نصب و راه‌اندازی

مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور

آموزش پلاک خوانی ، اطلاعات پلاک و مشخصات فنی روی موتور دیزل ژنراتور ها- طریقه تشخیص مدل موتور از روی پلاک آن - مفهوم لیبل های ژنراتور.

اطلاعات پلاک و مشخصات فنی موتور ژنراتور

تمام تولیدکنندگان دیزل ژنراتور نیاز به نصب برچسب های ایمنی در مناطق حساس دارند. علاوه بر این، پلاک ها اطلاعاتی در مورد موتور دیزل، آلترناتور و کانوپی میدهند. پلاک های ژنراتور را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:

 • پلاک های اطلاعات – شامل پلاک اطلاعات موتور و پلاک ژنراتور. این پلاک ها مشخصات موتور و آلترناتور را ارائه می کنند. این داده ها هنگام عیب یابی ژنراتور و خرید قطعات مورد نیاز است.
 • پلاک های احتیاط – پلاک های احتیاط به طور کلی رنگ زرد هستند. وقتی برچسب های احتیاطی دنبال نمی شوند، منجر به آسیب تجهیزات میشود. بسیاری از پلاک ها با برچسب خطر یا برچسب هشدار دهنده ارتباط دارند.
 • پلاک های هشدار دهنده / خطر – پلاک های هشدار دهنده و خطرناک معمولا رنگ قرمز دارند. اگر از دستورالعمل های مربوط به برچسب ها پیروی نشود، به آسیب های دستگاه و آسیب های شخصی و مرگ می تواند منجر شود.

مشخصات فنی دیزل ژنراتور پرکینز

هر سازنده ای پلاک خود را در مکان های مناسب برای کمک به عملیات، عیب یابی و تعمیر و نگهداری قرار می دهد . پس از این پلاک ها به شما کمک می کند تا یک عملکرد طولانی و قابل اعتماد از دیزل ژنراتور خود را تأمین کنید. این مقاله هر نوع پلاک را تعریف می کند. و یک تعریف کوتاه از محتویات آن را ارائه می دهد. در صورتی که سوالی دارید، همیشه با سازنده ژنراتور یا افراد ماهر در سرویس و تامین دیزل مشورت کنید. پلاک اطلاعات دیزل ژنراتورها به دو سیستم اساسی تقسیم می شوند:

 1. پلاک موتور دیزل – اطلاعات مربوط به موتور را فراهم می کند. اطلاعات ارائه شده هر سازنده متفاوت است.
 2. پلاک ژنراتور – اطلاعات مربوط به اتصالات ژنراتور را فراهم می کند.

خواندن اطلاعات مشخصات پلاک ژنراتور

هنگامی که سازنده موتور ساخت و آزمایش موتور را تکمیل می کند، یک پلاک اطلاعات به موتور متصل می شود. این برچسب ها معمولا به نام پلاک موتور نامیده می شوند. این اطلاعات استفاده نامطلوب موتور را مشخص می کند. و اطلاعاتی را فراهم می کند که به تکنسین اجازه می دهد تا کتابچه راهنمای فنی مناسب برای نگهداری و رفع عیب موتور را انتخاب کند. پلاک های داده موتور کامینز ، پرکینز و کاترپیلار در این مقاله به عنوان مثال آورده شده است.

 پلاک خوانی دیزل ژنراتور ها

پلاک موتور ژنراتور کامینز
پلاک ها و اطلاعات به راحتی در محل مناسب قابل روئیت میباشند. اگر پلاک در موتور شما گم شده باشد یا آن را پیدا نکردید، با Cummins Customer Assistance یا آسانس ژنراتور تماس بگیرید.

مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور

پلاک مشخصات دیزل ژنراتور

شکل فوق به بخش های زیر تقسیم می شود:

۱- شناسایی تولید کننده – محل دفتر مرکزی شرکت و اطلاعات تماس.
۲- شناسه موتور – موتور سری QSK60 سری صنعتی است.
۳- پلاک موتور – جدا شده در جدولهای زیر:

 • ۲۲۵۰ ترمز اسب بخار (BHP) و تبدیل به (۱۶۷۸ کیلو وات) در ۱۸۰۰ دور در دقیقه. BHP قدرت مفید موتور با اندازه گیری نیروی مورد نیاز برای ترمز موتور است.
 • ۷۲۵۸ پوند گشتاور. این را می توان به عنوان نیروی چرخشی تعریف کرد. که لازم است یک پوند فاصله از یک فوت در اطراف محور را در شعاع یک فوت حرکت دهد (چگونه نیروی چرخش یک موتور اندازه گیری می شود).
 • شماره پیکربندی اطلاعات مربوط به نحوه نصب موتور را ارائه می دهد.
 • لیست قطعات کنترل (CPL) مرجع داخلی برای قطعات جایگزین موتور است.
 • بازبینی- تاریخ نرم افزار و طریقه ارتباط با موتور الکترونیکی.

۴- جابجایی موتور و آسپیراسیون (هواخور) – جدا شده در زمینه های زیر:
حجم جابجایی موتور۳.۶۶۱ اینچ مکعب (۶۰ L)- حجم جابجایی موتور مقداری است که همه سیلندرها می توانند در ترکیب نگه داشته شوند(hold in combination).

 • تنفس موتور – روش هوا دهی به موتور ارائه می شود. این موتور از سیستم توربو شارژر دو مرحله ای استفاده می کند. سیستم هوای ورودی دارای اینترکولر و افتر کولر است. سیستم های توربو شارژر دو مرحله ای شامل یک توربو شارژر کم فشار و یک توربو شارژر با فشار بالا است.
 • سوخت و انتشار دود تفکیک شده در زمینه های زیر:
  • نسبت فشرده سازی ۱۴.۵: ۱ – نسبت فشرده سازی به عنوان حداکثر به حداقل حجم در سیلندر در یک موتور احتراق داخلی دیزلی تعریف می شود.
  • سیستم سوخت Cummins MCRS – سیستم ماژولار Common Rail جدیدترین سیستم سوخت با فشار بالا است.
  • صدور گواهینامه – صدور گواهینامه سطح۲ EPA میزان انتشار

 عکس پلاک موتور دیزل

پلاک موتور کاترپیلار

برچسب موتور کاترپیلار
برچسب موتور کاترپیلار

شکل ۲- پلاک موتور ژنراتور کاترپیلار

اگر پلاک اطلاعات موتور شما گم شده باشد یا آن را پیدا نکنید، با نگهداری و پشتیبانی Caterpillar (آسان ژنراتور) تماس بگیرید. در تعمیر و نگهداری کاترپیلار مراقب آن باشید. پلاک موتور ژنراتور (شکل ۲) به بخش های زیر تقسیم می شود:

 1. شماره مدل – موتور را با عنوان Caterpillar C175-20 شناسایی می کنند.
 2. تولید کننده – موتور توسط شرکت کاترپیلار ساخته شده است. عبارات مختلف و حق ثبت نام
 3. شماره شناسایی محصول – CATC1752HBXR01224. این نشان می دهد که موتور CAT C17520 است. HBXR01224 بخش  تولیدی این شماره است. این شماره ، شماره مورد استفاده در هنگام درخواست خدمات یا سفارش قطعات است.
 4. محل تولید کننده – دفتر مرکزی شرکت و محل تولید اطلاعات محل کار.

خواندن مشخصات پلاک ژنراتور کاترپیلار
هنگامی که سازنده ژنراتور ساخت و آزمایش ژنراتور را تکمیل می کند، پلاک اطلاعات به آن متصل می کند. این پلاک ، اطلاعات ژنراتور را فراهم می کند. علاوه بر این، اطلاعات اساسی در مورد موتور که به تکنسین اجازه می دهد تا کتابچه راهنمای فنی مناسب برای حفظ و تشخیص ژنراتور را انتخاب کند. پلاک اطلاعات Cummins / Onan و کاترپیلار برجسته هستند.

مجموعه برچسب های ژنراتورهای Cummins / Onan
Cummins – Onan پلاک ژنراتور

شکل ۳ مجموعه پلاک های ژنراتورهای Cummins / Onan

پلاک های اطلاعات ژنراتور در مکان قابل مشاهده آسان نصب می شوند. این برچسب ها معمولا به عنوان پلاک های موتور نامیده می شوند. اگر نام پلاک یا برچسب ژنراتور شما از بین رفته باشد یا آن را پیدا نکنید، با Cummins Customer Assistance یا آسان ژنراتور تماس بگیرید.

پلاک ژنراتور (شکل ۳) به بخش های زیر تقسیم می شود:

 1.  اطلاعات عملکرد ژنراتور به این شرح است: ۲۴ VDC باتری مورد نیاز برای نرم افزار ژنراتور. سرعت چرخش ژنراتور ۱۸۰۰ دور در دقیقه است. ژنراتور به عنوان  آماده به کار (standby) شناخته می شود.
 2. مشخصات فنی ژنراتور : فرکانس ۶۰ هزاره است. فقط برای حالت امرجنسی یا اضطاری (بسیاری از ژنراتورها جزئیات عملکرد دائم کار و استندبای را در اینجا نشان می دهند). سه فاز با توان ۱۲۵۰ کیلو وات (۱۵۶۲.۵KVA) با کسینوس فی ۰.۸ .
 3. اطلاعات تولید کننده – این شامل محل تولید، مدل ژنراتور و شماره سریال است.
 4. اطلاعات اتصال – تقسیم به دو ستون  VOLTS و AMPS. تغییر آمپر در ولتاژهای کاری مختلف. شماره سیم کشی برای عیب یابی و گزینه های اتصال.

پلاک خوانی ژنراتور

آموزش پلاک خوانی ژنراتور های کاترپیلار

مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور
مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور

شکل ۴- پلاک ژنراتور کاترپیلار

اگر برچسب اطلاعات در موتور شما گم شده باشد یا آن را پیدا نکنید، با نگهداری و پشتیبانی Caterpillar یا آسان ژنراتور تماس بگیرید. اطلاعات پلاک ژنراتور (شکل ۴) به بخش های زیر تقسیم می شود:

 1. تولید کننده و توضیحات – ژنراتورهای کاترپیلار
 2. مشخصات فنی ژنراتور: مدل موتور ۳۵۰۸ ساخته شده در سال ۲۰۰۲ است. ۱۲۵۰kva و  ۱۰۰۰ کیلو وات (قدرت خروجی) فاکتور قدرت ۰.۸ (کسینوس فی-pf) در ۶۰ هرتز. دارای رتبه بندی توان برای استفاده بصورت اضطراری.
 3. اطلاعات پلاک ژنراتور: ژنراتور ۳ فاز ۶ سیم، که توسط تکنسین ها می تواند در دلتا (wye) و یا مجموعه های موازی (سری) سیم کشی شود. ژنراتور دارای ۴۸۰ ولت با توان ۱۵۰۴ آمپر است. حداقل نیاز به ۴۳VAC در ۸ آمپر برای سیستم تحریک نیاز دارد. حداقل ۱۸۰۰ دور در دقیقه مورد نیاز ژنراتور است. حداکثر دمای عملیاتی ژنراتور ۲۶۶ درجه فارنهایت (۱۳۰ درجه سانتیگراد) با دمای محیط ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) است.

دارای سیم پیچ عایق کلاس H است. و می تواند در ارتفاع ۳۲۸۰ فوت (۱۰۰۰ متر) فعالیت کند.

 1. شماره سریال ژنراتور برای سفارش قطعات.
شماره سریال ژنراتور برای سفارش قطعات
شماره سریال ژنراتور برای سفارش قطعات

خواندن مشخصات پلاک های احتیاط ژنراتور:

مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور
مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور

شکل ۵ – پلاک های احتیاط ژنراتور

پلاک های اطمینان (شکل ۵) به طور کلی برای شناسایی شیوه هایی که سبب ایجاد آسیب به دیزل ژنراتور یا تجهیزات مرتبط می شود استفاده می شود. و معمولا زرد رنگ میباشند. اغلب پلاک ها در مقدمه به عنوان یک هشدار استفاده می شود. انواع بسیار زیادی پلاک روی ژنراتور وجود دارد، در زیر نمونه هایی از استفاده از این پلاک های موتور ژنراتور آمده است:

 • استارت اتوماتیک ژنراتور – این را می توان در ورودی تابلو برق یا کانوپی قرار داد که از حالت اتوماتیک اطلاع میدهد.
 • تعمیر و نگهداری مورد نیاز – این پلاک برای تعیین الزامات تعمیر و نگهداری ژنراتور و شرایط بازرسی بعدی استفاده می شود. در هر مورد پلاک تغییر کرده است.
 • ژنراتور اضطراری – این می تواند در خارج از محوطه یا درب کانوپی ژنراتور واقع شود.
 • تامین دوگانه برق- این یک برچسب اطلاعاتی است که در نزدیکی یک پلاک هشدار قرار می گیرد. اطلاعات جداسازی یا ایزولاسیون داده می شود.

پلاک های هشدار/خطر دیزل ژنراتور

مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور
مفهوم نوشته ها و لیبل های روی دیزل ژنراتور

شکل ۶- برچسب های هشدار/خطر دیزل ژنراتور

پلاک های هشدار و خطر (شکل ۶) هر دو به عنوان یک برچسب استاندارد در صنعت در نظر گرفته می شوند. پلاک هشدار به رنگ نارنجی و پلاک خطر به رنگ قرمز میباشند. لازم است اطلاعات موجود در پلاک را دنبال کنید. اگر اطلاعات ژنراتور ، موجود در پلاک پیروی نگردد، می تواند باعث آسیب جدی، مرگ و آسیب دیزل ژنراتور شود. در زیر چند نمونه پلاک ژنراتور آمده است:
پلاک خطر منبع تامین برق دوم در تابلو های دارای منبع قدرت دوگانه ظاهر می شود. یک برچسب که مکان هایی را برای تأمین منبع تایین می کند می تواند در هر منطقه ای گنجانده شود. هشدارهای Arc Flash / Shock را می توان در جعبه اتصال ژنراتور قرار داد. این نشان دهنده ولتاژ و فاصله ایمن جهت جلوگیری از قوس الکتریکی میباشد.

 • ولتاژ بالا – در تمام نقاط قابل دسترس است. در سیستم تولید برق قرار دارد که در آن اتصالات برقی با توان بالا وجود دارد.
 • کربن منوکسید – این می تواند در محل اگزوز در ژنراتورهای نصب شده قرار گیرد. در ژنراتورهای قابل حمل مسکونی ، ژنراتور بدون اگزوز مناسب می تواند موجب کشتن افراد شود.
 • Surface یا سطح – واقع در سطوحی است که برای حفاظت اپراتور یا دستگاه نصب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا