نصب و راه‌اندازی

راهنمای جامع نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

نصب و راه ‌اندازی دیزل ژنراتور یکی از موارد مهم برای استفاده از ژنراتور دیزلی است که باید به‌ طور اصولی و استاندارد انجام شود. در ادامه مطلب، مراحل نصب دیزل ژنراتور را قدم‌‌ به‌ قدم به شما آموزش خواهیم داد. با مجله آبیاران همراه باشید.

یکی از موارد اصلی کاربرد دیزل ژنراتور، تأمین برق اضطراری مکان‌هایی مانند کارخانه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی، صنایع پتروشیمی، پرورش‌ ماهی، دامپروری‌‌ها،‌‌ هتل‌ها، مجتمع‌های مسکونی و غیره است. در صورتی که بنا به هر دلیلی برق شهری قطع شود، با خرید دیزل ژنراتور و نصب و راه‌اندازی اصولی آن، می‌توان به‌ طور کامل ژنراتور را جایگزین برق شهری کرد.

شرکت آبیاران یکی از بزرگترین واردکنندگان دیزل ژنراتور اروپایی و چینی است که انواع محصولات مولد برق را با بهترین قیمت وارد کشور می‌کند. «هزینه نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور» در شرکت آبیاران بسیار مناسب بوده و با نازلترین قیمت انجام می‌شود. از همین رو، با خیالی آسوده، می‌توانید صفر تا صد نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور را به ما بسپارید.

مراحل نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

مراحل نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور شامل طراحی اتاق ژنراتور، انتخاب محل مناسب نصب، کابل‌کشی و سیم‌کشی دیزل ژنراتور و نصب صحیح سیستم اگزوز است. نصب و راه‌اندازی دیزل ژنراتور بدون شک از مهم‌‌ترین مراحلی است که باید بعد از خرید دیزل ژنراتور انجام شود. با راه‌اندازی اصولی دیزل ژنراتور، علاوه بر تضمین کارکرد صحیح دستگاه، طول عمر مفید ژنراتور نیز افزایش پیدا می‌کند.

برای اینکه دستگاه هنگام کار کردن دچار مشکل نشود، بهتر است قبل از نصب به چند مورد دقت کرده و تمهیدات لازم را بیاندیشید. یکی از همین نکات، امکان جابجایی راحت دستگاه است. اگر فضای نصب به اندازه کافی بزرگ نباشد، بالابر نمی‌تواند برای جابجایی دستگاه وارد آن شود. هر چقدر هم که ژنراتور باکیفیتی انتخاب کنید، در نهایت، بعد از چند سال، نیاز به تعمیرات و جابجایی خواهد داشت.

بنابراین، بهتر است فضایی را انتخاب کنید که راحت بتوان ژنراتور را جابجا کرد. فضای داخل «محل نصب دیزل ژنراتور» حداقل باید از سقف ۲ متر و از اطراف ۱ متر فاصله داشته باشد. این کار همچنین باعث سهولت در سرویس‌کاری و نگهداری از دیزل ژنراتور می‌شود.

سطحی که ژنراتور قرار است روی آن قرار گیرد، باید صاف و محکم باشد تا در طولانی مدت دچار فرونشست نشود. با توجه به این توضیحات، قبل از اقدام به خرید دیزل ژنراتور، باید محل نصب و فوندانسیون زمین محل نصب دستگاه مشخص شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دیزل ژنراتور

نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

طراحی اتاق دیزل ژنراتور چگونه باید انجام شود؟

اتاق دیزل ژنراتور باید به‌ طور استاندارد طراحی شود، در غیر این صورت، دچار مشکلات فراوانی خواهد شد. هنگام طراحی اتاق ژنراتور، باید به چند فاکتور مهم توجه کرد، از جمله:

 • تهویه و خنک‌سازی اتاق ژنراتور: برای عملکرد مناسب آلترناتور، حرارت آن باید به خوبی دفع شود. برای این منظور، باید هوای خنک و تازه وارد آلترناتور شود. هوای گرم رادیاتور نیز جهت دفع  به جریان هوای تازه نیاز دارد. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای موتور و ژنراتور، هوای تازه باید دائماً در اتاق ژنراتور در جریان باشد. کوچک بودن اتاق ژنراتور و نبود سیستم تأمین جریان هوای تازه و خنک باعث می‌شود تا دیزل ژنراتور نتواند با حداکثر توان خود کار کند.
 • فونداسیون دیزل ژنراتور: فونداسیون دیزل ژنراتور همان سطحی است که دستگاه روی آن قرار می‌گیرد. برای ایجاد یک سازه‌ اصولی و استاندارد، باید وزن و میزان حرارت تولیدی دستگاه سنجیده شود. برای قرار دادن دستگاه روی فوندانسیون (که در زیر شاسی دیزل ژنراتور قرار می‌گیرد)، پس از بتن‌ریزی، بایستی حداقل ۱۰ تا ۱۴ روز صبر کرد و سپس، دیزل ژنراتور روی آن قرار داده می‌شود. ضخامت بتن فونداسیون دیزل ژنراتور، بهتر است حداقل ۳۰ سانتی‌متر و از نوع بتن مگر باشد.

با ضرب کردن عرض و طول فونداسیون و در نظر گرفتن چگالی بتن بر حسب کیلوگرم بر متر مربع، می‌توان «حجم فونداسیون» را محاسبه کرد. بعد از ارزیابی حجم، عمق فونداسیون باید مشخص شود. همچنین، باید بررسی کنید آیا محلی که قرار است دستگاه روی آن قرار بگیرد، تحمل وزن دیزل ژنراتور را دارد یا خیر. مسطح و صاف بودن سطح فونداسیون هم بسیار مهم است و فرورفتگی و ناهمواری سطح باعث ایجاد مشکلات جدی مانند فرسودگی قطعات و لرزش بیش از حد ژنراتور هنگام کار می‌شود.

طراحی اتاق دیزل ژنراتور

چه محلی مناسب نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور کانوپی‌دار است؟

دیزل ژنراتور کانوپی‌دار به‌ دلیل داشتن اتاقک مخصوص، نصب و راه‌‌اندازی آسانی دارد و در صورت داشتن تریلر، می‌توان آن را تا حدودی جابجا هم کرد. کانوپی از دستگاه در مقابل رطوبت و عوامل خارجی مختلف محافظت می‌کند. اگر محل قرارگیری ژنراتور دیزلی به گونه‌ای است که در معرض بارش باران یا برف قرار دارد، بهتر است ارتفاع بتن فونداسیون بالاتر از سطح زمین باشد. بالا بودن مقطع فونداسیون باعث کاهش احتمال زنگ‌زدگی و فرسودگی شاسی دستگاه می‌شود.

نصب دیزل ژنراتور توسط متخصص

نصاب دیزل ژنراتور باید تجربه و مهارت کافی داشته باشد تا بتواند دستگاه را به بهترین شکل ممکن نصب کند. اگر نصاب دستگاه را به‌ طور اصولی نصب نکند، آسیب‌های احتمالی به دستگاه می‌تواند غیرقابل جبران باشد. ژنراتور دیزلی باید طوری نصب و راه‌اندازی شود که دستگاه کمترین لرزش را داشته باشد. بسیاری از صداهای غیرمعمول ناشی از کار کردن ژنراتور می‌تواند ناشی از نصب غیراصولی و استاندارد دستگاه باشد.

مجموعه آبیاران پویان آذر با بهره‌گیری از متخصصان مجرب این حوزه، با نزدیک به نیم قرن تجربه در امر تأمین، فروش و راه‌اندازی انواع دیزل ژنراتور، خدمات نصب و راه‌اندازی محصولات خریداری‌شده را منطبق با استانداردها به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد.

نصب و راه اندازی سیستم اگزوز دیزل ژنراتور

هدف اصلی سیستم اگزوز دیزل ژنراتور، دفع گازهای سمی ناشی از احتراق موتور دیزل است. در صورتی که نصب و راه اندازی اگزوز دیزل ژنراتور به‌درستی صورت نگیرد یا غیراستاندارد باشد، می‌تواند به افراد پیرامون و همچنین خود دستگاه آسیب وارد کند. لوله‌های اگزوز باید طوری نصب شوند که علاوه بر کوتاه بودن باید کمترین میزان برگشت فشار را داشته باشند. فشار برگشتی دود درون اگزوز باعث می‌شود مصرف سوخت و حرارت دستگاه بیشتر شود.

نصب و راه انداز ی اگزوز دیزل ژنراتور

نصب و راه اندازی تابلو برق ATS

از تابلو ATS (چنج اور) زمانی که برق شبکه اصلی به صورت مکرر قطع می‌شود، استفاده می‌کنند. با استفاده از این تابلو برق، می‌توان بدون نیاز به حضور فیزیکی کاربر و روشن کردن دستی، دیزل ژنراتور را به کار انداخت. اگر فاصله کارخانه با محل نصب دیزل ژنراتور زیاد باشد، نصب و راه اندازی تابلو کنترل اتوماتیک توصیه می‌شود.

چندین کنتاکتور و ماژول کنترل در یک تابلو ATS قرار داده شده است. هر چقدر فاصله‌ تابلو برق اصلی و تابلو چنج اور کمتر باشد، بهتر است. تابلوهای چنج اور را به دو صورت ایستاده یا دیواری نصب می‌کنند. نوع تابلو کنترل بسته به محل راه‌اندازی دیزل ژنراتور و شرایط قرارگیری آن می‌تواند متفاوت باشد.

حرارت تابلو برق باید دفع شود و به‌ همین علت، بهتر است در مکانی نصب و راه‌اندازی شود که از سیستم تهویه خوبی بهره‌مند باشد. هیچ اجباری نیست که بین ژنراتور دیزلی و تابلو چنج اور، کلید مدارشکن قدرت (CB) نصب شود و این امر کاملاً اختیاری است. این کلید قطع‌کن وظیفه دارد در صورت وجود بار اضافه، جریان دستگاه را قطع کند.

کابل کشی دیزل ژنراتور چگونه انجام می‌گیرد؟

دو مجموعه کابل قدرت از تابلو ATS به تابلو برق اصلی کشیده می‌شود که یکی از آن‌ها کابل مدار فرمان و دیگری کابل برق ژنراتور است. از کابل‌های چند رشته‌ و تک رشته‌ برای کابل‌کشی نصب دیزل ژنراتور استفاده می‌شود.

کابل کشی دیزل ژنراتور روش‌ها و انواع (مسی یا آلومینیومی) مختلفی دارد و جزو مراحل مهم نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور محسوب می‌شود. از ستون‌های ساختمان، کنار دیواره‌ها و… می‌توان برای کابل‌کشی دیزل ژنراتور استفاده کرد. همچنین، این کابل‌ها را روی زمین نیز می‌توان گذاشت که درون داکت فلزی یا سینی قرار داده می‌شوند. قبل از اینکه کابل‌کشی انجام گیرد، باید داکت‌ها کشیده و به ارت وصل شده باشند.

نصب کابل کشی دیزل ژنراتور

نتیجه گیری

در نتیجه، نصب و راه‌اندازی دیزل ژنراتور نیاز به رعایت مراحل دقیق و استفاده از تجهیزات با کیفیت دارد. انتخاب مکان مناسب، نصب پایه‌ ها به ‌صورت ایمن، اتصالات الکتریکی صحیح، مدیریت صحیح سوخت و روغن، آزمون و راه‌اندازی دقیق، و برنامه نگهداری مداوم، اقدامات اساسی در این راستا هستند. با اجرای این مراحل، اطمینان حاصل می‌شود که دیزل ژنراتور به بهترین شکل عملکرد داشته و توانایی ارائه انرژی پایدار در تمام شرایط را داراست. همچنین، اهمیت توجه به خدمات پس از فروش و اصلاحات لازم در صورت نیاز، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا دیزل ژنراتور همواره در حالت بهینه کار کند.

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. سلام. تشکر میکنم از مقاله ای که نوشتید. دیزل زنراتور رو میشه در بام خانه نصب کرد؟؟!! اگر بله طرز نصبش چطوره. در مورد نصب تابلو برق ats و کانال کشی و سیم کشی هم اشاره کنید لطفا. ممنون مطلب بسیار جامعی بود

  1. سلام جناب نعمتی. لطف دارید. جواب سوال اول شما بله است. دیزل ژنراتور را می توان در بام هم نصب کرد منتها باید تمام شرایط توسط نصاب سنجیده شوند. مواردی که فرمودید نیز آپدیت شدند.

 2. سلام. ببخشید بعد از اینکه دیزل ژنراتور را خریداری کردیم، واقعا میشه اینو تو تمام بام ها نصب کرد. چون بعضی از بام ها شاید وزن دیزل ژنرانور را تحمل نکنند و بام فرو بریزه. آیا این امکان هست یا خیر؟

  1. سلام وقت خوش. نه مشکلی نیست قبل از نصب تمام مراحل سنجیده میشه و اگر محل نصب مناسب نباشه حتما اطلاع داده میشه

 3. روز بخیر. هزینه نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور در شرکت شما رایگانه یا هزینه ای هم گرفته میشه؟ اگر امکانش هست میشه بگین چقدر هزینه داره؟
  سوال دومم اینه که برای کسی که برای اولین بار می خواد دیزل ژنراتور بخره و نصب و راه اندازی کنه، چون هنوز آموزش ندیده که چگونه دستگاه رو نگهداری کنه، نیاز به آموزش داره. سوالم اینه آیا نصاب دیزل ژنراتور تمام مواردی که رعایت کنیم رو آموزش میدن یا اینکه برای این مورد هم باید هزینه ای دریافت میشه؟

  1. سلام عزیز وقت بخیر. تمام شرکت ها برای خدمات پس از فروش هزینه دریافت می کنند. برای نصب دیزل ژنراتور، سرویس و و نگهداری و برای تمام خدمات هزینه دریافت میشه. برخی از شرکت ها هستن که با گران کردن دستگاه ادعا می کنند که نصب و راه اندازی رایگان می کنند!

 4. درود. از زحماتتون تشکر میکنم پایان نامه من در مورد نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور است. سپاسگذارم بابت مطالب عالیتون بسیار مفید بود

 5. دست مریزاد یکی از بهترین مقالاتی است که تا به حال در مورد نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور خوندم 👏👏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا