محاسبات و دانش فنی

نحوۀ محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور

هنگام خرید دیزل ژنراتور یکی از اساسی ترین موارد محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور است و از آن جایی که بیشتر خریداران ژنراتور های دیزلی افراد عادی و غیر متخصص می باشند؛ انتخاب دیزل ژنراتور مسئله ای سخت برای آن ها شده است. مهم ترین دلیل برای محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور این است که اگر دیزل ژنراتور را حتی کمی پایین تر از ظرفیت لازم انتخاب کنید شاید اصلا به درد مصرف مورد نیاز شما نخورد.

از طرفی هم اگر دیزل ژنراتور را بالاتر انتخاب کنیم هزینه خیلی زیادی کرده ایم و هزینه تعمیر و نگهداری و تامین سوخت آن بالاتر خواهد بود.

محاسبه توان مصرفی دیزل ژنراتور چگونه است؟

برای آسانی کار باید ببینیم که در یک خانه یا کارخانه و یا یک واحد تولیدی و یا هر جای دیگر چه مقدار لوازم برقی داریم که می خواهیم توسط دیزل ژنراتور کار کند. مگر آنکه در آن نقطه کلا برق وجود نداشته باشد مثل معادن سنگ و پاسگاه های مرزی و غیره.

زمانی که لوازم برقی مورد استفاده را لیست کردیم، در مرحله بعد میزان برق مصرفی آن ها را با هم جمع می کنیم توجه داشته باشید که هنگامی که موارد را با هم جمع می کنیم همه با یک واحد باشند. همگی براساس آمپر یا همگی وات یا کیلو وات یا کاوا.

برق سه فاز و تک فاز بودن دستگاه ها را هم از هم جدا می کنیم جهت تبدیل همه واحد ها به یک واحد از فرمول های زیر استفاده می کنیم.

 • کیلو وات تک فاز ضربدر ۴/۴ دهم می شود آمپر تک فاز
 • اسب بخار ضربدر ۰.۷۳۶ میشود کیلو وات
 • کیلو وات سه فاز ضربدر ۱.۸ میشود آمپر سه فاز
 • کاوا ضربدر ۰.۸ میشود کیلووات.

چرا انتخاب اندازه مناسب ژنراتور اهمیت دارد؟

 • انتخاب اندازه مناسب ژنراتور به دلایلی مانند:
 • عدم وجود خطاهای سیستمی غیر منتظره
 • عدم وجود خاموشی ناشی از اضافه بار ظرفیت
 • افزایش طول عمر ژنراتور
 • عملکرد تضمینی؛ افزایش طول عمر ژنراتور
 • تعمیر و نگهداری آسان تر و بدون دردسر
 • ایمنی مطمئن شخصی
 • افزایش طول عمر سیستم
 • احتمال بسیار کم آسیب دیدگی وسایل اهمیت زیادی دارند و باید حتما اندازه ژنراتور مناسب مکان مورد نظر باشد.

حداکثر از چه توانی در دیزل ژنراتور می توان استفاده کرد؟

ژنراتور های گازوئیلی توان بازدهی از ۵۰ تا ۹۰ درصد توان کلی خود را دارن، ولی در حالت کلی هیچ دستگاهی کشش بار بیش از حد را ندارد زیرا باعث فرسودگی آن می شود. بردن ژنراتور زیر بار خیلی سبک هم ایراداتی دارد.

انواع توان دیزل ژنراتور ها کدامند؟

با توجه به پیشرفت های چشمگیر مهندسی برق، ژنراتور گازوئیلی در سطح وسیعی پیشرفت داشته و در اندازه های متنوع و با کاربرد های مختلفی در دسترس می باشند.

ژنراتورهای دیزلی با ظرفیت های ۵ کیلو وات الی ۵۰ کیلو وات برای مصارف خانگی در بازار به راحتی در دسترس هستند. در حالی که دیزل ژنراتور صنعتی با توان ۵۰ کیلو وات الی ۳ مگاوات به صورت ثابت یا موبایل عرضه می شود.

ژنراتورهای گازوئیلی صنعتی اکثرا در مراکز بیمارستانی، ساختمان سازی، و راه سازی، کشاورزی، مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین در استخراج معادن استفاده می شود.

دیزل ژنراتور و میزان کیلو وات

بسیاری از افراد بر این باور هستند که ژنراتور گازوئیلی با قدرت کمتر برای مصارف برق اضطراری مناسب تر است. به این دلیل که این نوع دیزل ژنراتور به صورت پاره وقت و در مواقع قطعی برق مورد استفاده قرار می گیرد.

اما در عمل این گونه نیست و اکثر خریداران ژنراتور دیزلی به این اشتباه دچار می شوند. این اشتباه خریداران بارها باعث خسارت هایی به محصول و هم چنین دستگاه های متصل به آن شده است. از این رو باید میزان بار در مواقع قطع جریان برق را مد نظر گرفت و متناسب با آن محصول مورد نیاز را انتخاب کرد.

نکات مهم در انتخاب و خرید دیزل ژنراتور و نحوه اندازه گیری کاوا و کیلو وات

یکی از مهم ترین و حساس ترین تصمیمات مسئولان واحد فنی برای تامین برق تاسیسات خود انتخاب مناسب یک ژنراتور گازوئیلی می باشد، چون در صورت عدم انتخاب مناسب یک مولد برق همانند ژنراتور دیزلی می تواند خسارت های جبران ناپذیری برای پروژه ها در پی دارد.

یکی از دغدغه ها در انتخاب یک دیزل ژنراتور نوع کاربرد آن ها است به عنوان مثال:

 • تک فاز یا سه فاز بودن
 • دیزل ژنراتور برای مصارف روشنایی یا جوشکاری
 • میزان توان کیلو وات kw و کاوا KVA
 • نوع کاربری تامین برق اضطراری یا دائمی

از این رو شما باید برای انتخاب دقیق یک دیزل ژنراتور موارد مهمی را در ذهن بسپارید. مقاله نکات ایمنی در دیزل ژنراتور می تواند به شما کمک زیادی بکند.

ژنراتوری انتخاب کنید که کمی از توان مصرفی شما بالاتر باشد

به ۳ دلیل بهتر است تا ژنراتوری بالاتر از توان مورد نیاز خود را انتخاب کنید:

 1. همیشه بهتر است تا مقدار کمی وات اضافی داشته باشید، به این علت که اگر بعدا افزایش ناگهانی در توان مصرفی شما اتفاق افتاد، ژنراتور شما خاموش نشود.
 2. استفاده از تمام توان یک ژنراتور باعث کوتاه شدن عمر آن می شود.
 3. استفاده ۱۰۰ درصدی توان یک ژنراتور باعث تولید سر و صدای بیشتری نسبت به حالت های دیگر می شود و این باعث تولید آلودگی صوتی می شود.

چرا توان مناسب ژنراتور مهم است؟

جدا از روشن کردن وسایل برقی، بعضی از دستگاه ها مثل: سیستم های اطفاء حریق، دزدگیرها، دوربین های مدار بسته، دستگاه های مرتبط با جان انسان باید همیشه و بدون وقفه روشن باشند و انتخاب غلط یک ژنراتور باعث ایجاد آسیب جبران ناپذیر میشود.

جمع بندی

 • در هنگام خرید دیزل ژنراتور باید حتما به ظرفیت توان دیزل توجه کنید که توان مصرفی ژنراتور از توان مصرفی شما بیشتر باشد تا باعث فرسوده شدن سریع دستگاه نشود و همچنین باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند تولید صدای بالا به دلیلی فشار بر روی موتور هم نشود.
 • با محاسبه توان مصرفی هود می توانید بهترین دیزل ژنراتور را خریداری کنید و با خیال راحت از آن استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا