لوگوی آبیاران
ژنراتور برق موتور برق الکتروموتور پمپ آب کمپرسور گیربکس تجهیزات برق صنعتی سایر محصولات

پارامتر مؤثر بر تابلو عملکرد برق -قسمت سوم

تعیین پارامترهای تأثیرگذار بر بهبود عملکرد تابلو برق

دريل ستوني در تابلو برق

از اين دريل به دلیل سوراخ كردن قطعات ورق مورد استفاده قرار می گیرد و داراي بعد های0.6*0.6*2mمي باشد . در اين دريل به وسیله ی تغيير ( مته ) مي توان قطر سوراخ را تغيير داد اين دريل يك فك ثابت تابلو برق به عنوان نگهدارنده ابزار ها مي باشد كه مسافت آن تا دريل تنظيم می شود . اين ابزار به وسیله يك موتور0.55 kw كيلو وات راه اندازي مي گردد و سرعت آن از طريق تغيير محل تسمه قابل تنظيم است و اين ابزار هر دو ماه يكبار بازبيني و سرويس كاري مي گردد كه مشتمل بر بازبيني تسمه ها و روغن كاري برشها مي باشد .

دستگاه جوش تابلو برق

از اين ابزار جهت جوشكاري برگ ها به قطر 2.5mmاستفاده مي گردد . اين ابزار داراي خروجي هاي آمپراژ250-200-150-100 -75مي باشد . بعد های اين دستگاه /8*/5*/5mمي باشد و نوسان و سرعت كاري اين ابزار وابسته به تخصص اپراتور دارد ( اما در حالت کلی هر سانتي متر را در مدت زمان در حدود 3 secثانيه جوش مي دهد).

0000 copy

سيستم مشعل و كوره تابلو برق

از اين سيستم براي خشك نمودن قطعه های رنگ آميزي به كار گرفته مي گردد و محوطه آن داراي ابعاد 5*2*3mمي باشد و سرعت كاري اين ابزار براي ابزارهای رنگ آميزي شده 20دقيقه در دماي 160درجه سانتي گراد مي باشد سرويس كاري اين كوره هر دو ماه يكبار هست كه مشتمل بر تميز بودن ، سرويس تابلو برق كاري مشعل، مخزن كوره ، سرويس كاري مشعل و تميز نمودن محوطه كوره مي باشد . كه اين كار تحت نظارت مسئول قسمت انجام مي گردد .

سيستم احتراقي و توليد کننده ی گرماي اين كوره از يك مشعل و يك كوره حرارتي به حالت استوانه و يك پنکه براي دمش هواي داغ و همچنين كنترل درجه حرارت تشكيل شده كه اين سيستم به وسیله ی ايجاد حرارت در محفظه دایره اي شكل خارجي و دمش آن توسط پنکه به درون كوره و همچنين تابلو برق وارد شدن هوا از قسمت پائين كوره براي به جريان انداختن هوا به درون كوره كار مي كند ( و همچنين مكش هوا از قسمت پايين).

ابزار ها و قطعاتی که برای ساخت تابلو برق تحت استفاده قرار می گیرند

کابلشو

جهت متصل کردن سر کابل به شینه ها و ترمینال ها از کابلشو استفاده می گردد. کابلشو ها در سایزهای متفاوتی برای کابل ها ی با ضخامت مختلف ساخته می شوند.

به دلیل اتصال کابلشو به بالای کابل (کابلشو زندن) اول کابلشو بر طبق با ضخامت سیم را منتخب نمود و بعداً روکش بخشی از سر کابل را که در تابلو برق کابلشو می تواند جای بگیرد با تیز بر برمی داریم و در آخر با ابزار پرس کابلشو را بر روی سیم محکم می کنیم.

جهت پرس کابلشو می توان از ابزار پرس دستی یا ابزار پرس روغنی استفاده کرد. وقت پرس کابلشو بر روی سیم باید تمرکز نمود که پرس را از بخشی شروع می کنیم که به کابل نزدیکتر است و طی چند مرحله (سه یا چهار مرحله با توجه به قطر کابلشو) تا قسمتی که نوک سیم درون کابشو می باشد را پرس می کنیم. بایستی توجه کرد که پرس را می توان دو سری انجام داد اولین تیغه ای را که سایزاش از کابلشو کمی بیشتر است بکار ببریم و یک بار دیگر تیغه ی بر طبق با کابلشو را استفاده کنیم. این کار باعث می شود که برآمدگی سطح تابلو برق کابلشو بعد از پرس پایینتر باشد و سطح سیقلی تری را داشته باشیم و این خود باعث می شود که گرادیان میدان روی کابلشو پایینتر باشد.

بعد از پرس کردن بخشی از تابلو برق کابلشو را که مهم نیست با هادی های دیگر در تماس باشد با عایق خوبی مانند ریکم می توان پوشانید.

طریقه ی عایق کردن به این طریق است که اول عایق را بر روی سطح تحت نظر قرار داده و بعداً با حرارت مستقیم شعله عایق را کاملاً بر روی هادی ثبت می کنیم. باید توجه شود که حرارت به تابلو برق صورت کاملاً یکنواخت به عایق داده می شود تا هوا در زیر آن نفوذ ننماید و حرارت بالایی که ناشی از محکم نگه داشتن شعله در یک منطقه است باعث سوختن عایق نشود.

انگشتی تابلو برق 

جهت متصل کردن دو کابل به یکدیگر یا مفصل زدن وسط دو کابل استفاده می گردد و در سایز های مختلفی تابلو برق برای کابل های با ضخامت متفاوت ساخته می گردد.

برای مفصل زدن بر سطح کابل اول انگشتی بر طبق با کابل را انتخاب کرده و بعداً روکش سر کابل ها را به سایز نصف طول انگشتی با تیزبر سوا کرده و کابل ها را از هر دو طرف داخل انگشتی تابلو برق قرار داده و انگشتی ها را به وسیله ی دستگاه پرس بر روی کابل محکم می کنیم.

در آخر بخشی از کابل را که با انگشتی به یکدیگر وصل کرده ایم و با عایق مناسب کاملاً می پوشانیم.

تابلو برق

ترمینال تابلو برق

از ترمینال در آخر کابل هایی که برای تغذیه ی مصرف کننده تهیه شده اند تابلو برق استفاده می گردد تا بتوان مصرف کننده را به آسانی به تغذیه کننده وصل کرد. باییستی توجه کرد که کابل های تغذیه کننده و مصرف کننده به وسیله ی کابلشو به ترمینال وصل می گردند.

گلند تابلو برق

گلند در بخشی از تابلو برق استفاده می شود که کابل از بیرون تابلو به آن داخل می گردد این دلیل باعث می شود که بدنه ی تیز تابلو برق به روکش کابل ها آسیبی نرساند از طرفی که ممکن است ضخامت کابل ها متفاوت باشد گلند ها در سایز های مختلفی ساخته می شود.

مقره تابلو برق

برای ایزوله کردن شینه ها و هادی های داخل تابلو برق از بدنه ی تابلو برق از مقره ها استفاده می گردد که جنس آنها باید دارای عایقی مناسبی داشته باشد تا بتواند این کار را برای ما امکان پذیر باشد.

مقره ها با توجه به کاربری آنها ظاهر مختلفی دارند و همچنین در ولتاژهای مختلف باید از مقره با سایز های مختلف استفاده می شود.

شینه تابلو برق

جهت آماده نمودن شينه ها كه براي مرتبط کردن مسير الكتريكي وسط كليد و فيوز ها مي باشد از يك ابزار برش ویژه استفاده مي گردد . كه علاوه بر کار برش وظيفه خم كاري تابلو برق شينه ها را نيز بر عهده می گیرد مقطع اين شينه ها ( 30*3cm) مي باشد و اندازه ی آن با توجه به مسافت اتصالات تحت تغییر مي باشد و به تعداد مرحله های انشعاب روي اين شينه ها سوراخ ايجاد مي گردد و به یکدیگر پيچ مي شود . بایستی اين شينه تابلو برق ها به وسیله ی وارنيش از يكديگر عايق مي گردد كه ابتدا وارنيش را روي شينه مي كشند و بعداً روي وارنيش را دما مي دهند تا وارنيش به شينه بچسبد و درنيايد ، رنگ وارنيش زرد ، آبي و قرمز مي شود.

ترانس جریان (ct) تابلو برق

Ctجهت نمونه برداری از جریان مورد نظر قرار می گیرد این نمونه برداری با اندازه های مختلفی صورت می شود و جریان اصلی را با کمک ctتا حد بالایی پایین می آورد و این نمونه ی پایین یافته را می توان به آمپرمتر داد و آمپرمتر مقدار واقعی جریان را نشان می دهد.

خازن تابلو برق

 

جهت ساختن تابلو برق های پست خازنی برای کم کردن مصرف توان راکتیو بعضی کارخانه ها از خازن ها در تابلو برق استفاده می گردد.

خازن ها با دخالت راكتانس خازني به مدار ، به حالت مؤثر در برابر راكتانس القايي مواد واكنش نشان می دهد و امپدانس مدار را تغيير مي دهد . اين فعالیت به نوبه خود امکان دارد باعث افت يا بالاتر رفتن ولتاژ مدار می شود . وجود خازن همچنين به بهبود ضريب توان مدار منجر می شود و از اين روش جريان مورد نياز برای تأمين يك بار مشخص را کم کرده و تلفات مدار را کاهش مي دهیم.

فيوزهای تابلو برق

در تمامی تأسيسات الكتريكي جهت جلوگيري از آسیب ديدن و عیب دار شدن ابزار ها و يا قطع كردن ابزار های عیب دار از شبكه كه براثر عامل های متفاوت از قبيل نقص های تابلو برق عايق‌بندي، اشکال استقامت الكتريكي يا مكانيكي و يا اصافه بودن و بيش از حد جريان مجاز (اتصال كوتاه) ابزار محفاظتي متفاوت به كار مي‌رود.

اين ابزار بايد گونه ای انتخاب گردد كه در اثر اضافه بار و يا اتصال کوچک در کمترین تایم ممكن و قبل از اين كه آسیبی به سيمها و ابزارآلات الكتريكي شبكه برسد مدار بخش عیب دیده را قطع كنند. يكي از اين ابزار های تابلو برق محفاظتي فيوز است فيوزها از نظر تایم قطع بر حسب منحني ذوب سيم حرارتي درون آنها به دو دسته كند كار و تنر كار تقسيم می کنند. فيوزهاي تند كار شامل تایم قطع كمتر از فيوزهاي كند كار بوده و به خاطر همین دليل در مصرف های روشنايي به كار مي‌روند. فيوزهاي كند كار شامل زمان قطع طولاني‌تري بوده در نتيجه براي تابلو برق راه‌اندازي موتورهاي الكتريكي به كار مي‌روند. تحمل جريان راه‌اندازي موتور در حدود 3 تا 7 برابر جريان نامي است كه بر روي كليه ی فيوزها جريان نامي آنها نوشته مي‌شود كه اين جريان پایین تر از جريان ماكزيمم تحمل فيوز می باشد.

تابلو برق

 فيوز فشنگي تابلو برق

اين فيوزها از يك سيم حرارتي متشکل است ، هنگامی كه جريان از مقدار مجاز بالاتر برود ذوب شده و باعث قطع كامل مدار می شود. اکثراً از فيوزهاي فشنگي براي محفاظت مدار در برابر اتصال كوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. فيوزهاي فشنگي از دو بخش اصلي بنام پايه و كلاهك تشكيل می شود. جنس بخش عايق آنها از چيني يا سراميك مي‌باشد پايه ی فيوز شامل دو پيچ ورودي و خروجي جريان می باشد و كلاهك و فشنگ بر روي آن بسته شده است. كلاهك يا نگهدارنده ی فشنگ فيوز از طریق پيچ به پايه متصل مي‌شود. تابلو برق جنس فشنگ فيوز از چيني يا سراميك بوده و سيم حرارتي تابلو برق از سوراخ وسط آن عبور داده مي‌شود. اکثراً اطراف سيم حرارتي را از خاك كوارتز يا ماسة ريز پر می نمایند. ویژگی اين پودر اين است كه در زمان قطع فيوز ذوب شدن سيم حرارتي باعث خاموش شدن جرقه ی توليد شده در درون فشنگ می گردد و از تركيده شدن فشنگ در اثر جرقه جلوگيري می کند. جنس كلاهك نيز عايق می باشد و قسمتهاي هادي كه بر روي آن نصب می گردد از قلز برنج مي‌باشد اکثراً روي فشنگ پولك رنگي نصب مي‌شود تابلو برق كه اين پولك نشان دهندی آمپر فيوز است. همچنين در زمان سوختن فيوز پولك از محل خود خارج شده و مي‌توانيم تشخيص دهيم كه فيوز سوخته است.

كاربرد فيوزهاي فشنگي در تابلو برق

برای اینکه فيوزهاي فشنگي تابلو برق در تایم جريان غيرمجاز اندازه ی با تأخير عمل مي‌كنند در پایان از اين فيوزها جهت حفاظت موتورهاي سه فاز و تكفاز غیر همزمان در برابر اتصال كوتاه مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به اینکه مي‌دانيم جريان راه‌اندازي اين موتورها در اندازه ی 3 تا 7 برابر جريان نامي موتور است به همين خاطر برای اینکه تابلو برق اين فيوزها داراي تایم قطع طولاني می باشند در پایان تحمل جريان راه‌اندازي تابلو برق را داشته و زود نمي‌سوزد. نحوه ی انتخاب فيوزهاي فشنگي براي موتورهاي القائي به اين حالت است كه جريان فيوز را دو برابر جريان نام موتور انتخاب می نماییم به عنوان مثال اگر يك موتور سه فاز بر روي پلاك آن جريان12A آمپر نوشته شده باشد براي هر فاز آن از يك فيوز فشنگي25Aآمپر استفاده می نماییم.

نكته ی ویژه اينكه هيچ موقع براي حفاظت سيستم تابلو برق خانه ها از فيوز فشنگي استفاده ننمایم زيرا بار اول يك بار مصرف بوده ثانياً در صورت اتفاق اضافه بار و برق گرفتگي تند عمل نمي‌كند و باعث آسیب های جبران ناپذيري مي‌گردد. باید توجه داشته باشيم كه هيچ موقع تابلو برق فيوزهاي سوخته ی فشنگي را با گذاشتن یک تكه سيم در درون فشنگ تحت استفاده قرار نمی دهيم به خاطر اینکه امکان دارد جريان سيم جايگزين شده، تابلو برق بیشتر از جريان فيوز باشد و باعث صدمه زدن و سوختن ابزار ها و مدارات مرتبط شود پس به طور كلي نتيجه مي‌گيريم كه بيشترين كاربرد فيوزهايفشنگيبراي حفاظت موتورهاي القائي آسنگرون در مقابل اتصال كوتاه مي‌باشد

ساختمان و طرز كار كنتاكتور تابو برق

كنتا كتور تشكيل شده است از يك آهنرباي الكتريكي كه يك قسمت از هسته آن متحرك بوده و به وسيله فنري از قسمت ثابت جدا نگه داشته مي‌شود و يك سري كنتاكت تابلو برق عايق شده از يكديگر به آن متصل مي‌باشد كه به همراه قسمت متحرك حركت مي‌كنند. در قسمت تابلو برق ثابت يك سري كنتاكت ديگر قرار گرفته‌اند. هنگاميكه از سيم پيچ بوبين كنتاكتور جرياني عبور مي‌كند توسط نيروي مغناطيسي كنتاكتهاي ثابت و متحرك روي يكديگر فشرده مي‌شود. در همان حالت فنر بين دو قسمت هسته فشرده مي شود اما زمانيكه تابلو برق ولتاژ بوبين قطع شود و يا از حد معمول كمتر گردد نيروي فنر موجب باز شدن كنتا كتها بصورت اتوماتيك از يكديگر مي شود. عكس اين حالت نيز صادق است.

يعني در حالت بدون جريان بودن بوبين كنتاكتور تابلو برق يك سري از كنتاكتهاي ثابت و متحرك به يكديگر وصل هستند و زمانيكه جريان به بوبين كنتاكتور وصل مي شود ارتباط بين كنتاكتها قطع مي‌شود پس نتيجه مي گيريم كه كنتاكتهايي را كه با وصل بوبين و فشرده شده فنر بين دو قسمت هستند به يكديگر وصل مي‌شوند تابلو برق كنتاكتهاي باز و كنتاكتهايي كه با وصل بوبين به برق از يكديگر جدا مي شوند را كنتاكتهاي يسته مي گويند.

 

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت دراز فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

تماس با واحد فروش
واتس آپ