عملکردها و اجزای تجهیزات

معرفی اجزای پنل موتور برق جنسیس

راهنمای استفاده از اجزای پنل موتور برق جنسیس

راهنمای استفاده از اجزای پنل موتور برق جنسیس و دانستن نقش هر بخش منجر به تسهیل استفاده از دستگاه می شود. جهت راحتی کاربر در استفاده از دستگاه و اطلاع از ارورها، نیاز است تا با اجزای پنل موتور برق جنسیس آشنا شوید. پنل موتور برق جنسیس شامل کلید ها و فیوزهای مختلفی است و علاوه بر آن، امکاناتی مانند ATS و Oil Lamp Alert را دارد.

موتور برق جنسیس نیز همانند هر موتور برق دیگری دارای پنل نمایش است. این پنل از اجزا و قطعات بسیاری تشکیل شده است که هر کدام برای به انجام رساندن عملی خاص یا نمایش اطلاعات خاصی استفاده می شوند.

هرکدام از مدل های موتور برق جنسیس، آپشن های منحصربه فردی دارد. عمده تفاوت میان پنل ها، محل قرارگیری کلیدها و تعداد آن هاست. در این مقاله جهت آشنایی شما با اجزای پنل موتور برق جنسیس مدل BS9500 را مورد بررسی قرار می دهیم.

اجزای تشکیل دهنده پنل موتور برق جنسیس

پنل موتور برق جنسیس شامل امکانات ویژه ای است که در فهرست زیر آمده است:

  • کلید قطع کن
  • پورت ac
  • پورت ac با آمپر کمتر
  • پورت dc
  • قطع کن dc
  • پورت ATS
  • نمایشکر ساعات کاکرد دستگاه
  • کلید استارت
  • چراغ افت میزان روغن موتور
  • سیم ارت

پنل موتور برق جنسیس

کلید circuit breaker

نقش اصلی کلید قطع کن یا همان Circuit breaker، قطع اتصال در مدار است آن هم زمانی که موتور برق تحت بار اضافی قرار می گیرد یا با اتصال کوتاه مواجه می شود.

برای موتور برق جنسیس دو نوع قطع کن تعبیه شده است که برای پورت ac و dc به کار می رود.

پورت AC

ac یا همان جریان متناوب از مهم ترین بخش های موتور برق است که برای تامین برق دستگاه ها استفاده می شود. از نظر ظاهری به گونه ای است که می توان از دو شاخه یا یک آداپتور برای تحت لود قرار دادن دستگاه ها از آن استفاده کرد.

در موتور برق جنسیس معمولا بیش از ۱ نوع خروجی ac تعبیه می شود که هر کدام آمپر به خصوص خود را برحسب توان دستگاه ارائه می کنند. بیشتر بودن تعداد پورت های ac، به کاربر این امکان را می دهد تا در آن واحد، چندین دستگاه را از طریق آداپتور یا دوشاخه به پریز متصل کند.

پورت DC

طراحی برخی از مدل های موتور برق به گونه ای است که جایگاه DC دارند و از آن برای شارژ کردن باتری و دستگاه های باتری دار مانند باتری خودروها استفاده می شود. پورت DC یا همان جریان مستقیم از دو کلید کنتاکت تشکیل شده است که به صورت پیچی ساخته شده است و از طریق پیچیدن سیم به دور قطب منفی و مثبت پورت DC امکان شارژ کردن انواع باتری ۱۲ ولتی برای کاربر فراهم می شود.

جایگاه ac و dc در موتور برق

جایگاه ATS در موتور برق جنسیس

از این جایگاه برای اتصال سیمی میان موتور برق و تابلو کنترل استفاده می شود. درصورتی که شیر بنزین باز باشد و اتصال از طریق جایگاه ATS برقرار باشد امکان روشن شدن خودکار و اتوماتیک موتور برق در مواجهه با قطعی ناگهانی برق وجود دارد.

تصور کنید که حوزه ی فعالیت شما بسیار حساس است و ممکن است قطعی ناگهانی برق خسارات جبران ناپذیری برای شما به وجود بیاورد. به همین دلیل نباید بیش تر از چند دقیقه در معرض قطعی برق قرار گیرید. از این رو، یک موتور برق مجهز به پورت ATS، به داد شما می رسد. تابلو کنترل به هنگام قطع شدن برق به صورت ناگهانی، به موتور برق دستور روشن شدن را می دهد و دستگاه شروع به کار می کند.

این دستور از طریق اتصال فیزیکی میان تابلو برق و موتوربرق اعمال می شود. تابلو برق نیز از طریق اتصال به شبکه اصلی برق ساختمان، در صورت رفتن برق، دستورات لازم را برای روشن شدن موتور برق اعمال می کند.

نمایشگر موتور برق جنسیس

در حالت کلی یکی از دو نوع نمایشگر (دیجیتالی و عقربه ای) بر روی موتور برق توسط کارخانه ی تولید کننده نصب می شود. نمایشگرهای دیجیتالی امکان نمایش چندین نوع اطلاعات اعم از ساعات کارکرد دستگاه، در بیشتر مواقع ولتاژ دستگاه و همچنین فرکانس را دارند برای تغییر نمایش وضعیت از دکمه ی کوچک در پایین نمایشگر VFT استفاده می شود.

کلید استارت در موتور برق جنسیس

برای روشن کردن و راه اندازی موتور برق جنسیس مدل BS9500 (که تصویر آن برای توضیح به اشتراک گذاشته شده است)، از سه گزینه ریموت، کلید استارت و هندل می توان استفاده کرد. کلید استارت موتور برق دارای سه وضعیت OFF، ON و استارت است. در وضعیت OFF، دستگاه کاملا خاموش است و هیچ الکتریسیته ای تولید نمی کند. در وضعیت ON دستگاه آماده ی راه اندازی با استفاده از استارت یا ریموت کنترل می شود.

در حالت سوم یا همان استارت، استارتر دستگاه شروع به کار کرده و موتور روشن می شود. پس از روشن کردن دستگاه با چرخاندن کلید و روشن شدن موتور، می توانید دکمه ی قطع کن را در حالت ON قرار دهید تا جریان در مدار خروجی قرار بگیرد.

کلید استارت در موتور برق جنسیس

چراغ افت میزان روغن موتور

چراغ افت روغن یا oil alert lamp، یکی از مهم ترین بخش های موتور برق محسوب می شود. از آنجایی که احتمال دارد به هر دلیلی میزان روغن موتور به موقع بررسی نشود، جهت جلوگیری از آسیب رسانی به موتور، به هنگام پایین آمدن سطح روغن موتور، چراغ هشدار روشن می شود و کاربر را از وضعیت مربوطه آگاه می سازد. این ویژگی در تمامی مدل های موتور برق جنسیس وجود ندارد.

سیم ارت در موتور برق

اگر تا به امروز با حوزه برق و جریان الکتریسیته سرو کار داشته اید ممکن است نام سیم «ارت» یا همان «سیم اتصال به زمین» به گوشتان خورده باشد. نام سیم ارت برگرفته از “Earth” است و در بیشتر لوازم الکتریکی وجود دارد و آن را با کمک یک خروجی به زمین متصل می کنند تا جریان بار الکتریکی اضافی را به زمین منتقل کند. وظیفه ی اصلی سیم ارت یا همان اتصال به زمین، حفاظت از جان انسان در برابر خطر برق گرفتگی است.

نتیجه گیری

پنل موتور برق جنسیس با اجزای متنوع و کلیدی از جمله کلید قطع کن، پورت‌های AC و DC، پورت AC با آمپر کمتر، قطع کن DC، پورت ATS، نمایشکر ساعات کارکرد دستگاه، کلید استارت، چراغ افت میزان روغن موتور، و سیم ارت، از اهمیت بسیاری در عملکرد و ایمنی موتور برق برخوردار است. این اجزا به کاربر امکان مانیتورینگ و کنترل دقیق بر روی عملکرد دستگاه را می‌دهند، همچنین اطلاعات مفیدی در مورد وضعیت موتور و مصرف برق ارائه می‌دهند. این پنل از اهمیت بسیاری در بهبود بهره‌وری و ایمنی موتور برق برخوردار بوده و در اجرای کارهای مختلف صنعتی و تجاری نقش کلیدی ایفا می‌نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا