انواع بر اساس نوع

از 0.33 کیلووات
تا 902 کیلووات

از 0.55 کیلووات
تا 9.20 کیلووات

از 0.37 کیلووات
تا 92 کیلووات

از 0.55 کیلووات
تا 1.5 کیلووات

از 0.55 کیلووات
تا 1.5 کیلووات

از 0.55 کیلووات
تا 7.5 کیلووات

از 0.2 کیلووات
تا 7.5 کیلووات

از 1.5 کیلووات
تا 7.5 کیلووات

از 0.5 کیلووات
تا 5.5 کیلووات

از 0.37 کیلووات
تا 9.2 کیلووات

از 0.37 کیلووات
تا 3 کیلووات

از 0.37 کیلووات
تا 2.2 کیلووات

از 0.37 کیلووات
تا 9.2 کیلووات

انواع پمپ آب

به طور کلی انواع پمپ آب به دو دسته پمپ دینامیکی و جابجایی مثبت تقسیم می‌شود.

پمپ دینامیکی

در این نوع پمپ‌ها انرژی الکتریکی به پمپ منتقل شده و به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود و موجب افزایش فشار آب می‌گردد. مهم‌ترین مزیتی که این نوع از پمپ‌ها دارند این است که به صورت پست سر هم و دائم کار می‌کنند و انرژی را منتقل می‌کنند و از همین رو بیشتر از سایر انواع پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از پمپ‌ها به دو نوع سانتریفیوژی و خطی تقسیم می‌شوند. پمپ‌های سانتریفیوژی که به آن‌ها پمپ گریز از مرکز نیز گفته می‌شود، از رایج‌ترین انواع پمپ‌ها هستند که با تبدیل انرژی الکتریکی به سانتریفیوژ، آب یا مایعات را با فشار جابجا می‌کنند.

برای بالا بردن فشار در این پمپ‌ها یک پروانه گردان وجود دارد و آب وارد این پروانه می‌شود و سپس شتاب ایجاد می‌شود و آب با سرعت وارد سیستم لوله‌کشی می‌شود. این موضوع را نیز باید بدانید که پمپ‌های گریز از مرکز بیشتر برای سیستم‌های لوله‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پمپ آب سانتریفیوژ یکی از رایج‌ترین انواع پمپ‌ها محسوب می‌شود.

یکی دیگر از انواع پمپ‌های دینامیکی، پمپ‌های خطی هستند. باید بدانید که پمپ خطی نیز به پمپی گفته می‌شود که آب و مایعات در همان راستایی که وارد پمپ شده و بدون هیچ تغییر مسیری از آن خارج می‌شود و از آن‌ها بیشتر برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود و برای انتقال آب از رودخانه به سمت زمین‌های زراعی کاربرد دارد.

پمپ خطی بیشتر برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود.

کاربرد پمپ سانتریفیوژ به عنوان پرکاربردترین نوع پمپ

همان‌طور که تا اینجای مقاله متوجه شدید، پمپ‌های سانتریفیوژ به عنوان رایج‌ترین انواع پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای مایعاتی با ویسکوزیته پایین استفاده می‌شوند و زمانی که لازم است حجم مایعات زیادی جابجا شود، بسیار ایده‌آل هستند. از این نوع پمپ در مصارف مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود:

 • آبرسانی کردن
 • منتقل کردن آب دریا
 • به منظور تولید برق
 • صنایع پتروشیمی
 • سیستم‌های شستشو مثل کارواش
 • برای ایجاد جریان مناسب آب در آتش‌نشانی
 • سیستم‌های مربوط به تهویه هوا و فشار و بخار

پمپ جابجایی مثبت

این پمپ‌ها طوری طراحی شده‌اند که با کشیدن مایع به درون خود آن را از سمت دیگر خارج می‌کنند و برخلاف پمپ‌های سانتریفیوژی جریانی که در آن ایجاد می‌شود دوره‌ای است و همیشگی نیست، به علاوه باید بدانید که میزان انتقال مایعات در این نوع پمپ‌ها کمتر است. مکانیسم این نوع پمپ موجب شده تا در جاهایی که نیاز به فشار زیاد است و جریان آب یا مایع زیاد نیست، بازدهی پمپ خوب باشد و بتواند آب را در همه مسیرها با فشار ثابت انتقال دهد. البته باید بدانید که باز هم استفاده از پمپ سانتریفیوژ به نسبت راحت‌تر است و همین نیز موجب شده تا این پمپ‌ها بیشتر از پمپ جابجایی مثبت مورد استقبال قرار بگیرند.

از پمپ جابجایی مثبت بیشتر به منظور جابجایی روغن‌ها، لجن و خمیر و سیالاتی که ویسکوزیته بالایی دارند استفاده می‌شود. این نوع از انواع پمپ آب به دو نوع رفت و برگشتی و روتاری تقسیم می‌شود. در پمپ رفت و برگشتی انرژی مورد نیاز توسط یک پیستون ایجاد می‌شود و با ایجاد مکش آب را به درون می‌کشد و سپس با برگشت آب را به بیرون پمپاژ می‌کند.

پمپ جابجایی مثبت برای انتقال مایعاتی که ویسکوزیته بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پمپ های جابجایی مثبت

پمپ‌های رفت و برگشتی
این نوع پمپ ها وسایلی هستند که انتقال انرژی از آنها به سیال به صورت پریودیک و دوره‌ای می‌باشد. نیروی محرکه این نوع پمپ ها نیز غالباً توسط موتورهای الکتریکی تأمین می‌گردد.
در این نوع پمپ ها حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل به حرکت رفت و آمدی پیستونی در یک سیلندر می‌شود. با عقب رفتن پیستون در سیلندر ایجاد مکش شده و در نتیجه مایع از طریق یک شیر ورودی داخل سیلندر می‌گردد.
با حرکت پیستون به طرف جلو دریچه ورودی بسته و مایع از طریق شیر خروجی به خارج هدایت می‌گردد. شیرهای ورودی و خروجی یکطرفه بوده و طوری ساخته شده‌اند که در مراحل رفت و آمد پیستون، از ورود مایع داخل سیلندر به قسمت کم فشار و بالعکس ممانعت شود.
اگر بجای پیستون، پلانجری در داخل سیلندر رفت و آمد کند در این حالت به آن پمپ پلانجری می‌گویند. در ضمن چنانچه پلانجر دیافراگمی را حرکت دهد پمپ از نوع دیافراگمی است.
فرق میان پیستون و پلانجر در این است که طول سر پیستون کوتاه‌تر از مسافتی است که پیستون درون سیلندر طی می‌نماید، در حالی که طول پلانجر بیشتر از طول مسافت طی شده توسط آن در داخل سیلندر می‌باشد.
از طرفی در پمپهای پیستون از حلقه یا رینگی جهت آب بندی پیستون و سیلندر استفاده شده است که روی بدنه پیستون قرار گرفته و همراه آن حرکت می‌کند، در حالیکه در پمپهای پلانجری این رینگ روی سیلندر قرار دارد و ثابت است.
این پمپ ها معمولاً کم ظرفیت هستند ولی فشار خروجی سیال را می‌توانند تا مقدار زیادی افزایش دهند؛ بنابراین از این پمپ ها در جاهایی که نیاز به جابه‌جا کردن سیالی با حجم کم ولی فشار بالا می‌باشد استفاده می‌کنند.
در ضمن باید به این نکته نیز توجه داشت که جریان سیال در این پمپ ها به صورت غیر یکنواخت می‌باشد. نکته بسیار مهم در مورد این پمپ‌ها آن است که هرگز نباید آنها را در حالیکه شیر خروجی پمپ (دیسشارژ پمپ) بسته است روشن نمود

پمپ های دوار
پمپ های دوار جزء دسته پمپ های جابجایی مثبت بوده و در صنعت جهت پمپاژ سیالات سنگین(مانند سوخت سنگین وروغن) استفاده می شوند . این پمپ ها در انواع دنده ای ، پیچی و پره ایوجود دارند . در اینجا بعضی پمپ های جابجائی مثبت به طور خلاصه بررسی می شوند .

 • پمپ دوار دنده ای (Gear):

این پمپ ساده ترین نوع پمپ دوار می باشد و در دو نوع داخلی و خارجی ساخته می شوند .در این نوع پمپ ها سیال در فضای بین دندانه ها حبس شده و به بیرون فرستاده می شود. دندانه ها از نوع Helical& Spur می باشند .نوع Helical جریان آرامتری را برقرار میکند.در بعضی طرح ها سوراخ هایی در امتداد شعاع از بالا به پایین دندانه وجود دارد و هر دو فضای بین دنده مجاور را به هم ارتباط می دهد.این به خاطر بای پاس کردن سیال از یک دنده به دنده بعدی است تا از افزایش فشار بیش از حد و اعمال بار زیاد بر یاتاقانها جلوگیری شود. پمپ های دنده ای امکان پمپاژ سیال با ویسکوزیته های مختلف و با فشار ورودی متفاوت را دارند. به علاوه جریان در سیستم به آرامی و بدون ضربه (پالس) برقرار می شود .این پمپ ها خود راه انداز هستند و می توانند خشک نیز کار کنند. از آنجا که این نوع پمپ ها تنها دو جزء متحرک دارند، قابلیت نگه داری و در مدار بودن بالایی دارند و در هر دو جهت نیز می توانند کار کنند. سرعت پمپ های کوچک8259 تا6459 دور در دقیقه است و برای پمپ های بزرگتر و سیال چسبنده تر سرعت کاهش می یابد. باتوجه به طراحی این نوع پمپ ها که لقی کمی بین دندانه و پوسته می باشد، کنترل بر روی جریان سیال به سلدگی صورت میگیرد و همین نکته منجر به استفاده بیشتر این پمپ ها در انتقال دقیق سیالات حساس و گران شده است. البته لازم است دقت شود همراه سیال ذرات خورنده نباشد. شکل 7-89چگونگی عملکرد پمپ دنده خارجی را نشان میدهد. همانطورکه قبلا بیان شد سیال در فضای بین دنده ها حبس شده، به جلو رانده می شود. جنس قطعات پمپ دنده ای با توجه به نوع سیال انتخاب می شود. جنس دنده ها معمولا از فولاد زنگ نزن و بوش ها و آب بند مکانیکی از جنس برنز انتخاب می شود. 

 • پمپ دوار پره ای (Vane):

این پمپ ها در چند نوع پره کشویی، پره پاندولی، پره بادام کی و پره قابل انعطاف ساخته می شوند.

 • پمپ دوار Lobe:

در این پمپ ها دو محور وجود دارد که به هر محور یک پروانه دارای تعدادی برجستگی مشابه پمپ های دنده های متصل شده است. (Lobe)

وجود سیال در محفظه پمپ راه اندازی را تسهیل می کند. جهت جلوگیری از نشت گاز به درون سیستم در زمان خاموش بودن پمپ لازم است تدابیر لازم در موقع راه اندازی صورت گیرد و گازهای احتمالی سیستم مطابق دستورالعمل تخلیه شود.
عملکرد این نوع پمپ ها تقریبا مشابه عملکرد پمپ های دنده ایست ولی از آنجا که سیال در قطعات بزرگتر به بیرون ارسال میشود، جریان سیال به آرامی جریان پمپ های دنده ای نیست. در این نوع پمپ ها سیال در اثر عامل خارجی (فشار هوا یا نیروی ثقل) وارد پمپ می شود پس از ورود به پمپ به جلو فرستاده می شود. این پمپ برای پمپاژ گستره وسیعی از سیالات چسبنده و محلول ها استفاده میشود. به علاوه در این نوع پمپ ها امکان همراه بودن مواد جامد با سیال نیز وجود دارد زیرا در این نوع پمپ ها لقی بیشتری بین پروانه وپوسته وجود دار.

 • پمپ دوار پیچی:

این پمپ ها مانند چرخ گوشت بوده و دارای یک، دو یا سه چرخ هستند و به نحو مناسب درون پوسته ثابت قرار داده شده اند. در پمپ های دوار دبی عبوری از پمپ فقط تابع دور محور است و به فشارتولید شده بستگی ندارد. این، خاصیت پمپ های دوار را از پمپ های سانتریفوژ متمایز می کند. تلفات داخلی پمپ های دوار که شامل نشتی ها می باشد معمولا بالاست بنابراین این پمپ ها برای فشارهای بالا مناسب نیستند در فشار های خیلی بالا از پمپ های رفت و آمدی پیستونی استفاده شود. چنانچه از نشتی سیال صرفه نظر کنیم، دبی عبوری این پمپ ها تقریبا ثابت است. بنابر این منحنی مشخصه یک خط ثابت است ولی با توجه به وجود نشتی این منحنی کمی با افزایش فشار به طرف دبی کمتر میل می کند. افزایش ویسکوزیته سیال منجر به کاهش دبی عبوری می شود و علت این است که سیال نمی تواند با سرعت کافی فضای خالی شده داخل پمپ را پر کند. قدرت پمپ نیز با افزایش ویسکوزیته افزایش می یابد. اگر چه رایج ترین پروانه مورد استفاده در پمپ های دنده ای از نوع ساده است، اما انواع حلزونی و جناغی آن نیز در بسیاری از پمپ ها استفاده می شود. در ضمن نوع پروانه هم از سوی سازنده پمپ انتخاب می شود.

از طرف دیگر نیز باید بدانید که پمپ‌ها بر اساس نوع کاربردی که دارند نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند، انواع پمپ آب صنعتی و خانگی که هر کدام به سبب ویژگی‌هایی که دارند برای موارد خاص و مشخصی استفاده می شوند. مقدار آب یا مایع مورد استفاده و همچنین شرایط قرار گفتن و نوع مایعات نیز روی این موضوع تأثیر دارد. در ادامه می‌توانید به طور کامل با تفاوت‌ها و انواعی که این پمپ‌ها دارند، بیشتر آشنا شوید.

 

انواع پمپ آب صنعتی

این نوع از انواع پمپ آب بیشتر در صنایع، کارخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد انواع پمپ آب مورد استفاده در کشاورزی باید بدانید که هم از پمپ‌های خانگی و هم صنعتی استفاده می‌شود. برای آبرسانی به زمین‌های کشاورزی و آب دادن به مزارع از پمپ آب برای انتقال آب از چاه، دریاچه و یا نهرها به سمت زمین‌های زراعی استفاده می‌شود و گاهی نیز برای سم‌پاشی زمین‌ها از پمپ استفاده می‌شود؛ اما به طور کلی أنواع پمپ آب صنعتی بیشتر برای مواردی که تأمین آب باید به طور مرتب و با سطح و میزان مشخصی در دسترس باشد، قرار می‌گیرد.

تأمین آب برای آتش‌نشانی نیز از این موارد محسوب می‌شود. انواع پمپ آب به کار رفته در سیستم آتش‌نشانی به این صورت است که با تنظیم قدرت آن، مقدار آب با حجم و فشار زیاد تا ارتفاع بالا برای رسیدن به طبقات بالای ساختمان نیز در دسترس قرار می‌گیرد.

پمپ آب به کار رفته در سیستم آتش‌نشانی مقدار آب با حجم و فشار زیاد را ارتفاع بالا در دسترس قرار می‌دهد.

دیگر انواع پمپ‌ها

انواع پمپ آب تنها به مصارف خانگی و صنعتی خلاصه نمی‌شود. در بسیاری از موارد نیز ممکن است با مفاهیم و اسامی پمپ کف‌کش، لجن‌کش، پمپ طبقاتی، تأسیساتی، شناور، کارواش، کولر نیز روبرو شوید که هر یک از این پمپ‌ها معمولاً در عملکرد جزئیات متفاوتی دارند که در ادامه به طور خلاصه به آن پرداخته می‌شود.

استیل

پمپ استیل از نوع پمپ گریز از مرکز یا سانتریفیوژ می باشد که در طرح های مختلف همراه با هد و توان مختلفی تولید میشود. الکتروپمپ استیل برای انتقال آب و سیالات دیگر در صنایع مختلف غذایی، آبرسانی، سرماشی، تهویه مطبوع، فیلتراسیون، کشتی سازی، انرژی و کاربری های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. الکتروپمپ استیل هم بصورت افقی و هم بصورت عمودی تولید می شود.

دنده ای

پمپ دنده ای از دسته پمپ ها با جابجایی مثبت است که با هر بار چرخیدن چرخ دنده ها، مقدار ثابتی از سیال را پمپ می کنند. پمپ دنده ای در دو نوع پمپ دنده خارجی و پمپ دنده داخلی ساخته می شوند.

پمپ کف‌کش

به منظور انتقال آب از استخر و یا برای آبیاری و مصارف خانگی از این نوع پمپ استفاده می‌شود.

پمپ لجن‌کش

این نوع از انواع پمپ برای بیرون کشیدن لجن از داخل چاه استفاده می‌شود و از طرفی در صنایع مربوط به ساختمان نیز برای خارج کردن فاضلاب از آن استفاده می‌گردد.

پمپ آب طبقاتی

این نوع پمپ‌ها دو نوع افقی و عمودی دارند و بیشتر برای مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده می‌شوند.

پمپ آب تأسیساتی

این نوع پمپ‌ها در ساختمان‌های اداری و موارد صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پمپ شناور

این پمپ برای خارج کردن مایعات از چاه‌های عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پمپ کارواش

با استفاده از این نوع پمپ آب از داخل منبع با فشار به بیرون منتقل می‌شود و برای مواردی همچون شستشوی ماشین که نیاز به فشار آب زیاد دارد استفاده می‌شود.

پمپ آب کولر

پمپ آب کولر برای پمپاژ آب در کولرهای آبی استفاده می‌شود.

روغن داغ

پمپ روغن داغ یا آب داغ مشخصا برای سیستم های انتقال گرما و برای جا به جا کردن و سیرکوله کردن آب داغ مناسب می باشد. پمپ آب یا روغن داغ برای جا بجایی مایعات داغی که جنسشان از مواد مصنوعی یا معدنی است، بهترین گزینه می باشد.

سیرکولاتور

پمپ های چرخشی عموما پمپ هایی هستند که دریچه مکش و تخلیه پمپ در یک راستا می باشند. مشخصه این پمپ آب این است که قسمت مکش و تخلیه آن به صورت خطی به همدیگر متصل هستند. این پمپ آب ممکن است با یک موتور جمع و جور کوپل شود.

وکیوم

پمپ وکیوم دستگاهی است که مولکول های گاز را از مخزن آب بندی شده می برد تا یک خلا جزئی ایجاد کند. اولین پمپ وکیوم در سال 1650 اختراع شد و در واقع از نسل پمپ های مکنده به شمار می رود که دوران آن به قدیم برمی گردد.

بوستر پمپ

بوستر پمپ آب، دستگاهی است که در نقطه اتصال مابین لوله منبع آب و ساختمان اصلی نصب می شود و به طور کلی فشار جریان مایع را افزایش می دهد و وظیفه دارد در مواقعی که جریان آب متغیر است، آن را متعادل سازد.

دوپروانه

الکتروپمپ های سری CB  که به آن پمپ دو پروانه نیز گفته میشود به دلیل داشتن هد بالا ، کاربرد وسیعی در صنایع ساختمانی، بوستر پمپ های آبرسانی و آتشنشانی و ... دارند.

بشقابی

پمپ آب بشقابی یک دستگاه مکانیکی است که برای انتقال یک جریان سیال به وسیله انتقال انرژی چرخشی از یک یا چند روتور در حال چرخش، یعنی پروانه ها، طراحی شده است. این جریان سیال پس از ورود به پروانه به سرعت در امتداد محور خود چرخانده می شود و از طریق نیروی گریز از مرکز منتقل می شود.

عمل چرخش روتور، سرعت و فشار مایع را افزایش می دهد و همچنین آن را به سمت خروجی پمپ هدایت می کند. پوشش پمپ نیز به طور خاصی طراحی شده است که ورود مایع را از ورودی پمپ تسریع کرده و آن را به پروانه وارد می کند.

پروانه باز

در این نوع پروانه ها، پره ها بدون هیچ گونه جدار و یا پوششی به قسمت مرکزی متصل می شوند و در نهایت برروی شفت قرار می گیرند. پروانه های باز از لحاظ ساختاری نسبتا ضعیف هستند و معمولا در پمپ های باقطر کوچک، پمپ های ارزان قیمت و پمپ های حاوی مواد معلق استفاده می شوند. این نوع پروانه ها نسبت به پروانه های بسته حساس تر بوده و کارایی آنها بعد از مدتی استفاده به سرعت کاهش می یابد.

جتی

یکی دیگر از پمپ های پر کاربرد از گروه پمپ آب سانترفیوژ، پمپ آب جتی است که به دلیل ساختار متناسب جزء پرمصرف ترین محصولات پمپ خانگی محسوب می شود. پمپ سانترفیوژ جتی برای مکش آب از اعماق و بدون نیاز به لوله کشی جهت مکش آب طراحی شده است. پمپ جتی در قسمت مکش پمپ خلاء ایجاد می کند و هوا را در خط مکش از بین می برد ، سپس بر جو موجود توسط ترکیب آب با هوا در ایجاد سیال سازی و روند پمپاژ غلبه می کند. در پایان، هوا را دفع کرده و مایع را مانند یک پمپ سانترفیوژ استاندارد انتقال می دهد.

سپتیک

ایستگاه پمپاژ ( لیفت استیشن یا پمپ سپتیک) دستگاهی است که جهت انتقال آب یا فاضلاب به نقاط با ارتفاع بیشتر بکار می رود.

پمپ سپتیک جهت تامین فشار و هد (Head) مورد نیاز خطوط انتقال آب و فاضلاب ساخته می شود که در طراحی آن به نوع سیال، طول مسیر، اختلاف ارتفاع و تجهیزات در مسیر توجه می شود. همچنین ایستگاه پمپاژ یا پمپ سپتیک با هدف مکش لجن و فاضلاب های لجنی از ته مخازن سپتیک یا مخازن نگهداری فاضلاب استفاده می شوند.

 

انواع پمپ آب خانگی

برای اینکه در ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی آب به همه واحدها برسد و فشار مناسبی داشته باشد، از انواع پمپ آب خانگی استفاده می‌شود. با استفاده از این پمپ‌ها آب از طریق مخزن یا چاه آب به داخل خانه و به همه واحدهای یک ساختمان منتقل می‌شود. در برخی مواقع نیز از پمپ آب برای آبیاری باغ و استفاده از سیستم آبپاشی اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معمولاً جنس بدنه این پمپ‌ها استیل ضد زنگ، چدن و یا برنز است و پروانه آن نیز از جنس برنج درست شده است. با توجه به اینکه هر ساختمان چند واحد دارد و میزان آب مصرفی به چه مقدار است و همچنین با توجه به تعداد شیر آب، دوش حمام و نیاز آب، نوع و اندازه پمپ مشخص می‌شود و قدرت و اندازه پمپ تعیین می‌شود. البته باید بدانید که در بسیاری موارد انواع پمپ آب خانگی به عنوان مصارف صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع پمپ آب در هر خانه با توجه به تعداد طبقات و واحدهای هر ساختمان معین می‌شود.

به یاد داشته باشید که در زمان خرید انواع پمپ آب همیشه به بهره‌وری و میزان مصرف برق، قدرت و مقدار سر و صدای پمپ توجه داشته باشید. به طور کلی انواع پمپ آب خانگی بر اساس قدرت به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • پمپ نیم اسب بخار

این نوع از پمپ‌ها برای ظرفیت‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً حجم و قیمت پایین‌ترین نسبت به سایر انواع پمپ‌ها دارند و سر و صدای کمی نیز از خود تولید می‌کنند.

 • پمپ یک اسب بخار

این نوع پمپ‌ها به ۳ دسته بشقابی، اسب جتی و دو پروانه تقسیم می‌شوند. پمپ یک اسب بخار بشقابی برای ساختمان‌هایی با حداکثر سه طبقه استفاده می‌شود. نوع جتی آن با استفاده از سیستم مکش آب را به آرامی و به صورت یکنواخت پمپاژ می‌کند و نوع پمپ خانگی دو پروانه با قدرتی بیشتر نسبت به دو نوع دیگر این پمپ‌ها برای ساختمان‌های بیشتر از ۵ طبقه کاربرد دارد و در صنایع کشاورزی نیز استفاده می‌شود. از طرفی برای ساختمان‌های ۴ طبقه و ۸ واحد نیز استفاده می‌شود و معمولاً باید متراژ هر واحد حداکثر ۷۵ متری باشد. این نوع از انواع پمپ آب معمولاً سر و صدا و قیمت بیشتری نسبت به انواع دیگر آن دارد.

 • پمپ یک و نیم اسب بخار

این پمپ‌ها در ساختمان‌های ۵ طبقه‌ای که متراژ آن‌ها بیشتر از ۱۰۰ متر نباشد استفاده می‌شود.

 • پمپ دو اسب بخار

این نوع از انواع پمپ آب برای ساختمان‌های ۵ طبقه ۱۴ واحد که متراژ آن‌ها نیز حداکثر ۱۰۰ متر است استفاده می‎‌شود.

پمپ آب خانگی با مخزن انبساط

در برخی مواقع و در موارد بسیاری طبق شرایط، نیاز است تا پمپ آب خانگی با مخزن انبساط نصب شود. عملکرد این منبع انبساط این است که مقداری آب را با فشار در خود نگه می‌دارد و زمانی که پمپ روشن باشد، با ایجاد هوای پر فشار در این منبع آب با فشار بیشتری به سمت لوله‌ها جریان پیدا می‌کند. استفاده از پمپ آب خانگی با مخزن انبساط موجب می‌شود تا پمپ کمتر استهلاک پیدا کند و نوسان و مصرف برق کمتری داشته باشد. این مخزن انبساط باید با توجه به قدرت پمپ انتخاب شود و اگر این اتفاق نیفتد سبب ایجاد فشار بیشتر در پمپ و ترک خوردن منبع انبساط خواهد شد.

استفاده از پمپ آب خانگی با مخزن انبساط موجب می‌شود تا پمپ فشار کمتری را متحمل شود و برق کمتری مصرف کند.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید پمپ دستگاهی مکانیکی است که با ایجاد فشار موجب حرکت آب و مایعات داخل لوله می‌شود. پمپ‌ها انواع متفاوتی دارند و هر کدام از آن‌ها برای استفاده در شرایط مختلف کاربرد دارند. انواع صنعتی و خانگی پمپ‌ها خود به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند و هر کدام از این دسته‌ها برای ساختمان‌ها و کاربردهایی مشخصی تعبیه شده‌اند. نصب پمپ، تعمیر و راه‌اندازی آن نیاز به افرادی متخصص و ماهر دارد که با دقت همه جوانب مربوط را در نظر بگیرند و پمپ مناسب را برای ساختمان یا مکان مورد نظر شما نصب کنند. به یاد داشته باشید که همکاران ما در استادکار می‌توانند با دانش و مهارتی که دارند این کار را با کیفیتی مناسب برای شما انجام دهند.

مقایسه پمپ‌های آب

 

پارامتر

پمپ‌های دینامیکی

پمپ‌های جا به جایی

مکانیک

نیروی گریز از مرکز که توسط پروانه ایجاد شده است باعث افزایش سرعت سیال و سپس افزایش فشار و حرکت آن به خروجی می‌شود.

حجم مشخصی از سیال درون محفظه قرار می‌گیرد و با اعمال نیرو به دلیل مکش نوسانی سیال به صورت پالس مانند، از پمپ خارج می‌شود.

عملکرد

میزان جریان با توجه به تغییرات فشار( فشاری که مورد نیاز است) تغییر می‌کند.

میزان جریان با تغییرات فشار، ثابت می‌ماند

ویسکوزیته

بر اثر افزایش ویسکوزیته سیال، جریان به شدت کاهش می‌یابد.

با توجه به ساختار قدرتمند این پمپ‌ها، توانایی کار با سیالات با ویسکوزیته بالا را نیز دارند.

بازده‌ای

نقطه عملکرد بهینه در یک فشار خاص اتفاق میوفتد و هر گونه تغییرات، مثل کم و زیاد شدن ویسکوزیته فشار نقطه عملکرد بهینه را کاهش می‌دهد.

عملکرد پمپ وابستگی بسیار کمتری به فشار دارد، اگر هر گونه تغییر در فشار ایجاد شود، این پمپ‌ها می‌توانند در آن شرایط کار کنند(و بازده‌ای مناسب و قابل قبول داشته باشند)

 

پمپهای جابجایی مثبت در برابر پمپ های سانتریفوژ (مزایا ومعایب هرکدام) :

مزایای پمپ های سانتریفوژ
۱-دارای قابلیت انتقال مایعات باذرات جامد، کاتالیستها
۲-می توانند مایعاتی را که چربی اندکی دارند پمپاژ کنند.
۳-درمقایسه با پمپهای جابجایی مثبت دارای وزن کم،سایز کوچکتر وهزینه نصب کمتری می باشند.(باهمان شرایط هیدرولیکی مشابه)
۴-دارای خلاصی های ازادتری می باشند،قطعات آنها به یکدیگر تماس ومالشی ندارند.سایش در قطعات انها حداقل بوده وقابلیت در دسترس بودن آنها بیشتر از پمپهای جابجایی مثبت می باشد.
۵-دریک سرعت ثابت وبطورهمزمان به یک محافظ درمقابل افزایش ناگهانی سرعت نیازی ندارند.
۶-دریک سرعت ثابت درفراتر از محدوده کارکرد می توانند ظرفیت متغیر راکنترل کنند.

معایب پمپ های سانتریفوژ
۱-نرخ جریان در این پمپها متاثر از گراویته ویژه می باشد.
۲-ویسکوزیته بر روی عملکرد پمپ تاثیر می گذارد.
۳-نیاز به هواگیری اولیه دارند.
۴-دریک سرعت ثابت، میزان افزایش هد در خارج از محدوده کارکرد محدود می شود.
۵-بازدهی آنها کمتر می باشد.

مزایای پمپ های جابجایی مثبت
۱-محدودیت تامین فشار برای یک دبی معین وجود ندارد.
۲-می توانند مایعات با ویسکوزیته بالا را انتقال دهند.
۳-بازدهی آنها نسبت به پمپهای گریز از مرکز بیشتر می باشد.
۴-نرخ جریان آنها متاثر از گراویته ویژه سیال نمی باشد.

معایب پمپ های جابجایی مثبت
۱-نیازمند محافظت درمقابل افزایش فشار ناگهانی می باشند.
۲-جریان بوسیله مسیر فرعی by-pass یا سرعت کنترل می شوند.
۳-درپمپهای جابجایی مثبت از نوع رفت وبرگشتی ،جریان همواره دارای ضربان Pulsation می باشد.

ویژگیها و مشخصات پمپ های جابجایی مثبت در برابر پمپهای سانتریفوژ (جنبشی)

دراین بخش قصد داریم درخصوص ویژگیها ومشخصات پمپهای جابجایی مثبت و گریزاز مرکز بحث کنیم. همچنین در این فصل اثرات ویسکوزیته، گراویته ویژه ومقاومت سیستم بر روی عملکرد پمپها را نیز بیان خواهیم کرد.

پمپهای جابجایی مثبت
چون در پمپهای جابجایی مثبت جریان ثابت وهد متغیر می باشد لذا مشخصات عملکردی آن می تواند دراختلاف فشارهای متغیر بصورت یک خط راست بیان شود(بدون در نظر گرفتن اتلافات وخطاها).
جریان در یک پمپ جابجایی مثبت یا بوسیله چرخش Rotary قطعات ایجاد میگرددویا بوسیله حرکت رفت وبرگشتی در داخل پمپ  Reciprocating بوجود می اید.درحرکت چرخشی همواره جریان بصورت ارام وبدون نوسان بوده درصورتیکه جریان حاصله از حرکت رفت وبرگشتی دارای ضربان  Pulsating می باشد.
با اضافه کردن چندین سیلندر وهمچنین افزایش زمان درکورس پمپاژ می توان تااندازه قابل ملاحظه ای ازمیزان ضربانها(نوسانات)کاست.


بهبود عملکرد
با احتساب میزان اتلافات حاصله در یک پمپ جابجایی مثبت، آنگاه جریان واقعی آن به مراتب کمتر از جریان تئوری خواهد شد. اتلافات بوجود آمده در یک پمپ جابجایی مثبت از نوع رفت و برگشتی می تواند شامل نشتی در شیرها و آب بندها (درقسمت محور،پیستون یا پلانجر)باشد. مناطق بروز نشتی در یک پمپ جابجایی مثبت از نوع دوار به نوع طراحی پمپ بستگی دارد. در یک پمپ دوار از نوع چرخ دنده خارجی External Gear Pump محل بروز نشتی درسه ناحیه بوجود می آید.بین صفحات چرخ دنده ها وصفحات جانبی آنها Side plates، بین چرخ دنده ها وبدنه ودرناحیه بین خود چرخ دنده ها.

در پمپهای جابجایی مثبت از نوع پیچی Rotary Screw Type میزان نشتی به خلاصی داخلی بین روتورهاوقسمت داخلی پوسته Housing بستگی دارد. در این پمپها هرچه ویسکوزیته کمتر و فشار بالاتر باشد آنگاه میزان اتلافات نیز افزایش پیدا کرده و در نهایت از میزان دبی پمپ کاسته خواهد شد.

سوالی دارید؟ از کارشناسان آبیاران بپرسید