تعمیرات و نگهداری

جدول سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

سرویس تعمیر و نگهداری ژنراتورهای دیزلی موضوع بسیار مهمی در عملکرد صحیح یک دیزل ژنراتور برق است، زیرا اگر یک ژنراتور سرویس و نگهداری نشود به سرعت از کار می افتد؛ با سرویس ژنراتور احتمال خرابی آن کمتر می‌شود. هر دیزل ژنراتوری که برای برق اضطراری یا دائم کار مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای برنامه منظم سرویس و نگهداری دوره‌ای باشد.

تنظیم یک برنامه تعمیر و نگهداری ژنراتور برنامه ریزی شده و انجام کلیه تست های مربوطه، کار ژنراتور را تضمین می کند. در صورت عدم انجام بررسی و نگهداری، احتمال خرابی ژنراتور افزایش می یابد.

نکته:
دستورالعمل های این مقاله فقط به‌‌عنوان مرجع است و برای تعیین سرفصل های اصلی یک برنامه نگهداری ژنراتور برنامه ریزی شده است. برنامه تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده را همیشه مطابق با دستورالعمل های سازنده ژنراتور انجام دهید (موجود در کاتالوگ ژنراتور شما). در صورت نیاز به دریافت کاتالوگ ژنراتور بصورت فارسی و انگلیسی با واحد پشتیبانی آبیاران تماس حاصل فرمایید.

مفهوم نگهداری ژنراتور

سرویس و نگهداری ژنراتور

سرویس و نگهداری برنامه ریزی شده ژنراتور می تواند به عنوان انجام خدمات، بازرسی و آزمایش روی ژنراتور تعیین شده در یک محل از پیش تعیین شده تعریف شود. هر برنامه نگهداری ژنراتور باید شامل بازرسی هایی برای وضعیت های زیر باشد:

 • برنامه زمانی یا چرخه تعمیر و نگهداری ژنراتور طبق ساعت کارکرد – بسته به توصیه های سازنده ، چرخه ها را می توان به هفتگی ، ماهانه ، سه ماهه ، نیمه سالانه و سالانه تقسیم کرد.
 • بازرسی های عملیاتی – بازرسی هایی که هنگام کار بر روی ژنراتور انجام می شود. چکاپ اساسی طبق فرم چک لیست نگهداری ژنراتور تعیین می شود.
 • انبار داری ژنراتور- از ژنراتور دیگر نمیخواهید استفاده کنید. طبق کاتالوگ مراحل و شرایط انبارداری ژنراتور مطالعه شود.

مثال: یک ژنراتور قابل حمل کانوپی دار جهت بازرسی و نگهداری انتحاب میشود.

بررسی های بصری:

هشدار: درپوش رادیاتور را از موتور داغ جدا نکنید. صبر کنید تا دمای مایع خنک کننده زیر ۱۲۰ درجه فارنهایت (۵۰ درجه سانتیگراد) قبل از برداشتن درب رادیاتور باشد. پاشش مایع خنک کننده یا بخار می تواند باعث صدمه جدی شود. همچنین ضدیخ بسیار سمی و سرطان زا میباشد.

کلیه دستورالعمل های نگهداری دیزل ژنراتور، طبق یک چک لیست در یک بازه انجام میگردد. سطح خنک کننده و روغن موتور باید در حد نرمال باشد ، اما می تواند آلوده باشد. هنگام انجام بازرسی های تعمیر و نگهداری معمولی ژنراتور موارد زیر را بازرسی کنید:

 • شاخص کمبود هوا – گیج مکانیکی نشانگر وضعیت فیلتر هوا نشان می دهد که هوای مصرفی از هوای ورودی بیشتر است. رنگ قرمز آن به معنای تعویض فیلتر هوا میباشد.گیج فیلتر هوا در مجرای مستقر در محفظه فیلتر هوا قرار دارد. بعد از تعویض فیلتر قابل تنظیم مجدد است.
 • جداکننده سوخت از آب- این فیلتر آب را از سوخت جدا می کند. آب به کاسه پایین منتقل می شود و می تواند از طریق دریچه تخلیه شود. این می تواند نشان دهد که منبع اصلی سوخت آلوده است.
 • خمیر تشخیص آب – برای آزمایش منبع اصلی سوخت استفاده می شود. آنرا روی یک چوب پخش و وارد مخزن کنید. صورتی رنگ بدون آب و هنگام آلوده شدن سوخت با آب ، قرمز می شود. به طور کلی آب در قسمت پایین مخزن قرار می گیرد.
 • روغن در مایع خنک کننده – روغن در دمای محیط بر روی آب رادیاتور شناور است. می تواند پس از کار موتور بصورت شیری ظاهر شود. نشت روغن در سیستم خنک کننده می تواند از واشر سرسیلندر ، بلوک موتور معیوب یا سرسیلندر باشد. نقص در جایی است که فشار روغن بالاتر از فشار خنک کننده است.
 • مایع خنک کننده در روغن – روغن رنگ شیری دارد. عیب می تواند از واشر سرسیلندر ، بلوک موتور یا سرسیلندر باشد. نقص در جایی است که فشار مایع خنک کننده از فشار روغن بیشتر است.

بازرسی ژنراتور

سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

برنامه سرویس و نگهداری ژنراتور: همه تولید کنندگان برنامه های تعمیر و نگهداری را تقسیم بندی شده و توسط یک جدول منتشر می کنند. جدول استاندارد نگهداری در جدول ۱ نشان داده شده است:

سیستم های تولید برق اضطراری آماده به کار باید حداقل دو سرویس تعمیر و نگهداری در سال انجام دهند. نمونه های ذکر شده در زیر:

 • تست بار ژنراتور – ژنراتور برای یک دوره زمانی با استفاده از تستر بانک بار خارجی تحت بار قرار می گیرد.
 • تست اطمینان عملکرد ژنراتور – ژنراتور برای یک دوره زمانی با استفاده از امکانات تحت بار قرار می گیرد.
 • آنالیز سیالات – روغن کاری ، مایع خنک کننده و آنالیز سوخت توسط آزمایشگاه انجام می شود.

همیشه هنگام انجام تعمیر و نگهداری ژنراتور، بازرسی و آزمایش ، دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

بازرسی های ژنراتور در حال کار:

در بازرسی هایی که باید هنگام کار ژنراتور انجام شود ، هر برنامه به بازرسی متفاوتی نیاز دارد. همیشه هنگام طراحی بازرسی هایی که هنگام کار ژنراتور انجام می شود ، از دستورالعمل های سازنده پیروی کنید. و تعمیرات اخیر را در نظر بگیرید.

وضعیت انبار داری (Layup):

سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

هنگامی که یک ژنراتور اضطراری برای مدت زمانی از سرویس خارج می شود، در وضعیت انبارداری قرار می گیرد. برخی از مراحل اساسی برای قرار دادن یک ژنراتور در انبار می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • باتری های ژنراتور را جدا کنید.
 • سیستم سوخت را تخلیه کرده و فیلترهای سوخت را تخلیه کنید.
 • خنک کننده را تخلیه کرده و فیلترهای خنک کننده را تخلیه کنید.
 • تمام درگاه های ورودی و اگزوز را بپوشانید.
 • کلیه اتصالات برقی ژنراتور را قطع کنید.

در صورت ارسال ژنراتور ، تمام مقررات DOT باید رعایت شود. بسته بندی صنعتی توسط بسیاری از شرکت ها ارائه می شود و قابلیت انبارداری طولانی مدت را ارائه می دهد.

دوره زمانی: روزانه (به هنگام بهره برداری)

۱- بررسی و بازدید از دیزل ژنراتور به هنگام کار و اطمینان از عدم وجود صدا و لرزش غیر عادی
۲- بررسی و بازدید و کنترل سیستم خنک کننده سیم پیچ ژنراتور
۳- بررسی و بازدید و کنترل سیستم خنک کننده موتور دیزل
۴- بررسی و بازدید از درجه حرارت آب رادیاتور و اطمینان از عدم افزایش آن از مقدار مجاز طبق دستور العمل و توصیه کارخانه سازنده
۵- بررسی و بازدید از درجه حرارت اگزوز دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش آن از مقدار حداکثر مجاز طبق دستور العمل و توصیه کارخانه سازنده
۶- بررسی و بازدید و کنترل و ثبت لرزش تمام قسمتهای مختلف و تعیین شده دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش آنها از مقادیر مجاز طبق دستورالعمل و توصیه کارخانه سازنده
۷- بررسی و کنترل ولتاژ و جریان خروجی دیزل ژنراتور (هرسه فاز) و اطمینان از متعادل بودن مقادیر
۸- بررسی و کنترل ولتاژ و جریان تحریک ژنراتور و اطمینان از نرمال و عادی بودن مقادیر (متناسب با میزان بار دیزل ژنراتور)
۹- بررسی و کنترل توان اکتیو و راکتیو دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش آنها از مقادیر مجاز (طبق دستورالعمل و توصیه کارخانه سازنده)
۱۰- بررسی و کنترل و بازدید از فرکانس ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش ویا کاهش آن از مقادیر مجاز
۱۱- بررسی و کنترل و بازدید ضریب قدرت ژنراتور و اطمینان از عدم منفی شدن (اثر خازنی) ضریب قدرت در مراحل مختلف باردهی دیزل ژنراتور
۱۲- بررسی و بازدید و اطمینان از باز بودن دمپر جلوی رادیاتور دیزل ژنراتور

دوره زمانی جدول سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

دوره زمانی: هفتگی

۱- بررسی و بازدید روغن موتور دیزل و اطمینان از مناسب بودن کمیت و کیفیت روغن موتور (طبق ساعت کارکرد و دستورالعملهای فنی شرکت سازنده)
۲- بررسی و بازدید از آب رادیاتور و اتصالات آن و اطمینان از کافی بودن سطح آب رادیاتور و عدم وجود نشتی در اتصالات
۳- بررسی و بازدید از مخرن گازوئیل موتور دیزل و اطمینان از پر بودن آنها و عدم وجود نشتی اتصالات مربوطه
۴- بررسی و کنترل و بازدید از عدم گرفتگی سطح رادیاتور موتور دیزل و تمیز نمودن سطح رادیاتور با بلوور یا هوای صنعتی (در صورت نیاز)
۵- بررسی و کنترل و بازدید از عدم نشتی روغن ار قسمتها و قطعات مختلف موتور دیزل
۶- تمیز نمودن کلیه سطوح دیزل ژنراتور بوسیله بلوور یا هوای صنعتی ,پارچه تنظیف ,برس موئی و اطمینان از عدم وجود هر گونه آلودگی
۷- روشن و بکار انداختن دیزل ژنراتور حداقل دوبار در هفنه و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه و کنترل و بازدید از قسمتهای مختلف دیزل ژنراتور و اطمینان از صحت عملکرد کلیه قسمتها
۸- بازدید و بررسی پمپ روغن موتور دیزل ژنراتور و اطمینان از صحت عملکرد آن
۹- بازدید و کنترل و بررسی از وضعیت باطری های ژنراتور و اطمینان از مناسب بودن وضعیت آنها

نگهداری دیزل ژنراتور

دوره زمانی: ماهانه

۱- اندازه گیری مقاومت سیم پیچ استاتور دیزل ژنراتور بوسیله میگر ۱۰۰۰ v و طبق دستور العمل فنی مربوطه
۲- کنترل و بازدید از اتصالات الکتریکی جعبه اتصال کابلهای قدرت دیزل ژنراتور و اطمینان از محکم بودن آنها
۳- کنترل و بازدید و بررسی محل اتصال کابلشوی قدرت به شینه های قدرت دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم وجود هر گونه تغییر رنگ ,ترک خوردگی ,شکستگی و سوختگی آنها
۴- کنترل و بازدید از وضعیت روانکاری یاتاقانها و گریسکاری مجدد آنها (در صورت نیاز و طبق دستورالعمل شرکت سازنده)
۵- کنترل و بازدید و بررسی دمپینگ های پلاستیکی (لرزه گیر)بین پایه و فنداسیون دیزل ژنراتور و اطمینان از سالم بودن آنها
۶ – کنترل و بازدید از فیلتر های هوا ,روغن و تعویض آنها (در صورت نیاز و طبق دستور العمل شرکت سازنده)

مقالات مرتبط:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا