عملکردها و اجزای تجهیزات

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور چیست؟ الکتروموتور و یا Electric motor وسیله‌ایست که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل میکند، یا به زبان ساده‌تر، الکتروموتور تولیدکننده نیروی محرک همه پمپ‌هاست و کارکردی برعکس ژنراتور دارد (ژنراتور نیروی مکانیکی را به نیروی الکتریکی تبدیل میکند).

بطور کلی تقریبا تمامی الکتروموتورها با وارد کردن نیروی الکتریکی و ایجاد میدان مغناطیسی در قسمت سیم پیچ، موجب چرخش شفت میشوند (شفت همان محور اصلی الکتروموتور است که نیروی ایجاد شده را به پروانه‌ها منتقل کرده و در نهایت موجب پمپاژ سیال میشود) حال الکتروموتور هم میتواند با جریان مستقیم (DC) مانند باطری و رکتیفیر کار کنند، و هم میتوانند با برق متناوب (AC) مانند برق شهری، ژنراتور و موتوربرق نیز کار کنند.

الکتروموتور چیست؟
الکتروموتور چیست؟

عوامل مهم در انتخاب الکتروموتور

در انتخاب یک الکتروموتور عوامل بسیاری از جمله: نوع منبع تغذیه، ساختار داخلی، کاربری و نوع نیروی محرک خروجی مورد نیاز و… را باید در نظر گرفت. همچنین باید بدانید که نوع برق شما AC است یا DC، و اینکه احتیاج به الکتروموتوری تکفاز (۲۲۰ولت) دارید، یا سه فاز (۳۸۰ولت)؛

کاربرد الکتروموتور :

الکتروموتورها بسته به سایز و قدرتشان برای کاربریهای مختلفی طراحی و ساخته میشوند، اما میتوان بطور کلی گفت، مدلهای کوچکتر با ویژگی فنی متوسط را بیشتر برای مصارف صنعتی بکار میبرند و نوع‌های بزرگتر را در کاربریهایی که سطح کار به ۱۰۰مگاوات هم میرسد، مانند کشتی‌های نیروی، استفاده میکنند.

  • فَن و پروانه‌های صنعتی
  • پمپ‌ها و دمنده‌ها
  • ماشین آلات
  • کاربری‌های خانگی
  • تجهیزات انرژی
  • دیسک درایوها

همچنین در کاربریهای خاص، مانند ترمز احیا، از الکتروموتورها برای کاربردی معکوس یعنی احیا و تولید انرژی مصرف شده نیز استفاده میکنند.

الکتروموتور چیست؟
الکتروموتور چیست؟

انواع الکتروموتور :

تقریبا میشود گفت چیزی به اسم انواع الکتروموتور نداریم، و الکتروموتورها بسته به ابعاد و مشخصات فنی برای کاربریهای مختلفی طراحی و تولید میشوند که این خود محدوده بسیار وسیعی از مدلها با ویژگیهای متفاوت است. اما بطور عمومی الکتروموتورها میتوانند خاردار و یا بدون خار باشند، وهمچنین سیستم خنک کننده آنها میتواند هوا یا سیال باشد.

مقاله تفاوت الکتروموتور سه فاز با تکفاز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.