راهنمای انتخاب

راهنمای خرید دیزل ژنراتور و نحوه محاسبه و تبدیل کاوا به کیلووات

شرکت‌هایی که در زمینه تولید دیزل ژنراتور فعالیت می‌کنند با تولید مدل‌های مختلف، انتخاب را برای خریداران کمی دشوار کرده‌اند. یکی از بهترین راهکارها برای اینکه بتوانید دستگاه مناسبی را برای خرید انتخاب کنید، خواندن راهنمای خرید دیزل ژنراتور است.

یکی از موارد مهم در انتخاب دیزل ژنراتور مناسب، توجه کردن به عوامل موثر در طول عمر دیزل ژنراتور است. یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌ها و انتخاب دستگاه مناسب، مطالعه راهنمای خرید دیزل ژنراتور است. برای محاسبه و تعیین توان مصرفی خود بهتر است از یک متخصص یا کارشناس برق راهنمایی بگیرید. یک کارشناس برق با محاسبه‌ی جریان برق مورد استفاده‌ی شما و برخی موارد دیگر مانند محیط کاری، بررسی‌ تاسیسات، حداکثر شدت جریان برق، شرایط محیطی و در نظر گرفتن ولتاژ مورد نیاز برای ساختمان، بهترین دیزل ژنراتور موجود را برای شما پیشنهاد خواهد داد.

یک دیزل ژنراتور را می‌توان با مدیریت و نگهداری درست، برای کارهای بسیار کوچک تا مصارف بسیار بزرگ‌تر به‌کار گرفت. قبل از هر اقدامی باید شناخت حداقلی از کارکرد اجزای دیزل ژنراتور داشته باشید سپس تمام محصولات برقی را که استفاده می‌کنید در یک لیست یادداشت و از روی دفترچه‌ی راهنما یا اعداد درج‌شده در لیبل هر دستگاه، مقدار توان مصرفی آن ها را لیست کنید. در نظر داشته باشید در انتها باید توان مصرفی محاسبه شده همه‌ دستگاه ها باید برحسب واحد کیلووات و یا برحسب واحد کاوا باشد.

بهتر است قبل از خرید بدانید یک دیزل ژنراتور چیست، از چه قطعاتی تشکیل شده است و همچنین استفاده از دیزل ژنراتور چه مزیتی دارد. با دانستن این نکات قادر خواهید بود مناسب‌ترین دیزل ژنراتور را برای کاربری مد نظرتان انتخاب کنید.

اگر دیزل ژنراتوری که خریداری می‌کنید کمتر از مقدار توان مورد نیاز شما باشد، بدون‌ شک دچار مشکل خواهید شد و فشاری که به دستگاه وارد می‌شود، عمر قطعات آن را کوتاه‌تر خواهد کرد. از طرفی اگر ظرفیت دیزل ژنراتور بیشتر از نیاز مورد نظر شما باشد، باعث ایجاد هزینه‌های اضافه در تعمیر و تامین سوخت آن خواهد شد. بنابراین خواندن ادامه‌ی راهنمای خرید دیزل ژنراتور، شما را در انتخاب ژنراتور مورد نیازتان یاری خواهد کرد.

تعیین ولتاژ صحیح برای راه‌اندازی دیزل ژنراتور

برای تغییر توان برق به فرکانس‌های دیگر، می‌توان از مبدل فرکانس استفاده کرد اما باید عوامل دیگر نیز در نظر گرفته شود. در بیشتر ژنراتور‌ها فرکانس تغییر می‌کند ولی در بعضی از ژنراتورها بعد از تغییر فرکانس، عملکرد ژنراتور دچار مشکل می‌شود و یا احتیاج به اضافه کردن قطعات و تغییرات دارد. برای جزئیات بیشتر باید با مشاوران شرکت سازنده‌ی ژنراتور مشورت کنید.

در صورتی که حداکثر شدت جریان برای راه اندازی تجهیزات مشخص نباشد، با استفاده از آمپرمتر یا کلمپ (Clamp)، در ورودی برق اصلی می‌توان میزان مصرف تجهیزات را اندازه گیری و با استفاده از فرمول های تبدیل واحد، توان لازم را برای دیزل ژنراتور محاسبه کرد.

شدت جریان برق در راه‌اندازی الکتروموتورها نیز باید درنظر گرفته شود. بیشتر الکتروموتورها با توان ثابتی کار می‌کنند، ولی در حالت راه‌اندازی توان بیشتری لازم دارند. برای مثال، شما شاید در حالت راه اندازی تاسیسات صنعتی ۲۰۰ کیلووات لازم داشته باشید در حالی که در حالت عادی و برای ادامه کار فقط ۹۰ کیلووات لازم دارید.

راهنمای خرید دیزل ژنراتور و کاربردهای آن

از دیگر موارد مهم که در انتخاب دیزل ژنراتور، تاثیر دارد، کاربرد آن است که با توجه به مکان‌هایی که از یک دیزل ژنراتور استفاده می‌شود، در دو دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند:

 • خانگی: ژنراتورهایی با ظرفیت ۵ KW الی ۵۰ KW که برای کابردهای خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • صنعتی: ژنراتورهایی با ظرفیت ۵۰ KW تا ۳۰۰۰ KW که به‌صورت ثابت یا قابل‌حمل (نصب‌شده روی شاسی چرخ) وجود دارند و برای مصارف صنعتی استفاده می‌شوند. دیزل ژنراتورهای صنعتی، معمولا در بیمارستان ها، صنایع ساختمان‌سازی، راه‌سازی، کشاورزی، مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین در معادن استفاده می‌شوند.

راهنمای خرید دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور هرگز با یک توان ثابت کار نمی‌کند و باتوجه به برخی عوامل مانند شرایط محیطی، توان آن متغییر خواهد بود. به‌طور کلی، دیزل ژنراتور براساس «نوع کاربری» به سه دسته تقسیم می‎‌شود:

 1. پرایم (Prime): دیزل ژنراتورها با کاربری پرایم می‌توانند به‌مدت حداکثر ۸ ساعت با ۹۰ درصد توان نامی کار کنند. توان نامی یا اسمی در واقع ۱۰ درصد کمتر از توان اضطراری است. یک دیزل ژنراتور می‌تواند یک شیفت کاری را با این توان کار کند.
 2. اضطراری (Standby): یک دیزل ژنراتور در بهترین شرایط محیطی، مانند ارتفاع از سطح دریا، ﺿﺮﯾﺐ ﻗﺪرت، فیلترهای غبارگیر و دمای محیط، حداکثر به‌مدت یک ساعت می‌تواند با توان اضطراری کار کند. توان اضطراری همان توانی است که در عنوان دیزل ژنراتور استفاده می‌شود.
 3. دائم کار (Continuous): اگر شما از یک دیزل ژنراتور به‌طور شبانه‌روزی استفاده کنید، فقط با ۶۵ الی ۷۰ درصد توان نامی می‌تواند به کار خود ادامه دهد، زیرا با گذشت زمان دستگاه دچار افت عملکرد می‌شود.

فرض کنید شما یک دیزل ژنراتور ۱۰۰ کاوا خریداری کرده‌اید. اگر نیاز شما فقط یک الی دو ساعت است این ژنراتور، توان ۱۰۰ کاوا را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما اگر مدت زمان زیادی می‌خواهید از ژنراتور استفاده کنید در نظر داشته باشید که ژنراتور می‌تواند با توان ۹۰ کاوا به مدت حداکثر ۸ ساعت کار کند، یعنی ۱۰ درصد پایین‌تر از انتظار شما به کار خود ادامه می دهد.

اگر نیاز شما دائمی است و می خواهید به صورت شبانه‌روزی از ژنراتوری که خریداری کرده‌اید استفاده کنید، ژنراتور می‌تواند به‌طور ثابت ۶۵ الی ۷۰ کاوا تا زمان رسیدن موعد سرویس دیزل ژنراتور، برق تولید کند. یکی از موارد اصلی کاربرد دیزل ژنراتور، استفاده از آن در مکان هایی است که به‌طور ۲۴ ساعته نیاز به برق (استخراج رمزارز) دارند. یکی دیگر از کاربرد های دیزل ژنراتور تامین برق اضطراری واحدهای آپارتمانی، صنایع غذایی، مرغ‌داری‌ها و بسیاری از جاهای دیگر است.

قبل از خرید، حتما ظرفیت دیزل ژنراتور را محاسبه و از راهنمای خرید دیزل ژنراتور استفاده کنید. نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که توان مورد نیاز و مصرفی خود را ارزیابی و مقدار بالاتر از توانی که محاسبه کرده‌اید، در نظر بگیرید تا دیزل ژنراتور تحت فشار نباشد و بتواند به‌راحتی برق مورد نیاز شما را تامین کند.

محاسبه توان و انتخاب دیزل ژنراتور

راهنمای خرید دیزل ژنراتور

یکی از دلایل محاسبه‌ی بار الکتریکی، تعیین توان الکتریکی ژنراتور است. اگر میزان بار مصرفی را نتوانیم به درستی محاسبه کنیم ممکن است دیزل ژنراتور نامناسبی را انتخاب کنیم که نتواند نیازهای ما را برآورده کند و باعث بروز مشکلات بی‌شماری در دستگاه‌های مصرفی شود. به‌همین‌ علت برای محاسبه بار الکتریکی مصرفی باید لیستی تهیه کنیم که در آن، دستگاه‌ها به دو دسته‌ی سه فاز و تک فاز تقسیم شده‌اند.

بعد از تهیه‌ی لیست مورد نیاز، به برچسب، پلاک و محل درج هر یک رجوع کنید و جریان مصرفی هرکدام را براساس آمپر مانند جدول زیر یادداشت کنید. ممکن است در بعضی موارد واحد آمپر نوشته نشده باشد و به‌جای آن توان الکتریکی بر حسب اسب بخار (HP)، وات (W)، کیلووات (KW) یا کیلوولت آمپر (KVA) نوشته شده باشد که در این صورت با استفاده از فرمول‌های زیر میزان آمپر (A) مصرفی معادل هر یک را می‌توانید به دست آورید.

KW= HP x 0.74
KW= KVA x 0.8

برای مصرف کننده‌های تک فاز:

A= KW x 4.54

برای مصرف کننده‌های سه فاز:

A= KW x 1.8

با توجه به اطلاعات به‌دست آمده، حالا باید مقادیر سه فاز و تک فاز را به‌طور جداگانه جمع کنید. اعداد به‌دست آمده از حالت تک فاز را تقسیم بر ۳ و با مقدار بدست آمده از ۳ فاز جمع می‌کنیم. در نهایت مجموع اعدادی که حاصل می‌شود، حداکثر شدت جریان (آمپر) مورد نیاز در سیستم برق سه فاز است که تامین آن برعهده‌ی دیزل ژنراتور است.

در این مرحله باید آمپر را به کیلووات یا کاوا (کیلو ولت آمپر) تبدیل کنیم. از فرمول‌های زیر مقدار توان الکتریکی مورد نیاز برحسب کیلووات یا کاوا در سیستم برق سه فاز به دست می‌آید. دقت کنید مقدار توان بدست آمده باید با توان ژنراتور دیزلی که خریداری می کنید تطابق داشته باشد.

KW= A / 1.8
KVA= A / 1.44

فرمول‌‌های محاسبات توان و ظرفیت دیزل ژنراتور

تبدیل کاوا به کیلووات و آمپر

تبدیل‌ واحدهای مورد نیاز شما برای تخمین میزان مصرف و نیاز مورد نظرتان به مقدار برق تولیدی توسط ژنراتور شامل جستجوهایی مانند نمونه‌های زیر خواهد بود. با کلیک روی تصویر بالا می‌توانید به فرمول محاسبه‌گر تبدیل واحدهای توان ژنراتور دسترسی داشته باشید.

 • تبدیل کاوا به آمپر (kva به amp) و برعکس به‌صورت تکفاز و سه فاز
 • تبدیل کاوا به کیلووات (kva به kw) و برعکس به‌صورت تکفاز و سه فاز
 • تبدیل اسب بخار به کاوا (hp به kva) و برعکس به‌صورت تکفاز و سه فاز
 • هر کاوا چند آمپر است؟
 • تبدیل کاوا به کیلووات

در ادامه می توانید فرمو‌ل‌های تبدیل واحدهای مرتبط به دیزل ژنراتورر ادامه قرار داده شده است. برای به‌دست آوردن توان دیزل ژنراتور با واحد مورد نظر یا از فرمول‌های زیر استفاده کنید یا به صفحه‌ی تبدیل واحدها مانند کاوا به کیلووات مراجعه کنید تا به‌طور آنلاین واحدهای خود را به یکدیگر تبدیل کنید.

۱KW= 1. 341÷ HP
۱HP= 1. 341* KW
۱KVA= 0. 8 ÷ KW
۱KW= 0. 8 * KVA
۱KVA= 1. 44 ÷ A
۱A= 1. 44 * KVA

لوازم وات مصرفی مقدار توان برای کار کردن مداوم لوازم (KVA) مقدار توان برای راه‌اندازی لوازم (KVA)
کولر آبی ۲۷۵-۱۰۰۰ ۰.۳۴-۱.۲۵ ۱.۳۶-۵
کولر گازی ۲۰۰-۲۵۰۰ ۰.۲۵-۳.۱۳ ۱-۱۲.۵
فریزر ۵۰۰ ۰.۶۳ ۲.۵۲
پمپ آب خانگی ۲۷۵-۱۰۰۰ ۰.۳۴-۱.۲۵ ۱.۳۶-۵
کف شوی برقی ۳۵۰ ۰.۴۴ ۱.۷۶
لامپ ۲۵-۲۰۰ ۰.۰۳-۰.۲۵ ۰.۰۳-۰.۲۵
یخچال خانگی ۳۰۰ ۰.۳۸ ۱.۵۲
چرخ خیاطی ۶۰ ۰.۰۸ ۰.۳۲
بخاری برقی ۲۰۰۰ ۲.۵ ۲.۵
تلویزیون ۷۵-۲۰۰ ۰.۰۹-۰.۲۵ ۰.۰۹-۰.۲۵
ماشین لباسشویی ۵۰۰-۳۰۰۰ ۰.۶۳-۳.۷۵ ۲.۵۲-۱۵

با حاصل‌ ضرب آمپر در ولتاژ، می‌توان میزان مصرف دستگاه‌ها را براساس وات پیدا کرد. توجه داشته باشید هنگام شروع دستگاه، توان دستگاه می‌تواند از توان در حال اجرا بیشتر باشد. برای استفاده از فرمول های محاسبه توان دیزل ژنراتور به وبسایت آبیاران مراجعه کنید. انواع توان مورد نیاز برای تامین برق مصرفی تجهیزات عمومی و خانگی بر حسب رنج توان دیزل ژنراتور را می‌توانید در جدول بالا مشاهده کنید. اعداد بالا به‌ طور دقیق محاسبه نشده اند زیرا پارامترهای دیگری مانند شرایط محیطی و بازدهی موتور در محاسبات گنجانده نشده اند.

بعد از مطالعه راهنمای خرید دیزل ژنراتور، تمام مطالبی را که هنگام انتخاب دیزل ژنراتور مناسب نیاز خواهید داشت، یاد می‌گیرید. با تهیه جدولی مانند جدول بالا و با استفاه از فرمول‌هایی که گفته شد، می‌توانید توان مصرفی تمام دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنید را برآورد کنید تا دیزل ژنراتوری که خریداری می‌کنید کمتر یا بیشتر از توان مصرفی مورد نیاز شما نباشد.

مجموعه آبیاران با داشتن بهترین کارشناسان و متخصصان باتجربه، صفر تا صد فراید خرید تا راه اندازی و سرویس های دوره ای دیزل ژنراتور شما را برعهده می گیرد.

یکی از نکاتی که بسیاری از خریداران ژنراتورهای دیزلی نادیده می‌گیرند و کمتر به آن توجه می‌کنند، اهمیت شیوه ی نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور است که باید به طور کاملا استاندارد انجام گیرد. نصاب دیزل ژنراتور اگر در تعیین محل نصب آن، کابل کشی، فونداسیون و برخی از موارد دیگر سهل‌ انگاری کند، دستگاه دچار مشکلات جدی از جمله عملکرد ضعیف و استهلاک قطعات می‌شود.

مزایای استفاده از راهنمای خرید دیزل ژنراتور، باعث می‌شود تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و متحمل هزینه‌های اضافه به‌دلیل انتخاب دیزل ژنراتور نامناسب نشوید. اگر در به‌دست آوردن توان مصرفی و ظرفیت دیزل ژنراتوری که قصد خرید دارید شک کردید، می‌توانید از یک کارشناس کمک بگیرید یا با کارشناسان شرکت آبیاران تماس حاصل کنید تا شما را راهنمایی کنند.

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. سلام. من اخیرا یه دونه گلخانه می خوام در یکی از مناطق حاشیه نشین اجازه کنم اما کمی دودل هستم چون متاسفانه اینجا برق وجود نداره. ممنونم بهم کمک کنید چه موتور برقی بخرم؟ دست دوم بخرم یا نو و اینکه بودجه من کمتر از۲۰۰ میلیون تومانه بیشتر این نمتونم هزینه کنم.
  ممنونم کمکم کنید با تشکر

  1. سلام دوست عزیز وقتتون بخیر.

   قبل از هر کاری ابتدا باید مشخص شود که شما به چه مقدار برق احتیاج دارید. برای اینکار هم، همانطور که در مطلب راهنمای خرید دیزل ژنراتور گفته شد، ابتدا باید تمام مواردی که به برق احتیاج دارند را یادداشت کنید و سپس با فرمول هایی که گفته شد، توان مصرفی خود را به دست بیارید.

   تخمین زدن اینکه گلخانه شما چند هکتار است و چند کاوا برق احتیاج دارد، کاملا شانسی است و باید به طور دقیق توسط کارشناس برق محاسبه شود.

   بعد از اینکه مشخص شد می‌توانیم چند مورد از بهترین دیزل ژنراتور را برای شما معرفی کنیم. اگر هم سوال یا مشکلی داشتید با کارشناسان مجموعه آبیاران تماس بگیرید تا شما را اهنمایی کنند. چون بدون دانستن توان مصرفی نمی توان راهنمایی کرد.

   1. ممنون از شما زنگ زدم به کارشناسان آبیاران و ازشون سوالم رو پرسیدم. کمی عجله داشتم نتونستم صبر کنم تا جوابم رو از همین کامنت بگیرم. سپاس

 2. سلام
  من برای کارخانه ی دیزل میخاستم که با گازوییل کار کند آمپری که لازم دارم حدود ۳۰۰امپر است چه گزینه ای رو پیشنهاد میکنید
  در ضمن این دیزل رو برای روزهایی که برق قطع میشه استفاده میکنیم مثلا ی شیفت کاری در هفته مثلا ی روز

  1. سلام روزتان بخیر بزرگوار،
   طبق مشخصات شما، دیزل ژنراتور ۳۰۰ الی ۳۵۰ کاوا مناسب خواهد بود. جهت راهنمایی بهتر با کارشناسان فروش در ارتباط باشید.

 3. سلام و خسته نباشید :
  برای راه اندازی یک الکتروموتور پمپ آب به قدرت ۶۳۰ کیلووات ، ۱۴۵۰ دور و ۶۶۰۰ ولت ، در ارتفاع ۱۰۰ متری از سطح دریا و دمای ۴۵ درجه ، به دیزل ژنراتور به چه قدرتی مورد نیاز است ؟
  ممنون

  1. بسته به شرایط راه اندازی حداقل حدود ۱۵۰۰kVA نیاز خواهد بود

   برند پرکینز انگلستان

 4. سلام ممنون از مقاله عالیتون،
  ما برای زمین کشاورزیمون میخوایم دیزل ژنراتور بگیریم، توی مجله اقتصاد آفرین خوندم مدل های مطرح این دستگاه ولوو و کامینز هستن، خواستم بدونم کدومشون برای زمین ۱۵ هکتاری مناسب تره و به نظرتون به چندتا دستگاه نیاز داریم؟

  1. سلام. لطفا توان مصرفی رو تخمین زده و جهت مشاوره دقیق تر با کارشناسان فروش شرکت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا