عملکردها و اجزای تجهیزات

راهنمای نحوه انتخاب پمپ شناور

راهنمای نحوه انتخاب پمپ شناور؛ پمپ شناور پمپی است که درون سیال به طور کامل قرار می گیرد و این امر مزیت های زیادی را برای کاربر به وجود می آورد. پیش از هر چیز باید بدانیم که برای انتخاب پمپ شناور، با محصولات متنوعی مواجه هستیم که هرکدام در مدل های گوناگون و سایزهای مختلفی تولید شده اند.

هر پمپ تولیدی دارای یک ویژگی و توانایی مخصوص برای انجام فعالیتی خاص است؛ پس انتخاب صحیح پمپ شناور پیش از هر چیز نیازمند آگاهی نسبت به عملکرد و تنوع محصولات تولید شده است. پمپ شناور را به صورت کلی می توان به سه دسته: پمپ شناور چاه عمیق، پمپ کف کش و لجن کش تقسیم بندی کرد که در ادامه عملکرد این محصولات را به طور مختصر بیان می کنیم.

پمپ شناور چاه عمیق

پمپ شناور چاه عمیق، تقریبا معروف ترین نوع پمپ شناور است. هنگامی که از یک پمپ شناور صحبت می کنیم عموما این دسته از پمپ های شناور یعنی چاه عمیق را به خاطر می آورند. پمپ آب معمولی، قدرت مکش محدودی دارد و در چاه های عمیق و نیمه عمیق تقریبا بدون استفاده است. اما پمپ شناور چاه عمیق به راحتی درون چاه فرو می رود و در سیال غرق می شود. در چاه هایی که عمق آن ها در بازه ی ۱۶ تا ۲۵۰ متر است؛ پمپ شناور عملکرد فوق العاده ای از خود بر جای می گذارد.

هنگام حفر چاه، کوچک بودن قطر چاه یکی از مزیت های آن به حساب می آید. زیرا احتمال ریزش دیواره‌ی چاه کمتر می شود. با کوچک شدن دهانه چاه، امکان نصب هر مدل پمپی وجود ندارد و پمپ های شناور به دلیل طراحی خاص عمودی و استوانه ای شکل، تنها گزینه برای استفاده در چاه های عمیق و نیمه عمیق هستند.

مقالات مرتبط: بوستر پمپ چیست؟

در مقاله جامع راهنمای خرید پمپ شناور چاه عمیق، اطلاعات بیشتری پیرامون این محصولات مطرح شده است. همچنین اطلاعات اختصاصی برای انتخاب این محصولات در نحوه انتخاب پمپ شناور چاه عمیق بیان شده است که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست.

پمپ کف کش

گروه دوم پمپ های شناور، پمپ کف کش هستند که از هر دو گروه، ویژگی هایی را به ارث برده است. برای انتقال پساب های خالص که فاقد ذرات جامد هستند یا در حدی ریز هستند که اخلالی در عملکرد آن ایجاد نمی کند از پمپ کف کش می توان استفاده کرد.

عموما پمپ های کف کش ارتفاع بیشتری نسبت به پمپ های لجن کش دارند و در انتخاب آن ها نوع سیال اهمیت بسیاری دارد. پمپ های کف کش نیز انواع مختلفی دارند که دستی یا خودکار بودن آن را نیز باید جزء عوامل مهم در انتخاب و خرید پمپ در نظر گرفت.

پمپ لجن کش

همانطور که از اسم این پمپ پیدا است، پمپ لجن کش برای پمپاژ سیالات دو فازی (لجن) مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی ناچار به پمپاژ مایعاتی هستیم که حاوی ذرات معلق هستند و گرانروی یا ویسکوزیته بالایی دارند.

برای پمپاژ این مایعات نمی توان از پمپ های شناور عادی استفاده کرد. زیرا ذرات جامد موجب گرفتگی پمپ می شود. از این رو پمپ لجن کش به صورت اختصاصی برای این کار طراحی شده است تا توانایی انتقال ذرات جامد را نیز داشته باشد.

پمپ های لجن کش در دو مدل قابل تهیه هستند. پمپ هایی که کاتر دار هستند و می توانند موارد جامد را به ذرات ریزتری تبدیل کنند و پمپ هایی که ساده هستند و ذرات را به همان صورتی که هستند از خود عبور می دهند. در خصوص دسته دوم نیز حداکثر اندازه ی ذرات نباید بیشتر از ۵ سانتیمتر باشد.

راهنمای انتخاب پمپ شناور
راهنمای انتخاب پمپ شناور

جدول انتخاب پمپ شناور

پس از انتخاب نوع پمپ شناور خود باید با مشخصه های اصلی پمپ آب آشنا شویم و بدانیم که برای انتخاب هر یک از این پمپ ها به چند فاکتور مهم باید توجه داشته باشیم.

فاکتورهاب مهم در خرید پمپ آب شامل: دبی (میزان آبدهی)، هد (ارتفاع)، قدرت الکتروموتور برای تامین ارتفاع مورد نیاز، ویژگی سیال مورد پمپاژ، نحوه نصب پمپ شناور و طرز قرار گرفتن آن در محیط، دوره های تعمیر و نگهداری و در نهایت میزان دسترسی به نیروی برق (از لحاظ سه فاز یا تک فاز بودن) است. سایر آیتم ها مانند افت لوله، نشتی و شوک که همگی مربوط به تلفات پمپ است نیز بر ظرفیت پمپاژ تاثیر گذار است.

با تعیین مشخصه های اصلی پمپ، برای تهیه نمودار مشخصه یا عملکرد پمپ اقدام می کنیم، این نمودارها برای هر یک از شرکت های پمپ سازی متفاوت است از این رو قبل از رجوع به این منحنی ها نیاز است شما شرکت پمپ سازی مورد نظر خود را انتخاب کرده باشید سپس با مراجعه به این جداول مشخصه های مهم پمپ را مورد بررسی قرار دهید و پمپ مناسب خود را به صورت دقیق انتخاب کنید.

قیمت پمپ شناور

پمپ های شناور موجود در بازار عموما به سه دسته چینی، اروپایی و تولید داخل تقسیم می شوند. از پمپ های شناور اروپایی می توان برندهای مطرح KSB، گراندفوس، کالپدا، ابارا (Ebara Corporation)، لوارا، پنتاکس و غیره را نام برد.

کارخانه های معتبر چینی که پرفروش ترین پمپ شناور چینی را به بازار عرضه می کنند؛ شامل برند های استریم، لیو و SPC هستند که در میان شرکت های پمپ سازی داخلی نیز می توان به پمپیران که اولین و بزرگترین کارخانه پمپ سازی ایران است. این کارخانه طیف گسترده ای از نیازهای کشور را پوشش می دهد. علاوه بر آن، محصولات خود را با همکاری KSB آلمان به بازار عرضه می کند اشاره کرد.

قیمت پمپ شناور یکی از فاکتور هایی است که مصرف کنندگان در انتخاب پمپ مد نظر قرار می دهند. در میان برند های معرفی شده برند های اروپایی قیمت بسیار بالایی همراه با کیفیت خوب ارائه می دهند اما به دلیل نوسانات ارزی استفاده از این پمپ ها توصیه نمی شود.

در مقابل پمپ های گران قیمت خارجی، پمپ های ارزان قیمت چینی قرار دارند که در اکثر موارد فاقد استاندار های لازم بوده و کیفیت مطلوبی نیز ندارند. ممکن است بسیاری از مشکلات ایجاد شده در آن ها شامل گارانتی نشود و موجب تحمیل هزینه های اضافی برای کاربر شود. پمپ های شناور داخلی مانند: پمپیران، علاوه بر قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن با کیفیت بسیاری بالایی در بازار موجود هستند.

پرسش های متداول پیرامون راهنمای انتخاب پمپ شناور

 1. کدام پمپ شناور کاربرد بیشتری دارد؟ پمپ های شناور دارای انواع مختلفی هستند. پمپ شناور چاه عمیق برای استفاده در چاه، پمپ لجن کش برای پمپاژ مایع با ذرات معلق و پمپ کف کش نیز برای انتقال مایعات فاقد ذرات معلق و ارتفاع کم کاربرد دارد.
 2. چگونه پمپ شناور مناسب را انتخاب کنم؟ ابتدا هد و دبی را مشخص کنید سپس با توجه به انواع پمپ، یکی از آن ها را انتخاب کرده و سپس با توجه به هد و دبی با بررسی منحنی همپوشانی مدل مناسب را انتخاب کنید.
 3. چه عواملی بر سایز پمپ تاثیر می گذارد؟ میزان آبدهی و ارتفاع مستقیما بر روی اندازه و تعداد طبقات پمپ تاثیر دارد که موجب افزایش و کاهش سایز پمپ می شود.
 4. طول عمر پمپ های شناور چقدر است؟ پمپ های شناور به طور میانگین بین ۸ تا ۱۰ سال عمر می کنند ولی در شرایط ایده آل امکان افزایش این مقدار وجود دارد.
 5. قیمت پمپ شناور چقدر است؟ نمیتوان قیمت پمپ ها را به طور مشخص اعلام کرد؛ زیرا قیمت پمپ با توجه به شرکت ها، جنس متریال اولیه متفاوتی دارد. برای اطلاع از قیمت ها بهتر است از کاتالوگ ها و لیست قیمت شرکت مد نظر خود استفاده کنید.
 6. آیا امکان سوختن پمپ های شناور وجود دارد؟ موتور این پمپ ها همیشه باید از آب پر شود و خشک کار کردن موتور موجب سوختن آن می شود.
 7. پمپ های شناور چاه عمیق تا چه ارتفاعی قابل نصب هستند؟ پمپ های شناور معمولی قابلیت کار تا ارتفاع ۴۰۰ متر را به راحتی دارند و در موارد بالاتر امکان طراحی پمپ شناور وجود دارد.
 8. آیا برای تخلیه فاضلاب می توان از پمپ شناور چاه عمیق استفاده کرد؟ خیر برای تخلیه ی فاضلاب ها که امکان وجود ذرات جامد در آن ها هست بهتر است از پمپ های کف کش و لجن کش استفاده کرد.
 9. خشک کار کردن پمپ شناور چه مشکلاتی پیش می آورد؟ موتور این پمپ به وسیله ی آب خنک کاری می شود. از این رو خشک کار کردن موتور موجب افزایش حرارت در آن و سوختن پمپ می شود.
 10. آیا پمپ شناور چاه عمیق تک فاز وجود دارد؟ پمپ های شناور هم به صورت تک فاز و هم به صورت سه فاز در بازار وجود دارند.
 11.  آیا پمپ شناور را می توان به عنوان بوستر پمپ نیز استفاده کرد؟ بله یکی دیگر از کاربرد های پمپ شناور استفاده به عنوان بوستر پمپ برای جبران افت فشار و یا جبران کمبود آبدهی است.

مقالات مرتبط: روش های کاهش صدای پمپ آب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا