روش نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

انواع پمپ آب خانگی:

پمپ های آب خانگی در مدل های گوناگون و با ظرفیت های متفاوت در بازار موجود هستند که شما می توانید بسته به میزان نیاز خود اقدام خرید و نصب پمپ آب خانگی کنید.

از آن جمله می توان به پمپ آب جتی، پمپ آب بشقابی و پمپ آب پروانه ای را نام برد که هر کدام در رده پمپ های محوری، پمپ های شعایی و محیطی قرار می گیرند.

پمپ های آب خانگی از لحاظ قدرت به پمپ های کوچک آپارتمانی، پمپ آب نیم اسب بخار، پمپ آب یک اسب بخار، پمپ آب یک و نیم اسب بخار و بوستر پمپ آب دسته بندی می شوند، که مورد پایانی بیشتر در مورد ساختمان های متراکم مورد استفاده قرار می گیرد.

تمامی پمپ های آب ذکر شده را می توان با استفاده از مخزن و یا منبع در هر مکانی حتی در بالای پشت بام بسته به نیاز ساکنین ساختمان نصب کرد، که در مقالات پیشین در مورد نحوه نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و نصب منبع پمپ آب خانگی توضیحات کافی را داده ایم.

اما در این مطلب قصد داریم تا در خصوص چگونگی نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن توضیحاتی را بیان کنیم. زیرا ممکن است در ساختمانی بنا بر دلایلی مانند کمبود فضا، کمبود بودجه انجام کار و دلایلی از این قبیل امکان نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن یا منبع وجود نداشته باشد.

از جمله پمپ هایی که می توان آن ها را بدون مخزن در ساختمان نصب کرد پمپ های آب آپارتمانی هستند که معمولا این نوع پمپ ها از نوع نیم اسب بخار انتخاب می شوند.

در ابتدا لازم به ذکر است که استفاده از پمپ آب خانگی بدون مخزن یا منبع دارای معایب گوناگونی می باشد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

 

معایب نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن:

  • کاهش عمر مفید پمپ آب خانگی:

یکی از مهمترین معایب نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن کاهش عمر پمپ آب به دلیل فشار مضاعف بر روی پمپ است.

در حالت معمولی که از مخزن در کنار پمپ آب خانگی استفاده می شود، پمپ آب دائما با هر دفعه باز و بسته کردن شیر آب در ساختمان روشن و خاموش نمی شود، زیرا تا زمانی که فشار پمپ آب خانگی کم نشود از آب ذخیره شده در مخزن برای تامین آب مورد نیاز استفاده می شود.

اما در حالتی که پمپ آب خانگی بدون مخزن نصب شود، با هر بار باز و بسته شدن شیر آب در ساختمان پمپ هم روشن و خاموش می شود و همین موضوع سبب استهلاک بالای پمپ آب خواهد شد.

نکته

چنانچه قصد دارید پمپ آب خانگی بدون مخزن را در ساختمان خود نصب کنید، می توانید با استفاده از ست کنترل میزان فشار در پمپ آب خانگی خود را کنترل کنید.

این ست در یک بازه فشار تنظیم شده وارد عمل می شود و تا زمانی که فشار آب در ساختمان به حد مینیموم نرسد پمپ را روشن نمی کند. از این طریق فشار مضاعف کمتری بر روی پمپ آب وارد می شود.

  • عدم دسترسی به آب ذخیره در مواقع نیاز:

از جمله مزایای استفاده از پمپ آب خانگی در کنار مخزن اطمینان از داشتن آب ذخیره در مخزن در مواقعی مانند قطعی آب در ساختمان است که این مزیت بزرگ در صورت عدم استفاده از مخزن از بین خواهد رفت.

  • امکان جریمه شدن ساختمان توسط شرکت آب و فاضلاب شهری:

طبق صحبتهای مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب استان تهران و بر طبق بند 2-34-4 آیین نامه عملیاتی و شرایط عمومی تعرفه‎های آب و فاضلاب کشور نصب پمپ آب بدون مخزن تخلف است . منبع 1 - منبع 2

زیرا وقتی پمپ آب خانگی را بدون مخزن نصب کنید، پمپ آب مستقیما بعد از کنتور آب ساختمان قرار می گیرد و تمامی آب موجود در لوله آب اصلی خیابان را به داخل ساختمان مکش می کند. لذا اگر شرکت آب و فاضلاب شهری متوجه چنین اقدامی شود می تواند ساختمان را جریمه کند.

از طرفی این کار سبب سلب آسایش همسایگان شما نیز خواهد شد، چون آب مصرفی آن ها نیز با کاهش فشار مواجه می شود.

 

نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن:

نحوه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن بسیار ساده تر از نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن است، چرا که دیگر نیازی به تعبیه کردن مخزن و انجام لوله کشی های مورد نیاز برای نصب آن وجود دارد و تنها لازمه انجام این کار اجرای لوله کشی پمپ آب خانگی است.

 

ابزار مورد نیاز به منظور نصب پمپ آب خانگی:

  • لوله آب با قطر مناسب
  • مهره و ماسوره
  • شیر یک طرفه
  • ست کنترل

 

نحوه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن:

برای انجام این کار ابتدا باید مکان مناسبی را برای نصب پمپ آب خانگی در نظر بگیریم که دارای مشخصات ذیل باشد:

  • مکان نصب پمپ آب خانگی باید سرپوشیده و به دور از نور خورشید باشد.
  • سطح زیرین پمپ آب خانگی باید صاف و یکدست باشد.
  • در صورتی که پمپ آب خانگی بیش از نیم اسب بخار قدرت دارد، بهتر است مکان نصب پمپ عایق کاری صوتی داشته باشد تا صدای پمپ سبب سلب آسایش ساکنین نشود.

به منظور نصب پمپ آب خانگی فقط کافیست تا پمپ آب را در مسیر جریان لوله اصلی آب ساختمان قرار دهید. برای این منظور می توانید در هر مکانی که قصد نصب پمپ آب خانگی دارید، لوله اصلی آب ساختمان را ببرید.

حال لوله آب هم قطر یا حتی قطورتر از دهانه ورودی پمپ آب را با کمک مهره و ماسوره از یک طرف به لوله اصلی آب و از طرف دیگر به ورودی پمپ آب خانگی وصل می کنیم.

سپس بعد از خروجی پمپ آب خانگی شیر یک طرفه را نصب می کنیم تا در زمان خاموش بودن پمپ آب خانگی از برگشت آب به داخل پمپ جلوگیری کند.

برخی شیر یک طرفه را قبل از پمپ آب نصب می کنند، ولی بهتر است شیر یک طرفه بعد از پمپ قرارگیرد تا هنگامی که سیستم تحت فشار است و پمپ خاموش می باشد فشار روی پمپ نباشد.

حال نوبت اتصال ست کنترل می رسد که باید آن را بعد از مخزن تحت فشار پمپ بر روی خط لوله آب خروجی از پمپ وصل کنیم.

سپس لوله خروجی از پمپ آب خانگی را به لوله اصلی ورودی آب ساختمان وصل می کنیم که این لوله ها را نیز با کمک مهره و ماسوره به یکدیگر متصل می کنیم.

 

نقشه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن:

نقشه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن شبیه به نقشه نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن است و فقط لوله کشی های مربوط به مخزن یا منبع در این نقشه حذف می شود.

 

نقشه لوله کشی پمپ آب خانگی

همانطور که در شکل بالا ملاحظه می کنید در نقشه لوله کشی پمپ آب خانگی به همراه مخزن از دو مسیر لوله کشی برای انتقال آب از آب ورودی شهری به مخزن و سپس از مخزن تا ورودی پمپ آب خانگی استفاده شده است.

حال برای نقشه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن مسیرهای ورودی از آب شهری به مخزن حذف شده و فقط کافیست لوله ورودی آب شهری به ورودی پمپ آب خانگی و خروجی پمپ آب خانگی به سمت ورودی آب ساختمان در محل های مصرف هدایت شود.

مشاوره آنلاین و تلفنی

پشتیبانی و راهنمایی مشتریان از طریق مرکز ارتباط با مشتریان

ارسال به سراسر کشور

تحویل و نصب از طریق سیستم توزیع در سراسر کشور

خدمات پس از فروش

نصب و راه اندازی ، تعمیر در صورت خرابی

ضمانت اصالت کالا

فروش محصول با گارانتی اصل و معتبر

دفاتر رسمی فروش

دفتر تبریز
041-3442-7241
دفتر تهران
021-6664-8110
شعبه 2 تبریز
041-3281-8740

کارشناسان فروش

شبانی
0914-916-6602
محمدی
0990-509-5494
غلامی
0990-509-5502
زمانی
0936-663-5316
طاهرمنش
0990-509-5505
گفتگوی آنلاین
تماس با من