لوگوی آبیاران
ژنراتور برق موتور برق الکتروموتور پمپ آب کمپرسور گیربکس تجهیزات برق صنعتی سایر محصولات

تابلو برق

تابلو برق 

231321321

برق يكي از صنايعي است كه قطعاً بيشترين سهم بازار را در جهان به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر بيشترين بازار كار در زمينه ي برق در رشته هاي برق با گرايش سيستم هاي توان است كه در اين رشته ها يكي از مهمترين مشاغلي كه در اكثر كشورهاي بزرگ دنيا وجود دارد صنعت تابلو سازي و ساخت مدارهاي فرمان و قدرت مي باشد. 

در واقعيت تابلوی برق یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی در آن قرار گرفته اند و در مواردي كه نياز است تابلو برق ها می توانند در بر گیرنده تجهیزات پنیوماتیک همانند شیر های برقی ، کمپرسور و غيره باشند. 

تعاریف اولیه تابلو برق :

انواع تابلو برق :

تابلوی ايستاده قابل دسترسی از جلو، سلولی، تمام بسته ديواری كه خود اين تابلو ها می توانند اصلی يا نيمه اصلی ويا فرعی باشد.

تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعيف ترانس متصل است.

تابلوی نيمه اصلی : اين گونه تابلو ها ی برق بلوك ساختمانی يا قسمت مستقلی از مجموعه را توزيع و ازتابلوی اصلی تغذيه می شود .

تابلوی فرعی: برای توزيع و كنترل سيستم برق خاصی مانند موتور خانه، روشنايی و غيره به كار می رود و از تابلوی اصلی تغذيه می شود.

انواع تابلو برق از نظر ساختار: 

 

 تابلو برق هاي Metal Enclosed : تابلو برق هایی به شکل محفظه تمام بسته فلزی هستند که تمام تجهیزات الکتریکی اعم از کلیدها، ترانسهای جریان و ولتاژ، لوازم اندازه گیری، شینه ها و ... در داخل آن نصب می شود.

 

 1. تابلو برق های Metal Clad: این نوع تابلو برق ها نوعی از تابلو برق های Metal Enclosed هستند که در آنها، محفظه های مختلف از یکدیگر جدا شده اند. این امر باعث می شود تا اگر خطایی در یکی از محفظه ها روی دهد، این خطا به محفظه های دیگر انتقال پیدا نکند و سایر محفظه ها نیز تحت تأثیر آن آسیب ندیده و محفوظ می مانند.
  • یک تابلو برق Metal Clad به چهار بخش تقسیم می شود :

  -   محفظه باسبار

  -   محفظه سر کابل

  -   محفظه LV (کنترل) که تجهیزات اندازه گیری، حفاظتی و کنترلی در آن قرار می گیرند.

  -   محفظه کلید

 2. تابلو برق Compartment Type: این نوع تابلوها نوعی از تابلو برق های metal enclose هستند که در آنها، محفظه های مختلف از یکدیگر جدا نشده اند.
 3. در طراحی یک تابلو برق باید مواردي در نظر گرفته شود كه به صورت زير مي باشد :

  -   شرایط محیطی (جهت بهره برداری)

  -   شرایط لازم برای نصب

  -   شرایط حفاظتی

 انواع تابلو برق از لحاظ محل نصب :

 

-   داخلی (Indoor) :اين نوع تابلو برق در فضای بسته مانند داخل سالن یا سوله نصب می شود.

 

-   فضای باز (Outdoor) : اين گونه تابلو برق ها در فضای باز نصب می شود.

 تقسیم بندی تابلو برق ها

 1. تابلو برق های ثابت (Fix)
 • تابلو برق های ایستاده چند منظوره (Multi Purpose)
 • تابلو برق های دیواری (Wall Mounting)
 • تابلو برق های (Rack)

این تابلو برق ها به صورت ایستاده قرار می گیرند و تابلو برق های چند منظوره می باشند و داخل آنها می توان تجهیزات کنترل، قدرت و تجهيزات مورد نياز را نصب کرد.       

 این تابلو برق ها به دو دسته تابلو برق های روکار (On Surface) و تابلو برق های توکار (Flush Mounting) تقسیم می شوند.

تابلو برق هایی هستند که به صورت قفسه بندي شده هستند و محفظه های اندازه گیری-الکترونیکی-کنترل ومخابراتی و... روی آنها نصب می شود.

 تابلو برق های Swing نوعی از تابلوهای Rack  هستند که دارای در متحرک می باشد  و مزیت ان این است که پشت تجهیزات آن قابل رویت است و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است این مدل بسیار گران است و درب آن هم شیشه ای است.

تابلو برق

  تابلو برق های کشویی (Withdraw able)

 • تابلو های کنترل موتورها ((Motor Control Center(MCC)

 این تابلو ها بصورت کشویی ساخته می شود و برای کنترل موتورها ساخته می شود .این تابلوها بخاطر مزیت تابلوهای کشویی بسیارگران هستند.

 

 • تابلوهای مرکز قدرت(Power Center)

این تابلوها برای تغذیه تابلوهای MCC استفاده میشوند و یک تابلوی توزیع است و میتواند چند تا تابلوی MCC را تغذیه کند در این تابلو ها کلیدها بیشتر از نوع هوایی هستند و بعد از پست اصلی استفاده می شوند.

 

 • تابلو برق هاي ما‍‍ژولار

نوع پیشرفته تابلوهای فیکس ایستاده است. هر فیدر به شکل یک ماژول در تابلو نصب شده و به وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی و فیدر پایینی خود جدا می شوند  و از لحاظ دسترسی به سر کابل  به دو نوع کلی تقسیم می شوند :

دسترسی از پشت :

در اين حالت دسترسي به تابلو برق از پشت دستگاه است.

دسترسی از جلو :

در این حالت معمولا" در کنار درب اصلی تابلو درب کوچکی به نام درب کناری تعبیه شده و اتصالات کابل ها به فیدرها از طریق این درب انجام میشود این نوع سلولها را از لحاظ محل ورود سر کابل های ورودی و خروجی میتوان به ورود از بالا و ورود از پایین تقسیم نمود.

انواع تابلوها از لحاظ ایستایی :

 • ایستاده (Self Standing / Free Standing)

تابلو برق حالت خود ايستاده دارند ( نیاز به مهار آن توسط سازه ی دیگری نیست و یا به دیگری تکیه ندارد.)

 • دیواری (Wall Mounted

 تابلو برق هایی که روی دیوار نصب می شوند.

 

این تابلوبرق ها اگر روی سطح دیوار نصب شوند، روکار (Surface Mounted) و اگر داخل دیوار جاسازی شوند، توکارFlush Mounted) یا (Recessed Mounted نامیده می شوند.

 

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت دراز فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

تماس با واحد فروش
واتس آپ