گیربکس خورشیدی

گیربکس خورشیدی

در این نوع گیربکس دنده ها به شکل خاصی داخل همدیگر قرار می گیرند. نوع قرارگیری دنده ها مانند گیربکس شفت مستقیم به صورت موازی با همدیگر قرار میگیرند که این امر باعث میشود گیربکس در قسمت شفت خروجی بتواند حتی در زمان خاموشی الکتروموتور آزادانه حرکت کند.

تفاوت اساسی گیربکس خورشیدی با انواع گیربکس های دیگر در نحوه ی قرارگیری دنده ها می باشد. به این صورت که 2 ، 3، 4 و.... دنده ی کوچکتر درون یک دنده ی بزرگتر(خورشیدی) قرار میگیرند. مانند تصویر زیر:

 

شفت موتور به مرکز خورشیدی متصل میشود ، خورشیدی(دایره ی محیطی) به شفت خروجی متصل است و دنده های میانی به صورت هرز گرد کار میکنند. اما علت اساسی این نوع اتصال  و گذاشتن دنده های هرز گرد چیزی نیست جز بالابردن توان دستگاه در برابر ضربه های وارده در ابتدای راه اندازی و ضربات حین کارکرد.

برای مثال در خطوط نَوَرد فولاد به علت اینکه محور چرخش با ضرباتی در هنگام عملیات نورد مواجه میشود و سرعت بسیار پایین و گشتاور بسیار بالا نیاز است، نیاز به این نوع گیربکس بسیار احساس می شود. علت تحمل بالای ضربه در این نوع گیربکس درمقایسه با انواع دیگر مربوط به تعداد دنده های درگیر در یک لحظه است. اگر توجه کنید در گیربکس های حلزونی ، کتابی، کرانویل پنیون ، شفت مستقیم و... در لحظه ی راه اندازی تنها یک دنده با دنده ی دیگر درگیر می شود. اما در گیربکس خورشیدی به علت ساختار خاص خود در لحظه ی راه اندازی معمولا بین سه الی چهار دنده (و در موارد نیاز به تعداد دلخواه) درگیر میشوند. این امر باعث میشود تنش ایجاد شده، بین دنده های درگیر تقسیم شود لذا عمر گیربکس افزایش یافته، تحمل ضربه ها و تنش های ناشی از عوامل خارجی نسبت به انواع گیربکس های دیگر بسیاربهبود میابد.

کاربرد دیگر این نوع دنده در صنایع ساخت اتومبیل های الکتریکی بسیار کاربرد دارد. به علت تولید گشتاورهای بالا و تحمل ضربات ناشی از تنش های محور ماشین بهترین گزینه برای استفاده در این ماشین ها هستند.

از مزایای دیگر این نوع گیربکس میتوان به توانایی تولید گشتاورهای بسیار بالا اشاره کرد. در تولید این نوع گیربکس میتوان دستگاه را به شکل طبقاتی طراحی کرد به نحوی که برای تولید گشتاورهای بسیار بالا و سرعت های بسیار پایین با حجم نسبتا کم بسیار مناسب است. همچنین برای نصب در تمام حالات (روی پایه،فلنج، افقی،عمودی و...)مناسب می باشد.

 

بازه تولید گشتاور این نوع گیربکس بین 36 تا بیش از 250000 نیوتن متر است  که برای هر فعالیتی قابل استفاده می باشد.

تنها عیب این نوع گیربکس در مقایسه با انواع دیگر قیمت بالاتر می باشد؛ که البته با توجه به مزایای بسیار که در بالا ذکر شد معقول به نظر می رسد.

نمایش بیشتر

سایر محصولات آبیاران


تماس با واحد فروش
واتس آپ