راهنمای انتخاب

راهنمای خرید دیزل ژنراتور و نحوه‌ محاسبه تبدیل کاوا به کیلووات

شرکت‌هایی که در تولید دیزل ژنراتورها فعالیت می‌کنند با تولید انواع مدل‌های مختلف، کار را برای خریداران سخت‌تر کرده‌اند. یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه دستگاه مناسبی را انتخاب کنید، خواندن راهنمای خرید دیزل ژنراتور است.

یکی از موارد مهم در انتخاب دیزل ژنراتور مناسب، توجه کردن به طول عمر دستگاه‌های مورد نیاز برای خرید دستگاه ژنراتور است. برای تعیین توان مصرفی خود بهتر است از یک متخصص یا کارشناس برق راهنمایی بگیرید. یک کارشناس برق با محاسبه‌ی جریان برق مورد استفاده‌ی شما و برخی موارد دیگر مانند محیط کاری، بررسی‌ تاسیسات، حداکثر شدت جریان برق، شرایط محیطی و در نظر گرفتن ولتاژ مورد نیاز برای ساختمان، بهترین دیزل ژنراتور موجود را برای شما پیشنهاد دهند.

یک دیزل ژنراتور را می‌توان با مدیریت درست و کاربردی برای کارهای بسیار کوچک تا کارهای بسیار بزرگ‌تر به‌کار گرفت. قبل از هر کاری باید شناخت  حداقلی از کارکرد اجزای دیزل ژنراتور داشته باشید سپس تمام محصولات برقی را که استفاده می‌کنید در یک لیست یادداشت و از روی دفترچه‌ی راهنما یا اعداد درج‌شده در هر دستگاه، مقدار توان مصرفی آنها را لیست می‌کنیم. در نظر داشته باشید در انتها باید توان مصرفی همه‌ دستگاه با یک واحد کیلووات یا کاوا و غیره باشد.

قبل از خرید ابتدا باید با کاربردهای دیزل ژنراتور آشنا شوید تا بتوانید مناسب‌ترین ژنراتور را برای خود انتخاب کنید. سپس باید میزان توان شروع به کار هر یک و مقدار توان آن را موقع کار کردن مشخص کنیم. اگر دیزل ژنراتوری که خریداری می‌کنید کمتر از مقدار توان مورد نیاز شما باشد بدون‌شک دچار مشکل خواهید شد و فشاری که به دستگاه وارد می‌شود عمر قطعات آن را کوتاه‌تر خواهد کرد. اگر ظرفیت دیزل ژنراتور بیشتر از نیاز مورد نظر شما باشد باعث ایجاد هزینه‌های اضافه در تعمیر و تامین سوخت آن خواهد شد. بنابراین خواندن ادامه‌ی راهنمای خرید دیزل ژنراتور، شما را در انتخاب ژنراتور مورد نیاز کمک خواهد کرد.

تعیین ولتاژ صحیح برای راه‌اندازی دیزل ژنراتور

 • برای تغییر توان برق به فرکانس‌های دیگر، می‌توان از مبدل فرکانس استفاده کرد اما باید عوامل دیگر نیز در نظر گرفته شود. در بیشتر ژنراتور‌ها فرکانس تغییر می‌کند ولی در بعضی از ژنراتورها بعد از تغییر فرکانس، عملکرد ژنراتور دچار مشکل می‌شود یا احتیاج به اضافه کردن قطعات و تغییرات دارد. برای جزئیات بیشتر باید با مشاوران شرکت سازنده‌ی ژنراتور مشورت کرد.
 • اگر حداکثر شدت جریان لازم برای کارکرد تجهیزات را ندارید، با استفاده از آمپرهای آلترناتور توان لازم را به‌دست آورید و دیزل ژنراتور مناسب را انتخاب کنید.
 • شدت جریان برق در راه‌اندازی موتورهای صنعتی نیز باید درنظر گرفته شود. بیشتر موتور دیزل‌ها با توان ثابتی کار می‌کنند، ولی در حالت راه‌اندازی توان بیشتری لازم دارند. برای مثال، شما شاید در حالت راه اندازی تاسیسات صنعتی ۲۰۰ کیلووات لازم داشته باشید در حالی که در حالت عادی فقط ۹۰ کیلووات لازم دارید.

راهنمای خرید دیزل ژنراتور و کاربردهای آن

از دیگر موارد مهم که در انتخاب دیزل ژنراتور، تاثیر  دارد، نوع کاربردهای آن است که با توجه به مکان‌هایی که از یک دیزل ژنراتور استفاده می‌شود، در دو دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند:

 • خانگی: ژنراتورهایی با ظرفیت ۵ KW الی ۵۰ KW که برای کابرد های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • صنعتی: ژنراتورهایی با ظرفیت ۵۰ KW تا ۳۰۰۰ KW که به‌صورت ثابت یا قابل‌حمل (نصب‌شده روی شاسی چرخ) وجود دارند و برای مصارف صنعتی استفاده می‌شوند. دیزل ژنراتورهای صنعتی، معمولا در مراکز بیمارستانی، ساختمان‌سازی، راه‌سازی، کشاورزی، مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین در معادن استفاده می‌شوند.

راهنمای خرید دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها هرگز با یک توان ثابت کار نمی‌کنند و باتوجه به برخی عوامل مانند شرایط محیطی، توان آنها متغییر خواهد بود که به‌طور کل، براساس «نوع کاربری» به سه دسته تقسیم می‎‌شوند:

 • پرایم (Prime): دیزل ژنراتورها با کاربری پرایم می‌توانند به‌مدت حداکثر ۸ ساعت با ۹۰ درصد توان نامی کار کنند. توان نامی یا اسمی درواقع ۱۰ درصد کمتر از توان اضطراری است و می‌تواند یک شیفت کاری با این توان کار کند.
 • اضطراری (Standby): یک دیزل ژنراتور در بهترین شرایط محیط، مانند ارتفاع از سطح دریا، ﺿﺮﯾﺐ ﻗﺪرت، فیلترهای غبارگیر و دمای محیط، حداکثر به‌مدت یک ساعت می‌تواند با توان اضطراری کار کند. توان اضطراری همان توانی است که در عنوان نام دیزل ژنراتور استفاده می‌شود.
 • دائم کار (Continuous): اگر شما از یک دیزل ژنراتور به‌طور شبانه‌روزی استفاده کنید، فقط با ۶۵ الی ۷۰ درصد توان نامی می‌تواند به کار خود ادامه دهد، زیرا با گذشت زمان دستگاه دچار افت عملکرد می‌شود.

فرض کنید شما یک دیزل ژنراتور ۱۰۰ کاوا خریداری کرده‌اید. اگر نیاز شما فقط یک الی دو ساعت است این ژنراتور، توان ۱۰۰ کاوا را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما اگر مدت زمانی زیادی می‌خواهید از ژنراتور استفاده کنید در نظر داشته باشید که ژنراتور می‌تواند با توان ۹۰ کاوا به مدت حداکثر ۸ ساعت کار کند، یعنی ۱۰ درصد پایین‌تر از انتظار شما به کار خود ادامه خواهد داد. اما اگر نیاز شما دائمی است و می خواهید شبانه‌روزی از ژنراتوری که خریداری کرده‌اید استفاده کنید، ژنراتور می‌تواند به‌طور ثابت ۶۵ الی ۷۰ کاوا را به شما ارایه دهد.

قبل از خرید حتما ظرفیت دیزل ژنراتور را محاسبه و از راهنمای خرید دیزل ژنراتور استفاده کنید. نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که توان مورد نیاز و مصرفی خود را ارزیابی و مقداری بالاتر از توانی که محاسبه کرده‌اید خریداری کنید تا دیزل ژنراتور تحت فشار نباشد و بتواند به‌راحتی برق مورد نیا شما را تامین کند.

برای خرید براساس نوع سوخت، نیاز به بررسی شرایط محل نصب، ارزان و در دسترس بودن سوخت مورد نظر دارد. به‌طور کلی ژنراتورهای دیزلی از سوخت گازوئیل جهت تامین برق استفاده می‌کنند که نسبت به نوع بنزینی از قدرت و راندمان بیشتری برخوردار هستند. اگر قدرت بیشر اولویت خرید شما باشد باید دیزل ژنراتورها را انتخاب کنید. در ادامه با راهنمای خرید دیزل ژنراتور همراه باشید.

محاسبه توان و انتخاب دیزل ژنراتور

راهنمای خرید دیزل ژنراتور و ظرفیت دیزل ژنراتور

یکی از دلایل محاسبه‌ی بار الکتریکی، تعیین توان الکتریکی ژنراتور است. اگر میزان بار مصرفی را نتوانیم به درستی محاسبه کنیم ممکن است دیزل ژنراتور نامناسبی را انتخاب کنیم که نتواند نیازهای ما را برآورده کند و باعث مشکلات بی‌شماری در دستگاه‌هایمان شود. به‌همین‌ علت برای محاسبه بار الکتریکی مصرفی باید لیستی تهیه کنیم که در آن دستگاه‌ها به دو دسته‌ی سه فاز و تک فاز تقسیم شده‌اند.

بعد از تهیه‌ی لیست مورد نیاز، به برچسب، پلاک و محل درج هر یک مراجعه و جریان مصرفی هرکدام را براساس آمپر مانند جدول زیر یادداشت می‌کنیم. ممکن است در بعضی موارد واحد آمپر نوشته نشده باشد و به‌جای آن توان الکتریکی بر حسب اسب بخار (HP)، وات (W)، کیلووات (KW) یا کیلوولت آمپر (KVA) نوشته شده باشد که در این صورت با استفاده از فرمول‌های زیر میزان آمپر (A) مصرفی معادل هر یک را می‌توانید به دست آورید.

KW = HP x 0.74
KW = KVA x 0.8

برای مصرف کننده‌های تک فاز:
A = KW x 4.4

برای مصرف کننده‌های سه فاز:

A = KW x 1.8

با توجه به اطلاعات به‌دست آمده حالا باید مقادیر سه فاز و تک فاز را به‌طور جداگانه جمع کنید. اعداد به‌دست آمده از حالت تک فاز را تقسیم بر ۳ و با مقدار حالت ۳ فاز جمع می‌کنیم. درنهایت مجموع اعدادی که حاصل می‌شود حداکثر شدت جریان (آمپر) مورد نیاز در سیستم برق سه فاز است که تامین آن برعهده‌ی دیزل ژنراتور است. در این مرحله باید آمپر را به کیلو وات یا کاوا (کیلو ولت آمپر) تبدیل کنیم که از فرمول‌های زیر مقدار توان الکتریکی مورد نیاز برحسب کیلو وات یا کاوا در سیستم برق سه فاز به دست می‌آید که یک ژنراتور دیزلی باید بتواند آن را تامین کند.

KW = A / 1.8
KVA = A / 1.44

فرمول‌‌های محاسبات توان و ظرفیت دیزل ژنراتور

تبدیل کاوا به کیلووات و آمپر

تبدیل‌های مورد نیاز شما برای تخمین مصرف و نیاز مورد نظرتان به تامین برق توسط ژنراتور شامل جستجوهایی مانند نمونه‌های زیر خواهد بود. با کلیک روی تصویر بالا می‌توانید به فرمول محاسبه‌گر تبدیل واحدهای توان ژنراتور دسترسی داشته باشید.

 • تبدیل کاوا به آمپر (kva به amp) و برعکس به‌صورت تکفاز و سه فاز
 • تبدیل کاوا به کیلووات (kva به kw) و برعکس به‌صورت تکفاز و سه فاز
 • تبدیل اسب بخار به کاوا (hp به kva) و برعکس به‌صورت تکفاز و سه فاز
 • هر کاوا چند آمپر است؟
 • تبدیل کاوا به کیلووات

فرمو‌ل‌های تبدیل واحدهای مختلف مرتبط به دیزل ژنراتورها در ادامه قرار داده شده است. برای به‌دست آوردن توان دیزل ژنراتور با واحد مورد نظر یا از فرمول‌های زیر استفاده کنید یا به صفحه‌ی تبدیل واحدها مانند کاوا به کیلووات مراجعه کنید تا به‌طور آنلاین واحدهای خود را به یکدیگر تبدیل کنید.

۱KW= 1. 341÷ HP
۱HP = 1. 341* KW
۱KVA = 0. 8 ÷ KW
۱KW= 0. 8 * KVA
۱KVA = 1. 44 ÷ A
۱A = 1. 44 * KVA

لوازم وات مصرفی مقدار توان برای کار کردن مداوم لوازم (KVA) مقدار توان برای راه‌اندازی لوازم (KVA)
کولر آبی ۲۷۵-۱۰۰۰ ۰.۳۴-۱.۲۵ ۱.۳۶-۵
کولر گازی ۲۰۰-۲۵۰۰ ۰.۲۵-۳.۱۳ ۱-۱۲.۵
فریزر ۵۰۰ ۰.۶۳ ۲.۵۲
پمپ آب خانگی ۲۷۵-۱۰۰۰ ۰.۳۴-۱.۲۵ ۱.۳۶-۵
کف شوی برقی ۳۵۰ ۰.۴۴ ۱.۷۶
لامپ ۲۵-۲۰۰ ۰.۰۳-۰.۲۵ ۰.۰۳-۰.۲۵
یخچال خانگی ۳۰۰ ۰.۳۸ ۱.۵۲
چرخ خیاطی ۶۰ ۰.۰۸ ۰.۳۲
بخاری برقی ۲۰۰۰ ۲.۵ ۲.۵
تلویزیون ۷۵-۲۰۰ ۰.۰۹-۰.۲۵ ۰.۰۹-۰.۲۵
ماشین لباسشویی ۵۰۰-۳۰۰۰ ۰.۶۳-۳.۷۵ ۲.۵۲-۱۵

با حاصل‌ضرب آمپر و ولتاژ می‌توان میزان مصرف دستگاه‌ها را براساس وات پیدا کرد. توجه داشته باشید هنگام شروع دستگاه، توان دستگاه می‌تواند از توان در حال اجرا بیشتر باشد. برای استفاده از فرمول محاسبه توان دیزل ژنراتور به وبسایت آبیاران مراجعه کنید. انواع توان مورد نیاز برای تامین برق مصرفی تجهیزات عمومی و خانگی بر حسب رنج توان دیزل ژنراتور را می‌توانید در جدول بالا ملاحظه کنید. اعداد بالا به‌طوردقیق محاسبه نشده است زیرا پارامترهای دیگری مثل شرایط محیطی و بازدهی موتور در محاسبات گنجانده نشده است.

بعد از خواندن مطلب راهنمای خرید دیزل ژنراتور، تمام مطالبی را که هنگام انتخاب دیزل ژنراتور مناسب نیاز خواهید داشت، یاد می‌گیرید. با تهیه جدولی مانند جدول بالا و با استفاه از فرمول‌هایی که گفته شد، می‌توانید توان مصرفی تمام دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنید را برآورد کنید تا دیزل ژنراتوری که خریداری می‌کنید کمتر یا بیشتر از توان مصرفی مورد نیاز شما نباشد. مزایای استفاده از راهنمای خرید دیزل ژنراتور، باعث می‌شود شما در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و متحمل هزینه‌های اضافه به‌دلیل انتخاب دیزل ژنراتور نامناسب، نشوید. اگر در به‌دست آوردن توان مصرفی و ظرفیت دیزل ژنراتوری که قصد خرید دارید، شک کردید، می‌توانید از یک کارشناس کمک بگیرید یا با کارشناسان شرکت آبیاران تماس حاصل کنید تا شما را راهنمایی کنند.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. سلام. من اخیرا یه دونه گلخانه می خوام در یکی از مناطق حاشیه نشین اجازه کنم اما کمی دودل هستم چون متاسفانه اینجا برق وجود نداره. ممنونم بهم کمک کنید چه موتور برقی بخرم؟ دست دوم بخرم یا نو و اینکه بودجه من کمتر از۲۰۰ میلیون تومانه بیشتر این نمتونم هزینه کنم.
  ممنونم کمکم کنید با تشکر

  1. سلام دوست عزیز وقتتون بخیر.

   قبل از هر کاری ابتدا باید مشخص شود که شما به چه مقدار برق احتیاج دارید. برای اینکار هم، همانطور که در مطلب راهنمای خرید دیزل ژنراتور گفته شد، ابتدا باید تمام مواردی که به برق احتیاج دارند را یادداشت کنید و سپس با فرمول هایی که گفته شد، توان مصرفی خود را به دست بیارید.

   تخمین زدن اینکه گلخانه شما چند هکتار است و چند کاوا برق احتیاج دارد، کاملا شانسی است و باید به طور دقیق توسط کارشناس برق محاسبه شود.

   بعد از اینکه مشخص شد می‌توانیم چند مورد از بهترین دیزل ژنراتور را برای شما معرفی کنیم. اگر هم سوال یا مشکلی داشتید با کارشناسان مجموعه آبیاران تماس بگیرید تا شما را اهنمایی کنند. چون بدون دانستن توان مصرفی نمی توان راهنمایی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.