عملکردها و اجزای تجهیزات

چرا موتور برق خاموش میشود؟ علل خاموش شدن موتور برق

علل خاموش شدن ناگهانی موتور برق

علل خاموش شدن موتور برق و راهکارهای حل آن: هر دستگاهی که برق تولید یا مصرف می کند و از قطعات مختلفی تشکیل شده است، ممکن است دچار مشکلات جزئی و پیش پا افتاده شود. در برخی از موارد شاهدیم یک موتور برق حین کار به صورت ناگهانی خاموش می شود. ممکن است در ابتدا کاربر تصور کند که موتور برق سوخته است یا دچار خرابی قطعه ای خاص شده است. اغلب اوقات خاموش شدن موتور برق به صورت ناگهانی ناشی از اختلال های جزئی است. بنابراین در ادامه به پاسخ سوال «چرا موتور برق خاموش میشود؟» می رویم.

خاموش شدن خودکار موتور برق و علل آن

خاموش شدن موتور برق آن هم به صورت ناگهانی، علت های متعددی می تواند داشته باشد. نباید به هنگام رو به رو شدن با خاموش شدن موتور برق، دچار نگرانی شویم چرا که بیشتر اوقات ایرادات بسیار جزئی منجر به بروز این اتفاقات می شوند.

دریافت اضافه بار بیش از توان موتور برق (اورلود)

یکی از عللی که می تواند منجر به خاموش شدن موتور برق به صورت ناگهانی شود، زیر بار قرار دادن موتور برق بیش از توان آن است. اگر برای دریافت برق بیشتر، توان موتور برق را در نظر نگیرید؛ برای جلوگیری از سوختن، موتور برق خاموش می شود. اورلود شدن موتور برق زمانی اتفاق می افتد که کاربر میزان برق مصرفی خود را به درستی محاسبه نکند و از موتور برق، انتظار بار بیشتری داشته باشد.

خاموش شدن موتور برق

قطع اتصال میان باتری و شمع موتور برق

گاها ممکن است کابل رابط میان باتری و شمع به دلایل نامعلوم قطع شود. عدم برقراری ارتباط میان این دو قطعه منجر می شود تا موتور برق به صورت ناگهانی و خود به خود خاموش شود. در این صورت می توانید با بررسی این قسمت، اتصال را مجددا برقرار کنید. در صورت برقراری اتصال میان این دو قطعه، باتری می تواند برق مورد نیاز برای جرقه ی شمع را تامین کند تا موتور برق مجدد روشن شود.

مقالات بیشتر: تفاوت موتورهای OHC و OHV

کیفیت روغن و میزان آن

سومین دلیلی که می تواند عامل خاموش شدن ناگهانی موتور برق باشد، افت میزان روغن است. درصورتی که میزان روغن یک موتور برق به پایین ترین حد خود برسد، دستگاه خاموش می شود. این قابلیت مانع از خرابی موتور برق می شود و در زمان مواجهه با این افت، موتور برق خاموش می شود. قبلا در رابطه با مخزن روغن موتور برق و گیج آن در مقاله نصب و راه اندازی موتور برق صحبت کرده بودیم. برای آشنایی با گیج روغن موتور کلیک کنید.

 

منظور از کیفیت روغن موتور، غلظت و گرانروی آن است. باید در خرید روغن موتور به این نکته توجه کنید که روغن بیش از حد روان و بی کیفیت نباشد. گرانروی خیلی کم روغن موتور منجر می شود تا حالت شل و بسیار رقیق داشته باشد. از طرف دیگر، بالا بودن بیش از حد گرانروی، یعنی غلظت بالای روغن نیز مخرب است. اگر روغن حالت سفت و بسیار غلیظ داشته باشد عملکرد موتور برق به خصوص در هوای سرد دچار اختلال می شود.

کیفیت و میزان روغن موتور در راه اندازی موتور برق

تمام شدن سوخت و بسته بودن شیر سوخت

ساده ترین و پیش پا افتاده ترین دلیلی که منجر می شود یک موتور برق به صورت خود به خود خاموش شود، تمام شدن سوخت آن است. ممکن است کاربر میزان سوخت دستگاه را فراموش کند و با خاموش شدن دستگاه مواجه شود. برای جلوگیری از این اتفاق، همیشه پیش از روشن کردن دستگاه، میزان سوخت باک را بررسی کنید تا از خاموش شدن موتور برق، آن هم به صورت ناگهانی جلوگیری کنید.

بسته بودن شیر سوخت، مانع از ورود سوخت به کاربراتور می شود. برای اطمینان از باز بودن شیر سوخت، شلنگ شیر سوخت را خارج کنید و از جریان سوخت مطمئن شوید.

نتیجه گیری

علل مختلفی ممکن است باعث خاموش شدن یک موتور برق شوند. اولین علت می‌تواند دریافت اضافه بار بیش از توان موتور (اورلود) باشد که موجب افت ولتاژ و در نتیجه خاموشی موتور می‌شود. همچنین، قطع اتصال میان باتری و شمع موتور برق نیز می‌تواند به عنوان یک دلیل دیگر مطرح شود؛ زیرا این اتصالات اگر قطع شوند، جریان الکتریکی به موتور منتقل نمی‌شود.

کیفیت روغن و میزان آن نیز اهمیت دارد؛ روغن نامناسب یا میزان ناکافی ممکن است باعث ایجاد مشکلات در سیستم روانکاری موتور شده و در نتیجه موتور خاموش شود. همچنین، تمام شدن سوخت و یا بسته بودن شیر سوخت نیز موارد دیگری هستند که ممکن است باعث خاموشی موتور برق شوند؛ زیرا بدون سوخت، موتور قادر به کار کردن نخواهد بود. در نتیجه، نگهداری منظم و اجرای مراقبت‌های لازم از این جوانب می‌تواند از خاموش شدن غیرمنتظره موتور برق جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. سلام موتور برق دارم در باغ استفاده می کنم ولی اخیرا روشن نمیشه علتش چی میتونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا