کاربردها و موارد استفاده

فرق دیزل ژنراتور گازوئیلی با گازی چیست؟

فرق دیزل ژنراتور گازوئیلی با گازی چیست؟

این سوال یکی از سوال های هست که بسیار و به دفعات از کارشناسان ما پرسیده میشود. زمانی که نیاز خرید دیزل ژنراتور مطرح میشود، این موضوع پیش می آید که دیزل ژنراتور بهتر است یا ژنراتور گازی و کدام یک انتخاب بهتری برای خرید محسوب می شود .جواب این سوال رو ما برای شما در این مقاله به صورت کامل توضیح میدهیم.

در جواب این سوال باید تمامی مراحل مربوط به پروژه خود را به صورت دقیق مد نظر قرار بدهید که از جمله آن می­تواند شامل مراحل زیر باشد:

  1. آگاهی از میزان درست و دقیق نیازهای باری و نوع سوختی که شما بیشترین دسترسی را به آن خواهید داشت.
  2. bتمامی چارچوب­ها را باید مورد توجه قرار دهید از جمله خطرات موجود در حوزه امنیت، طرح ریزی دقیق برای نصب درست ژنراتور مد نظر شما، حوزه اطراف و داخل ساختمان انتخاب شده
  3. تمامی کارها در حوزه اجرا، بر طبق قوانین و مقررات باید انجام شده باشد. به عنوان مثال پیش برد صحیح نصب مفهومی، مدیریت جریان اطلاعات، تجزیه پشتیبانی
  4. می­توان با در نظر گرفتن عواملی چون نحوه نصب، نوع بار، تمامی نکات و شرایط امنیتی به شکل درستی نوع سوخت مصرفی را انتخاب کرد.
  5. آماده سازی و تهیه گزارش از پیش تعیین شده برای نگهداری و جلوگیری از وقوع مشکلات احتمالی
  6. بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید.
فرق دیزل ژنراتور گازوئیلی با گازی چیست؟
فرق دیزل ژنراتور گازوئیلی با گازی چیست؟

معایب استفاده از ژنراتور گازی

همانطوری که از اسمشان پیداست موتور برق گازی ، سوخت مصرفیش گاز شهری هستش و موتور برق گازوئیلی ، سوختش گازوئیل است. بیاید با یک مثال این موضوع رو توضیح دهیم.

شما یک خودرو سواری رو در نظر بگیرید که دوگانه سوز است . اولین چیزی که توی ذهنتان می آید ، قیمت پایین سوخت مصرفی گاز نسبت به بنزین است ولی آیا به کار کردن آن توجه کرده اید؟ خودرو سواری گاز سوز در زمان کارکردن بسیار کند و بدون قدرت کار میکنه و این نکته کاملا به سوخت آن مربوط است .نکته باید در نظر بگیرید

این است که گاز نسبت به بنزین یا گازوئیل به صورت خشک کار میکنه و میتونه به قطعات دیزل ژنراتور مثل سوپاپ‌ها و سرسیلندرها فشار وارد کنه و خسارات برعکس گازوئیل و بنزین این مشکل رو نداره و در نتیجه قطعات دیزل ژنراتور کمتر آسیب میبینه و دارای عمر طولانی تری هستش. خسارات ناشی از مصرف سوخت میتونه بسیار پر هزینه باشه و سرویش و نگهداری آن به صورت دوره ای هزینه های هنگفتی به همراه خواهد داشت. شاید در دید اول دیزل ژنراتور گازی سوخت ارزانی نسبت به گازوئیلی دارد ولی هزینه نگهداری آن بسیار زیاد بوده و خرید آن به صرفه نخواهد بود

نکته بعدی که باید بدونید این است که در مدل گازی قدرت دیزل ژنراتور کاهش پیدا میکند. و زمانی که قدرت دیزل ژنراتور کاهش پبدا کند راندمان کاری پایین می آید .پایین آمدن راندمان کاری در دستگاه دیزل ژنراتور برابر است با بیکاری و تعطیلی یک کارخانه که برق ضروری ترین نیاز آن است.

گرانی تجهیزات دیزل ژنراتور گازی از مهم ترین مسائلی هست که باید در خرید دیزل باید به آن دقت کنیم. قطعات دیزل ژنراتور گازی بسیار گرانتر از دیزل ژنراتور گازوئیلی هست چون این دیزل ژنراتور فروش کمتری نسبت به گازوئیلی دارد و واردات فطعات آن کمتر است و بسیار گران تر و همانطور که در بالا گفته شد به دلیل سوخت خشک آن دچار خرابی زیاد است که تعویض زود به زود قطعات اصلا به صرفه نخواهد بود.

و آخرین نکته فرق دیزل ژنراتور گازوئیلی یا گازی که باید خیلی به آن توجه داشته باشید ، در دسترس نبودن گاز شهری است .همان طور که گفته شد گاز طبیعی از طریق خطوط لوله زیرزمینی به محل کار یا شرکت منتقل می گردد و به همین علت هم به ذخیره سازی نیازی ندارد و این یکی از معایبی است که باید به آن توجه داشت.

در زمان بروز برخی سوانح، امکان دارد جریان گاز طبیعی به صورت موقت توقف پیدا کند و فرد در این صورت در شرایطی گیر خواهد افتاد که سوخت موجود نیست و نمی توان برق تجهیزات را تامین نمود.یکی دیگر از معایب گاز طبیعی این است که قابلیت انفجار بسیار بالایی دارد.

مزایای استفاده از ژنراتور گازی

 

مزایای استفاده از ژنراتور گازی

استفاده از گاز طبیعی برای سوخت ژنراتور گازی که یک منبع انرژی پاک و ارزان محسوب می شود.
تولید کمتر اکسیدهای گوگرد، نیتروژن و کربن به نسبت نفت و زغال سنگ
ایجاد نکردن بوی بد به مثابه ژنراتورهای دیزلی
کاهش هزینه های برق
قابل دسترس بودن به دلیل وجود خطوط لوله زیرزمینی که به صورت مستقیم به مکان مورد نیاز راه پیدا می کنند.
نیاز نداشتن به مخازن ذخیره گاز طبیعی

مزایای استفاده از ژنراتور گازوئیلی

سوخت در دسترس
ذخیره سوخت
هزینه نگهداری به صرفه و ارزان
تامین قطعات راحت و در دسترس
خرابی کم
و ….

نتیجه:

بر اساس توضیحاتی که داده شد هر کدام دارای مزایا و معایبی هستن اما در حالت کلی بر اساس تجارب به دست آمده در این زمینه و با نکاتی که در بالا اعلام شد دیزل ژنراتور گازوئیلی بهتر و پرفروش تر و قوی تر از دیزل ژنراتور گازی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.