لوگوی آبیاران
ژنراتور برق موتور برق الکتروموتور پمپ آب کمپرسور گیربکس تجهیزات برق صنعتی سایر محصولات

انواع دیگ

 انواع دیگ بخار

 دیگ بخار وسیله ی است که جهت تولید بخار مورد استفاده قرار می گیرد. بخار تولیدی از این دیگ بخار می تواند برای به حرکت در آوردن انواع توربین یا برای داغ و گرم نمودن کوره مورد استفاده قرار گیرد. در گونه ی دیگری از دیگ های بخار که در نیرو های بخار مورد استفاده قرار می گیرد به خاطر اینکه گرمای بسیار زیادی مورد نیاز است از دیگ های بخار سوپر هیت استفاده می شود یعنی دیگ های بخار ما فوق گرم. جریان آب در این مدل دیگ بخار به صورت جریانی وجود دارد یعنی به این صورت که آب درون لوله عبور داده می ود و لوله ها نیز در درون مشعل وجود دارد ما مکانیزم کار در دیگ بخار کوچکتر به این صورت است بخار به صورت محصور شده در درون دیگ بخار وجود دارد.

در دنیای جدید و مکانیزه از دیگ بخار در صنایع مختلف و متفاوتی استفاده می شود که می توان به صنایعی نظیر نیروگاهها، سیستم های گرمایشی و صنایع غذایی و غیره استفاده می شود. به همین دلیل دیگ های بخار در زمان تولید و ساخت ماشین های بخار بسط و مفهوم پیدا کردند.  در مدل های اولیه دیگ های بخار از  ورق های خمیده استفاده می شد که که به روی همدیگر پرچ شده بودند و در اشکال کروی غیره ساخته می شدند. همچنین دیگ های بخار در اشکال بالن های سر پوسیده نیز ساخته می شدند. این دیگ های بخار بر روی آجر هایی قرار داشتند و حرارت از طریق  این آجر ها به دیگ های بخار انتقال می یافت. یکی از اشکالاتی که به این دیگ بخار وارد بود این بود که در ته دیگ بخار رسوب هایی ایجاد می شد بر بالای سطح آتش که این باعث می شد که حرارت آتش به سطح بالای دیگ نرسد و این کار باعث توان حرارتی بالایی در دیگ بخار می شد.

دیگ بخار

 با گذشت زمان تقاضا ها برای دیگ های بخاری که به صورت درون سوز هستند افزایش پیدا کرد و طریقه ی کار نیز به این صورت بود که کوره ها به صورت استوانه ی فلزی بودند و کوره نیز نیز در درون این استوانه ها قرار می گرفت و در درون دیگ بخار عمل آتش گیری انجام می پذیرفت. در دیگ های بخار اولیه برای اینکه راندمان کار را افزایش دهند لوله های در بالای دیگ بخار قرار می دادند که از طریق این لواه ها دود درون دیگ بخار را خارج می کردند، سپس این دود ها را از طریق دود کش ها به بیرون انتقال می دادند تا بدین طریق راندمان دیگ بخار افزایش پیدا کند.

با گذشت زمان و پیشرفت علم دیگ های بخاری با تکنولوژی متفاوتی ساخته شد که به دیگ بخار لوله آتش عقب خشک معروف بودند و ساختمان کار این نوع دیگ بخار به این صورت بود که لوله های بسیاری از داخل دیگ بخار عبور می دادند و دود حاصل از سوختن آتش در انتهای دیگ از طریق این لوله ها به خروجی و دود کش ها انتقال می دادند و دود درون دیگ بخار از آنجا خارج می شد. اما در این نوع دیگ های بخار مشکلاتی وجود داشتند که یکی از آنها جنس عایق مورد استفاده در انتهای دیگ بخار بود و مشکل دیگر ریزش عایق درون دیگ بخار بر اثر کار کردن و لرزش دیگ بخار بود که بعد ها این مشکل با پیشرفت علم و قرار دادن انتهای دیگ بخار در درون آب باعث شد تا مشکل دیگ بخار کاهش پیدا کند و این باعث افزایش راندمان در دیگ بخار شد که این تکنولوژی به لوله آتشی و عقبتر معروف بود و بسته به نیاز حجم دیگ بخار از جنبه ی انرژی حرارتی ورودی به دو حالت دو پاس و سه پاس ساخته می شدند و راندمان دیگ های بخار جدید به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کردند.

انواع دیگ بخار و تقسیم بندی دیگ بخار

دیگ بخار فشار بالا به دیگ بخاری گفته می شود که بخار آب را در فشار خیلی بالا در در حدود 15 پاسگال تولید کند. دیگ های بخاری که در فشار کمتر از 15 پاسگال بخار آب تولید می کند به دیگ بخار کم فشار ملقب است که در طبقه بندی های دیگر این نوع دیگ های بخار را دیگ های بخار کم فشار نیز می گویند. طبق بخش نامه ی مهندسان مکانیک ایالات متحده آمریکا دیگ پر فشار با حجم کم به دیگی گفته می شود که اندازه ی درونی پوسته شانزده اینچ، اندازه ی تمام دیگ بدون روکش سی و پنج فوت و حجم فشار 100 پاسگال. در صورتی که هر یک از معیار های فوق تغییر نماید و بالاتر از مقدار و استاندارد ها باشد به این نوع دیگ های بخار، دیگ های بخار نیرو گفته می شود، البته توجه نمایید که تکنیک جوش کاری نیز در این دیگ های بخار با دیگ های بخار که انازه و حجم آنها بیشتر می باشد فرق می کند.

دیگ نیرو یک نوع دیگ بخار است که در فشار های بالاتر پانزده پاسگال کار می کند و بعد های آن از اندازه های دیگ بخار کوچک بالاتر باشد. باید این نکته را در نظر بگیریم که این تعریف صرفاً در مورد دیگ بخار نیست و درباره ی دیگ آب گرم و دیگ آب داغ نیز صادق می باشد.

 نحوه ی کار دیگ آب گرم و دیگ بخار

دیگ آب گرم دیگی است که در درون آن هیچ گونه بخار آبی وجود ندارد و صرفاً آب داغ در درون دیگ وجود دارد و این آب گرم در درون یک مداری قرار می گیرد و از آن آب  گرم برای گرم نمودن استفاده می شود. باید توجه داشت که فشار در درون دیگ آب گرم نباید بیشتر از 160 پاسگال باشد. همچنین دمای موجود در این دیگ ها نباید بالاتر از 2500 فارنهاید باشد. این دیگ ها به دیگ های آب گرم فشار پایین معروف هستند.

گونه ی دیگری از دیگ های آب گرم وجود دارند که به دیگ های آب گرم مصرفی معروف هستند و بدین صورت است که آب گرم درون دیگ آب گرم نگهداری می شود و برای مصارف خارجی مورد استفاده قرار می گیرند، و به مانند دیگ آب گرم کم فشار نیست که برای گرم کردن مدار خاصی استفاده شود. ذکر این نکته نیز حائز اهیمت است که مقدار فشار و دمای این نوع ار دیگ های آب گرم به مانند دیگ های آب گرم کم فشار می باشد. 

استعلام قیمت، ثبت سفارش و درخواست مشاوره خود را برایمان ارسال کنید
در کمترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت.
هولدینگ آبیاران پویان آذر

بزرگترین وارد کننده انواع کالاهای صنعتی با برترین و بالاترین کیفیت های شناخته شده بین المللی برای استفاده های متنوع از منابع معتبر مختلف داخل و خارج از کشور. شرکت آبیاران پویان آذر، از یک پیشینه فعالیتی پنجاه ساله برخوردار می باشد به طوریکه در طول مدت دراز فعالیت های گذشته خود، توانسته است نام و عنوان طیف گسترده و مناسبی از شرکت های بزرگ صاحب برند داخلی و خارجی را بعنوان شرکای مطمئن تجاری در لیست مراودات بازرگانی خود داشته باشد

تماس با واحد فروش
واتس آپ