لوگوی آبیاران

بوبین چیست؟

بوبین

بوبین یا پیچه یا سولنویید عبارت است از سیم طویلی که به طور منظم به صورت مارپیچ منظمی پیچیده شده است .

طریقه کارکرد بوبین ؟

مغناطیس و الکتریسیته جدای از یکدیگر نیستند. اگر از یک سیم جریان الکتریسیته عبور کند در اطراف سیم میدان مغناطیسی بوجود می آید. سه عامل بر روی شدت این میدان تاثیر دارد. یکی شدت جریان, دیگری تعداد سیم ها و دیگری مقدار فاصله از سیم. یک سیم معمولی جریان معینی را می تواند از خود عبور دهد اگر شدت جریا ن زیاد شود سیم می سوزد. همچنین سیم ها حجم زیادی را اشغال می کنند اما اگر سیم به حالت حلقه درآید جریان رفت و برگشت در این حلقه دو میدان هم سو در داخل حلقه ایجاد می کند، یعنی میدان مغناطیسی در مرکز این حلقه میدانی قویتر از میدان یک سیم راست خواهد بود. اگر سیم راست به صورت حلقه ای با n حلقه درآید میدان ناشی از آن به همان اندازه قوی تر خواهد شد.

بوبین 1

کاربرد بوبین ؟

اگر N جریان از بوبین عبور داده شود، بوبین حالت یک آهن ربای تیغه ای به خود می گیرد یک سر آن قطب N و سر دیگر آن قطب S خواهد شد. حُسن استفاده از چنین آهنربایی آن است که با تغییر شدت جریان، شدت میدان را می توان تغییر داد و همچنین با تغییر جهت جریان قطبهای آن عوض خواهد شد، بدون آنکه ترکیب پیچه (بوبین) به هم بخورد. ساده ترین کاری که می توان با این وسیله انجام داد ساخت آهنرباست. تیغه فولادی را در پیچه قرار داده و جریانی را از پیچه عبور می دهیم. پس از مدتی تیغه تبدیل به آهنربای دائمی می شود. همچنین در داخل گالوانومتر (جریان سنج) نیز از بوبین استفاده می شود .

عکس پدیده فوق نیز صادق است یعنی اگر یک سیم داخل یک میدان مغناطیسی حرکت کند به طوری که خطوط میدان را قطع کند، در آن جریان الکتریکی پدید می آید. پس اگر یک بوبین داخل یک میدان مغناطیسی به چرخش درآید در آن جریان الکتریسیته ایجاد می شود و اگر جهت حرکت سیم پیچ تغییر کند جهت جریان نیز عوض خواهد شد. این خاصیت در ساخت وسایل مولد جریانهای ثابت و متناوب به کارگرفته می شود. از بوبین ها در ترانسهای تبدیل نیز استفاده می شود که این ترانسها می توانند ولتاژ بالا را به ولتاژ های پایین و برعکس تبدیل کنند و این امر در خط انتقال جریان برق از پست مرکزی برق به منازل نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

بوبین 2

 

لینکهای مربوط :

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت طولانی فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

تماس با واحد فروش
واتس آپ