ژنراتور (آلترناتور) - ژنراتور الکتریکی

آلترناتور یا ژنراتور الکتریکی (که در کوپله دیزل ژنراتور استفاده می شود) دستگاهی است که از طریق انرژی مکانیکی تولید برق می نماید، معمولا از طریق القای الکترومغناطیسی است. القای الکترومغناطیسی با حرکت یک سیم پیچ (روتور) در اطراف نوار ساکن (استاتور) فراهم می شود که میدان الکتریکی، از طریق یک آهنربای دائم و یا آهنربای مغناطیسی می باشد.

طبق قانون فارادی ، این القا جریان در روتور ، می تواند در ماشین آلات برقی و یا شارژ باتری استفاده شود. منابع احتمالی انرژی مکانیکی عبارتند از : موتور بخار ، آب در حال سقوط را از طریق یک توربین یا چرخ چاه ، یک موتور احتراق داخلی ، موتور دیزل ، یک هندل گردانده دست ، یک توربین بادی ، هوای فشرده ، انرژی خورشیدی ، و بسیاری دیگر. ژنراتور الکتریکی پایه و اساس جامعه مدرن الکتریکی است.

ژنراتور الکتریکی برای اولین بار توسط مخترع مجارستان مهندس Anyos Jedlik بین سالهای 1827 و 1830 اختراع شد. ژنراتور Jedlik ، دینامو ساده بود که حداقل شش سال قبل از وارنر فون زیمنس در آلمان و چارلز ویت ستون در انگلستان ، می باشد . اگر چه ژنراتور الکتریکی در سال 1830 اختراع شد ، اما نیکولا تسلا با چرخش میدان مغناطیسی در سال 1882 ژنراتور را تبدیل به دستگاه صنعتی جهت تولید برق نمود .
تولید صنعتی برق در ایالات متحده از سال 1890 آغاز گشت که منجر انقلاب صنعتی دوم گشته و پیشرفت فوق العاده در تکنولوژی های روز گشته است.

امروز ، ژنراتور الکتریکی تمام اندازه ها قابل تصور است ، برای مثال می توان به ژنراتور 3-6 وات چراغ دوچرخه یا ژنراتور برق آبی در سه سد آب بند عظیم در چین ، که 22.5 گیگاوات قدرت که در سال 2012 راه اندازی می شود ، اشاره نمود .
تولید برق در سراسر جهان در حال حاضر ، حدود 20000 ترا وات ساعت است ، با حدود 66 ٪ از طریق تولید حرارتی ، احتراق سوختهای فسیلی در نیروگاه دیزلی یا ژنراتور دیزلی ) ، 16 درصد از طریق سد های آبی ، 15 ٪ از طریق انرژی هسته ای، و 2 درصد از طریق منابع تجدید پذیر مانند باد و یا انرژی خورشیدی است. بنا به دلایل زیست محیطی و بهداشتی ، تلاش گسترده ای برای تولید برق از آب ، انرژی هسته ای ، و منابع تجدید پذیر صورت پذیرفته است و به تدریج تولید برق از منابع سوخت فسیلی کاهش می یابد.

نمایش بیشتر

انواع ژنراتور تک


ساخت انگلیس

از 9 کاوا
تا 2135 کاوا

ساخت ایتالیا

از 5 کاوا
تا 620 کاوا

ساخت فرانسه

از 10 کاوا
تا 3366 کاوا

ساخت ایتالیا

از 5 کاوا
تا 360 کاوا

ساخت چین

از 8 کاوا
تا 670 کاوا

ساخت ایتالیا

از 30 کاوا
تا 1350 کاوا

ساخت چین

از 3 کاوا
تا 75 کاوا

ژنراتور استمفورد

کارخانه اصلی تولید کننده این نوع ژنراتور در استمفورد انگلستان بنا شده است. قبل از ادغام با AVK NEWAGE در شهر منچستر به تولید کمپرسور و آلترناتور مشغول بوده و از طریق تولیدات و صادرات، بین سالهای 1960 تا 1970 به عنوان بزرگترین تولید کننده گان آلترناتور در محدوده 8 کیلو ولت آمپر تا 2000 کیلو ولت آمپرخود را مطرح کرد. ژنراتورهای سنکرون استمفورد (STAMFORD) شامل ژنراتورهای دو پل، چهار پل و شش پل می باشد که ژنراتور شش پل با ولتاژ پایین و ژنراتور چهار پل با ولتاژ پایین و متوسط تولید می شود.

ژنراتورهای استمفورد دارای دو دسته، تک بلبرینگ (single ball bearing) و جفت بلبرینگ (two ball bearing) می باشد که ژنراتور های تک بلبرینگ جهت اتصال به موتورهای مختلف دارای قطر فلنچ های (SAE) متفاوت می باشد.

ژنراتور مکالته

ژنراتورهای مکالته ایتالیا با سابقه 60 ساله یکی از بزرگترین تولیدگنندگان ژنراتور در جهان محسوب می شود. محصولات این شرکت در توانهای 1 تا 5000 kva  در بازار جهانی به فروش میرسد که شامل ژنراتور های دو پل، چهارپل و سری NPE و غیره می باشد. محصولات مکالته دارای دو نوع تک بلبرینگ و جفت بلبرینگ میباشد که نوع تک بلبرینگ آنها جهت کوپله مستقیم و بدون واسطه با موتورهای گوناگون با SAE های مختلف تولید و عرضه می شوند.

این شرکت خوشنام ایتالیایی در سالهای 1996 و 2010 به ترتیب موفق کسب گواهینامه های ISO9001 و ISO14001 گردید و هم اکنون دارای 6 کارخانه در سراسر جهان می باشد که سه کارخانه در ایتالیا، یک کارخانه در انگلستان، یک کارخانه در هند و آخری در چین بنا شده که کیفیت محصولات تولیدی در هر شش کارخانه  یکی بوده و زیر نظر مهندسان مکالته اداره می شود.

ژنراتور لروی سومر

شرکت Leroy Somer  به عنوان یک شرکت تولید کننده ژنراتورهای الکتریکی در سال 1919 توسط Marcellin Leroy  در کشور فرانسه شروع به فعالیت نمود. که بعدها و در ادامه کار این کمپانی توانسته است در کشورهایی همچون آمریکا، مکزیک، برزیل، چین و برخی کشورهای دیگر کارخانه خود را گسترش دهد و تولیدات این کمپانی را به رخ صنعت کشورها بکشاند. در حال حاضر کمپانی لوری سومر با بیش از 1000 نوع محصول مختلف توانسته است به عنوان یک برند فرانسوی در میان تولیدکنندگان ژنراتور برای خود جایگاهی ایجاد نماید. ژنراتور لوری سامر به طور معمول با موتورهایی چون MTU و Perkins و  Volvo Penta بر روی شاسی و بصورت کوپله فابریک و کوپله داخل همراه با تابلو دستی ( Manual ) و امرجنسی  و به شکل شاسی باز یا اتاقک سایلنت ( Canopy ) تحویل مشتریان می گردد.

ژنراتور لینز

این شرکت با تخصص در زمینه تولید محصولات الکتریکی کار خود را از سال 2002 شروع کرد. این شرکت تحت تاثیر یک پروژه صنعتی معطوف به محصول و گوناگونی بازار شرکتی دیگر به نام Pedrollo  که یک شرکت تولید پمپ است شکل گرفت.

تجربه چندین ساله طراحان این شرکت به همراه خلاقیت و نوآوری مسوولین و حس توسعه طلبی آنها عاملی در راستای موفقیت بوده و راه را برای بازارهای جهانی باز کرده است. این شرکت با ارتقا کیفیت محصولات خود موفق به اخذ استاندارد ISO 9001:2000 در سال 2004 گردید.

ژنراتور استمفورد پاور

از مهمترین تولیدکنندگان ژنراتور (ALTERNATOR ) در سطح جهان میتوان به کمپانی  استمفورد انگلستان STAMFORD این کمپانی چند سالی است که زیرمجموعه کامینز آمریکا شده و امروزه ژنراتورهای تولیدی خود را به نام CUMMINS ALTERNATOR  به بازار صنعتی عرضه میکند. با پیشرفت تولیدات کشور چین تعدادی از کارخانجات چین نیز شروع به تولید و کپی سازی ژنراتورهای استمفورد انگلستان نمودند که هر روزه کیفیت آنها نیز بهبود یافته است. در ایران این ژنراتورهای کپی استمفورد به نامهای گوناگونی نظیر استمفورد پاور STAMFORD POWER، کائیجلی KAIEJELLI، مین سان MINSUN، سان پاور SUNPOWER ، اف ال دی  FLD و … معروف میباشند که یکی از بهترین برندهای ژنراتورهای کپی استمفورد و یا اصطلاحا استمفورد پاور میباشد. این ژنراتورها با داشتن سیم پیچ تمام مسی دارای کیفیت ممتاز و استانداردهای اروپایی بوده و با توجه به قیمت بسیار کمتر آنها نسبت به ژنراتور اصلی استمفورد، بسیار مقرون به صرفه میباشند.

ژنراتور ST/STC

دیزل ژنراتورها از چند بخش اصلی تشکیل میشوند: یک بخش موتور دیزلی است که وظیفه تولید انرژی مکانیکی از طریق سوخت دیزل را داشته و با به حرکت در آوردن شفت متصل شده به آلرترناتور که بخش دوم و حیاتی دیزل ژنراتور است باعث تولید انرژی الکترومغناطیسی میگردد.

آلترناتورهای چینی ST/STC در دو نوع تکفاز و سه فاز طراحی شده که از آنها به عنوان واحد تولید برق از ظرفیت کوچک استفاده میشود. (تامین برق  با هدف روشنایی در کشتی ها، خانه و روشن نگه داشتن دستگاه های الکتریکی) مناسب استفاده در شهرها و روستاها، کارهای خدماتی و ساخت و ساز می باشد.

ژنراتور چینی ST/STC با کیفیت بالا برق مغناطیسی و الکتریکی ارائه می شود.

 

مشاوره و پرسش و پاسخ

احمد حجازی

سلام من به تعداد ۱۰ عدد ژنراتور تنها بدون دیزل نیاز دارم که باید یکسره کار کنند ( دائم کار) با ظرفیت 60 kw چه برندی را توصیه میکنید؟ قیمت؟ گارانتی دارد یا خیر؟ ضمنا این ژنراتورها با پولی و تسمه به موتور وصل خواهند شد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

3 ماه پیش
پاسخ کارشناس آبیاران :
ژنراتور 100 کیلوواتی به صورت دائم کار 60 کیلووات خروجی می دهد که حتما بایستی ژنراتور اروپایی باشد
فردین

سلام من یک ژنراتور۱۵۶kva سیلندر۶ ۸۵کیلووات دارم میخواستم قیمتش رابفهمم تشکر.

3 ماه پیش
پاسخ کارشناس آبیاران :
اطلاعات تماس شما جهت مشاوره و پشتیبانی به واحد فروش ارجاع داده شد. با احترام
محمد منصور علائی

سلام من یک دینام مولد برق220ولت تکفاز 6کیلووات نیاز دارم

2 ماه پیش
پاسخ کارشناس آبیاران :
بله موجود هست
محمدصادق نوروزی

با سلام چشمه ای با آب سه چهارم اینچ در لوله دوو نیم اینچی از ارتفاع حدود 16 متری با شیب تند دارم میخوام از آن برق بگیرم امکان دارد؟ممنونم مرا راهنمایی فرمایید.

2 ماه پیش
پاسخ کارشناس آبیاران :
شما نیاز به توربین دارید که متاسفانه در حیطه فعالیت آبیاران نیست
محمد عسکری

با سلام و خسته نباشید،بخشید من یه دینام مولد برق ۲۲۰ ولت تک فاز برای روشنایی خانه و راه اندازی دستگاههای الکتریکی مثل تلویزیون لازم دارم چه نوع دینامی را پیشنهاد میکنید و قیمتش چنده؟

2 ماه پیش
پاسخ کارشناس آبیاران :
کاربر گرامی شما نیاز به موتور برق 5 الی 7.5 کیلووات دارید. که توان موتور برق بستگی به توان مصرفی وسایل الکتریکی شما بستگی دارد

سوالی دارید؟ از کارشناسان آبیاران بپرسید