عملکردها و اجزای تجهیزات

۷ روش بی صدا کردن موتور برق؛ چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟

دستگاه مکانیکی با عنوان موتور برق، به دلیل داشتن موتور و اگزوز، حین کار و تولید برق، صداهایی به بلندی ۵۰ الی ۸۰ دسی بل تولید می کند. درحقیقت صدای تولیدی توسط موتوربرق ناشی از فعالیت موتور است و بیشتر صدا از اگزوز خارج می شود. میزان آلودگی صوتی که توسط این گروه از مولد های برق تولید می شود هر کاربری را با سوال چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟ مواجه می کند. راه های بسیاری برای بی صدا کردن موتور برق وجود دارد. برای دریافت اطلاعات در خصوص بی صدا کردن موتور برق در ادامه با مجله ی آبیاران همراه باشید.

چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟

در پاسخ به سوال چگونه موتور برق را بی صدا کنیم می توان از ۷ روش بی صدا کردن موتور برق استفاده کرد که در فهرست زیر آمده است:

 1. استفاده از اتاقک سایلنت
 2. نصب صدا خفه کن
 3. تغییر محل قرار گیری موتور برق
 4. استفاده از موتور برق اینورتر دار
 5. تغییر وضعیت سر اگزوز
 6. حذف ارتعاشات ناشی از کارکرد موتور برق
 7. استفاده از دفلکتور یا منحرف کننده صدا

۱.استفاده از اتاقک سایلنت

یکی از روش های ممانعت از انتشار آلودگی صوتی در محیط پیرامون، قرار دادن دستگاه در یک محفظه ای است که دیواره های آن مجهز به فوم عایق صوتی هستند. فوم عایق صوتی تا حد بسیاری مانع از انتشار صوت می شود و آن را جذب می کند. درصورتی که به فوم عایق صدا دسترسی ندارید می‌توانید از اتاقک های چوبی استفاده کنید.

از اتاقک سایلنت استفاده کنید

باکس های چوبی در مقایسه با اتاقک سایلنت مجهز به فوم، توان کمتری در جذب صدا دارند اما می توانند تا حد قابل قبولی مانع از انتشار صوت شوند.

۲.نصب صدا خفه کن در اگزوز

صدا خفه کن اگزوز برای بی صدا کردن یا کاهش صدای تولیدی موتور برق استفاده می شود. کاربر می تواند با خرید صداخفه کن برای اگزوز یک موتور برق و نصب آن به میزان قابل توجهی با کم کردن گاز خروجی از دستگاه صدای آن را کمتر کند.

از صدا خفه کن برای بی صدا کردن موتور برق استفاده کنید

صدا خفه کن روی دهانه ی خروجی اگزوز نصب می شود و به مقدار ناچیزی مانع از خروج گاز و صدای تولیدی می شود. البته بهتر است بدانید که با استفاده از صدا خفه کن، تا حدی میزان مصرف سوخت موتور برق افزایش پیدا می کند.

۳.محل قرارگیری موتور برق

سومین روشی که می تواند جواب سوال «چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟» باشد، قرار دادن موتور در محلی دور از اسکان کاربر است. درصورتی که به هر دلیلی امکان استفاده از صدا خفه کن یا اتاقک سایلنت ندارید بهتر است برای کم کردن صدای موتور برق آن را تا فاصله ی مناسب از محل اسکان خود قرار دهید.

محل مناسب موتور برق

۴.استفاده از موتور برق اینورتری

در پاسخ به سوال چگونه موتور برق را بی صدا کنیم باید بدانید که امکان بی صدا کردن آن به طوری که هیچ صدایی از دستگاه خارج نشود عملا غیرممکن است. مگر آن که تمامی موارد گفته شده را رعایت کنید و از موتور برق بی صدا استفاده کنید. منظور از موتور برق بی صدا، همان اینورتردار ها هستند که ظاهری متفاوت نسبت به سایرین دارند.

استفاده از موتوربرق اینورتردار

یکی دیگر از انواع موتور برق بی صدا، دستگاه هایی هستند که به صورت کیفی طراحی شده اند. موتور برق کیفی به دلیل داشتن پوشش پلاستیکی مقاوم در اطراف موتور و ژنراتور خود، تا حد بسیاری صدای کمتری تولید می کند. برای مثال موتور برق اینورتر هیوندای ۳.۵ کیلووات مدل HG3550 یکی از دستگاه هایی است که به مقدار قابل توجهی صدای کم در حد ۵۸ دسی بل تولید می کند. برای مشاهده مشخصات می توانید کلیک کنید.

۵.تغییر حالت اگزوز در موتور برق

ساده ترین جواب برای سوال چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟، تغییر دادن وضعیت قرارگیری اگزوز موتور برق است. برای این کار نیاز است تا خارجی ترین بخش اگزوز را به طوری که امکان تغییر وضعیت برای آن وجود داشته باشد بچرخانید. با این روش امواج صدا را به جهت دیگری منتقل می کنید که ممکن است تا حدی برایتان کارساز باشد.

اکثر دستگاه های مولد برق پرتابل مانند موتور برق که به صورت استاندارد طراحی شده اند لوله ی اگزوز به صورت افقی دارند. با تغییر وضعیت آن ها از حالت افقی به عمودی، امواج صوت به سمت بالا هدایت می شوند و این امر به صورت قابل توجهی صدای آن را می کاهد.

۶.ارتعاشات دستگاه را کم کنید

بررسی سطح و محل قرار گیری موتور برق به این معنی است که سطحی که موتور برق را بر روی آن قرار می دهید باید سخت و محکم باشد. با این کار، موتور برق تا حد ممکن دچار ارتعاش نمی شود و در نتیجه صدایی از بابت اتعاش ایجاد نمی شود.

۷.منحرف کننده صدا را فراموش نکنید

دفلکتور یا همان منحرف کننده امواج صوتی، وسیله است که جهت انتقال امواج صوتی را تغییر می دهد. از آنجایی که صوت نیز جهت دارد و می توان آن را کنترل کرد، کاربر می تواند به جای استفاده از کاهش دهنده ی صدا، از دفلکتور استفاده کند.

چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟

با مطالعه ی این مقاله به خوبی می توانید به پاسخ سوال چگونه موتور برق را بی صدا کنیم؟ برسید. اگر روش های جدیدی برای بی صدا کردن موتور برق با استفاده از تجهیزات وجود دارد با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر. ممنون از مقاله ی خوبتون. کاش روش استفاده از آب رو هم برای بی صدا کردن موتور برق توضیح بدید. هیچ جا کامل ننوشته من میخواستم استفاده کنم ولی نتونستم.

  1. سلام بزرگوار ممنون از نظر خوبتون. حتما این مورد رو هم در نظر می گیریم و در آینده ای نزدیک توضیحات مربوط به موضوع مورد نظرتون رو فراهم می کنیم.

 2. سلام و عرض ادب و احترام وقتتون بخیر
  میخواستم بپرسم این قطعه صدا خفه کن واقعا کارایی داره در کم کردن صدای موتوربرق؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا