عملکردها و اجزای تجهیزات

برد تابلو کنترل دیزل ژنراتور

برد دیزل ژنراتور؛ به طور کلی دیزل ژنراتور از سه قسمت تشکیل شده است: موتور، دینام (ژنراتور AC) و کنترل کننده الکترونیکی. کنترلر قسمت مغز دیزل ژنراتور است. برد کنترل دیزل ژنراتور نه تنها راه اندازی بلکه وظیفه ی خاموش کردن، اندازه گیری داده ها، نمایش داده ها و محافظت در برابر خطا را برعهده دارد، بلکه میزان توان و قدرت ژنراتور را نمایش می دهد و امکان محافظت از ژنراتور را نیز ایجاد می کند.

برد کنترل دیزل ژنراتور به منزله ی مغز ژنراتور است. همان‌گونه که در بدن انسان، مغز وظیفه هماهنگی و کنترل فعالیت ها، اجزا و متابولیسم بدن را بر عهده دارد، در دستگاه های الکترونیکی نیز باید مکانیزم و ساز و کاری باشد تا این وظیفه را بین اجزای مختلف آن سیستم انجام دهد، که به آن برد کنترل دیزل ژنراتور گویند.

برد کنترل از تعدادی سوئیچ، خازن و یک سطح عایق به همراه سایر تجهیزات تشکیل شده است. در دیزل ژنراتور، برد کنترل دیزل ژنراتور وظیفه هماهنگی قطعات، اجزا و کنترل فعالیت ها، سیستم های فرعی ژنراتور مثل سیستم سوخت، حرارت (کولینگ) برق و… را برعهده دارد.

برد دیزل ژنراتورقطعات الکترونیکی برای کنترل و هماهنگی بین اجزا و افزایش کارایی سیستم خود، به قطعه ای حیاتی نیاز دارند که به آن برد کنترل گویند. در دیزل ژنراتورها نیز مانند دیگر قطعات الکترونیکی، برد کنترل دیزل ژنراتور این وظیفه را برعهده دارد. با توجه به اهمیت این قطعه، عوامل مهمی از قبیل شرکت تولید کننده، بازار فروش و قابلیت های برد کنترل دیزل ژنراتور، بر قیمت آن به طور مستقیم تأثیر می گذارد.

برد کنترلر دیجیتالی دیزل ژنراتور

تمامی دستگاه های الکترونیکی در طی فعالیت خود ممکن است داغ یا کند شده و در برخی موارد حتی ممکن است سرعت آن ها بیش از حد مجاز بالا برود و یا عوامل بسیار دیگری روی عملکرد صحیح آن ها تأثیر بگذارند. بنابراین، وجود برد کنترل دیزل ژنراتور که در واقع اصلی ترین بخش دیزل ژنراتور و یا به عبارت دیگر قلب آن است، در یک ژنراتور بسیار حیاتی است.

در تمامی تجهیزات الکتریکی موجود، از قبیل ژنراتورها، متغیرهای بیان شده، در واقع سیگنال های الکتریکی ارسال کرده و برد کنترل دیزل ژنراتور وظیفه‌ی دریافت و پردازش این سیگنال ها را داشته و پس از آن دستورات لازم را به بخش های مختلف آن سیستم الکترونیکی صادر می کند.

اهمیت وظایف نمایشی بر روی صفحه نمایش و کنترلی برد کنترل دیزل ژنراتور را می‌توان بصورت زیر دسته بندی و خلاصه نمود:

 1. میزان سوخت
 2. سطح فشار روغن موتور
 3. نمایش دور موتور
 4.  میزان دمای آب
 5. میزان ولتاژ باطری
 6. تعداد فرکانس موتور
 7. توان خروجی لحظه ای
 8. میزان ولتاژ خروجی آنی
 9. مقدار آمپر خروجی

علاوه بر وظایف فوق، برد کنترل دیزل ژنراتور وظیفه‌ی قطع و وصل جریان برق، سوئیچ جریان برق بین دیزل ژنراتور و شبکه برق محلی و قطع جریان برق به هنگام بروز مشکل و خطا در سیستم را دارد.

درصورتی که فرکانس دیزل از ۵۰ هرتز فراتر رود، برد کنترل دیزل ژنراتور به عنوان یک نمایشگر عمل می کند. وظیفه اولیه برد کنترل دیزل ژنراتور، مانیتورینگ فعالیت های دیزل ژنراتور است، سپس مرحله کنترل و تصمیم گیری بوده که در آن صورت برد کنترل دستور کاهش دور موتور را می دهد.

پس به طور کلی می‌توان گفت، هر آیتم که بیشتر از مقدار مجاز خود دچار افزایش یا کاهش شود، برد کنترلر یا آن را تنظیم می کند و یا فرمان توقف کامل دیزل ژنراتور را صادر می کند. برد کنترل دیزل ژنراتور برحسب عملکرد و نحوه راه اندازی خود در مدل های دستی، اتوماتیک، اضطراری، پارالل و غیره دسته بندی می شود.

پرکاربردترین انواع تابلو کنترل، برد کنترل دیزل ژنراتور اتوماتیک و پارالل بوده که توسط شرکت های داخلی مانند ایمن معدن مولد، تولید و یا از کشورهای معتبر و صاحب نام وارد می شوند. ناگفته نماند تمامی عوامل فوق، بر قیمت کنترلر ژنراتور و قیمت برد دیزل ژنراتور موثر هستند.

قیمت برد کنترل دیزل ژنراتور

یکی دیگر از قطعات مهم و پرکاربرد در دیزل ژنراتور، کنترلر ژنراتور نام دارد. وظیفه کنترلر در دیزل ژنراتور این است که دیزل ژنراتور را همانند آنچه از اسمش پیداست، کنترل نموده و در صورت بروز نقص فنی، به‌ وسیله برد کنترلی آن را به مصرف کننده اطلاع دهد.

عوامل مؤثر بر قیمت برد کنترلر ژنراتور عبارتند از:

 • خدمات پس از فروش
 • کشور سازنده
 • کیفیت محصول
 • برند
 • دستی یا اتوماتیک بودن کنترلر
 • متعلقات شخصی سازی شده

در ادامه به ‌طور خلاصه با هرکدام از این عوامل موثر بر قیمت کنترلر ژنراتور آشنا خواهیم شد:

عوامل موثر بر قیمت کنترلر ژنراتور

 • کشور سازنده، کیفیت محصول و برند: محصولات برند اروپایی و آمریکایی، از استقبال خوبی نسبت به محصولات و برندهای آسیایی مخصوصاً چینی برخوردارند. دلیل این امر، کیفیت و نوع قطعات مصرفی در داخل این اجناس است و با توجه به وارداتی بودن این محصولات، گرایش اکثر خریداران به پرداخت هزینه بیشتر در ابتدا و جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی بعدی برای تعمیر است.
 • قدرت و توان دیزل ژنراتور: با توجه به نوع کاربری دیزل ژنراتور، توان آن می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. با افزایش توان دیزل ژنراتور، برد آن نیز باید قوی تر انتخاب شود. دلیل این امر هم آن است که هرچه دیزل ژنراتور قوی تر باشد، میزان گرمای تولید شده در حین کار و شدت جریان آن بیشتر خواهد بود. این دو عامل می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به دیزل ژنراتور وارد کند. در نتیجه باید برد دیزل ژنراتور آن قوی تر و با کارایی بالاتر انتخاب گردد؛ همین امر باعث افرایش قیمت برد دیزل ژنراتور می‌شود.
 • نوع کاربری دیزل ژنراتور: دیزل ژنراتور ها در دو مدل صنعتی و خانگی در بازار عرضه می شوند و قیمت برد دیزل ژنراتور صنعتی با توجه به قدرت و امکانات از نوع خانگی آن به مراتب بیشتر است.

کاربرد دیزل ژنراتور

 • امکانات برد دیزل ژنراتور: همان‌طور که بیان شد، امکانات برد صنعتی از نوع خانگی آن بیشتر بوده که این امکانات شامل وجود و استفاده از نمایشگر، آپشن ها و شاخصه های نظارتی می باشد. همچنین امکانات شخصی سازی شده بر حسب نیاز مشتری، که توسط شرکت هایی مثل آسان ژنراتور که نمایندگی رسمی شرکت Deep Sea در ایران است، بر اساس خواسته مشتریان طراحی می‌گردد؛ خود این امر باعث افزایش قیمت برد کنترل دیزل ژنراتور نیز می شود.
 • دستی یا اتوماتیک بودن: با توجه به اینکه ژنراتور بسته به نوع کارایی آن می‌تواند دائما روشن باشد، اگر مدل دستی کنترلر ژنراتور انتخاب شود، در ابتدا هزینه کمی پرداخت می کنید اما باید فردی به عنوان اپراتور برای انجام عمل قطع و وصل نیز استخدام شود. چراکه دار غیر این صورت علاوه بر هزینه بیشتر، خطاهایی انسانی نیز اجتناب ناپذیر است.
 • خدمات پس از فروش: باتوجه به الکترونیکی بودن قطعات، خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده، عامل مهمی در تعیین قیمت کنترلر ژنراتور به‌ حساب می‌آید. طبیعتاً وجود نمایندگی معتبر برندهای جهانی در کشور مانند شرکت آسان ژنراتور باعث اطمینان خاطر خریدار در هنگام خرید با توجه به قیمت های گزاف محصول می‌شود.
 • متعلقات متناسب سازی شده و شخصی سازی شده: بسیاری از قطعات و ابزارهای الکترونیکی را می‌توانید از راه دور کنترل کرده و بر عملکرد آن ها نظارت داشته باشید. در مورد کنترلر ژنراتور نیز، این امکان فراهم شده و با توجه به وجود قابلیت های گوناگون کنترل از راه دور، قیمت کنترلر ژنراتور نیز از حالت معمول آن بالاتر خواهد رفت.

برندهای معروف برد کنترل دیزل ژنراتور

 • برد دیپسی
 • برد کومپ
 • برد انکو
 • Fortrust

برد دیپسی

دیپسی Deep Sea (DSE) پیشگام بازار انواع برد ژنراتور در ایران، ساخت کشور انگلستان است. شرکت Deep Sea Electronics یکی از برترین تولید کنندگان کنترل کننده های ژنراتور، تابلوهای سوئیچ انتقال خودکار یا همان چنج اور، شارژرهای باتری و وسایل نقلیه است. با گذشت بیش از ۴۰ سال توسعه، دیپسی بیش از ۱۴۰ محصول مختلف تولید کرده است و محصولات آن در بیش از ۱۵۰ کشور در سراسر جهان به فروش می رسد.

برد دیپسی یک از بهترین بردهای کنترل ژنراتور یک مجموعه ای و چند مجموعه، رله های محافظ شبکه (ابزار)، راه حل های کنترل برج روشنایی، تنظیم کننده های ولتاژ خودکار دیجیتال (AVR) و دستگاه های ارتباطی از راه دور است.

برد دیپسی

برد کنترل دیپسی

بردهای دیپسی جهت استفاده برای انواع دیزل ژنراتور، ژنراتور گازی، دیزل پمپ (دیزل تاور، موتورهای تک آتشنشانی و…) و تابلو های ATS استفاده می شود. بردهای دیپسی معمولا غیر قابل تعمیر و دارای قابلیت مانیتورینگ، کنترل و نظارت، قابلیت افزایش تعداد ورودی و خروجی ها، قابلیت اتصال به ECU های BAUDOUIN WISE، کاترپیلار، کامینز یا کمنز، Daimler Chrysler، دیترویت، دویتس،Econtrols GCP ،FPT، جنراک، جنریک، GM، hatz، ایسوزو، ایویکو، JCB، جان دیر، کیپور، koel، کوهلر، کوبوتا، لمبردینی، Mahindra، مان، MAXX Force، MTU، MWM، پرکینز، پاور لینک، PSI، اسکانیا، SISU، ولوو، WAUKESHA، ویچای، WEIFU، یانمار، YUCHAI و ZENITH را دارد.

تمامی انواع برد ژنراتور دیپسی با کیفیت بالا، دارای توابع حفاظتی بسیار زیاد و قابلیت اطمینان بالا هستند.

برد کومپ ComAp

ComAp علاوه بر لوازم جانبی و نرم افزاری مرتبط، محصولات کنترلی را برای تولید برق و کنترل موتور طراحی و تولید می کند. محصولات اصلی عبارتند از: کنترل کننده ATS، کنترل کننده ژنتیک، کنترل کننده ژنراتور، کنترل کننده موتور و کنترل مکانیکی غیر جاده ای محصولات دوگانه سوز. کنترل کننده Inteli Lite ComAp از فناوری پردازش میکرو برای نوشتن نرم افزار برای مجموعه ژنراتور استفاده می کند، که کنترل ولتاژ خروجی ژنراتور، فاز ولتاژ، توان فعال و راکتیو را بهبود می بخشد.

هر یک از اجزای محصول در فرآیند تولید سخت ترین استانداردها را دارد و کیفیت آن نسبتاً تضمین می شود. برد کومپ جهت استفاده برای انواع دیزل ژنراتور، ژنراتور گاز سوز، دیزل پمپ (دیزل تاور، موتورهای تک آتشنشانی و…) و تابلو های ATS استفاده می شود.

همچنین بردهای ژنراتور کومپ دارای قابلیت تعمیر، نمایندگی فعال در ایران، قابلیت مانیتورینگ، کنترل، نظارت و برنامه ریزی از راه دور، قابلیت افزایش تعداد ورودی و خروجی ها، قابلیت اتصال به ECU های کاترپیلار، کامینز یا کمنز، DaimlerChrysler، DDC DDEC، دویتس، GM، ایسوزو، ایویکو Iveco و GCB Delphi، جان دییر john Deere، کوبوتا kubota، Liebher، مان، MTU، پرکینز، اسکانیا، SISU EEM3، j1939، VM، ولوو را دارا می باشد.

برد انکو، امکو و دیتاکام

دیتاکام Datakom از برندهای مطرح برد کنترل دیزل ژنراتور ساخت کشور ترکیه است. این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز کرده است. بردهای دیزل ژنراتور انکو، امکو و دیتاکام موجود در ایران فقط جهت کنترل یک عدد دیزل ژنراتور هستند؛ قابلیت اتصال به ECU دیزل ژنراتور را ندارند.

این بردهای کنترل، به صورت دستی قابل برنامه ریزی هستند و نصب آن ها بسیار آسان است. برد کنترل دیتاکام پایین ترین کیفیت و متاسفانه بیشترین مصرف را در کشور دارد و اگر اتصال آن به ایسیو موتور ممکن شود، ECU را می سوزاند.

برد Fortrust

Fortrust یک برند چینی برد کنترل دیزل ژنراتور است که در بازار ایران طرفدار ندارد. سنسور، گاورنر الکترونیکی، مانیتور موتور، صفحه کنترل ژنراتور و سیستم کنترل اتوماسیون از محصولات این شرکت است.

مقالات مرتبط:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا