تابلوکنترل اتوماتیک (ATS) بر روی دیزل ژنراتورهایی که به صورت اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند نصب می گردد ، بدین صورت که با قطع برق شهر دیزل ژنراتور به وسیله تابلو کنترل اتوماتیک جایگزین برق شهر می شود و پس از وصل شدن برق شهر ، دیزل ژنراتور توسط تابلو اتوماتیک از مدار خارج می شود .

در صورت استفاده از تابلو کنترل اتوماتیک مجهز به بردهای کنترلی دیجیتالی امکان دادن برنامه هفتگی ، جهت روشن و خاموش شدن دیزل ژنراتور به طور اتوماتیک وجود دارد .

همچنین نظارت بر پارامترهای الکتریکی و مکانیکی دیزل ژنراتور توسط برد کنترلی که بر پارامترهای مختلف دیزل ژنراتور و شبکه نظارت دارد انجام می پذیرد و در مواقع ضروری با اعمال فرامین لازم ، از سیستم در مقابل خطرات احتمالی محافظت می کند این پارامترها شامل :

 • کنترل و حفاظت از دیزل ژنراتور در مقابل تغییرات پارامترهای ولتاژ ، جریان ، فرکانس
 •  ثبت خطاهای بوجود آمده و ذخیره اطلاعات ژنراتور
 • کنترل و حفاظت از دیزل ژنراتور در برابر کاهش فشار روغن
 • کنترل وحفاظت از دیزل ژنراتور در برابر افزایش دمای آب ، دور غیرمجاز ، افزایش درجه حرارت روغن
 • قابلیت نمایش سنسور سطح آب رادیاتور
 • قابلیت نمایش سنسور سطح سوخت موجود در داخل تانک روزانه
 • حفاظت از ژنراتور در مقابل خطاهای افزایش بار ، اتصال کوتاه ، ارت فالت و جابجایی توالی فاز به کمک رله های حفاظتی خارجی و داخلی

 

نمایش بیشتر
جستجوی شما بی نتیجه بود
متاسفانه محصولی جهت نمایش وجود ندارد لطفا دوباره سعی کنید

تابلو های حفاظت و کنترل

شرکت آبیاران در راستای توسعه ی صنعت برق کشور ،تولید کننده ی انواع دیزل ژنراتور را توسعه داده و نیاز مصرف کننده های برق صنعتی را فراهم کرده است.

در همین رابطه شرکت آبیاران در بخش تابلو های صنعتی ،تابلو های سنکرون،  تابلو های پارالل ، تابلو های حفاظت و کنترل ، تابلو های قدرت 3 فاز ،با طراحی و ساخت ،نیاز مصرف کننده هارا تامین می نماید.

شرح وظایف تابلو ها در زمینه ی کارکرد در صنعت برق:

 1. تابلو حفاظت و کنترل (AMF)

عملکرد ای تابلو ها براساس حفاظت و پشتیبانی دیزل ژنراتور و جلوگیری از بروز  گسترش حوادث در خطاها و اتصالی های جریان زیاد (Over Current  ) و ارت فالت ( Earth Fault   ) می باشد. در صورت بروز هرگونه اتصالی و نا متعادلی جریان، ماژول ها و رله های حفاظتی به صورت اتوماتیک (Auto  ) خطا را بررسی و اقدام به صدور فرمان قطع (Trip ) به کلید قدرت دیزل ژنراتور و یا مصرف کننده می نماید.

 1. تابلو پارالل و سنکرون ( Emergency & ATS )

با توجه به مصرف روز افزون برق در مصارف صنعتی، تجاری، کشاورزی و خانگی و بیمارستانی ،جهت آماده به کار بودن مولد های دیزل ژنراتور و اتصال به شبکه ی برق سراسری نیاز به طراحی و تابلو های پارالل می باشد .وظیفه ی اصلی ای تابلو ها اتصال برق مولد ها ( DG ) به برق شهر می باشد . این تابلو ها مطابق با درخواست مصرف کننده ها تولید و طراحی می شوند. در این نوع تابلو ها ،ماژول های کنترل وظیفه اتصال مولد به برق شهری را بر اساس استاندارد های وزارت نیرو اعمال می نماید. در طراحی این تابلو ها میزان قدرت مولد ها و کلید های قدرت دو آیتم اصلی می باشند. در بحث سنکرون و پارالل، المان های جریان و ولتاژ نقش اصلی را دارند که بر اساس دیتا و اطلاعات جریان و ولتاژ اجازه ورود مولدها یا خروج ژنراتور توسط همین ماژول ها انجام می شود.

تابلو پارالل و سنکرون نقش بالادستی و اصلی انتقال (Transfer ) تولید الکتریسیته به شبکه ی برق شهری را دارد .

در این نوع تابلو ها ، شمش های پخش جریان الکتریسیته بر اساس قدرت مولد ها  طراحی می گردند .طراحی و نقشه ی مدارات بر اساس آخرین علم مهندس برق انجام می گیرد .جهت پارالل و سنکرون مواردی همچون دور موتور (RPM) سطح فرکانس (F.n) سطح ولتاژ (V) توالی فاز ها (Rotiom /R /S/T) در نظر گرفته می شود که وظیفه ی کنترل این نوع موارد بر عهده ی رله ها و سیستم سنکرون  و بر د های الکترونیکی و مازول ها می باشد.

رله های مورد استفاده از شرکت های معتبر ماننده زیمنس ،ABB اروپا و ... که مورد تایید وزارت نیرو می باشند.

از وظایف دیگر رله های حفاظتی و ماژول های کنترل درجه ی حرارت مولد ها ، سطح فشار روغن ( P.M) و کنترل دور متناسب برای پارالل کردن همدیگر می باشد.

پارالل و سنکرون جهت ارتباط و اتصال مولد ها با همدیگر و با برق شهری می باشد.

تابلو پارالل و سنکرون بنا بر نیاز مصرف کنده به صورت های اتوماتیک (Auto ) و دستی ( Manual) طراحی و ساخته می شوند .

در طراحی برد های کنترل مربوطه جهت تسریع در کنترل کلید ها می توان رله ها و مازول ها را بنا به درخواست مصرف کننده به سیستم SCADA ،  PLC  و DTS   مجهز نمود که مستلزم افزایش هزینه خواهد بود.

 1. تابلو های فشار متوسط (LV )

بنا به درخواست مصرف کننده تابلو های برق صنعتی جهت مولد های جداگانه و کلی ،طراحی و از اجناس و تجهیزات استاندارد همراه با شمش گذاری استفاده می شود که شمش ها از روکش عایقی ( ریکم ) پوشانده می شود.

در ساخت تابلو های صنعتی تجهیزاتی چون کنترل فاز (Phazor ) رله های کنترل ولتاژ (Under voltage – Over Voltage ) و سیستم آژیر و روشنایی و هیتر ها استفاده می گردد.

طراحی تابلو های داخلی به دو صورت بارانی و آفتابی انجام می گیرد که بنا به درخواست مصرف کننده می باشد. تعداد تجهیزات مور استفاده ماننده فیوز های تک فاز  -سه فاز –قدرت و واکت گذاری مطابق با درخواست مصرف کننده می باشد.

 1. تابلو های فشار قوی و متوسط ( High Voltage )

این نوع تابلو ها در سطح 3000 ولت به بالا بنا به درخواست مشتری و مصرف کننده طراحی و ساخته می شود .این نوع تابلو ها با تکنولوژی روز صنعت برق طراحی و ساخته می شود.

در این نوع تابلو ها رله های حفاظتی دیجیتالی –الکترونیکی و الکترومکانیکی استفاده می گردد.

جهت اتصال سطح ولتاژ مولد ها  به کارخانه های صنعتی در سطح ولتاژ بالا نیاز به اعلا طرح توسط مصرف کننده به شرکت آبیاران می باشد. که طرح توسط کارشناس حوزه طراحی و برق در این شرکت انجام گردد.

کلید طراحی مدارات سنکرون ، پارالل –حفاظت و کنترل توسط کارشناسان حوزه ی برق در شرکت آبیاران در کمترین زمان جهت رضایت مندی و مشتری مداری صورت می پذیرد.

یک بار تجربه کافیست که مشتری دائم این مجموعه صنعت مولد انرژی الکتریکی باشید .

تابلو برق

برق يكي از صنايعي است كه قطعاً بيشترين سهم بازار را در جهان به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر بيشترين بازار كار در زمينه ي برق در رشته هاي برق با گرايش سيستم هاي توان است كه در اين رشته ها يكي از مهمترين مشاغلي كه در اكثر كشورهاي بزرگ دنيا وجود دارد صنعت تابلو سازي و ساخت مدارهاي فرمان و قدرت مي باشد. 

در واقعيت تابلوی برق یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی در آن قرار گرفته اند و در مواردي كه نياز است تابلو برق ها می توانند در بر گیرنده تجهیزات پنیوماتیک همانند شیر های برقی ، کمپرسور و غيره باشند. 

تعاریف اولیه تابلو برق

انواع تابلو برق: تابلوی ايستاده قابل دسترسی از جلو، سلولی، تمام بسته ديواری كه خود اين تابلو ها می توانند اصلی يا نيمه اصلی ويا فرعی باشد.

تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعيف ترانس متصل است.

تابلوی نيمه اصلی: اين گونه تابلو ها ی برق بلوك ساختمانی يا قسمت مستقلی از مجموعه را توزيع و ازتابلوی اصلی تغذيه می شود .

تابلوی فرعی: برای توزيع و كنترل سيستم برق خاصی مانند موتور خانه، روشنايی و غيره به كار می رود و از تابلوی اصلی تغذيه می شود.

 

انواع تابلو برق از نظر ساختار: 

تابلو برق هاي Metal Enclosed : تابلو برق هایی به شکل محفظه تمام بسته فلزی هستند که تمام تجهیزات الکتریکی اعم از کلیدها، ترانسهای جریان و ولتاژ، لوازم اندازه گیری، شینه ها و ... در داخل آن نصب می شود.

 1. تابلو برق های Metal Clad: این نوع تابلو برق ها نوعی از تابلو برق های Metal Enclosed هستند که در آنها، محفظه های مختلف از یکدیگر جدا شده اند. این امر باعث می شود تا اگر خطایی در یکی از محفظه ها روی دهد، این خطا به محفظه های دیگر انتقال پیدا نکند و سایر محفظه ها نیز تحت تأثیر آن آسیب ندیده و محفوظ می مانند.
 2. یک تابلو برق Metal Clad به چهار بخش تقسیم می شود:
 3. تابلو برق Compartment Type: این نوع تابلوها نوعی از تابلو برق های metal enclose هستند که در آنها، محفظه های مختلف از یکدیگر جدا نشده اند.
 4. در طراحی یک تابلو برق باید مواردي در نظر گرفته شود كه به صورت زير مي باشد:

  -   شرایط محیطی (جهت بهره برداری)

  -   شرایط لازم برای نصب

  -   شرایط حفاظتی

 انواع تابلو برق از لحاظ محل نصب:

 

-   داخلی (Indoor): اين نوع تابلو برق در فضای بسته مانند داخل سالن یا سوله نصب می شود.

 

-   فضای باز (Outdoor): اين گونه تابلو برق ها در فضای باز نصب می شود.

 تقسیم بندی تابلو برق ها

 1. تابلو برق های ثابت (Fix)
 • تابلو برق های ایستاده چند منظوره (Multi Purpose)
 • تابلو برق های دیواری (Wall Mounting)
 • تابلو برق های (Rack)

این تابلو برق ها به صورت ایستاده قرار می گیرند و تابلو برق های چند منظوره می باشند و داخل آنها می توان تجهیزات کنترل، قدرت و تجهيزات مورد نياز را نصب کرد.       

 این تابلو برق ها به دو دسته تابلو برق های روکار (On Surface) و تابلو برق های توکار (Flush Mounting) تقسیم می شوند.

تابلو برق هایی هستند که به صورت قفسه بندي شده هستند و محفظه های اندازه گیری-الکترونیکی-کنترل ومخابراتی و ... روی آنها نصب می شود.

 تابلو برق های Swing نوعی از تابلوهای Rack  هستند که دارای در متحرک می باشد  و مزیت ان این است که پشت تجهیزات آن قابل رویت است و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است این مدل بسیار گران است و درب آن هم شیشه ای است.

 

تابلو برق های کشویی (Withdraw able)

 • تابلو های کنترل موتورها ((Motor Control Center(MCC)

 این تابلو ها بصورت کشویی ساخته می شود و برای کنترل موتورها ساخته می شود .این تابلوها بخاطر مزیت تابلوهای کشویی بسیارگران هستند.

 

 • تابلوهای مرکز قدرت (Power Center)

این تابلوها برای تغذیه تابلوهای MCC استفاده میشوند و یک تابلوی توزیع است و میتواند چند تا تابلوی MCC را تغذیه کند در این تابلو ها کلیدها بیشتر از نوع هوایی هستند و بعد از پست اصلی استفاده می شوند.

 

 • تابلو برق هاي ما‍‍ژولار

نوع پیشرفته تابلوهای فیکس ایستاده است. هر فیدر به شکل یک ماژول در تابلو نصب شده و به وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی و فیدر پایینی خود جدا می شوند  و از لحاظ دسترسی به سر کابل  به دو نوع کلی تقسیم می شوند :

دسترسی از پشت:

در اين حالت دسترسي به تابلو برق از پشت دستگاه است.

دسترسی از جلو:

در این حالت معمولا" در کنار درب اصلی تابلو درب کوچکی به نام درب کناری تعبیه شده و اتصالات کابل ها به فیدرها از طریق این درب انجام میشود این نوع سلولها را از لحاظ محل ورود سر کابل های ورودی و خروجی میتوان به ورود از بالا و ورود از پایین تقسیم نمود.

انواع تابلوها از لحاظ ایستایی :

 • ایستاده (Self Standing / Free Standing)

تابلو برق حالت خود ايستاده دارند ( نیاز به مهار آن توسط سازه ی دیگری نیست و یا به دیگری تکیه ندارد.)

 • دیواری (Wall Mounted

 تابلو برق هایی که روی دیوار نصب می شوند.

این تابلوبرق ها اگر روی سطح دیوار نصب شوند، روکار (Surface Mounted) و اگر داخل دیوار جاسازی شوند، توکارFlush Mounted) یا (Recessed Mounted نامیده می شوند.

محاسبه اندازه های دیزل ژنراتور

تبدیل واحد ها
محاسبه قدرت مورد نیاز
محاسبه اندازه ژنراتور برای راه اندازی یک الکتروموتور 3 فاز به صورت مستقیم (DOL)
محاسبه آمپر (با فرض دانستن kVA)
محاسبه اندازه کاوای دیزل ژنراتور برای استارت موتور(ها)
ردیف قدرت موتور (HP) نوع استارت
1
2
3
4
5
6

مقدار کاوای مورد نیاز

25.0 kVA
اندازه دیزل ژنراتور برای استارت
7.1 kVA
اندازه دیزل ژنراتور برای استفاده مداوم
29.0 kVA
اندازه دیزل ژنراتور پیشنهادی

انواع تابلو برق

تابلو ها از لحاظ سطح ولتاژ به دو دسته تقسیم می شوند:

تابلوهای فشار ضعیف: اين نوع تابلو برق ها تا 1000 ولت مي باشند.

تابلوهای فشار متوسط: اين نوع تابلو برق ها از 1000ولت تا 36000 ولت را پشتيباني مي كنند.

 

تابلو برق های فشار ضعیف 

تابلو برق های فشار ضعیف در سطح ولتاژ کمتر از 1000 ولت قرار دارند.

مطابق با استاندارد IEC60439-1 تابلوی فشار ضعیف ترکیبی است از یک یا چند وسیله قطع و وصل (Switching Device) فشار ضعیف همراه با تجهیزات کنترلی، اندازه گیری، نشانگر، حفاظتی، تنظیم کننده و ... مربوط به خود که نحوی کامل نصب و سوار شده و کلیه Interconnection ها و اتصالات الکتریکی و مکانیکی داخلی و قطعات ساختمانی را شامل مي باشد. ولتاژ نامی تابلوهای فشار ضعیف معمولأ تا 690 ولت و ولتاژ سرویس تا 400  ولت می باشند.

تابلو برق های فشار ضعیف معمولأ در دو نوع وجود دارند

 • تابلوی ایستاده  ثابت(Fix)
 • تابلوی ایستاده کشویی (Withdraw able)

 

تابلوهای فشار متوسط 

تابلوهای فشار متوسط در سطح ولتاژ بین 1000 ولت تا 36000 ولت  قرار دارند.

اجزای اصلی یک تابلو فشار متوسط شامل بدنه، کلید (دژنکتور) و یا کنتاکتور فشار متوسط، رله، باسبار، ترانفورماتور ولتاژ و جریان، لوازم اندازه گیری و تجهیزات کنترلی می باشد.

تابلوهای فشار متوسط در دو دسته زير طبقه بندي مي شوند:

 • تابلوهای فشار متوسط ثابت (Fix)
 • تابلوهای فشار متوسط کشویی (Withdraw able

 

تجهيزات مورد استفاده در انواع مختلف تابلو برق ها:

وسايل استفاده شده در اين تابلو برق ها داراي استانداردهايIEC  مي باشند كه طبق اين استاندارد مشخصات برخي از قطعات مورد استفاده در تابلو برق به صورت زير است. 

كنتاكتورها

كنتاكتورها و هاديها بايستي طوري انتخاب شود كه جريان بارنامي را به طور مداوم تحمل كند و آسيب نبيند. 

 1. افزايش درجه حرارت كنتاكتور نبايد از مقدار مشخصي بالاتر برود .
 2. كنتاكتور بايستي داراي پايداري كافي در شرايط كار باشد .
 3. كنتاكتور بايد علاوه بر تيغه هاي فرمان داراي تيغه هاي اصلي نيز باشد .
 4. فنرهاي عمل کننده بايستي زنگ نزده و خورده نشده باشد و نشود . 

كليدهاي اتوماتيك و فيوزهاي كاردي

 1. محفظه كليد بايستي از ( فنل يا پلي استر ) با درجه خلوص بالا انتخاب شود.
 2. ترمينالها در سمت خط تغذيه و خط بار بايستي جهت اتصال به كابل شو مناسب باشد.
 3. كليدها بايد داراي نشانگرهاي ON و OFF  باشد و داراي دستگيره اطمينان باشد و بدون برگرداندن دستگيره امكان وصل كليد نباشد.
 4. روي هر كليد بايد مشخصاتي نظير استاندارد ـ ولتاژ اسمي ـ جريان اسمي ـ فركانس ـ نام كشور سازنده و درجه حفاظت و... ذكر شوند. 

كليد هاي مينياتوري 

 1. بايد از نوع حرارتي مغناطيسي باشد و استقامت كافي در برابر جريان نامي داشته باشد.
 2. درجه حفاظت كليد با درجه حفاظت تابلو هم خواني داشته باشد.
 3. بدنه كليد بايستي به صورتي باشد كه جريان اتصال كوتاه دائم را تحمل كند.
 4. مشخصات كليد بايستي به صورت خوانا روي آن مشخص باشد. 

شينه ها

 1. ظرفيت الكتريكي شينه فاز نبايد از شدت جريان اسمي كليد اصلي تغذيه كننده تابلو كمتر باشد.
 2. بايستي شينه به ترتيب با رنگ هاي قرمز ، زرد و مشکی باشد.
 3. بايستي شينه طوري طراحي شود كه قابليت اتصال كوتاه را نداشته باشد. 

سيم كشي

 1. سيم كشي فشار ضعيف و فرمان تابلو نبايد از سيم نمره 0/75 یا 1 كمتر باشد.
 2. مقدار ولتاژ تحمل سيم ها بايستي 1000 ولت باشد.

تابلو برق های ساختمانی

تابلو برق های داخل ساختمان های شهری، با توجه به درخواست اداره ی برق و نوع کاربری ساختمان ها به سه دسته طبقه بندی می شوند:

تابلو برق تقسیم واحد

تابلو برق عمومی

تابلو برق اصلی ( تابلوی کنترل)

در ادامه به توضیحاتی در این مورد می پردازیم:

 

تابلو برق تقسیم واحد

از این تابلو برق ها برای روشن نمودن پریز و سایر تجهیزات برقی داخلی ساختمانی استفاده می شود. محل نصب نمودن این نوع از تابلو برق ها داخل ساختمان و روی دیوار می باشد. در شکل زیر محل قرار گرفتن این تابلو برق را داخل ساختمان نشان می دهد.

همانطور که مستحضر هستید یکی از روشهای سیم کشی در داخل ساختمان استفاده از تابلو برق می باشد. این نوع از تابلو برق های جانشینی برای تابلو های قدیمی در ساختمان ها می باشد. در این حالت از سیم کشی سیستم ها و مدارهایی که جریان ضعیفی دارند پریزها و سایر تجهیزات برقی کاملاً از هم جدا می کند و جداگانه تقسیم بندی شده و از تابلوی تقسیم تغذ یه می کنند. منافعی که استفاده از این روش در پی دارد این است که تنها مداری که در شبکه دچار مشکل شده است از جریان خارج شده و بقیه ی شبکه به فعالیت خود ادامه می دهند. بهترین محل برای نصب این تابلو برق ها ورودی ساختمان می باشد. در شکل زیر یک تصویر از تابلو برق تقسیم به همراه سیم کشی آن را ملاحظه می فرمایید.

تابلو برق های عمومی

در داخل یک ساختمان مکانهایی وجود دارد که تمام ساکنان آن ساختمان از آن قسمت به عنوان فضای مشترک استفاده می کنند. برای این مکان ها می توان فضاهای راه پله، گاراژ، پشت بام و حیاط در نظر گرفت بنابریان برق رسانی به هر یک از واحدهای مجزا باید توسط تابلو برق های متفاوتی صورت پذیرد به تابلو برق هایی که در این مکان ها قرار می گیرد تابلو برقهای عمومی گفته می شود. این تابلو برق های معمولاً در مکانهایی نصب می شوند که تمام ساکنین بتواننند از این تابلو برق های استفاده کنند. یکی دیگر از مکانهایی که می توان اشاره کرد پیلوت می باشد. در شکل زیر نمونه هایی از تابلو برق های عمومی را ملاحظه می کنید.

نقشه ی تابلو برق عمومی

توضیح نقشه

در ورودی این تابلو برق از کابل 5*4mm استفاده شده است، یعنی کابلی که دارای 5 رشته سیم می باشد. قطر هریک به انداره ی چهار میلی متر مربع است. 3 رشته ، از این پنج رشته برای سه فاز ، یکی برای نول و یکی برای ارت می باشد. اختلاف سطح بین فاز و فاز 380 ولت و بین هر یک از فاز ها و سیم نول 220 ولت است.

کابل اصلی، پس از اینکه وارد تابلو شد، وارد کلید گردان 0-1 می شود تا به این طریق بتواند برق اصلی تابلو را با یک کلید، قطع و وصل نماید.سیم های فاز پس از عبور از کلید وارد فیوز سه فاز می شوند. مقدار جریان نامی فیوزها بر اساس مصرف تابلو محاسبه و انتخاب می شود. برای نشان دادن اینکه در داخل تابلو برق جریان برق وجود دارد از سه لامپ سیگنال برای سه فاز استفاده می شود.

همانگونه که قبلاً نیز مطرح شد، این تابلو برق قرار است که برق اصلی را بین تمامی واحد ها که مشترک هستند پخش نماید. برای این موضوع در روشنایی راه پله، موتور خانه، پارکینگ، حیاط، موتور خانه و آسانسور و غیره استفاده می شود. هچنین برای پریز هایی  که در راه پله، موتور خانه و غیره استفاده می شود باید چند خط را بانمره ی 2.5mm و فیوز 16 آمپر در نظر گرفت. در این تابلو برق ها می توان برای آیفون، سیستم اعلام حریق و آنتن مرکزی، برای هر یک از اینها یک خط جداگانه در نظر گرفت. در این نوع از تابلو برق هم چند خط به عنوان رزرو در نظر گرفته شده است. در حالتی که ساختمان دارای موتورخانه یا آسانسور باشد دارای سیستم های گرمایشی و سرمایشی باشد. تابلوی GP سه فاز خواهد بود.

تابلو برق اصلی (تابلوی کنترل)

کابل اصلی برق پس از ورود به داخل آپارتمان وارد تابلوی برقی می شود که این تابلو برق ، جریان برق تمامی واحد ها و ساختمان ها را که به صورت اشتراکی از برق استفاده می کنند را تأمین می کند. به این تابلو برق تابلوی برق اصلی یا تابلوی کنترل گفته می شود. این تابلو برق در ورودی اصلی مجتمع قرار می گیرد و اداره برق نیز از روی کنتر آن اقدام به جمع آوری اطلاعات می کند.

همانطور که ذکر شد، سیم اصلی پس از وارد شدن به داخل ساختمان وارد این تابلوی برق می شود و با توجه به تعداد طبقات و وجود تابلوی اشتراکی مقدار این تابلو ها بدست می آید. به عنوان مثال ساختمان پنج طبقه ای را در نظر بگیرید که هر طبقه ای آن دارای 2 واحد باشد در این صورت این ساختمان دارای 10 تابلو برق اصلی خواهد بود. کنتور واحد ها به صورت تک فاز می باشد و تابلوی اشتراکی در حالتی که ساختمان دارای آسانسور باشد سه فاز و در غیر این صورت به صورت تک فاز خواهد بود.

مشخصات تابلو برق ها

در تابلو برق ها جریان زیاد و ولتاژ کمتر از 1000 ولت از قوانین تبعیت می کند. پس با توجه به این قوانین سیم های الکتریکی باید طوری ساخته شوند که از لحاظ مکانیکی و از لحاظ فیزیکی دارای مشکلی نباشند. با توجه به این قوانین باید از محافظی استفاده شود که این دستگاه ها را در برابر بار های اضافی و غیره محافظت نماید. در این تابلو برق ها از دستگاهایی تحت عنوان شین استفاده می شود، این شین ها باید طوری ساخته شود که تحمل جریان عبوری را در داخل آن داشته باشد. نکته ای که باید در نظر گرفت این شین ها باید توسطس عایقی از بدنه ی تابلو برق جدا شود تا اتصالی بین این دستگاه و شین ایجاد نشود.

 

نقشه کشی تابلو برق ها

تابلو برق توزیع را برای راحتی در تصویر فنی کشیده می شود که با علامت هایی که در کنار آن نوشته می شود اطلاعات نقشه را به کاربر اطلاع می دهد. برای یک تابلو برق همیشه چندین خط به عنوان رزرو استفاده می شود که در صورت بروز خطا در خط های عادی این خط های رزرو شده به عنوان جایگزین استفاده شود. سیم اتصال به صفر یا به اصطلاح سیم متصل به زمین برای حفظ امنیت تابلو نباید فراموش شود. طرز کار به این صورت است با یک سیم نرم به هم تابیده شده قسمت های متحرک تابلو برق را به قسمت های ثابت تابلو برق متصل می نماییم.

ساخت تابلو برق ها

در یک تابلو برق قبل از اینکه تجهیزات برقی و فیزیکی در آن نصب شود ابتدا بدنه ی تابلو برق ساخته می شود البته با توجه به کاربری و محیط تابلو برق که در آن استفاده می شود از جنس های مختلفی ساخته می شود، بعد از ساخته شدن بدنه ی تابلو برق ریل ها و سوراخ های تابلو برق ایجاد می شود. پس از اینکه وسیله های الکتریکی نصب شدند ترمینال های تابلو برق را سیم کشی می کنند البته باید این نکته را نیز یاد آور شویم که سیم کشی داخل تابلو برق را می توان با استفاده از داکت های پلاستیکی انجام داد.

تابلو برق ها نیز ار نظر نوع به سه دسته تقسیم می شوند یک، تابلو برق فشار ضعیف، دو، تابلو برق فشار متوسط، سه، تابلو برق فشار قوی تقسیم کرد. در این قسمت به بررسی تابلو برق های فشار ضعیف می پردازیم:

تابلو برق ها با شدت جریان و آمپر مصرفی مشخص می کنند که این آمپر از مقدار جریان که مطرح شد بر کلید های قدرت مشخص می کنند. تابلو برق ها اکثراً در نقش توزیع کننده ی برق ظاهر می شوند. برخی از تابلو ها همچنین برای توزیع کردن و کنترل فرمان می باشند، که برای به کار اندازی خطوط تولید و وسایل الکتریکی استفاده می شود.

بعد از اینکه ساخت تابلو برق و وسایل داخل آن ساخته شد و بدنه ی تابلو رنگ آمیزی شد سپس شروع به مونتاژ کاری می شود.

بدنه ی تابلو از چند قسمت تقسیم می شود: یک، اسکلت اصلی ،دو، کشوی قرار گیری وسایل الکتریکی، سه، روبند، چهار، در ورودی تابلو برق

 ما در این بخش به بدنه ی اصلی تابلو برق کاری نداریم و تمرکز اصلی ما روی تابلوی وسایل می باشد. سینی تابلو برق مستقیماً و یا به وسیله پیچ مهره به بدنه ی تابلو برق وصل می شود. جهت اینکه تجهیزات فیزیکی مانند کلید ها کنتاکتور ها و ... در سینی قرار بگیرند، از قبل باید برنامه ریزی شود و بعد از قرار گرفتن بر روی کشو نسبت به تغییر مکان و بهینه کردن آن اقدام کنیم. بعد از اینکه بدنه ی تابلو برق سورخ کاری شد اقدام به نصب تجهیزات کمکی می نماییم. در مرحله ی بعدی تجهیزات برقی را وارد تابلو برق می کنیم و ارتباطات و سیم کشی در درون تابلو برق توسط داکت ها و محافظ های پلاستیکی صورت می پذیرد. در برخی دیگر از تابلو ها که جریان برق مصرفی در داخل آن زیاد می باشد به جای استفاده از سیم های معمولی از شین ها اکثراً استفاده می شود. بعد از انتخاب شین مناسب کابل کشی در درون تابلو برق صورت گرفته و سورخ کاری ها صورت گرفته و تجهیزات روی سینی تابلو برق محکم می شوند.

حالا با توجه به کلید و فیوزو ابزار آلات الکتریکی و شدت جریانی که از آن عبور می کند به اندازه یک اندازه بالاتر و در برخی شرکتها برابر اندازه بیان شده در استاندارد بین سیم ها و فیوزها شروع به اندازه گیری سیم ها ازمحل قرارگیری شین ها تا ورودی ابزار آلات الکتریکی کرده و قطع کردن سیم ها می کنیم . هر سیم با توجه به اینکه از کدام فاز گرفته شده است با همان رنگ شین مربوط به خودش انتخاب می نماییم.

بعد از اندازه کردن و بریدن سیم ها در قسمت اتصال به شین ها از کابل کشوی مخصوص سیم و در قسمت دیگر سیم بسته به نوع وسیله الکتریکی از کابل کشو یا سرسیم و یا اینکه مستقیما به وسیله الکتریکی وصل می شود که قبل از آن باید قسمت لخت سیم لحیمکاری شود.

در قسمت خروجی وسیله الکتریکی که یک سر آن به ترمینال خروجی می رود نیز باید سر لخت سیم لحیمکاری شده وبه ترمینال پیچ شود.

تمام مواد بالا بر روی سینی وسایل صورت می گیرد و نمایشگرها مانند چراغ سیگنالها و ولتمترها و آمپرمترها و شاسی استپ و استارت بر روی درب متحرک یا درب بیرونی ثابت قرار می گیرد که این وسایل توسط سیم های بلند از بخش شینها و بخش فرمان کنتاکتورها و توسط سرسیمهای مخصوص خود بهم وصل می شود. سیم های که بیرون از کانال قرارگرفته اند یا توسط نوارفرم کنار هم قرار میگرند یا از داخل لوله خرطومی عبورداده می شوند.

 برای اینکه نوارفرمها و لوله های خرطومی در جای خود ثابت شوند از بستهای کمربندی استفاده می شود.

در آخر سیمهای ارت بین درب و اسکلت فلزی وصل می شود و سیم نول مربوط به بوبین کنتاکتورها - چراغ سیگنال و وسایل الکتریکی که نول نیاز دارند به شین نول وصل می شوند که معمولا کل سیم های نول توسط یک کابلشو به یکی از سوراخهای شین نول وصل می شود.
حال که تمام مراحل بالا صورت گرفت تابلو رو به ولتاژ شبکه وصل نموده و تستهای مربوطه رو انجام می دهند و بعد از تست تابلو روبند سینی رو بسته و آچارکشی نهایی رو انجام داده و با نصب پلاک مربوط به تابلو که مشخصات تابلو در آن ذکر شده است کار مونتاژ تابلو به پایان می رسد

تابلو برق فشار قوی - 1

تابلو برق پست جایی می باشد که ابزار آلات منتقل کننده ی انرژي درآن تبديل و نصب ولتاژ انجام میشود و با استفاده کردن از کليد ها این ممکن فراهم می شود که صورت گرفتن مانور امکان پذیر مي شود در اصل وظیفه مهم تابلو برق و پست مبدل ولتاژ ياعمل سويچينگ بوده که در خیلی از پستها میکس دو حالت بالا ديده مي شود. در خط های انتقال DC برای اینکه تلفات ناشي از افت ولتاژ ندارد وتلفات توان منتقل شونده بسيار کم بوده و در ماندگاری شبکه قدرت نقش بالایی دارند به خاطر همین در حال حاضر اين تابلو برق پستها مورد توجه هستند ازاين پستها اکثراً در ولتاژهاي بالا (800 کيلو ولت و بیشتر) و در مسافت های طولاني به خاطر پايين بودن تلفات انتقال استفاده مي شود. درشبکهاي انتقالی DC در حالتیکه استفاده از صفر زمين مي توان انرژي الکتريکي به وسیله ی يک سيم به استفاده کننده منتقل می شود.

دسته بندی پست تابلو برق فشار قوی

تابلو برق پستها را مي توان بر اساس نوع کار ,دلیل ساخت ,جایگاه نصب تابلو برق ,نوع عايق مورد استفاده , به دسته های مختلفي تقسیم بندی کرد تقسيم کرد.

نوع وظيفه و دلیل ساخت:

پستهاي افزایش دهنده , تابلو برق منتقل کننده ی انرژي , پستهاي سويچ کننده و کاهش دهنده ی توزيع.

با توجه به نوع عايق استفاده شده:

تابلو برق و پست ها با استفاده از عايق بندی هوا, پستها با استفاده از عايق گازي که این عایق ها دارای مزیت های زیادی از قبیبل زير است.

کم بودن مرکزیت تکیه گاه ابزارآلات و در نهایت مقاوم بودن در مقابله زلزله کم شدن اندازه, ضريب ايمني خیلی بیشتر باتوجه به اينکه همه قسمت هاي برق دار و کنتاکتور ها در محفظه ی گاز اس اف ششقابلیت آتش سوزي ندارد, کم بودن هزينه ی نگهداري با عنایت به لزوم تعميرات سطح پایین تر, کاربرد در مناطقه های بسيار آلوده و دارای رطوبت و دارای ارتفاع.

ایرادات تابلو برق- پستها با استفاده از عايق گازي:

هزینه بالای سيستم و گاز اس اف شش نيازمند ی به تخصص های ویژه جهت نصب و تعميرات ,اشکالات حمل و نقل و آب بندي سيستم

با توجه به نوع محل نصب ابزارآلات:

نصب ابزار آلات در قسمت های باز , نصب ابزار آلات در مکان های سرپوشيده

غالباً تابلو برق ها پستها از 33 کيلو ولت بیشتر به حالت فضاي باز ساخته و تابلو برق پستهاي عايق گازي را به خاطر اینکه فضاي کمي دارند به صورت سقف بندی شده می سازند.

قسمت های مختلف تشکيل دهنده تابلو برق- پست :

تابلو برق های فشار قوي از ابزار آلات و قسمتهاي پایین تشکيل شده است :

ترانس قدرت , ترانس صفر و ترانس زمین ، تغذیه ی داخلي , سويچ کننده , نویز گیر تون راکتيو , ابزارآلات جانبي الکتريکي ، بدنه ی کنترل , ساير تجهیزات ساختماني، تابلو برق

ترانس زمين یا به اصطلاح صفر

از اين ترانس ها در مکان هایی که نقطه ی متصل زمين در دسترس نمي باشد که براي ايجاد نقطه ی صفر از ترانس زمين مورد استفاده قرار می گیرد.

طریقه ی متصل شدن در اين ترانس به حالت موربZn  می باشد.

ترانس داراي سه عدد سيم پيچ  است که سيم پيچ هرکدام از قسمت ها به دو تکه ی برابر تقسيم شده و انتهاي نیم سيم پيچ قسمت اول با نیم سيم پيچ قسمت دوم در جهت خلاف سري مي باشد.

ترانس برای مصارف داخليسیستم:

از ترانس مصارف داخلي سیستم جهت تأمین مصارف درون تابلو برق استفاده مي شود.

تأمین ترانس مصارف داخلي مشتمل بر قسمتهاي پایین است.

تأمین موتورپمپ تب چینچر , تأمینbreaker Kv 20 ,  تأمین پنکه و سيستم سرمایشی و خنک کننده , شارژ نمودن باتري , مصرف های روشن کردن , تهويه ها

نحوه ی متصل شدن سيم پيچ ها به حالت سه ضلعی – ستاره با ويکتورکرو پنوع متصل  DYn11 صورت می گیرد.

سويچ کننده:

سوئیچ کننده ی تابلو برق متشکل از مجموعه اي از ابزار آلات که فيدرهاي متفاوت را به باسبار و يا باسبار ها را در قسمت های متفاوت به همدیگر با ولتاژ قطعی مرتبط مي سازند .در پستهاي تابلو برق تبریل کننه ی ولتاژ امکان دارد از دو يا سه سويچ کننده با سطح ولتاژهاي متفاوت استفاده شود.

ابزار آلات سوئیچ کننده ی تابلو برق:

باسبار:

باسپار متشکل شده از کلمپها, مقره ها , متصل کننده ها وهادی های باسبار که به حالت سیم یا لوله ی تو خالی و متفاوت می باشد . سکسیونر , بریکر , ترانسفورماتورهای اندازه گیری کننده وحفاظتی , ابزار آلات مرتبط به سیستم های ارتباطی , ابزار آلات کوپلاژ کردن مخابراتی (که مشتمل بر : خازن کوپلاژ , ابزار موج گیر , دستگاه منطبق کننده ی امپدانس می باشد)

برقگیر تابلو برق:

برقگیر که جهت محفاظت در برابر ولتاژ اضافی و برخورد رعد و برق به خط ها است که در نوع های متفاوت, لوله ای , آرماتور, میله ای , جرقه ای و مقاوت های به صورت غیرخطی می باشد.

جبران کننده ی توان راکتیو تابلو برق فشار قوی:

جبران کننده ی اتلاف مشتمل بر خازن و راکتورهای اس ال آر یا به اصطلاح موازی می باشد که به صورت اتصال استار در جریان مدار قرار می گیرد و نیازمند به فیدر برای اتصال به باسبار می باشد که برخی لحظه ها راکتورها در انتهای خطوط انتقال نیز قابل نصب می باشد .

انواع راکتور تابلو برق از حیث نوع عایق:

راکتور با استفاده از عایق هوا , راکتور با استفاده از عایق روغنی

انواع راکتور تابلو برق:

راکتورسری با استفاده از فیدرهای خروجی به حالت گروهی , راکتورسری با استفاده از باباسبار, راکتورسری با استفاده از فیدرهای خروجی , راکتورسری با استفاده از ژنراتور.

ساختمان کنترل در تابلوی برق:

تمامی ابزار آلات اندازه گیری پارامترها, ابزار آلات حفاظت و نگهداری ابزار آلات ازطریق سیم ها از محوطه ی خارجی تابلو برق به درون ساختمان کنترل مرتبط می شود همچنین سیستم های تأمین جریان متناوب و مستقیم (AC,DC) دردرون مجتمع کنترل قراردارند, این ساختمان شامل تأسیسات مورد نیاز برای وظیفه ی اپراتور می باشد که قسمت های زیر را شامل می شود:

فیدر خانه, سالن فرمان , باطری خانه, سالن ارتباطات, سالن سیستم های توزیع برق (AC,DC) , , دفتر , انبار و ...

باطری خانه:

برای تأمین برقDC  برای مصرف های تأمین رله های حفاظتی, موتورهای شارژ فنر و... مکانیزم های فرمان و روشن کردن های ضروری و... نیازمند به باطری خانه دارند که در سالن مقداری باطری با هم سری می شوند و در مجموعه معمولاً 48 و110ولتی قرار می گیرد و هر مجموعه با یک دستگاه باطری شارژ کوپل می شود .

ساختمان کار ترانس فورماتور:

ترانس فورماتور چیست؟

ترانس فورماتور از دو قطعه ی مهم کرنل و دو یا چند قطعه ی سیم پیچ که بر روی کرنل پیچیده شده تشکیل می شود , ترانس فورماتور یک ابزار الکتریکی می باشد که در اثرالقای مغناطیسی بین سیم پیچ ها جریان الکتریکی را ازمدارسیم پیچ اولی به دومی منتقل می کند به صورتی که در نوع انرژی و مقدار آن تغییر ایجاد نمی شود اما ولتاژ و جریان تغییر می نماید پس باصرف نظر نمودن از تلفات ترانس خواهیم داشت :

P1=P2 --- V1 I1 = V2 I2= V1/V2 = I2/I1 = N1/N2

که طرز کار ترانس فورماتور برطبق القای متقابل سیم پیچ ها می باشد.

تابلو برق فشار قوی - 2

قسمت های ترانس فورماتور تابلو برق فشار قوی

مخزن روغن , هسته, رادیاتور, سیم پیچ ها  , تپ چنجرو تابلوی مکانیزم آن, بوشینگ های فشار قوی وضعیف , تابلوی فرمان , شیرها و لوله های ارتباطی , وسایل اندازه گیری و حفاظتی , وسایل خنک کننده ترانس جریان , چرخ , شاسی و...

نحوه ی متصل شدن سیم پیچ ها:

طریقه ی متصل شدن سیم پیچ های اصلی و فرعی در ترانس اکثراً به حالت ستاره,  سه ضلعی , مورب است.

ترانس فورماتور ولتاژ تابلو برق

برای اینکه ولتاژهای بیشتر از 600 V این امکان را ندارند که به حالت مستقیم بوسیله ابزارهای اندازه گیری اندازه گرفت , پس لازم است که ولتاژ را کم کنیم تا بتوان ولتاژ را اندازه گیری کرده و یا اینکه در رله های حفاظتی مورد استفاده قرار گیرد، ترانس فورماتور ولتاژبه این دلیل استفاده می شود که ترانس فورماتور تابلو برق، ولتاژ از نوع مغناطیسی دارای دو نوع سیم پیچ اصلی و فرعی می باشد که برای ولتاژهای بین 600 V تا 132 KVمورد استفاده قرار می گیرد.

ترانس فورماتور جریان تابلو برق:

برای اندازه گیری و همچنین سیستم های محفاظتی لازم است که از مقدار جریان عبوری از خط اطلاع پیدا کند و با توجه به اینکه به حالت مستقیم نمی شود از همه ی جریان خط دراین نوع ابزار ها استفاده کرد و در تابلو برق فشار ضعیف و فشار قوی علاوه بر کمییت , نکته ی مهم ایزوله کردن ابزار های اندازه گیری و حفاظتی از اولیه است پس باید به طریقی جریان را کاهش دهیم و از این جریان برای ابزارهای بالا استفاده کنیم و این کار به وسیله ی ترانس جریان انجام می شود.

پارامترهای اساسی یک CTتابلو برق:

CT ظرفیت, نقطه اشباع , کلاس ودقت CT , نسبت تبدیل

حالت تبدیل تابلو برق ترانس جریان:

جریان اصلی Ct بر طبق IEC 185 مطابق اعداد زیرمی باشد که معمولاً باید در انتخاب جریان اصلی یکی از اعداد پایین را انتخاب کنیم:

10-15-20-25-30-40-50-60-75-100-125-150 Amp

درحالتیکه نیازمند به جریان اصلی بیشتر باشد باید ضریبی از اعداد بالا انتخاب کنیم. جریان فرعی Ct هم بر طبق IEC 185 مطابق اعداد پایین می باشد : 1-2-5

برای انتخاب نسبت تبدیل Ct باید جریان اصلی را بر طبق جریان ابزار های محفاظت شده و یا ابزار هایی که لازم است بار آنها اندازه گیری شود انتخاب کرد .

در مورد Ct تستهای مختلفی انجام می شود که عمومی ترین آنها عبارت اند:

تست نسبت تبدیل,  تست نقطه اشباع , تست عایقی اولیه و ثانویه

حفاظتهای ترانس:

حفا ظت های دا خلی

اتصال کوتاه :

A ابزار حفاظت روغن (رله) , B دستگاه محفاظت در برابر جریان زیاد( فیوز, رله جریان زیادی زمانی ) , C رله دیفرانسیل

2 اتصال صفر یا اتصال به زمین :

A مراقبت روغن با رله, B رله دیفرانسیل, C محاسبه جریان زمین

3 افزایش فلوی هسته :

A اورفلاکس

حفا ظتهاي غير الکتريکي در تابلو برق :

1 کاهش روغن

2 از کار افتادن دستگاه خنک کننده

3نقص در پنجره ی تغییر دهنده : رله تخلیه فشار يا گاز

 

انواع زمين کردن تابلو برق

زمين کردن حفاظتي:

زمين کردن حفاظتي به این معنی است از زمين کردن تمام قطعات فلزي تاسيسات الکتريکي که در ارتباط مستقيم ( فلزبه فلز ) با مدار الکتريکي قرار ندارد. اين زمين کردن مخصوصاً براي محفاظت اشخاص در برابر اختلاف سطح تماس زياد به کار گرفته مي شود .

زمين کردن الکتريکي:

زمين کردن الکتريکي به این معنی است زمين کردن نقطه اي از ابزار هاي الکتريکي و ادوات برقي که قسمتی ازمدارالکتريکي مي باشد. مثل زمين کردن مرکز ستاره ی سيم پيچ يا ژنراتور ترانسفورماتور

که اين زمين کردن برای کاردرست ابزار و جلوگيري از افزایش فشار الکتريکي فازهاي سالم نسبت به زمين در حالت تماس يکي از فازهاي ديگر با زمين.

طریقه ی زمين کردن تابلو برق:

روش مستقيم :

مانند وصل بدون واسطه نقطه صفر ترانس يا نقطه اي از سيم متصل بين ژنراتور جريان دائم به زمين

روش غير مستقيم :

مانند متصل کردن نقطه صفر ژنراتور به وسیله ی يک مقاومت بزرگ به زمين يا اتصال نقطه صفر ستاره ترانس توسط سلف پترزن

زمين کردن بار:

بايد نقطه ی صفر يا اصولاً هرنقطه از شبکه که پتانسيل نسبت به زمین را دارد توسط یک فیوز فشارقوی (الکترود جرقه گیر) به زمین وصل می شود.

ولتاژهای کمکی

این ولتاژ درپستهای تابلو برق یکی از پر مهمترین ولتاژهای مورد نیاز ابزار آلات است . تمامی دستور های قطع و وصل کلید و تغذیه بیشتر رله های موجود در هر پست تابلو برق ازهمین منبع تامین می گردد . این ولتاژ به وسیله ی یک ابزار شارژر سه فاز و یک پکیج 10 قسمتی باطری12 ولتی به آمپراژ 165 آمپر ساعت , یک تغذیه حفاظتی قابل اطمینان را به وجود می آورد. ولتاژ 110 ولتی بدون واسطه وارد تابلوی توزیع DC به ویژه ی (+SB) شده و از آنجا برای مصرف های متفاوت از جمله کلیه دستور های تغذیه موتور شارژ فنر, بریکرهای قطع و وصلKV 63 , تغذیه سیستم اضطراری روشنایی توزیع می شود البته هر خط تغذیه مجهز به فیوزهای مجزا می باشد.

ولتاژکمکی (AC)تابلو برق:

ولتاژ کمکی متناوبV 380/220 , به وسیله ی ترانس های کمکی هریک به قدرت KVA 100 تامین می شود که سمت اصلی KV 20 به وسیله ی فیوزــ های10A/20KV محفاظت می شود . مراحله های ورود ولتاژ کمکی به تابلوی توزیع به این حالت است که ولتاژ وارد باکس (AL – T– QS – Q ) به درون محوطه داخل می گردد که خود باکس شامل کلید پاپیونی , فیوزهای کتابی و کلیدی V400 می باشد . سپس به وسیله ی سیم وارد تابلوی توزیع +SA شده و از طریق کلیدهای پاپیونی که به حالت مکانیکی با هم اینترلاک شده اند وارد باسبار توزیع می گردد , ولتاژ متناوب V380/220 جهت تغذیه سیستم های روشنایی وگرمایی وموتورهای شارژ بریکرهای KV20,موتورتپ چنجرترانس و شارژها و ... استفاده می شود.

اندازه گيری:

ابزار های اندازه گیری بر روی تابلو کنترل برای بخش های مختلف شامل:

فیدر درونیKV63  شامل آمپرمتر با سلکتورسویچ ( تعیین بالانس بودن یا نبودن فازها ) , ولتمتر با سلکتورسویچ .

فیدر ورودی KV20 شامل آمپرمتر با سلکتور , ولتمتر با سلکتور مگاوات متر و مگاوار متر .

فیدر خروجی KV20 شامل آمپرمتر با سلکتورسویچ فازها .

فیدرورودی KV20 درداخل فیدر خانه شامل آمپرمتربا سلکتورسویچ , ولتمتر با سلکتورسویچ .

 

اينترلاکهای تابلو برق  :

اینترلاکهای تابلو برق به دو دسته ی الکتریکی و مکانیکی تقسیم می شوند و جهت جلوگیری از عملکردهای ناصحیح تعبیه شده اند.

اینترلاکهای یک بی خط در تابلو برق KV63 : اینترلاک الکتریکی بین سکسیونرزمین خط و ترانس ولتاژ تعبیه شده و تا موقعی که ترانس ولتاژ تحت ولتاژ شبکه باشد , اجازه بستن به سکسیونر زمین خط داده نمی شود .اینترلاک الکتریکی بین دو سکسیونر طرفین کلید یک بی خط kv63 تا زمانیکه بریکر در حالت قطع قرار نگیرد اجازه باز یا بسته شدن به سکسیونر طرفین داده نمی شود.

اینترلاکهای یک KV63 ترانس فورماتور در تابلو برق : اینترلاک الکتریکی بین بریکر KV63 وسکسیونر بی ترانس تا موقعی که کلید در خالت قطع نباشد اجازه باز یا بسته شدن به سکسیونر داده نمی شود.

اینترلاکهای یک KV20 ترانس فورماتور در تابلو برق: اینترلاک مکانیکی بریکر کشویی ورودی KV20 تا زمانی که کلید در حالت وصل باشد, پین انترلاک که در قسمت زیر بریکربین دو چرخ عقب بریکر کشویی قرار دارد , اجازه داخل یا خارج شدن از فیدر را نمی دهد. هنگامی که بریکردر مدار وصل است پین مربوطه پشت نبشی که در قسمت کف فیدر پیچ است قراردارد واجازه خارج شدن بریکر را نمی دهد

اجازه داخل یا خارج شدن از فیدر را نمی دهد . هنگامی که بریکر در مدار وصل است پین مربوطه پشت نبشی که در قسمت کف فیدر پیچ است قرار دارد و اجازه خارج شدن بریکر را نمی دهد.
اینترلاک الکتریکی بین سکسیونر ارت سر کابل ورودی KV20 از ترانسفورماتور و بریکرهای KV20 و KV63 همان ترانس به این ترتیب است که تا موقعی که دو بریکر یاد شده درحالت قطع نباشد , اجازه بستن به سکسیونر زمین سرکابل KV20 داده نمی شود . ضمناً موقی که سرکابل ورودی KV20  زمین باشد بریکرهای KV20 و KV63 فرمان وصل قبول نمی کند.

حفاظت تابلو برق:

یک سیستم حفاظتی کامل شامل :

ترانسهای جریان و ولتاژ

رله های حفاظتی (تصمیم گیرنده وصدور فرمان(

کلید های قدرت

سیستم آلارم تابلو برق:

بطور کلی هدف از کاربرد سیستم آلارم و سیگنال در پستهای فشارقوی آشکارساختن خطاها ومعایب بوده و در صورتیکه بهره بردار هنگام کار و مانور دچارخطا شود سیستم آلارم بهره بردار را مطلع وکمک می کند تا سریع تر خطا و عیب مشخص و قسمت معیوب در صورت نیاز مجزا واقدامات لازم انجام گردد . خطا یا فالت با آلارم (بوق) شروع و همزمان سیگنال چشمکزن مربوطه در پانل آلارم ظاهر می گردد . وظیفه بهره بردار در این مواقع به این ترتیب است که , ابتدا بوق را با دکمه پوش باتون(ALARM,STOP) قطع می نماید سپس کلیه سیگنال های ظاهر شده را کامل یادداشت نموده , بعد از آن دکمه (ACCEPT) را جهت پذیرفتن یا ثابت نمودن سیگنال فشار می دهیم . اگر فالت گذرا باشد , که سیگنال ریست شده و در صورتیکه فالت پایدار باشد , سیگنال ثابت میگردد . مرحلهً بعدی پیگیری وبرسی جهت برطرف نمودن خطا می باشد

عوامل موثر بر عملکرد تابلو برق1

انگیزه ی ما از تألیف چنين مقاله اي ، رفع مشکلات و روشن نمودن پارامتر های تأثير دما و ارتفاع از سطح دريا بر سطح عملكرد تابلو برق و نيز ممانعت از اشتباهاتي مانند بالاتر گرفتن اندازه ی جريان و ولتاژ است.

تأثیر دماي محيطي بالا در عملکرد تابلو برق

در تابلو برق، دما امکان دارد ناشي از دماي بالای محيطي ویژگی های جغرافيايي محل نصب تابلو برق و يا حرارت ناشي از عبور جريان الكتريكي  (2P=RI) می باشد.

در هر حالت دماي بالای در داخل تابلو برق باعث به وجود آمدن اشکالاتی مانند فرسودگي ابزار آلات و قطعات الكتريكي ، از بین رفتن هاديها و غیره مي شود كه در بحث ما نمی گنجند اما يكي از اصلی ترین مشكلات حاصل از دماي بالا ،کاهش باردهي شينه ها می شود. متاسفانه مشاهده شده كه در بعضی از موارد هنگامیکه دماي محيط از دماي استاندارد بالاتر می رود ، اندازه ی جريان تابلو برق يك اندازه بالاتر در نظر گرفته مي شود در صورتیکه نيازمند چنين كاري نمی باشد.

به عنوان مثال توجه کنید طولجريان يك پروژه 1000 A است اما از آنجایی كه استاندارد تابلو برق  UNISAFE جريان 1250A است، جريان   1250Aدر نظر گرفته می شود. اکنون توجه کنید دماي محيط بیان شده 50 C باشد، با در نظر گرفتن ضريب تصحيح جرياني معادل 1140A خواهيم داشت كه باز هم با در نظر گرفتن جريان1000A  مورد نياز، به اندازه خواهد بود و نيازي به اينكه جريان را يك اندازه بالاتر در نظر بگيريم نخواهیم داشت.

افزون بر اين اندازه مقطع در نظرگرفته شده براي طول های جريان مختلف ، به طور اتوماتیک جرياني بالاتر از جريان مد نظر را باردهي مي كند. به عنوان مثال دو شينه با سطح 40x10 كه ما براي جريان 1250A مد نظر قرار می دهیم، بدون رنگ 1290A و با رنگ 1470A را عبور مي کند.

در دماهاي بیشتر براي جبران نمودن باردهي شينه ها و تأمين جريان مورد نظر، بايد ضريب K1 را از جدول زير اعمال کرد.

ضريب كاهش باردهي جريان براي دماهاي بالاتر از دماي استاندارد 40 C

ضریب (K1) دما
0.96 45
0.91 50
0.86 55
0.81 60
0.69 65

ارتفاع از سطح دريا در عملکرد تابلو برق

بر طبق استاندارد در شرايط عادي كار ارتفاع از سطح دريا نباید بالاتر از1000 متر باشد. بنابراین در حالتیکه تابلو برق در شرايط محيطي با ارتفاع بالاتر از1000متر فعالیت كند، لازم به دخالت دادن ضريب تصحيح براي ولتاژ و نيز جريان مي باشد چرا كه با بالا رفتن ارتفاع ،به دلیل كم شدن غلظت هوا، مقاومت عايقي كاهش مي يابد.

در اين بارهنيز گاهي ملاحظه شده كه به طور اشتباه به خاطر ارتفاع از سطح درياي بالاتر از 1000 متر، اندازه ولتاژي را يك مرتبه بالاتر در نظر مي گيرند كه در بعضی از موارد اصلاً نیازی ندارد.

به عنوان مثال در یک فعالیتی ولتاژ كاري 20KV در نظر گرفته شده و از آنجایی كه تابلو برق UNISAFE به حالت استاندارد براي سطوح 12,24,36KV ساخته شده اند، تابلو 24KV براي اين فعالیت در نظر گرفته می شود. با ارتفاع از سطح دريا برابر 2200 متر و اعمال ضريب تصحيح ، باز هم این تابلو برق 24KV ، سطح عايقي لازم را کاوریج خواهد داد و نيازي به اينكه اندازه ولتاژ را 36KV در نظر بگيريم و هزينه هاي زيادي را متحمل شويم،نیست.

در ارتفاعات بالاتر جهت جبران باردهي شينه ها و تأمين جريان مورد نياز، بايستي ضريب K2 را از جدول زير انتخاب کرد.

ضريب كاهش باردهي جريان با تغييرات ارتفاع در سلول تمام بسته ی فلزي

ضریب (K2) ارتفاع
1 1000
0.99 2000
0.96 3000
0.9 4000

با این موارد باردهي شينه ها در حالت های خاص برابر است با :

 .K1 .K2شرايط نرمالI= دايميI

در ارتفاعات بالا جهت تأمين مقاومت عايق ها و اندازه ولتاژ مورد نياز، بايد ضريب Ka را از چارت بالا اعمال نمود.

به عنوان مثال زماني كه ارتفاع از سطح دريا برابر 2000 متر است، اندازه ی ضريب تصحيح 1.13 مي باشد و بايد براي به دست آوردن سطح ولتاژي مورد نياز، ولتاژ كاري را در اين ضريب تصحيح ضرب كرد. در ارتفاعات بیشتر از 3000 متر استفاده از تابلوها برق GIS مي تواند گزينه مناسبی باشد چرا كه ارتفاع از سطح دريا بر اين تابلو برق ها تأثيری نمی گذارد .

 

در این قسمت به بررسی ساخت تابلو برق های صنعتی می پردازیم

برق يكي از صنايعي می باشد که اگر نتوان گفت بزرگترین بازار را در دنیا به خود اختصاص داده است اما به طور قطع و كامل مي توان گفت يكي از صنايع پر اهمیت در جهان مي باشد.

در دنیای امروزه بالاترین بازار كار را در رشته هاي برق سيستم هاي مهندسی برق قدرت به خود اختصاص داده است كه در اين رشته ها يكي از مهمترين شغل هایی كه دركشور هاي بزرگ دنيا وجود دارد صنعت تابلو برق سازي مدارهاي فرمان و قدرت است كه توانسته بازار خوبي را براي مهندسان ايجاد نماید، به خاطر اینکه اکثر كارخانجات و اداره ها و موسسات و حتي ساختمانهاي کوچک و بزرگ به اين صنعت خاص نيازمند هستند. در حال حاضر در شهرهاي بزرگ و كوچك کارخانه ها و شركتهاي زيادي مشغول به كار مي باشند كه توانسته اند افراد زيادي را از نظر شغلي تامين كنند و اين صنعت روز به روز پيشرفته تر مي شود تا جايي كه سيستم هاي كنترل ميكانيكي در تابلوهاي برق كم كم از رده خارج مي شوند و سيستم هاي هوشمند (PLC) توانسته بازار كار را در دست بگيرند و كشور ما نيز در حال توسعه در اين زمينه ها مي باشد.

تابلو برق های تولیدی شن و ماسه

این تابلو برق اکثراً دو قسمتی بوده و مشتمل بر یک دستگاه قدرتی که تمام ابزار و وسایل موتوری در آن نصب می شود و بخش دیگر تابلوی کنترل پیانویی می باشد.

تابلو برق های وسایل اندازه گیری

این تابلو برق ها اکثراً به حالت تیپ هستند که با مشارکت شرکت برق برای نصب کنتورهای مصرف برق تولید می شوند و در واحدها کارخانه ها و اداره ها نصب می شوند.

مراحل ساخت تابلو برق

بخش فلز و جوشكاري تابلو برق

در حالت معمول نوع ابزار های مستقر شده در اين قسمت ابزار های سنگين فلز كاري هستند كه به ترتيب عبارتند از

گيوتين برش، خم 40 تني به صورت ديجيتالي ، پانچر هاي 12 و 8 تني، خم دستي، سنگ فرز ، ابزار مته كاري، ابزار سه كاره برش (خم و سوراخ كاري شمشها)، دستگاه جوش 250 A .

تمام قطعات تابلو برق در ابتدا وارد قسمت برش شده و به اندازه هاي مناسب بر طبق نقشه درمي آيند. بعداً با توجه به فرم و وضعيت مورد نظر براي هر دستگاه به قسمت هاي پانچ و خم كاري و مته كاري برده مي شود (البته بعضي از قطعه ها مستقيماً به قسمت خم كاري مي روند و براي برخی ديگر ابتدا به قسمت پانچ و بعد به قسمت خم مي رود و برخی از قطعات امکان دارد يكي از دو حالت بالا را نداشته باشد. كه توصیف اين فرآيندها در مراحل بعدي به صورت كامل توضيح داده می شود (.

قطعات خارج شده از اين قسمت وارد بخش جوشكاري مي شود در اين قسمت ابزار آلات مختلف ورودي ، با توجه به نيازمندیشان جوشكاري مي گردد. جهت از بين بردن اثر خال جوشهای تابلو برق و به دلیل یک سر كردن سطح فلز در رنگ كاري قسمت هاي جوشكاري شده خارجي را به قسمت فرزكاري مي برند، در اين بخش سطوح جوشكاري خارجي تابلو برق را به وسیله ی سنگ فرز صاف مي كنند اين مرحله پايان كار بخش فلزكاري و تأمين يا تغذيه ورودي بخش رنگ كاري مي باشد (ساير اطلاعات مربوط به اين بخش شامل فضاي لازم براي ابزار ها، مقدار اپراتور، سرويس كار و مشخصات دستگاه ها در قسمت بعدي به تفسيری که گفته شد خواهد بود(.

رنگ كاري تابلو برق

ابزارهای ساخته شده در قسمت فلزكاري تابلو برق بعد از پرداخت كاري داخل قسمت رنگ كاري مي شود در اين قسمت از رنگ های عادی برای فضا های باز و رنگ های چرمی برای فضاهای بسته استفاده می شود پودر رنگ را در ابزار دستگاه رنگ پاش ریخته و آن را با ولتاژ 20 kv بار دار می کنند و بدنه تابلو برق را به زمین متصل می کنند و عمل پخش کردن را انجام می دهند.

و سپس آنها را از (چنگك) معلق مي كنيم تا رنگ یک ذره خود را بگيرد و رطوبت خود را از دست دهد. سپس اسلایس های نيمه خشك شده را به (كوره) انتقال می دهیم و در درجه حرارت  180درجه سلسیوسبه مدت 20 دقيقه قرار مي دهيم.

 

مونتاژ بدنه و اسكلت داخلي تابلو برق

در اين قسمت تمام قطعات رنگ آميزي شده با توجه به جاهایی كه براي آنها منظور شده به یکدیگر متصل مي شوند. همچنین در مونتاژ نمودن بدنه به دلیل تلرانسي كه در ساختمان قطعات وجود دارد و همچنين عدم اطمينان پانچ زني تابلو برق در قسمت فلزكاري برخی از سوراخ كاريها در اين بخش روي قسمت ها صورت مي گيرد كه در قسمت فرآيند توضیح تابلو برق آنها داده می شود.

مونتاژ الكتريكي تابلو برق

بدنه و اسكلت تولید شده تابلو برق در قسمت مونتاژ داخل اين قسمت مي شود و در اين قسمت تمام ادوات الكتريكي مشتمل بر ، كليد ـ فيوز ـ كنتاكتور ـ پريز ـ رله ـ فتوسل ـ لامپ و شينه ها روي اسكلت داخلي تابلو برق نصب مي گردد و اين اسكلت داخلي تابلو برق، بر روي پايه هاي درونی تابلو برق نصب مي شود. ضمناً در مورد (شينه هاي الكتريكي) داخل تابلو برق بايد توصیف کرد كه اين شينه ها از (نوارهاي مسي) كه به حالت كلاف می باشند در قسمت (برش شمش) با توجه به اندازه هاي مورد نظر بريده و خم و سوراخ مي گردد و بر روي آن (وار نيش) قرار مي گيرد بعداً مدار به وسیله تكنسين برق تست مي گردد و تابلو برق تكميل شده به انبار مربوطه منتقل مي گردد.

عوامل موثر بر عملکرد تابلو برق2

ملاحضات فني پيرامون توليد تابلو برق

برگ هاي مورد نياز در اين تابلو برق از (ورقه هاي فلزي روغني) به کلفتی 2mm ساخته مي گردد و بعد های تابلو برق متناسب با ابزار های نصب شده در درون آن مي باشد به صورتی كه در هنگام كار اپراتور روي تابلو برق به سهولت امكان دسترسي به تمام قطعات داخلي آن باشد و همچنين در صورت نیاز بتوانيم قطعات جانبي را به مدار متصل كنيم.

جهت ايمني بالاتر اپراتور در هنگام كار بايد در اين تابلو برق به جز (درب اصلي) ، دربي براي (محافظت شينه ها) نصب می گردد در اين تابلو برق ها (سلولهاي مرتبط به روشنايي معابر بايد جدا از (سلولهاي توزيع) در نظر گرفته شود و اتصال سلولهاي توزيع بايستی از شينه هاي مسي يا آلومينيومي باشد و مدار روشنايي معابر اين تابلو برق بايد به وسیله ی (كنتاكتور و از فتوسل) دستور گيرد اين فتوسل روي ديواره كلاهك نصب مي گردد.

در تکه ی (رنگ آميزي) بايد نوع رنگ منطبق با شرايط (آب و هوايي) انتخاب گردد و بایستی عمليات (چربي زدايي) بايد قبل از رنگ آميزي صورت گيرد. نوع ضخامت رنگ مورد استفاده هم بايد توجه کرد كه با آگاهي از محل نصب تابلو برق بين 20-40 ميكرون متغير است.

شينه هاي استفاده شده در اين تابلو برق بايستی از جنس مس يا آلومينيوم با قطر (30*3mm) (بر طبق استاندارد) انتخاب گردد و محلهاي اتصال پس از سوراخ كاري كاملاً پاک شده و به وسیله ی پيچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند تا حداكثر (هدايت الكتريكي) به وجود آيد و شينه ها زياد گرم نشود.

كابل ها در تابلو برق بايستی حتماً به وسیله ی كابلشو به شينه ها متصل شود.

براي نصب سيم (ارت) بايستی حتماً شينه مربوطه روي (كفي تابلو) محكم گردد.

قطعه های بكار گرفته شده در اين تابلو برق از قبيل رله ـ فيوز ـ كليد و كنتاكتور ـ فتوسل و غيره بايد به صورتی وصل شود كه براي (تعمير) به آسانی در دسترس باشد و از (مارك ها ي داراي استاندارد جهاني) تهيه می گردد.

به خاطر شناسايي محصول بايد نقشه كامل شده ی محصول كه مشتمل بر مدارات الكتريكي و دیگر نكات فني آن است در اختيار در خواست کننده قرار داده شود تا در (موقع تعمير) بهتر اقدام شود.

استانداردهايوسايل استفاده شده در اين تابلو برق استاندارد IEC مي باشد كه بر طبق اين استاندارد مشخصات بعضی از قطعات مورد استفاده در تابلو برق برقرار صفحه بعد مي باشد .

كنتاكتور تابلو برق

كنتاكتورها و هاديها باید گونه ای انتخاب گردد كه جريان بارنامي را به حالت مداوم تحمل نماید و آسيب به آن نرسد.

بالا رفتن درجه حرارت كنتاكتور نبايد از مقدار معینی بالاتر رود .

كنتاكتور باید داراي پايداري لازم در شرايط محیط كاری باشد .

كنتاكتور همچنین بايد علاوه بر تيغه هاي فرمان شامل تيغه هاي اصلي نيز باشد .

فنرهاي عمل کننده بايد زنگ نزده و خورده نشده باشد.

كليدهاي اتو ماتيك و فيوزهاي كارکردي در تابلو برق

كليد هاي مينياتوري موجود در تابلو برق

بايد از نوع حرارتي مغناطيسي باشد و استقامت كافي در برابر جريان نامي داشته باشد.

درجه حفاظت كليد با درجه حفاظت تابلو هم خواني داشته باشد .

بدنه كليد بايستي به صورتي باشد كه جريان اتصال كوتاه به صورت مداوم تحمل كند.

ویژگی های كليد بايد به حالت خوانا بر روي آن مشخص گردد .

شينه های تابلو برق

اندازه ی ظرفيت الكتريكي شينه فاز نبايد از 150 درصد شدت جريان اسمي كليد درجه یک تغذيه كننده تابلو برق پایین تر باشد .

شينه بايد به ترتيب با رنگ هاي قرمز ، زرد و آبي باشد .

شينه بايد حالتی طراحي شود كه تحمل اتصال كوتاه را داشته باشد

 

سيم كشي تابلو برق

سيم كشي کردن فشار ضعيف و فرمان تابلو برق نبايد از سيم نمره 2 پایین تر باشد .

اندازه ی ولتاژ تحمل سيم ها بايد 1000 ولت باشد .

بر طبق استاندارد شماره 1928 مؤسسه ی استاندارد و تحقيقات صنعتي

بخش هاي كنترل كيفيت تابلو برق

در اين طرح توليدي با توجه به حساسيت بخش ها ما دو بخش كنترل قرار مي دهيم .

بخش كنترل مونتاژ بدنه تابلو برق 

در اين قسمت تمام قطعات و عمليات صورت گرفته روي آن ها مورد توجه قرار مي گيرد كه به عنوان مثال ،خم ها در زاويه و اندازه طراحي شده بايد حضور داشته باشد و همچنين بعدهای آنها بر طبق نقشه انجام گیرد و همچنين قطعاتي مانند درب به راحتي باز و بسته شوند و هيچ گونه درگيري نداشته باشد و تمام قطعات در جاي خود به صورت محكم بسته شده و ثابت قرار گرفته باشند .

در حالت كلي با در نظر گرفتن اين مطلب كه (خطا در ساخت) قطعه های فلزي منجر به مونتاژ نشدن تابلو برق مي گردد. براي تمامي قسمت های كاري آن نمي توان نوسان در نظر گرفت ولي در حالت كلي براي قسمت هاي خم يا اتصالات تا 3 درصد نوسان مورد توجه است ضايعات اين قسمت قابل قبول و برگرداندن به سيستم نبوده و جزء ( ضايعاتآهنيپذیرفته مي شود

 بخش مونتاژ الكتريكي در درون تابلو برق

در اين قسمت بخش ها بعد از تكميل شدن تحت تست قرار مي گيرد كه اين تست مشتمل بر كنترل اتصالات قسمت فرمان معابر به وسیله ی ( اهم متر ) و همچنين كنترل اتصالات شينه ها و اتصالات زمين مي باشد. با در نظر گرفتن اين مطلب كه جريان تغذيه اين تابلو برق ها بالا مي باشد بايستی اين كنترل به دقت صورت گیرد و خطایی نداشته باشد. کمترين خطا در اين قسمت باعث به خطر افتادن جان مردم و از بين رفتن ابزار آلات گران قيمت مصرف کننده ها مي شود .

قطعات استفاده شده در اين تابلو برق ها هم بايد استاندارد و داراي برچسب كنترل كيفيت باشد.

ابزار آلات مورد استفاده براي توليد محصول   

دستگاه برش گيوتين لنگ

از اين ابزار به منظور بریدن ورقه ها تا ضخامت 2.5mmمورد استفاده قرار می گیرد كه در ابعاد2*1*2mمي باشد تنظيم نمودن دیگر قطعات مورد استفاده تحت برش در اين ابزار از فكهايي كه بر روي آن ساخته شده استفاده مي شود .سيستم راه اندازي آن به وسیله ی فرمان الكتريكي  است و موتور راه انداز آن يك موتور سه فاز2.2kwكيلو وات مي باشد . اين ابزار در هر ماه يكبار نیاز به بررسی دارد كه اين وظیفه به وسیله ی كارگر ماهر بخش انجام مي گيرد . سرعت كار اين دستگاه ثابت و هر مرحله برش ( بدون محاسبه زمان اندازه گيري ) را در5secثانيه صورت می گیرد . اين ابزار ساخت تابلو برق داخل كشور مي باشد و داراي كيفيت برابر با نمونه های خارجي مي باشد .

پانچ تني

از اين ابزار به دلیل سوراخ كردن قطعه های كوچكتر تا قطر2mmمورد استفاده قرار می گیرد اين ابزار داراي بعد های0.6*0.6*2mمي باشد. نحوه ی اثر گذاري در اين ابزار مانند پانچ12تني متغيير است اين ابزار به وسیله ی يك موتور1.5kwكيلو واتي سه فاز، راه اندازي می گردد و به وسیله ی ( فرمان مكانيكي ) كار مي كند . نوسان اين پانچ با توجه به دقت ساخت قالبهاست كه البته در حدود صفر می باشد. اين ابزار هر سه ماه يكبار سرويس كاري صفر است . اين ابزار هر سه ماه يكبار سرويس كاري مي گردد كه مشتمل بر گريس كاري بخش هاي گريس خور مي شود، سرعت تابلو برق اين دستگاه همانند پانچ12تني مي باشد . اين ابزار در داخل كشور ساخته مي شود.

دريل دستي

از اين دريل به دلیل سوراخ كاري در بدنه ی تابلو برق و ساير بخش های آن در قسمت مونتاژ استفاده مي گردد. نحوه ی سوراخ كاري آن قابل تنظيم و با سرعت متوسطی كار مي كند اين ابزار داراي200 w وات قدرت مصرفي مي باشد. اين ابزار تقريبا به قطر ورقه ها در هر5 sec ثانيه مي تواند يك سوراخ بزند. اين ابزار ساخت كمپاني ( بوش آلمان ) مي باشد و ازتامین کنندگان داخل كشور قابل خريد است.

خم كن تابلو برق

از اين ابزار به دلیل فرم دادن قطعات به حالت دلخواه استفاده مي شود و اين ابزار داراي ابعاد2.5*1*2مي باشد . اين ابزار توسط موتور2.2kwكيلو وات پیاده سازی شده و سيستم راه اندازي و ( تنطيم زواياي ) آن به وسیله ی ( مدارات ديجيتالي ) مي باشد و سيستم حركت آن ( هيدروليكي )است. اين ابزار با توجه به تنظيم دقيق ديجيتالي آن تا%.5نوسان مي تواند باشد . اين ابزار در هر يك ماه يكبار بررسی مي شود كه مشتمل بر گريس كاري فكها و بررسی شلنگهاي رابط هيدروليكي مي باشد . سرعت عمل اين دستگاه براي ايجاد خم حدود4secثانيه مي باشد

دستگاه فرم دهي شمشها در تابلو برق

از اين ابزار براي برش ، سوراخكاري و خم كاري شمشها استفاده مي شود و بعد های آن2*2*1.5mمي باشد. اين ابزار های توسط موتور2.2 kw كيلو وات بكار مي گیرد كه براي قسمت خم كاري از ( مبدل هيدروليكي ) و براي قسمت سوراخ كاري از يك ( مبدل گيربكسي ) براي منتقل نمودن قدرت استفاده مي نماید. اين ابزار به حالت معمولی ماهي يكبار نياز به سرويس كاري هست كه شامل بازبيني ( شلنگهاي هيدروليكي ) و بازبيني بخش هيدروليكي و ( بخش گيربكسي ) كه براي سوراخ كاري مي باشد اين ابزار ساخت داخل كشور مي باشد.

عوامل موثر بر عملکرد تابلو برق3

دريل ستوني در تابلو برق

از اين دريل به دلیل سوراخ كردن قطعات ورق مورد استفاده قرار می گیرد و داراي بعد های0.6*0.6*2mمي باشد. در اين دريل به وسیله ی تغيير ( مته ) مي توان قطر سوراخ را تغيير داد اين دريل يك فك ثابت تابلو برق به عنوان نگهدارنده ابزار ها مي باشد كه مسافت آن تا دريل تنظيم می شود . اين ابزار به وسیله يك موتور0.55 kw كيلو وات راه اندازي مي گردد و سرعت آن از طريق تغيير محل تسمه قابل تنظيم است و اين ابزار هر دو ماه يكبار بازبيني و سرويس كاري مي گردد كه مشتمل بر بازبيني تسمه ها و روغن كاري برشها مي باشد .

دستگاه جوش تابلو برق

از اين ابزار جهت جوشكاري برگ ها به قطر 2.5mmاستفاده مي گردد . اين ابزار داراي خروجي هاي آمپراژ250-200-150-100 -75مي باشد . بعد های اين دستگاه /8*/5*/5mمي باشد و نوسان و سرعت كاري اين ابزار وابسته به تخصص اپراتور دارد ( اما در حالت کلی هر سانتي متر را در مدت زمان در حدود 3 secثانيه جوش مي دهد).

سيستم مشعل و كوره تابلو برق

از اين سيستم براي خشك نمودن قطعه های رنگ آميزي به كار گرفته مي گردد و محوطه آن داراي ابعاد 5*2*3mمي باشد و سرعت كاري اين ابزار براي ابزارهای رنگ آميزي شده 20دقيقه در دماي 160درجه سانتي گراد مي باشد سرويس كاري اين كوره هر دو ماه يكبار هست كه مشتمل بر تميز بودن ، سرويس تابلو برق كاري مشعل، مخزن كوره ، سرويس كاري مشعل و تميز نمودن محوطه كوره مي باشد. كه اين كار تحت نظارت مسئول قسمت انجام مي گردد .

سيستم احتراقي و توليد کننده ی گرماي اين كوره از يك مشعل و يك كوره حرارتي به حالت استوانه و يك پنکه براي دمش هواي داغ و همچنين كنترل درجه حرارت تشكيل شده كه اين سيستم به وسیله ی ايجاد حرارت در محفظه دایره اي شكل خارجي و دمش آن توسط پنکه به درون كوره و همچنين تابلو برق وارد شدن هوا از قسمت پائين كوره براي به جريان انداختن هوا به درون كوره كار مي كند ( و همچنين مكش هوا از قسمت پايين).

ابزار ها و قطعاتی که برای ساخت تابلو برق تحت استفاده قرار می گیرند

کابلشو

جهت متصل کردن سر کابل به شینه ها و ترمینال ها از کابلشو استفاده می گردد. کابلشو ها در سایزهای متفاوتی برای کابل ها ی با ضخامت مختلف ساخته می شوند.

به دلیل اتصال کابلشو به بالای کابل (کابلشو زندن) اول کابلشو بر طبق با ضخامت سیم را منتخب نمود و بعداً روکش بخشی از سر کابل را که در تابلو برق کابلشو می تواند جای بگیرد با تیز بر برمی داریم و در آخر با ابزار پرس کابلشو را بر روی سیم محکم می کنیم.

جهت پرس کابلشو می توان از ابزار پرس دستی یا ابزار پرس روغنی استفاده کرد. وقت پرس کابلشو بر روی سیم باید تمرکز نمود که پرس را از بخشی شروع می کنیم که به کابل نزدیکتر است و طی چند مرحله (سه یا چهار مرحله با توجه به قطر کابلشو) تا قسمتی که نوک سیم درون کابشو می باشد را پرس می کنیم. بایستی توجه کرد که پرس را می توان دو سری انجام داد اولین تیغه ای را که سایزاش از کابلشو کمی بیشتر است بکار ببریم و یک بار دیگر تیغه ی بر طبق با کابلشو را استفاده کنیم. این کار باعث می شود که برآمدگی سطح تابلو برق کابلشو بعد از پرس پایینتر باشد و سطح سیقلی تری را داشته باشیم و این خود باعث می شود که گرادیان میدان روی کابلشو پایینتر باشد.

بعد از پرس کردن بخشی از تابلو برق کابلشو را که مهم نیست با هادی های دیگر در تماس باشد با عایق خوبی مانند ریکم می توان پوشانید.

طریقه ی عایق کردن به این طریق است که اول عایق را بر روی سطح تحت نظر قرار داده و بعداً با حرارت مستقیم شعله عایق را کاملاً بر روی هادی ثبت می کنیم. باید توجه شود که حرارت به تابلو برق صورت کاملاً یکنواخت به عایق داده می شود تا هوا در زیر آن نفوذ ننماید و حرارت بالایی که ناشی از محکم نگه داشتن شعله در یک منطقه است باعث سوختن عایق نشود.

انگشتی تابلو برق 

جهت متصل کردن دو کابل به یکدیگر یا مفصل زدن وسط دو کابل استفاده می گردد و در سایز های مختلفی تابلو برق برای کابل های با ضخامت متفاوت ساخته می گردد.

برای مفصل زدن بر سطح کابل اول انگشتی بر طبق با کابل را انتخاب کرده و بعداً روکش سر کابل ها را به سایز نصف طول انگشتی با تیزبر سوا کرده و کابل ها را از هر دو طرف داخل انگشتی تابلو برق قرار داده و انگشتی ها را به وسیله ی دستگاه پرس بر روی کابل محکم می کنیم.

در آخر بخشی از کابل را که با انگشتی به یکدیگر وصل کرده ایم و با عایق مناسب کاملاً می پوشانیم.

 

ترمینال تابلو برق

از ترمینال در آخر کابل هایی که برای تغذیه ی مصرف کننده تهیه شده اند تابلو برق استفاده می گردد تا بتوان مصرف کننده را به آسانی به تغذیه کننده وصل کرد. باییستی توجه کرد که کابل های تغذیه کننده و مصرف کننده به وسیله ی کابلشو به ترمینال وصل می گردند.

گلند تابلو برق

گلند در بخشی از تابلو برق استفاده می شود که کابل از بیرون تابلو به آن داخل می گردد این دلیل باعث می شود که بدنه ی تیز تابلو برق به روکش کابل ها آسیبی نرساند از طرفی که ممکن است ضخامت کابل ها متفاوت باشد گلند ها در سایز های مختلفی ساخته می شود.

مقره تابلو برق

برای ایزوله کردن شینه ها و هادی های داخل تابلو برق از بدنه ی تابلو برق از مقره ها استفاده می گردد که جنس آنها باید دارای عایقی مناسبی داشته باشد تا بتواند این کار را برای ما امکان پذیر باشد.

مقره ها با توجه به کاربری آنها ظاهر مختلفی دارند و همچنین در ولتاژهای مختلف باید از مقره با سایز های مختلف استفاده می شود.

شینه تابلو برق

جهت آماده نمودن شينه ها كه براي مرتبط کردن مسير الكتريكي وسط كليد و فيوز ها مي باشد از يك ابزار برش ویژه استفاده مي گردد . كه علاوه بر کار برش وظيفه خم كاري تابلو برق شينه ها را نيز بر عهده می گیرد مقطع اين شينه ها ( 30*3cm) مي باشد و اندازه ی آن با توجه به مسافت اتصالات تحت تغییر مي باشد و به تعداد مرحله های انشعاب روي اين شينه ها سوراخ ايجاد مي گردد و به یکدیگر پيچ مي شود . بایستی اين شينه تابلو برق ها به وسیله ی وارنيش از يكديگر عايق مي گردد كه ابتدا وارنيش را روي شينه مي كشند و بعداً روي وارنيش را دما مي دهند تا وارنيش به شينه بچسبد و درنيايد ، رنگ وارنيش زرد، آبي و قرمز مي شود.

ترانس جریان (ct) تابلو برق

Ctجهت نمونه برداری از جریان مورد نظر قرار می گیرد این نمونه برداری با اندازه های مختلفی صورت می شود و جریان اصلی را با کمک ctتا حد بالایی پایین می آورد و این نمونه ی پایین یافته را می توان به آمپرمتر داد و آمپرمتر مقدار واقعی جریان را نشان می دهد.

خازن تابلو برق

جهت ساختن تابلو برق های پست خازنی برای کم کردن مصرف توان راکتیو بعضی کارخانه ها از خازن ها در تابلو برق استفاده می گردد.

خازن ها با دخالت راكتانس خازني به مدار ، به حالت مؤثر در برابر راكتانس القايي مواد واكنش نشان می دهد و امپدانس مدار را تغيير مي دهد . اين فعالیت به نوبه خود امکان دارد باعث افت يا بالاتر رفتن ولتاژ مدار می شود . وجود خازن همچنين به بهبود ضريب توان مدار منجر می شود و از اين روش جريان مورد نياز برای تأمين يك بار مشخص را کم کرده و تلفات مدار را کاهش مي دهیم.

فيوزهای تابلو برق

در تمامی تأسيسات الكتريكي جهت جلوگيري از آسیب ديدن و عیب دار شدن ابزار ها و يا قطع كردن ابزار های عیب دار از شبكه كه براثر عامل های متفاوت از قبيل نقص های تابلو برق عايق‌بندي، اشکال استقامت الكتريكي يا مكانيكي و يا اصافه بودن و بيش از حد جريان مجاز (اتصال كوتاه) ابزار محفاظتي متفاوت به كار مي‌رود.

اين ابزار بايد گونه ای انتخاب گردد كه در اثر اضافه بار و يا اتصال کوچک در کمترین تایم ممكن و قبل از اين كه آسیبی به سيمها و ابزارآلات الكتريكي شبكه برسد مدار بخش عیب دیده را قطع كنند. يكي از اين ابزار های تابلو برق محفاظتي فيوز است فيوزها از نظر تایم قطع بر حسب منحني ذوب سيم حرارتي درون آنها به دو دسته كند كار و تنر كار تقسيم می کنند. فيوزهاي تند كار شامل تایم قطع كمتر از فيوزهاي كند كار بوده و به خاطر همین دليل در مصرف های روشنايي به كار مي‌روند. فيوزهاي كند كار شامل زمان قطع طولاني‌تري بوده در نتيجه براي تابلو برق راه‌اندازي موتورهاي الكتريكي به كار مي‌روند. تحمل جريان راه‌اندازي موتور در حدود 3 تا 7 برابر جريان نامي است كه بر روي كليه ی فيوزها جريان نامي آنها نوشته مي‌شود كه اين جريان پایین تر از جريان ماكزيمم تحمل فيوز می باشد.

 

 فيوز فشنگي تابلو برق

اين فيوزها از يك سيم حرارتي متشکل است ، هنگامی كه جريان از مقدار مجاز بالاتر برود ذوب شده و باعث قطع كامل مدار می شود. اکثراً از فيوزهاي فشنگي براي محفاظت مدار در برابر اتصال كوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. فيوزهاي فشنگي از دو بخش اصلي بنام پايه و كلاهك تشكيل می شود. جنس بخش عايق آنها از چيني يا سراميك مي‌باشد پايه ی فيوز شامل دو پيچ ورودي و خروجي جريان می باشد و كلاهك و فشنگ بر روي آن بسته شده است. كلاهك يا نگهدارنده ی فشنگ فيوز از طریق پيچ به پايه متصل مي‌شود. تابلو برق جنس فشنگ فيوز از چيني يا سراميك بوده و سيم حرارتي تابلو برق از سوراخ وسط آن عبور داده مي‌شود. اکثراً اطراف سيم حرارتي را از خاك كوارتز يا ماسة ريز پر می نمایند. ویژگی اين پودر اين است كه در زمان قطع فيوز ذوب شدن سيم حرارتي باعث خاموش شدن جرقه ی توليد شده در درون فشنگ می گردد و از تركيده شدن فشنگ در اثر جرقه جلوگيري می کند. جنس كلاهك نيز عايق می باشد و قسمتهاي هادي كه بر روي آن نصب می گردد از قلز برنج مي‌باشد اکثراً روي فشنگ پولك رنگي نصب مي‌شود تابلو برق كه اين پولك نشان دهندی آمپر فيوز است. همچنين در زمان سوختن فيوز پولك از محل خود خارج شده و مي‌توانيم تشخيص دهيم كه فيوز سوخته است.

كاربرد فيوزهاي فشنگي در تابلو برق

برای اینکه فيوزهاي فشنگي تابلو برق در تایم جريان غيرمجاز اندازه ی با تأخير عمل مي‌كنند در پایان از اين فيوزها جهت حفاظت موتورهاي سه فاز و تكفاز غیر همزمان در برابر اتصال كوتاه مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به اینکه مي‌دانيم جريان راه‌اندازي اين موتورها در اندازه ی 3 تا 7 برابر جريان نامي موتور است به همين خاطر برای اینکه تابلو برق اين فيوزها داراي تایم قطع طولاني می باشند در پایان تحمل جريان راه‌اندازي تابلو برق را داشته و زود نمي‌سوزد. نحوه ی انتخاب فيوزهاي فشنگي براي موتورهاي القائي به اين حالت است كه جريان فيوز را دو برابر جريان نام موتور انتخاب می نماییم به عنوان مثال اگر يك موتور سه فاز بر روي پلاك آن جريان12A آمپر نوشته شده باشد براي هر فاز آن از يك فيوز فشنگي25Aآمپر استفاده می نماییم.

نكته ی ویژه اينكه هيچ موقع براي حفاظت سيستم تابلو برق خانه ها از فيوز فشنگي استفاده ننمایم زيرا بار اول يك بار مصرف بوده ثانياً در صورت اتفاق اضافه بار و برق گرفتگي تند عمل نمي‌كند و باعث آسیب های جبران ناپذيري مي‌گردد. باید توجه داشته باشيم كه هيچ موقع تابلو برق فيوزهاي سوخته ی فشنگي را با گذاشتن یک تكه سيم در درون فشنگ تحت استفاده قرار نمی دهيم به خاطر اینکه امکان دارد جريان سيم جايگزين شده، تابلو برق بیشتر از جريان فيوز باشد و باعث صدمه زدن و سوختن ابزار ها و مدارات مرتبط شود پس به طور كلي نتيجه مي‌گيريم كه بيشترين كاربرد فيوزهايفشنگيبراي حفاظت موتورهاي القائي آسنگرون در مقابل اتصال كوتاه مي‌باشد

ساختمان و طرز كار كنتاكتور تابو برق

كنتا كتور تشكيل شده است از يك آهنرباي الكتريكي كه يك قسمت از هسته آن متحرك بوده و به وسيله فنري از قسمت ثابت جدا نگه داشته مي‌شود و يك سري كنتاكت تابلو برق عايق شده از يكديگر به آن متصل مي‌باشد كه به همراه قسمت متحرك حركت مي‌كنند. در قسمت تابلو برق ثابت يك سري كنتاكت ديگر قرار گرفته‌اند. هنگاميكه از سيم پيچ بوبين كنتاكتور جرياني عبور مي‌كند توسط نيروي مغناطيسي كنتاكتهاي ثابت و متحرك روي يكديگر فشرده مي‌شود. در همان حالت فنر بين دو قسمت هسته فشرده مي شود اما زمانيكه تابلو برق ولتاژ بوبين قطع شود و يا از حد معمول كمتر گردد نيروي فنر موجب باز شدن كنتا كتها بصورت اتوماتيك از يكديگر مي شود. عكس اين حالت نيز صادق است.

يعني در حالت بدون جريان بودن بوبين كنتاكتور تابلو برق يك سري از كنتاكتهاي ثابت و متحرك به يكديگر وصل هستند و زمانيكه جريان به بوبين كنتاكتور وصل مي شود ارتباط بين كنتاكتها قطع مي‌شود پس نتيجه مي گيريم كه كنتاكتهايي را كه با وصل بوبين و فشرده شده فنر بين دو قسمت هستند به يكديگر وصل مي‌شوند تابلو برق كنتاكتهاي باز و كنتاكتهايي كه با وصل بوبين به برق از يكديگر جدا مي شوند را كنتاكتهاي يسته مي گويند.

اینورتر چیست؟

مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.
اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند.
اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام می دهد.

هشدار

برخی از اینورتر های با توان پایین دراری هشداری مبنی بر عدم استفاده از آنها برای روشن کردن لامپهای فلورسنت معمولی هستند. دلیل این هشدار این است که خازن تصحیح توان به صورت موازی با لامپ وصل شده است. با برداشتن خازن مشکل رفع خواهد شد.

 

کاربرد های اینورتر چیست؟

منبع تغذیه

 اینورتور برق DC را از منابعی مانند باتری، پانل های خورشیدی، یا سلولهای سوختی به برق AC تبدیل می کند. برق خروجی را می توان به هر ولتاژی که لازم باشد تبدیل کرد.

میکرو اینورترها مستقیما جریان را از پانل های خورشیدی به جریان متناوب تبدیل می کنند.

منابع برق اضطراری

استفاده از باتری و اینورتر بعنوان منبع تغذیه اضطراری (یو پی اس) جهت تامین برق AC زمانی که برق اصلی در دسترس نیست. وقتی که برق اصلی مجددا برقرار شد، از یکسو کننده برای شارژ کردن باتری ها استفاده می شود.

گرمکن القائى

از اینورتر ها برای بالا بردن فرکانس برق اصلی جهت استفاده در گرمکن القائى استفاده می شود. برای اینکار ابتدا برق اصلی با به DC تبدیل کرده و سپس بوسیله اینورتر برق DC را به AC با فرکانس بالاتر تبدیل می کنند.

انتقال انرژی به روش HVDC

در انتقال برق به روش HVDC (انتقال مقدار زیادی انرژی در مسافت‌های زیاد و با تلفات کم)، ابتدا برق AC به برق DC با ولتاژ بالا تبدیل شده و به مکان دیگری منتقل می شود. سپس در محل دریافت، به کمک اینورتر آن را به برق AC تبدیل می کنند.

درایو فرکانس متغیر

درایو فرکانس متغیر یا VFD یک سیستم برای کنترل کردن سرعت چرخش یک موتور AC با کنترل کردن فرکانس برق اعمال شده به موتور الکتریکی است. اینورتر وظیفه کنترل برق را بعهده می گیرد. در اغلب موارد ، درایو فرکانس متغیر شامل یک یکسوساز است به طوری که برق DC مورد نیاز اینوتر از برق AC اصلی تامین می شود. از آنجا که در اینجا اینورتر یک عنصر اصلی است، بعضی اوقات درایو فرکانس متغیر به نام درایو اینورتر یا کلا اینورتر نامیده می شود.

درایوهای الکتریکی وسیله نقلیه

در حال حاضر از اینورتر جهت کنترل قدرت کشش موتور در برخی وسایل نقلیه برقی مانند قطار برقی و همچنین برخی از خودروهای الکتریکی و هیبریدی مانند تویوتا Prius استفاده می شود. به طور خاص پیشرفت های مختلف انجام شده در تکنولوژی اینورترها به خاطر کاربرد آنها در وسایل نقلیه برقی است. در وسایل نقلیه مجهز به ترمز احیا کننده، اینورتر همچنین انرژی خود را از موتور (که در این جا به عنوان یک ژنراتور عمل می کند) گرفته و آن را در باتری ها ذخیره می کند

بوبین چیست؟

بوبین یا پیچه یا سولنویید عبارت است از سیم طویلی که به طورمنظم به صورت مارپیچ منظمی پیچیده شده است.

طریقه کارکرد بوبین؟

مغناطیس والکتریسیته جدای از یکدیگر نیستند .اگر ازیک سیم جریان الکتریسیته عبور کند دراطراف سیم میدان مغناطیسی بوجود می آید . سه عامل برروی شدت این میدان تاثیر دارد. یکی شدت جریان , دیگری تعداد سیم ها ودیگری مقدار فاصله از سیم . یک سیم معمولی جریان معینی را می تواند ازخود عبور دهد اگر شدت جریا ن زیاد شودسیم می سوزد. همچنین سیم ها حجم زیادی را اشغال می کنند اما اگر سیم به حالت حلقه درآید جریا ن رفت وبرگشت دراین حلقه دو میدان هم سو درداخل حلقه ایجاد می کند یعنی میدان مغناطیسی درمرکز این حلقه میدانی قوی تر ازمیدان یک سیم راست خواهد بود . اگر سیم راست به صورت حلقه ای با n حلقه درآید میدان ناشی از آن به همان اندازه قوی تر خواهد شد.

کاربرد بوبین؟

N اگر جریان از بوبین عبورداده شود بوبین حالت یک آهن ربای تیغه ای به خود می گیرد یک سر آن قطب N خواهد شد وسر دیگر آن قطب S حسن استفاده از چنین آهنربایی آن است که با تغییر شدت جریان , شدت میدان را می توان تغییر داد وهمچنین با تغییر جهت جریان قطبهای آن عوض خواهد شد, بدون آنکه به ترکیب پیچه دست بخورد. ساده ترین کاری که می توان با این وسیله انجام داد ساخت آهنربا ست . تیغه فولادی را درپیچه قرارداده و جریانی را ازپیچه عبور می دهیم. پس از مدتی تیغه تبدیل به آهنربای دائمی می شود. همچنین درداخل گالوانومتر ( جریان سنج ) نیز از بوبین استفاده می شود.

عکس پدیده فوق نیز صادق است یعنی اگریک سیم داخل یک میدان مغناطیسی حرکت کند طوری که خطوط میدان را قطع کند, درآن جریان الکتریکی پدید می آید . پس اگر یک بوبین داخل یک میدان مغناطیسی به چرخش درآید درآن جریان الکتریسیته ایجاد می شود . واگر جهت حرکت سیم پیچ تغییر کند جهت جریان نیز عوض خواهد شد. این خاصیت در ساخت وسایل مولد جریانهای ثابت ومتناوب به کارگرفته می شود. ازبوبین ها درترانسهای تبدیل نیز استفاده می شود که این ترانسها می توانند ولتاز بالا را به ولتاز های پایین وبرعکس تبدیل کنند و این امر درخط انتقال جریان برق از پست مرکزی برق به منازل نیزمورد استفاده قرارمی گیرد.

سوالی دارید؟ از کارشناسان آبیاران بپرسید