کاربردها و موارد استفاده

تفاوت پمپ جتی و پمپ بشقابی

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی ؛ تامین آب یکی از موارد اصلی و با اهمیت در هر ساختمان و خانه ای است. مشکل افت فشار در ساختمان های چند طبقه معمولا برای طبقات بالاتر وجود دارد و اغلب این ساختمان ها برای رفع مشکل کاهش فشار آب از پمپ استفاده می کنند.

انواع مختلفی از پمپ آب در بازار وجود دارد که پمپ جتی و پمپ آب بشقابی دو نوع اصلی آنها می باشند.

هریک از این پمپ آب ها طراحی خاص خود دارند و برای مورد خاصی استفاده می شوند، اما به طور خلاصه می توان گفت که پمپ آب جتی می تواند آب را از عمق بیشتری انتقال دهد اما پمپ آب بشقابی شدت آبرسانی بیشتری دارد.

در متن زیر به معرفی و شرح کار هریک از این دو پمپ پرداخته ایم.

کاربرد اصلی پمپ بشقابی و  پمپ جتی

پمپ آب بشقابی

پمپ های بشقابی معمولا برای پمپاژ کردن آب و مایعاتی استفاده می شوند که اغلب کاربرد صنعتی داشته اما در مواردی نیز برای کاربردهای کشاورزی و خانگی استفاده می شوند.
در حقیقت پمپ بشقابی تقریبا برای مایعات دارای ویسکوز استفاده می شوند.

پمپ آب جتی

پمپ های آب جتی در مناطقی با چاه های آب عمیق و دارای آب و هوای گرم تر محبوب هستند.
برای منابع آب کم عمق و چاه های عمیق که در آن پمپ های قوی تری مورد نیاز هستند، باید از پمپ جتی عمیق استفاده کرد.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی
تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

انواع مدل های پمپ آب بشقابی و پمپ آب جتی

مدل های پمپ آب بشقابی

پمپ های بشقابی دو نوع هستند: پمپ های سانتریفیوژ و جابجایی مثبت. که پمپ های آبی سانتریفیوژ برای مایعات روان تر و یا برای پمپ کردن مایعات با ویسکوزیته پایین تر استفاده می شود.

در پمپ بشقابی مدل جابجایی مثبت با افزایش عمق آب، آب کمتری پمپ دهی می شود. همچنین، هنگامی که فشار کمتر است، جریان آب بیشتر می شود. به همین علت است که پمپ آب بشقابی برای انجام یک پمپاژ خاص طراحی شده است.

مقالات مرتبط: افزایش فشار پمپ آب ساختمان

مدل های پمپ آب جتی

پمپ های آبی جتی نیز دو نوع کم عمق و عمیق دارند، تفاوت بین یک پمپ آب جتی عمیق و یک پمپ آب جتی کم عمق، در محل تخلیه آن است. انژکتور پمپ آب عمیق در چاه زیر سطح آب قرار دارد.

سپس انژکتور آب را به کمک یک ابزار جانبی، از چاه به سطح منتقل می کند که در آن بخش، پمپ گریز از مرکز می تواند آب را در بقیه راه با مکش بلند کند.

تفاوت در نحوه طراحی پمپ بشقابی با پمپ جتی

پمپ آب بشقابی

طراحی پمپ های آب بشقابی بسیار ساده است. تنها بخش متحرک آن یک پروانه متصل به شافت است که توسط یک موتور هدایت می شود. دو قسمت اصلی سازنده این پمپ، شامل پروانه و پخش کننده آن است.

 

جنس پروانه می تواند از برنز، فولاد ضد زنگ، چدن، پلی کربنات و انواع مواد دیگر باشد. یک پخش کننده یا ولوت به پروانه متصل می شود و آب را به پروانه وارد می کند.

پمپ آب جتی

طراحی آن مشابه یک پمپ سانتریفیوژ با یک یا چند پره و پخش کننده، به اضافه یک جت اکسیژن است. یک پمپ آب جتی دارای یک نازل و یک ونتوری است. این نازل، آب را با فشار بالا دریافت می کند.

در پمپ آب جتی کم عمق، کیت انژکتور (نازل جت و ونتوری) در قسمت پمپ در مقابل پروانه واقع شده اند.

برای موثر بودن یک نازل جت، باید آن را با ونتوری ترکیب کرد. پمپ های آب جتی در ظاهر ساده هستند، اما آنها باید به خوبی مهندسی شده و با دقت نصب شوند تا برای شرایط مختلف پمپاژ مفید باشند. نازل جت و ونتوری نیز به عنوان کیت های انژکتور شناخته می شوند.

در یک پمپ آب جتی کم عمق، انژکتور نزدیک به پروانه پمپ نصب می شود. یک پمپ آب جتی کم عمق، معمولا در بالای سطح آب در چاه نصب می شود و یا در زیر سطح آب قرار می گیرد.

تفاوت در عملکرد پمپ بشقابی و جتی

پمپ آب بشقابی

در پمپ آب بشقابی آب وارد پروانه می شود و توسط نیروی گریز از مرکز خارج می شود.

همانطور که آب پروانه را ترک می کند، یک سطح فشار ایجاد می شود که باعث می شود به دلیل فشار جو و نیروی گریز از مرکز، مایع با شدت بیشتری به سمت خروجی حرکت کند.

سرعت آن به صورت جریان مایع از طریق پروانه به حرکت در می آورد، در حالی که با سرعت بالا بر روی شافت می چرخد.

فشاری که یک پمپ ایجاد می شود، در ارتباط مستقیم با قطر پروانه، تعداد پروانه ها، اندازه باز شدن آنها یا حجم ورودی و سرعت چرخش محور آن است.

ظرفیت مایع ورودی توسط عرض خروجی پروانه تعیین می شود. میزان قدرت اسب بخار موتور مورد استفاده بر تمام این عوامل تاثیر می گذارد.

برای پمپ آب بیشتر و یا افزایش فشار، انرژی بیشتری مورد نیاز است.

پمپ های سانتریفیوژ، توانایی کمتری برای هواگیری دارند. هنگام شروع به کار، پمپ و خط مکش باید فاقد هوا باشند.

نشت هوا در خط مکش موجب می شود که پمپ نتواند به درستی کار کند یا گاهی اوقات توانایی خود را از دست بدهد.

پمپ آب جتی

در پمپ آب جتی همانطور که آب از جت عبور می کند، سرعت آب (جریان) به شدت افزایش می یابد، اما فشار آن افت می کند.

این عمل مشابه همان است که هنگام نصب یک آبپاش بر روی یک شلنگ (Hose) برای آبپاشی باغ استفاده می کنید. سرعت آب بالا به علاوه فشار کم اطراف نازل، باعث ایجاد مکش در اطراف نازل می شود. جریان آب از اطراف یک نازل کشیده شده و همراه با آن حمل می شود.

مقالات مرتبط: روش های کاهش صدای پمپ آب

تفاوت در میزان صدا

تمام پمپ هایی که در بازار وجود دارند چه بشقابی و چه جتی حتما صدا تولید خواهند کرد، پس در هنگام خرید پمپ گول تبلیغ پمپ بی صدا را نخورید، تنها تفاوت در این مورد میزان صدای تولید است.

اما در کل می توان گفت که پمپ های آب بشقابی نسبت به پمپ های جتی صدای کمتری تولید خواهند کرد چرا که پمپ های آب جتی آب را با قدرت بیشتری پرتاب می کنند و در نتیجه صدای تولیدی آنها نسبت به پمپ های بشقابی بیشتر است.

قابلیت تامین فشار آب بالاتر

پمپ آب بشقابی: برای فشارهای بالاتر یا طبقات بیشتر، از پمپ های بشقابی دارای دو یا چند پروانه استفاده می شود؛ یا یک موتور برای کمک به پروانه ها در شرایط افزایش فشار، اضافه می شود.

پمپ آب جتی: در پمپ آب جتی در صورت نیاز به آب بیشتر باید از انژکتور بیشتری استفاده شود. بخشی از آب مکش شده از طریق انژکتور به مخزن فشار منتقل می شود و با رفتن به قسمت مکش پمپ، مکش به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

این باعث می شود جریان آب افزایش یابد اما، مقدار آب موجود در مخزن ذخیره کاهش می یابد.

برای مطالعه بیشتر در مورد این دسته از پمپ ها می توانید بر روی تیتر پمپ بشقابی کلیک کنید تا به مقاله مربوطه ارجاع داده شوید.

قیمت پمپ آب جتی و بشقابی

این دو پمپ بستگی به توان عملکرد و همچنین شرکت های سازنده قیمت های متفاوتی دارند و نمیتوان بصورت مستقیم آنها را از نظر قیمتی باهم مقایسه کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا