لوگوی آبیاران
ژنراتور برق موتور برق الکتروموتور پمپ آب کمپرسور گیربکس تجهیزات برق صنعتی سایر محصولات

دیگ بخار

دیگ بخار و طبقه بندی دیگ بخار

در این مقاله قصد داریم به ارائه ی اطلاعات فنی در مورد دیگ بخار بپردازیم.

 

دیگ-بخار-تازه

در ابتدا به مفهوم دیگ بخار می پردازیم:

دیگ بخار دستگاهی است که با تغذیه آب به داخل آن به وسیله ی یک منبع گرمایی به طور مداوم بخار تولید می نماید . در مدل های اول دیگ بخار ، پوسته ای ساده با یک لوله تغذیه و یک خروجی بخار بود که روی آن با آجر پوشانیده می شد . سوخت در درون پوشش دیگ سوزانده می شد و انرژی آزاد شده ، قبل از اینکه اکثر آن به بیرون برود و تلف گردد، از روی قسمت پایینی پوسته عبور داده می شد . مبتکران به زودی متوجه این شدند که داغ کردن یک منبع بزرگ آب بازدهی کمی را دارد .در آخر، محصولات داغ احتراق را از درون لوله هایی که در پوسته دیگ قرار داشتند و آب آنها را محصور کرده بود عبور می دادند. طرح لوله دود نه تنها سطح تماس آب با گرما را افزایش می داد همچنین کمک می کرد کرد تا تشکیل بخار از آب توزیع یکنواخت تری پیدا کند. بعداً دیگ هایی ساخته شدند که در داخل آنها آب از درون لوله ها و آتش از بیرون آنها عبور می دادند. لوله های بیشتر و کوچکتر ، راندمان بیشتری داشتند.

در این قسمت به یک مفهوم، تحت عنوان جای بخار در دیگ بخار می پردازیم:

تنها بخشی از دیگ بخار را با آب پر می نمایند. حجم باقیمانده جای بخار نامیده می شود به دلیل اینکه فضا برای جدا شدن بخار از آب و ذخیره این بخار تا هنگامی که به بیرون ارسال شود مورد نیاز است .

بحث دیگری که در این مقاله بررسی می شود ، سطح گرمایی دیگ بخار از چه قسمت هایی ایجاد می شود:

سطوح لوله ها ؛صفحه لوله ها، کوره و کله گیره هایی که در حالت تماس با ابزار آلات احتراق دارند سطح گرمایی را تشکیل می دهند .

در این بخش به معرفی اصطلاح دیگری در دیگ بخار می پردازیم که به خط آب و آتش در دیگ بخار معروف می باشد:

 قسمتی که آب درون دیگ بخار در آن قرار می گیرد این قسمت بایستی همیشه بالاتر از قسمتهایی از دیگ بخار باشد که در تماس با گرمای زیاد قرار دارند و در حالتی که با آب پوشیده نشود آسیب هایی ایجاد می کند.

خط آتش : بالاترین قسمت بخش گرمایی در پیش پا افتاده ترین نوع دیگ بخار ها می باشد ولی این تعریف نمی تواند برای همه ی  دیگها صادق باشد.خط آتش در دیگهای لوکوموتیو بالاترین قسمت صفحه تاجی خط آتش در دیگ بخار های کشتی ؛ قسمت ردیف بالایی لوله هاست  و در دیگهای عمودی لوله – دودی از نوع بالا- تر صفحه لوله بالایی می باشد یک فیوز گرمایشی نیز در هر کدام از این دیگ بخار ها به حالتی قرارمی گیرد که قبل از پایین آمدن سطح آب به زیر خط آتش آلارم دهد در دیگهای لوله دودی عمودی بالا – خشک و در بسیاری از انواع دیگهای بخار لوله – آبی خط مشخصی که نشان دهنده پایان سطح گرمایش آب باشد وجود خارجی ندارد و کف آب نما در این دیگها به طور مشخص نقطه ای را نشان می دهد که سطح آب نباید از آن پایینتر برود.

در ادامه به ویژگی های یک دیگ بخار مناسب اشاره می نماییم:

الف) بدنه ی ساده و مستحکم دیگ بخار

ب) متریال و ساخت دیگ بخار بر اساس استاندارد های سطح بالا

 ج) نقشه ایی که متناوب آب را در دیگ تضمین نماید. و در آخر توزیع شدن گرما به صورت کاملاً یکنواخت در تمام حجم آب صورت گیرد و بخش های متفاوت سطح های گرمایی را تا حد امکان در دمای همسان نگاه دارد.

د) سطوح بالای گرمایی تا حد نیاز انتقال گرمای گازهای داغ کوره به آب داخا کوره را تضمین می نماید.

ه) تمام بخش های دیگ بخار برای تعمیر بازرسی و نظافت کاری به راحتی در دسترس باشند.

و) حجم لازم برای احتراق به گونه ای که بخار به صورت آزاد بتواند از سطح آب بلند شود.

 لوله و تنوره در دیگ بخار به چه معنایی می باشد:

هر دوی لوله ها با سطح مقطع دایره ای می باشند اما مفهوم از لوله اکثراً آن دسته از لولها های کم قطر تا 6 اینج می باشد بزرگتر از این قطر تنوره نامیده می شود . توجه کنید که مفهوم از قطر لوله قطر خارجی آن  می باشد.

 

دیگ بخار دیگ بخار دیگ بخار

 

طبقه بندی دیگ های بخار به چه صورتی انجام می شود:

دیگ های بخار را به روش های زیر بخش بندی نمود 

1) بر اساس مسیر پوسته ی افقی یا عمودی

2) بر طبق نوع استفاده از آنها، قابل حمل از طریق دریایی، تراکتور و یا ثابت

3) بر طبق نوع کوره، منقل خارجی یا منقل داخلی

4) بر اساس نوع نسبی آب و گازهای داغ لوله و یا دودی

5) بر اساس نوع دیگ ها

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت دراز فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

تماس با واحد فروش
واتس آپ