب کنید و از دیوارهای داخلی دور نگهدارید.

گام نهم: اتصالات و لوله کشی پمپ آب خانگی

در این بخش اتصالات را براساس اندازه‌هایی که در گام قبلی بدست آوردید و براساس فیلم زیر برش زده و متصل کنید، فقط توجه داشته باشید که حتما طبق همین اصول پیش روید.
نکته: وجود شیر یکطرفه از آنجایی مهم است که در زمان بستن شیر آب از بازگشت آن به پمپ جلوگیری میکند و جدای از آن از وارد شدن ضربه کله قوچی (ضربه‌ی شدید آب که در اثر بستن ناگهانی شیرآب به لوله‌ها وارد میشود) به پمپ نیز جلوگیری میکند.

گام دهم: برق کشی و نصب پمپ آب

دوباره چک کنید که حتما حتما و حتما برق ساختمان قطع باشد و سپس سیم‌های پمپ و سیم اتصال به زمین را طبق دفترچه راهنما متصل کنید، دقت فرمایید که طراحی هر برند متفاوت است و خوب است که دفترچه راهنمای آن را کامل مطالعه فرمایید. اما ما همچنان توصیه میکنیم که اینکار را به یک تکنسین ماهر و کارشناس نصب بسپارید تا خطرات احتمال را به حداقل برسانید.

تست پمپ آب و بررسی‌های آخر

حال آب را وصل کنید و پمپ را طبق دفترچه راهنما هواگیری کنید، توجه داشته باشید که طراحی پمپها متفاوت بوده و برای هواگیری آن باید به دفترچه رجوع کنید زیرا پیچ تخلیه هوا در هر مدل جای بخصوصی تعبیه شده است.
پس از هواگیری لوله‌ها و پمپ، سیستم را روشن کرده و پس از شروع به کار پمپ در صورت امکان یک تست فشار بگیرید و بررسی کنید که فشار تولیدی پمپ نباید بیش از PSI 75 باشد زیرا فشار بیشتر از این میتواند همه اتصالات و لوله‌ها را خراب کند.

تعمیر و نگهداری پمپ های آب

در این بخش که ممکن است به بحث کمک شایانی به خرید پمپ آب خانگی متناسب با بودجه و یا نگهداری از آن به بهترین شیوه ممکن جهت عمر طولانی پمپ خواهیم پرداخت و سوالات مهمی که ممکن از برای شما در موارد فوق پیش بیایید را به به صورت پرسش و جوآب پاسخ داده ایم.

مشکلات منبع فشار و سوراخ شدن تویپ؟

عمر تیوپ ها را نمی توان در زمان خاصی مشخص کرد. زیرا خرآبی تیوپ ها به عوامل زیادی بستگی دارد. مهمترین علت خرآبی هم خرید منبع بی کیفیت است و یا منبع برای ساختمان و مصرف روزانه کم است. منبع انبساط نیز باید به مانند پمپ آب با دقت انتخآب شده و متناسب با ساختمان حجم آنها تعیین شود. پس زمان خرآبی یک تیوپ بستگی تمام به مصرف ساختمان و نگهداری درست آن دارد. هر چقدر مصرف کمتر باشد تیوپ کمتر باز و بسته شده و دیرتر خرآب می شود. محافظ پمپ آب خانگی اتوماتیک پس اگر مخزن فشار شما برای ساختمانتان به اندازه کافی بزرگ نباشد تویپ بیش از حد باز و بسته شده و زود سوراخ می شود ولی امکان ندارد از کم باد شدن منبع های تحت فشار جلوگیری کرد ولی می توان با سرویس به موقع آنرا به حداقل رسانید با این کار عمر تویپ زیاد می شود. پس آبتدا می بایست حداقل و حداکثر مصرف ساختمان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و سپس اقدام به خرید پمپ و منبع کنید. و تیوپ منبع فشار نیز نپوسیده باشد.

علت خاموش و روشن پیاپی پمپ آب چیست؟

بیشتر مواقع قطع و وصل سریع پمپ مربوط بهکم باد شدن یا سوراخ شدن منبع فشار و تیوپ است.

هواگیری چیست؟

هواگیری یعنی تخلیه هوای داخل لوله ورودی به پمپ و کلگی پمپ آب. اگر درون لوله ورودی پمپ آب و کلگی پمپ هوا باشد پمپ نمی تواند آب را مک بزند.

علت هوا گرفتن پمپ آب چیست؟

اگر پمپ آب به لوله کشی ساختمان به صورت مستقیم وصل باشد بحث هوا گیری کاملا منتفی است. ولی اگر پمپ به هر دلیل هوایی بکشد پمپ خاموش نمی شود و مدام کار میکند. چون خاموش شدن پمپ بر اثر فشار آب هست. اگر پمپ هوا بگیرد یعنی نمی تواند آب را مک بزند و پمپاژ کند پس پمپ آب یکسره کار می کند.

دلیل خرآبی اتوماتیک آنلالوگ پمپ آب چیست؟

به طور حتم می توان گفت علت خرآبی اتوماتیک مكانیكی مشکلات مربوط به مخزن فشار است در این سیستم آب رسانی ضرب و ریتم اتوماتیک مکانیکی کاملا بر اساس حجم و فشار باد مخزن فشار می باشد که در صورت خرآبی منبع فشار، تنظیم اتوماتیک بهم می ریزد و بدلیل بالا بودن آمپر پمپ آب و تعداد زیاد استاپ، اتواتیک مکانیکی دوام نخواهد آورد و خرآب می شود و یا كیفیت ساخت اتوماتیك بد است مانند اتوماتیك های ساخت چین و تركیه.

آیا پمپ آب خانگی بی صدا یا پمپ آب خانگی کم صدا وجود دارد؟

کلیه پمپ های آب موجود در بازار ایران دارای صدا می باشند و پس از نصب صدای ان به مرور زمان بیشتر هم می شود و این اشتباه مرسوم در بازار درست نمی باشد. واژه پمپ آب خانگی بی صدا فقط برای سوء استفاده می باشد. لذا پمپ خانگی موجود در بازار دارای صدا بوده و فقط در مدل های مختلف، میزان صدا کمی متفاوت می باشد.

بهترین پمپ آب خانگی از نظر کیفیت و خدمات پس از فروش کدام است؟

در بازار ایران پمپ آب داب و بعد آبارا و بعد پمپ آب پنتاکس بهترین ها از نظر کیفیت و خدمات پس از فروش هستند (پمپ آب پنتاکس از نظر خدمات پس از فروش شناخته شده تر می باشد) و ساخت کشور ایتالیا و مونتاژ ایتالیا هستند و کیفیت خوبی نیز دارند.

پمپ های ساخت ایران نیز خوب هستند. علت تفاوت قیمت در یک مارک مشخص نوع و جنس پروانه آب پخش کن و جنس کلهگی هست. (بعضی پمپ چینی رو به جای پنتاکس ایتالیا با قیمت کمتر می فروشند). منظور دو عدد پمپ پنتاکس در یک مدل هست که اگر اختلاف قیمتی داشته باشند به پروانه آب پخش کن و کلهگی و هد و دبی بالاتر مربوط می شود میزان فشار باد داخل تیوب یک مخزن فشار را باید حداکثر چقدر باشد تا بتواند آب را به ارتفاع معینی برساند؟ فشار استارت پمپ را باید بر اساس ارتفاع اخرین مصرف کننده تنظیم کنید و مقدار فشار هوای مخزن انبساط ربطی به ارتفاع مصرف کننده ندارد و باید فشار مخزن باد را بر اساس مقدار فشار استارت پمپ تنظیم کنید.

علت کارکرد پمپ آب بدو ن باز بودن هیچ شیر الاتی چیست؟

کار کردن پمپ بدون باز بودن شیر دلایل زیادی دارد. ممکن است مصرف کننده های دیگری از آب استفاده کنند. مثل: کولر آبی و خرابی فلوتر توالت فرنگی یا فلاش تانک ( فلاش تانک فرنگی بلای جان آب شهری است چون در صورت نشتی اصلا نشان نمی دهد و مدام آب به داخل چاه می فرستد از آنجایی که تنظیم صحیح آن سخت است و تازه اگر هم درست تنظیم شده باشد، بعد از دو سه سال خرآب می شود – به همین دلیل به اکثر خانه هایی که مراجعه می کنیم فلاش تانک فرنگی شان خرآب است و نشتی فلاش تانک باعث افت فشار پمپ و روشن خاموش شدن آن میشود برای تست، شیر فلکه آب داخل واحد را باز کنید و شیر فلکه آب شیرین کن و شیر فلاش تانک فرنگی را ببندید تا مطمئن شوید نشتی در سیستم وجود ندارد) و غیره که مدام آب مصرف می کنند یا ممکن است که لوله ای درون کار سوراخ شده باشدویا آب به داخل کوچه بر می گردد. و یا پمپ تنظیم نیست. (از سالم بودن پروانه آب پخش کن پمپ مطمئن شوید) و یا شیر خوکار (شیر یکطرفه) خرآب شده است. اگر پمپ آب از نوع جتی باشد کوچکترین خرآبی و نقصی در کلهگی جلوی آن باعث افت فشار شدید می شود. اگر کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ آب نیز مشکل داشته باشد پمپ روشن میشود. در صورتی که فشار تنظیم شده روی اتوماتیک مكانیكی بیشتر از قدرت پمپ باشد پمپ مدام روشن می ماند.

وظیفه شیر خودکار یا شیر یک طرفه چیست؟

پمپ آب از منبع ذخیره آب یا کنتور, آب را مک می زند و به داخل لوله ها و منبع انبساط می فرستد. زمانی که فشار داخل لوله ها به حداکثر رسید اتوماتیک قطع شده و پمپ از کار می ایستد. در این زمان شیر یکطرفه بسته می شود تا فشارآب ایجاد شده در لوله ها و منبع فشار به بیرون باز نگردد. اگر این شیر خودکار (یورک) نباشد و آب را قطع نکند هیچ وقت پمپ بیکار نمی شود و همیشه در حال پمپاژ آب و پر کردن لوله است و به هنگام خاموش شدن همه آب بر می گردد. پس در این سیستم نمی شود شیر خودکار (شیر یکطرفه -یورک) نباشد و باید آب داخل سیستم از آب بیرون جدا گردد. حال اگر بین پمپ آب و کنتور (یا تانک آب) شیر یکطرفه وجود نداشته باشد تمامی آب پمپاژ شده توسط پمپ بدون هیچ مانعی به داخل باز خواهد گشت و بی دلیل پمپ روشن خواهد شد. زیرا فشار آب در درون پمپ و لوله کشی بیشتر از فشار آب کنتور (یا تانک آب ) است. پس برای نصب پمپ آب شیر یکطرفه (یورک ) لازم است.

با کم شدن فشار آب اتوماتیک دیجیتال روشن نمی شود؟

می توانید یک مخزن باد قبل از اتوماتیک دیجیتال نصب کنید تا حدود زیادی مشکل حل می شود. چون همیشه آب پرفشار در سیستم و قبل از اتوماتیک دیجیتال ذخیره شده است ولی اگر مخزن باد را بعد از اتوماتیک دیجیتال نصب کنید به مشکل می خورید و اتوماتیک دیجیتال اصلا روشن نمی شود. (بهتر است از سیستم مکانیکی استفاده کنید)

روش محافظت از پمپ آب در زمستان؟

اگر در زمستان فشار آب شهر به قدری زیاد است که از پمپ استفاده ای نمی شود احتمال یخ زدگی پمپ وجود دارد و از برق کشیدن پمپ بی فایده است چون آب در کلهگی یا به در جلوی پمپ باقی مانده است و آب یخ زده و باعث ترکیدن کلهگی و خسارت می شود. برای تخلیه کردن آب آبتدا آن را از برق جدا کرده.سپس شیر ورودی پمپ را ببندید. در مرحله اول فقط شیر ورودی پمپ آب. سپس یک شیر آب سرد باز کرده تا فشارآب داخل پمپ کم شود. و دیگر آبی از شیر نیاید. سپس شیر آب را بسته و فلکه خروجی پمپ را نیز ببندید. سپس درجلوی پمپ قسمت پایین معمولا پیچی وجود دارد به عنوان پیچ هواگیری آن را باز کنید تا بقیه آب نیز خارج شود. حال پمپ شما خالی از آب است و می توانید تا وقتی که به آن احتیاج ندارید آن را رها کنید. اگر پمپ در طول پمپاژ آب یخ می زند بایستی جعبه ای آلمینیومی برای آن بسازید و آن را با پشم شیشه عایق کنید به طوری که هوا به پمپ برسد تا دینام آن خنک بماند. و حتما لوله ورودی و خروجی و خود منبع را نیز عایق کنید.

اگر پمپ آب بدون آب کار کند چه مشکلی پیش می آید؟

در پمپ های آب پروانه و کاسه نمد به شدت تحت تاثیر گرما می باشند. که اگر پمپ آب خشک کار کند به سرعت آنها را خرآب می کند یا به اصلاح می سوزاند. در تمامی پمپ ها نافی آنها پلاستیکی می باشد که با حرارت خرآب شده و آب از آن نشت می کند این آب روی شافت پمپ ریخته و سپس وارد پمپ میشود و اسیب زیادی وارد می کند. چاره کار استفاده از محافظ پمپ آب است.

پمپ آب ساختمان یكسره شده و خاموش نمی شود علت آن چیست؟

1 - تنظیم نبودن کلید اتوماتیک مکانیکی پمپ آب

2 - بی آب شدن وخشک کار کردن پمپ آب

3 - هوا کشیدن پمپ آب

4 - کنتاکت های کلید اتوماتیک مکانیکی به هم چسبیده است

مصرف برق پمپ آب ساختمان؟

مصرف برق یک پمپ یک اسب حدود 3 تا 4 آمپر یا 600 تا 800 وات در ساعت است این مصرف RLA یا مصرف جریانی و مداوم آن است و مصرف LRA یا مصرف لحظه استارت هم حدود 5 تا 6 آمپر است که چون فقط در یک ثانیه اول اتفاق می افتد آن را به حسآب نمی آوریم

* اگر الکتروموتور پمپ از کار افتاد نباید فکر کنید حتما الکتروموتور سوخته است بلکه در اکثر مواقع با سرویس الکتروموتور مشکل پمپ حل می شود. (در مواردی مشتری گفته است که الکترو موتور را سیم پیچی برده ام ولی دوباره خرآب شده است. ولی وقتی ما الکترو موتور را در کارگاه باز کرده ایم سیم پیچی فآبریک کارخانه بوده است)

پمپ های پرفروش در بازار ایران

از آنجایی که مردم جامعه امروزی نسبت به واژه‌های کیفیت و قابل اطمینان بودن آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اند، در هر زمینه‌ای از خرید لباس و لوازم شخصی تا وسایل خانه، هر کالایی را قبول نکرده و تنها برندهای شناخته شده را انتخاب میکنند.

از طرفی، با توجه به نقش عمده پمپهای آب در زندگی روزمره، برخی از شرکت‌های تولیدکننده پمپ آب توانسته‌اند با ساخت محصولاتی که با ویژگیهای پیشرفته‌ مجهز شده‌اند، نظر خریداران را به خود جلب کنند.
که در این مطلب به بررسی 5مدل از پرفروشترین پمپهای آب در ایران میپردازیم:

1- پمپ آب بشقابی پنتاکس سری CM100

در رتبه‌بندی پر فروش ترین پمپ های آب ما، پمپ بشقابی پنتاکس سری CM رتبه اول را میگیرد؛ تقاضای بالای این پمپ بدلیل همراه شدن آن با ویژگیهایی بی‌نظیری از جمله کیفیت بالا، سهولت نصب و خدمات پس از فروش و… است و با داشتن منحنی عملکردی صاف، میتوانند فشاری ممتد و دائم و بدون افت را تضمین کند.
CM100 پنتاکس، یک پمپ سانتریفیوژ تک پروانه بوده و به یک موتور 0.75 کیلوواتی (یک اسب بخار) مجهز است و با حداکثر ارتفاع 33 متر میتواند m3/h5.4 جریان را منتقل کند. همچنین بسیار کم صدا بوده که این ویژگی‌ها آن را به بهترین انتخاب برای کاربریهای مختلف خانگی تبدیل کرده است.

2- پمپ آب جتی پنتاکس سری CAM100

پمپ آب جتی یک اسب پنتاکس در رتبه دوم طبقه بندی ما قراردارد و موفق به کسب بازخورد خوبی از خریداران شده است.
این محصول به یک موتور 0.75 کیلوواتی (1 اسب بخار) مجهز است که با حداکثر ارتفاع 47 متر میتواند m3/h3.6 جریان را منتقل کند. همچنین بدلیل داشتن طراحی خاص خودمکش میتواند سیالات مخلوط با مقادیری گاز/هوا را نیز پمپاژ کنند.

3- پمپ آب خانگی داب سری K 30/70

همانطور که میدانید برند DAB نیازی به معرفی ندارد، و سری K تک پروانه آن که یکی از پر استقبالترین محصولات این شرکت در زمینه پمپ های آب خانگی ست، در این لیست رتبه سوم را بخود اختصاص داده است.
مدل K 30/70 داب یک موتور 0.75 کیلوواتی (1 اسب بخار) دارد که میتواند 8.5 مترمکعب بر ساعت جریان را با حداکثر ارتفاع 31 متر منتقل کند و صدای تولیدی آن به دلیل طراحی بشقابی آن بسیار کمتر از دیگر مدلهاست. هرچند، قیمت داب از سایر مدلهای مشابه در برندهای دیگر بیشتر است.

4- پمپ آب دو پروانه پنتاکس سری CB100

تمام محصولاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، پرطرفدارترین محصولات در زمینه استفاده خانگی بودند، و در کاربری مشابه، کشاورزی، پمپ آب CB پنتاکس بیشترین تقاضا را داشته است.
طراحی دو پروانه آن باعث شده بتواند نسبت خوبی از دبی و هِد را به خریداران ارائه دهد و آن را برای ساخت سیستمهای تحت فشار و سیستمهای آبیاری و کاربریهای شهری و صنعتی ایده‌آل کند.
حال سری دو پروانه CB100 پنتاکس با موتور 0.75 کیلوواتی (1 اسب بخار) بدلیل قدرت بالایش در ارائه هِد و دبی بالا (حداکثر ارتفاع 36مترمکعب بر ساعت و دبی 98 متر) برای مصارف خانگی بخصوص ساخت بوستر پمپ به یک گزینه ایده‌آل تبدیل شده است.

5- پمپ آب خانگی پنتاکس سری PM80

و باز هم نام پنتاکس! آخرین پمپ پرفروش لیست ما متعلق به سری PM پنتاکس است که بدلیل طراحی کوچک و جمع و جورشان برای کاربریهای ساده و مصارف خانگی گزینه خیلی خوبیست. سری PM پنتاکس نمونه خوبی از نسبت عملکرد، بازدهی و قیمت است و دو مدل PM45 و PM80 آن بسیار طرفدار دارد.
پمپ PM80 پنتاکس یک پمپ تکفاز 1 اسب است و میتواند آب را با حداکثر دبی 3 مترمکعب بر ساعت تا ارتفاع 61 متر پمپاژ کند.

سوالی دارید؟ از کارشناسان آبیاران بپرسید