عملکردها و اجزای تجهیزات

برد الکترونیکی دیزل ژنراتور

وظیفه‌ی برد کنترل دیزل ژنراتورقطع و وصل جریان برق، سوئیچ جریان برق بین دیزل ژنراتور و شبکه برق اصلی و قطع جریان برق به هنگام بروز مشکل و خطا در سیستم است.

برد دیزل ژنراتور ؛ دیزل ژنراتور به طور کلی از سه قسمت تشکیل شده است: موتور ، دینام (ژنراتور AC) و کنترل کننده الکترونیکی دیزل ژنراتور. کنترلر قسمت مغز دیزل ژنراتور است. برد کنترل دیزل ژنراتور نه تنها راه اندازی ، خاموش کردن ، اندازه گیری داده ها ، نمایش داده ها و محافظت در برابر خطا را فراهم می کند ، بلکه  میزان توان و قدرت ژنراتور را نمایش و امکان  محافظت ژنراتور را نیز فراهم می کند.

برد کنترل دیزل ژنراتور به منزله مغز ژنراتوراست. همان‌گونه که در بدن انسان، مغز وظیفه هماهنگی و کنترل فعالیت ها ، اجزا و متابولیسم بدن را بر عهده دارد، در دستگاه های الکترونیکی نیز باید مکانیزم و ساز و کاری باشد تا این وظیفه را بین اجزای مختلف آن سیستم انجام دهد، که به آن برد کنترل دیزل ژنراتور گویند.

برد کنترل از تعدادی سوئیچ، خازن، سطحی عایق و  … تشکیل شده است. در دیزل ژنراتور، برد کنترل دیزل ژنراتور وظیفه هماهنگی قطعات، اجزا و کنترل فعالیت ها ،سیستمهای فرعی ژنراتور مثل سیستم سوخت، حرارت(کولینگ) برق و….را برعهده دارد.

برد دیزل ژنراتور
برد دیزل ژنراتور
"<yoastmark

قطعات الکترونیکی برای کنترل و هماهنگی بین اجزا و افزایش کارایی سیستم خود، به قطعه ای حیاتی نیاز دارند که به آن برد کنترل گویند. در دیزل ژنراتورها نیز مانند دیگر قطعات الکترونیکی، برد کنترل دیزل ژنراتور این وظیفه را بر عهده دارد. با توجه به اهمیت این قطعه، عوامل مهمی از قبیل شرکت تولید کننده، بازار فروش و آپشن های برد کنترل دیزل ژنراتور، بر قیمت آن تأثیر می گذارد.

برد کنترلر دیجیتالی دیزل ژنراتور

تمامی دستگاه های الکترونیکی در طی فعالیت خود ممکن است داغ یا کند شده و در برخی موارد حتی ممکن است سرعت آن ها بیش از حد مجاز بالا برود و یا عوامل بسیار مختلف دیگری روی عملکرد صحیح آن ها تأثیر بگذارند. بنابراین، وجود برد کنترل دیزل ژنراتور که در واقع اصلی ترین بخش دیزل ژنراتور و یا به عبارت دیگر قلب آن است، در یک ژنراتور بسیار حیاتی است.

در تمامی تجهیزات الکتریکی موجود، از قبیل ژنراتورها، متغیرهای بیان شده، در واقع سیگنال های الکتریکی ارسال کرده و   برد کنترل دیزل ژنراتور وظیفه‌ی دریافت و پردازش  این سیگنال ها را داشته و پس از آن دستورات لازم را به بخش های مختلف آن سیستم الکترونیکی صادر می کند.

اهم وظایف نمایشی بر روی صفحه نمایش و کنترلی برد کنترل دیزل ژنراتور را می‌توان بصورت زیر دسته بندی و خلاصه نمود:

 1. میزان سوخت
 2. سطح فشار روغن موتور
 3. نمایش دور موتور
 4.  میزان دمای آب
 5. میزان ولتاژ باطری
 6. تعداد فرکانس موتور
 7. توان خروجی لحظه ای
 8. میزان ولتاژ خروجی آنی
 9. مقدار آمپر خروجی

 علاوه بر وظایف فوق، برد کنترل دیزل ژنراتور وظیفه‌ی قطع و وصل جریان برق، سوئیچ جریان برق بین دیزل ژنراتور و شبکه برق محلی و قطع جریان برق به هنگام بروز مشکل و خطا در سیستم را دارد.

به ‌عنوان مثال، در صورتی که فرکانس دیزل از ۵۰ هرتز تجاوز نماید، ابتدا برد کنترل دیزل ژنراتور به عنوان یک نمایشگر عمل نموده و وظیفه اولیه آن مانیتورینگ فعالیت های دیزل ژنراتور می باشد، سپس مرحله کنترل و تصمیم گیری بوده که در آن صورت برد کنترل دستور کاهش دور موتور را  خواهدداد.

پس به طور کلی می‌توان گفت، هر آیتم که از مقدار مجاز خود دچار افزایش یا کاهش گردد، برد کنترلر یا آن را تنظیم میکند و یا دستور توقف کامل دیزل ژنراتور را صادر خواهد نمود. برد کنترل دیزل ژنراتور برحسب عملکرد و نحوه راه اندازی آن به مدل های دستی، اتوماتیک، اضطراری، پارالل و … دسته بندی می گردد.

که پر کاربرد ترین آن ها شامل برد کنترل دیزل ژنراتور اتوماتیک و پارالل بوده که توسط شرکت های داخلی همانند ایمن معدن مولد، تولید و یا از کشورهای معتبر و صاحب نام وارد میشوند. ناگفته نماند تمامی عوامل فوق، بر قیمت کنترلر ژنراتور و قیمت برد دیزل ژنراتور موثر می باشند.

قیمت برد کنترل دیزل ژنراتور

یکی دیگر از قطعات مهم و پرکاربرد در دیزل ژنراتور، کنترلر ژنراتور نام دارد. وظیفه کنترلر در دیزل ژنراتور این است که دیزل ژنراتور را همانند آنچه از اسمش پیداست، کنترل نموده و در صورت بروز نقص فنی، به‌وسیله برد کنترلی آن را به مصرف کننده اطلاع دهد. طور کلی عوامل مؤثر بر قیمت برد کنترلر ژنراتور  عبارتند از:

خدمات پس از فروش، کشور سازنده، کیفیت محصول و برند آن و عوامل تخصصی شامل دستی یا اتوماتیک بودن کنترلر و متعلقات شخصی سازی شده آن بیان کرد. در ادامه به ‌طور خلاصه با هرکدام از این عوامل موثر بر قیمت کنترلر ژنراتور آشنا خواهیم شد:

 1. کشور سازنده، کیفیت محصول و برند :  محصولات برند اروپایی و یا آمریکایی، از استقبال خوبی نسبت به محصولات و برندهای آسیایی مخصوصاً چینی برخوردارند. دلیل این امر، کیفیت و نوع قطعات مصرفی در داخل این اجناس است و با توجه به وارداتی بودن این محصولات، گرایش اکثر خریداران به پرداخت هزینه بیشتر در ابتدا و جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی بعدی برای تعمیر می‌باشد.
 2. قدرت و توان دیزل ژنراتور : با توجه به نوع کاربری دیزل ژنراتور، توان آن می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. با افزایش توان دیزل ژنراتور، برد آن نیز باید قوی تر انتخاب شود. دلیل این امر هم انست که هرچه دیزل ژنراتور قوی تر باشد، میزان گرمای تولید شده در حین کار و شدت جریان آن بیشتر خواهد بود که این دو عامل می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به دیزل ژنراتور وارد نماید، در نتیجه باید برد دیزل ژنراتور آن قوی تر و با کارایی بالاتر انتخاب گردد که همین امر باعث افرایش قیمت برد دیزل ژنراتور می‌شود.
 3. نوع کاربری دیزل ژنراتور : دیزل های ژنراتور در دو مدل صنعتی و خانگی در بازار عرضه میشوند که قیمت برد دیزل ژنراتور صنعتی با توجه به قدرت و امکانات به مراتب از نوع خانگی آن بیشتر است.
 4. امکانات برد دیزل ژنراتور : همان‌طور که بیان شد، امکانات برد  صنعتی از نوع خانگی آن بیشتر بوده که این امکانات شامل وجود و استفاده از نمایشگر، آپشن ها و شاخصه های نظارتی می باشد. همچنین امکانات شخصی سازی شده بر حسب نیاز مشتری، که توسط شرکت هایی از  مثل آسان ژنراتور که نمایندگی رسمی شرکت Deep Sea در ایران می باشد، بر اساس خواسته مشتریان طراحی می‌گردد، که خود این امر باعث افزایش قیمت برد کنترل دیزل ژنراتور نیز می شود.
 5. دستی یا اتوماتیک بودن : با توجه به اینکه ژنراتور بسته به نوع کارایی آن می‌تواند دائم روشن باشد، اگر مدل دستی کنترلر ژنراتور انتخاب شود، در ابتدا هزینه کمی پرداخت کرده اما باید فردی به عنوان اپراتور برای انجام عمل قطع و وصل نیز استخدام شود که علاوه بر هزینه بیشتر، خطاهایی انسانی نیز اجتناب ناپذیر است.
 6. خدمات پس از فروش : باتوجه به الکترونیکی بودن قطعات، خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده، عامل مهمی در تعیین قیمت کنترلر ژنراتور به‌ حساب می‌آید. طبیعتاً وجود نمایندگی معتبر برندهای جهانی در کشور مانند شرکت آسان ژنراتور باعث اطمینان خاطر خریدار در هنگام خرید با توجه به قیمت های گزاف محصول می‌شود.
 7. متعلقات متناسب سازی شده و شخصی سازی شده:  بسیاری از قطعات و ابزارهای الکترونیکی را می‌توانید از راه دور کنترل  کرده و نظارت بر عملکرد آن ها داشته باشید. در مورد کنترلر ژنراتور نیز، این امکان فراهم شده و با توجه به وجود آپشن های گوناگون کنترل از راه دور، قیمت کنترلر ژنراتور نیز از حالت معمول آن بالاتر خواهد رفت.

برندهای معروف برد کنترل دیزل ژنراتور

برد دیپسی

دیبسی Deep Sea (DSE)  پیشگام  بازار  انواع برد ژنراتور در ایران ، ساخت کشور انگلستان است. Deep Sea Electronics یکی از برترین تولید کنندگان کنترل کننده های ژنراتور ، کنترل کننده های سوئیچ انتقال خودکار ، شارژرهای باتری و وسایل نقلیه  است. پس از بیش از ۴۰ سال توسعه ، DSE بیش از ۱۴۰ محصول مختلف تولید کرده است  و محصولات آن در بیش از ۱۵۰ کشور به فروش می رسد.  DSEGenset یک   ازبهترین بردهای   کنترل ژنراتور یک مجموعه  ای و چند مجموعه ، رله های محافظ شبکه (ابزار) ، راه حل های کنترل برج روشنایی ، تنظیم کننده های ولتاژ خودکار دیجیتال (AVR) ، دستگاه های ارتباطی از راه دور  است.  بردهای دیپسی  جهت استفاده برای انواع دیزل ژنراتور، ژنراتور گازی، دیزل پمپ (دیزل تاور، موتورهای تک آتشنشانی و…) و تابلو های ATS استفاده میشود. بردهای دیپسی معمولا غیر قابل تعمیر و دارای قابلیت مانیتورینگ، کنترل و نظارت، قابلیت افزایش تعداد ورودی و خروجی ها، قابلیت اتصال به ECU های BAUDOUIN WISE، کاترپیلار، کامینز یا کمنز، Daimler Chrysler، دیترویت، دویتس،Econtrols GCP، FPT، جنراک، جنریک، GM، hatz، ایسوزو،ایویکو، JCB، جان دیر، کیپور، koel، کوهلر، کوبوتا، لمبردینی، Mahindra، مان، MAXXForce، MTU، MWM، پرکینز ، پاور لینک، PSI، اسکانیا، SISU، ولوو، WAUKESHA، ویچای، WEIFU، یانمار، YUCHAI و ZENITH  را دارا می باشد.  بردهای ژنراتور دیپسی بردهای با کیفیت بالا، دارای توابع حفاظتی بسیار زیاد و قابلیت اطمینان بالا می باشد.

برد کومپ ComAp

ComAp علاوه بر لوازم جانبی و نرم افزاری مرتبط ، محصولات کنترلی را برای تولید برق و کنترل موتور طراحی و تولید می کند. محصولات اصلی عبارتند از: کنترل کننده ATS ، کنترل کننده ژنتیک ، کنترل کننده ژنراتور ، کنترل کننده موتور و کنترل مکانیکی غیر جاده ای محصولات دوگانه سوز. کنترل کننده InteliLite ComAp از فناوری پردازش میکرو برای نوشتن نرم افزار برای مجموعه ژنراتور استفاده می کند ، که کنترل ولتاژ خروجی ژنراتور ، فاز ولتاژ ، توان فعال و راکتیو را بهبود می بخشد.

هر یک از اجزای محصول در فرآیند تولید سخت ترین استانداردها را دارد و کیفیت آن نسبتاً تضمین می شود.برد کومپ جهت استفاده برای انواع دیزل ژنراتور، ژنراتور گاز سوز، دیزل پمپ (دیزل تاور، موتورهای تک آتشنشانی و…) و تابلو های ATS استفاده میشود.

همچنین بردهای ژنراتور کومپ دارای قابلیت تعمیر، نمایندگی فعال در ایران، قابلیت مانیتورینگ، کنترل، نظارت و برنامه ریزی از راه دور، قابلیت افزایش تعداد ورودی و خروجی ها، قابلیت اتصال به ECU های کاترپیلار، کامینز یا کمنز، DaimlerChrysler، DDC DDEC، دویتس، GM، ایسوزو، ایویکو Iveco و GCB Delphi، جان دییر john Deere، کوبوتا kubota، Liebher، مان، MTU، پرکینز، اسکانیا، SISU EEM3، j1939، VM، ولوو را دارا می باشد.

برد انکو،امکو و دیتاکام:

دیتاکام  Datakom از برندها ی مطرح برد کنترل دیزل ژنراتور ساخت کشور ترکیه است. این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۹۸۸  آغاز کرده است. بردهای دیزل ژنراتور انکو،امکو و دیتاکام موجود در ایران فقط جهت کنترل یک عدد دیزل ژنراتور می باشند. و قابلیت اتصال به ECU دیزل ژنراتور را ندارند.

این بردهای کنترل   قابل برنامه ریزی بصورت دستی بوده و نصب آنها بسیار راحت است. برد کنترل دیتاکام پایین ترین کیفیت و متاسفانه بیشترین مصرف را در کشور دارد و اگر اتصال آن به ایسیو موتور وصل شود، ECU خواهد سوخت.

Fortrust

Fortrust یک برند چینی برد کنترل دیزل ژنراتور  است که در بازار ایران طرفدار ندارد. سنسور ، گاورنر الکترونیکی ، مانیتور موتور ، صفحه کنترل ژنراتور و سیستم کنترل اتوماسیون ا زمحصولات این شرکت است.

مقالات مرتبط:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.